טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
התפתחות מוטורית


   10-10-2010, אפרת שלו סגל    
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילומי אילוסטרציה: ערן שלמה

אפרת שלו סגל מביאה לכם תמונת מצב מנקודת מבט של האם הצופה בשלבי ההתפחות המוטורית בקרב בני אנוש הנגועים בחיידק. באיזה שלב אתה נמצא?

ישנם מספר שלבים הכרחיים בהתפתחות של רוכב או חובב מוטוריקה קשה ולא אני לא מדברת על גמישות או חס וחלילה ריצת מרתון, אני מדברת על התחביב שכולכם וכולכן מכירים מקרוב. אם זה ברכב או בחפ"ק, הספורט המוטורי הוא סוג של חיידק. להלן סקירה קצרה של השלבים בהתפתחותו של המוטוריקן המצוי.

שלב הזחילה
הפעוט, ללא קשר לגודל או מין, זוחל על כל דבר ומפגין יכולת עבירות מרשימה מעל ומתחת שולחן הסלון ועד לארונות המטבח ובמקרי קיצון המקרר. תוך כדי זחילת 4X4 ותחיבת הגפיים בכל סדק בשטח, משמיע הפעוט קולות גרגור רועמים המדמים אופנוע שתי פעימות עם סתימת אגזוז סופנית. כמו כן הפעוט מסוגל להירדם בכל מצב כולל על כידון אופנוע בנסיעה הררית מאומצת.

שלב ההליכה
בשלב הזה רמת החיים עולה, בדרך כלל בכ-מטר אחד, במטרה למנוע ניפוץ של כל חפצי הנוי ברדיוס של ק"מ סביבו. הסעת מכוניות, אופנועים, בימבות ודומיהן עם או ללא שלט רחוק הופכת לתחביבו העיקרי, במיוחד אם זה בזמן שטיפת הבית או בישול לארוחת ערב של 20 איש ומעלה.

שלב הריצה/רכיבה על אופניים
בגיל מופלג של כשלוש שנים, כבר מסוגל הפעוט המוטורי לפדל ללא גלגלי עזר ולרוץ במהירות כפולה מזו של צי'טה אחוזת אמוק ברחבי הבית או ערבות אפריקה, תלוי כמובן בתוואי השטח, בכמות השוקולד שצרך ביממה האחרונה ובמהירות הריצה של האב או האם המוטוריים שרצים אחריו. מיותר לציין ששלב זה מאופיין בחבלות ונזקים הפיכים לגפיים ולגולגולת. כמו כן רצוי לצייד את ערכת העזרה הראשונה במגוון פלסטרים בגדלים שונים עמידים במים, אבק, לכלוך, זיעה ומכות חשמל.

שלב אני עושה רישיון (עוד 10 שנים)
בשלב זה חומד המתבגר המוטורי כל כלי ממונע שהוא יכול לשים עליו את ידו, טרקטורון חשמלי למתחילים ו-PW למתקדמים (או לאלה עם סבא מבוסס כלכלית ומפנק במיוחד). לשלב זה נלווה ציוד מיגון שבאופן מפתיע צובר ריחות המקבילים לאלה של תרבית פטריות רגליים שפותחה במעבדות החמ"ס או לחילופין בטירונות סיירת מטכ"ל.
יש להימנע בכל מחיר מהשארת מפתחות הרכב בהישג יד או בהשארת המתבגר בחסות אביו המורעל או סבו המופרע לא פחות.

שלב אני באמת עושה רישיון
בשלב הזה נפרצים הסכרים ומכיוון שהפעילות המוטורית הופכת למשהו כמעט חוקי, אין למתבונן מהצד יכולת למנוע את המשך ההתדרדרות. כדאי מאוד לשמור מרחק בטוח מכל שדה ושעל באזור מגורי הפרא המתלמד ולהצטייד ברכב חלופי ובחיוג מהיר למד"א.

שלב יש לי רישיון
זהו שלב מתמשך אך דינמי, בתחילתו יש תקופה קצרה המכונה תקופת "תקנו לי..." ולאחריה תקופת "תסיעו אותי אני בשלילה" או לחילופין לא עלינו תקופת "שחררו אותי בערבות" (זוהי כמובן איננה תקופה הכרחית והיא מותנית בקשרים ענפים עם רשויות החוק או עו"ד טוב ויקר במיוחד).

השלב התחרותי
שלב זה יכול להתחיל עוד קודם לכן (בעיקר אם אתה תושב קראוונים בארה"ב) והוא כולל רדיפה אינסופית אחר תחרויות באשר הן, תיזוז עמוס ציוד ודלק מאתר מאולתר כזה או אחר. ניסיונות ברמות הצלחה שונות לגבור על מתחרים ממורמרים שהעקשן ביניהם הוא אתה בעצמך. שלב זה מאופיין בפגיעות גוף ונפש קשות ביותר ובפגיעות אינטנסיביות בחשבון העו"ש שאינן ניתנות לחיזוי. כמו כן רצוי להכין מראש מדף מאסיבי למיקום הגביעים והמדליות וסמרטוט לניגוב אבק.

שלב הסניור המוטורי
מקורות יודעי דבר מדגישים שהשלב המכובד הזה הוא האחרון בדרך לאבדון. בשלב זה קיים פער בלתי ניתן לגישור בין היכולות המוטוריות של הכלי לבין היכולות המוטוריות של בעל הכלי. ניסיון, התמדה ובעיקר תחושת "על ה.. שלי מה יחשבו תראו לי עוד אחד בגילי שמסוגל..." מאפשרים לסניור המוטורי להפגין ביצועים מרהיבים שלפרקים גורמים למתבונן מהצד (וכמובן לסניור עצמו) לחשוב שהנ"ל עדיין נמצא בשלב התחרותי.

שלב אחרית הימים
השלב הזה, שכמובן אף אחד לא הגיע אליו מעולם, מאופיין בסיפורי צ'יזבטים נלהבים על מה שעשית כשהיית צעיר, בצחצוח גביעים ומדליות ובמבט מצועף בעיניים בכל פעם שיש רחש מוטורי כלשהו המגיע ממרחק. בשלב הזה ניתן לטפח רוכב צעיר שירש את המורשת המפוארת שלך, אותו ניתן להנחות ולהדריך באומנות הזן ואחזקת האופנוע, כף אין צמיג אאוט.

שלב אחרי אחרית הימים
בשלב הזה יהפוך הספורט המוטורי לתחביב חוקי ולגיטימי בארץ הקודש. אלפי רוכבים מוכשרים יזכו לתקציבי עתק ממשרד הספורט (והחינוך?!). מדי יום יערכו תחרויות חוקיות בדרכים רשמיות בהן יחולקו פרסים כספיים מרשימים ותאגידים בינ"ל יתנו להן חסות. עלמות חן יפזזו בלבוש זערורי אך מכובד ברחבי המסלולים ויניפו שלטים ססגוניים של משקאות אנרגיה. אוהדים רבים יקיפו את המסלולים המתוחמים בבטחה וישליכו פרחים לעבר הרוכבים ויזהרו שלא לפגוע בצוותי הטלוויזיה הרבים שיגדשו את האירוע. כן, בשלב הזה התעוררתי, פשוט חרבנה עליי יונת שלום!!!תגובות לכתבה
1.מצחיק אבל נכון 10-10-10
כנראה שבאמת שלב הספורט המוטורי הוא שלב אחרי אחרית הימים. עם כל הצער שבכך :| צריך להשלים עם העובדה.

כרגיל תענוג לקרוא
2.יוני לוצאטו 10-10-10
נראה לי שחסר כאן שלב "ילדי בית הכרם"
כל אלו שכל היום ביוטיוב ובפורומים אבל חוץ מאופניים או מכסחת דשא בחיים לא נגעו בשום דבר עם מנוע
3.רמי 10-10-10
מקסים!
אני חושב שאני בשלב הסניור המוטורי ואני רק בן 30... ימים יגידו
4.כתום על כתום 10-10-10
נראה לי שמי שבאמת נגוע במחלה זה כל הרוכבים של קטמ
שמוציאים ילדים כתומים כמו זה שבתמונה!!!
5.רן 10-10-10
מכיר כמה כאלה שעברו את כל המסלול המרתק הזה, אלי אוחיון למשל :)
אני בתחילת הדרך... לא רואה את הסוף
6.מממ.. 10-10-10
מי זה הילד בתמונה עם טרקטורון? יש תחרויות לכאלה גילאים בארץ? (או שיש מדבקות של נזימה במרוצים בחו"ל :) )

כתבה קלילה ומשעשעת :) תודה!!!
7.שלומי 11-10-10
אחלה כתבה
שכחת שלב שכיח בקרב חיות השטח - שלב הרבנות, אני כבר עברתי אותו...
8.איזה תמונות ינענע 11-10-10
מזמן לא שמענו ממך
מה זה אילוסטרציה? למה שלא תצא לצלם קצת כמו פעם?!
אפרת את 10! כמו שכתוב ליד השם שלך למעלה :) תמשיכי לפנק אותנו
9.יסמין 12-10-10
כהרגלה אפרת מביאה מבט נשי, קצת ציני ומאוד אוהב על העולם שלצד המוטורי.
כתיבה חדה ושנונה, משמחת לבב קורא (וקוראת).
כאחת שגם לצד העולם המוטורי אני מסירה את כובעי בפניך על הסבלנות וההומור..
ובעברית זכה: את חחחיייייההההה!!!!!!
10.תומר 12-10-10
אייאייאיי.... כמה שזה נכון וכמה שזה אקטואלי לרוכב הישראלי :)
11.חיים 15-10-10
כתבה כיפית :)
מה לעשות שהישראלים נולדו מחוננים בכל הקשור ל"מוטורי" וחלקם מתחילים דווקא מהסוף
12.אפרת 15-10-10
תודה לכל הקוראות והקוראים המפרגנים שמחה לבדר אתכם!!! תבורכו על הפרגון ושבת שלום לכל בית ישראל
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 08:30-24.