טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
חווית השימוש בשטח - תומקאר TM-27


   22-10-2010, רועי לב   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

רועי לב מחדש קשרים בשטח עם האב והאם של רכבי השטח הקלים. התומקאר TM-27 של חבר ותיק הכניס אותו לרכיבה מהנה בשטחים והסקת מסקנות מעניינות.

בימים אלו כאשר כלים כמו ה-RZR של פולריס, שתוך זמן קצר הפך ללהיט מכירות וניתן לראות אותו כמעט בכל פינה בשטח, הקומנדר של קאן-אם, שמתחיל לתפוס כותרות וכבר נראה שישנם כאלו שלא יוכלו לחכות לרגע שבו אחד כזה יעמוד אצלם בחנייה, גם כשמדובר בכלים שמחירם כחדש בן שישה ספרות, חשבתי שיהיה לנכון ללמוד מה ההיצע בשוק לגבי כלים במחיר שלא יגרום לסכסוך עם מנהל הבנק שלנו.
באופן טבעי עלה בראשי התומקאר הוותיק, בנוסף הייתה זו הזדמנות לחדש קשר עם בעליו הגאים של תומקאר TM-27, חבר ותיק מהעבר ולהכיר את יכולות הכלי בזירה האמיתית אליו הוא מכוון - עבירות בשטח.
התומקאר הוא כלי שהחל להימכר בארץ בשנות ה-90 המאוחרות וקרץ לרבים: מטיילים וחובבי שטח, חקלאים ובני נוער להורים בעלי יכולת כלכלית מאחר וניתן לנהוג בכלי עם רישיון טרקטור החל מגיל 16 בצורה חוקית בכביש. את התומקאר אפשר למצוא גם בשירות היחידות המיוחדות של צה"ל וכוחות הביטחון.

"ממבט ראשון בכלי ניתן להתרשם שמדובר ברכב שבנוי בצורה מסיבית מאוד ו'יושב טוב על הכביש'. התומקאר מצוייד בחגורות 4 נקודות לנהג ולנוסע, שעון חום מנוע, מד דלק ומד מהירות. "

לאחר תיאום ליום פנוי בסוף השבוע. קבעתי עם גיא, בעל התומקאר, שיחה קצרה לגבי עלויות ותחזוקת הכלי. התוצאה חושפת כי מדובר בהוצאה נמוכה משמעותית לעומת רכבי SIDE BY SIDE. למעט העובדה שהכלי שתיין דלק לא קטן, האחזקה עצמה לא יקרה וניתן להשיג חלקים בלי בעיות מיוחדות.

מדוע החלטת לרכוש את התומקאר אחרי שנים רבות בהם היית רוכב על אופנועי שטח ומוטוקרוס?
"התומקאר חוקי לכביש ואני משתמש בו לעיתים קרובות כרכב עירוני, הוא למעשה בא להשלים את החוסר במקום נוסף בשביל הבת זוג, במקום סופ"ש אגואיסטי עם האופנוע ברכיבה, מעבירים את השבת עם החברה בטיולים רגועים. גם היא יכולה לנהוג. אם היה כסף הייתי מחזיק את שניהם."

"כאן נראה שהתומקאר הופך את עורו ומתחיל להרגיש בעל הבית - מטפל בצורה מעוררת כבוד בעליות הקשות של היער שניתן היה עדיין לראות בהן חלקי אופנועים וטרקטורונים אם תושבי השבטים הסמוכים היו מחליטים להשאיר אותם למזכרת בטבע"

"בגדול, בהתחלה הסתכלתי על הכלים החלופות הזולות יותר, אבל לאחר נסיעה ובחינה מדוקדקת של התומקאר הגעתי למסקנה חותכת שהכלי עמיד בטירוף ובשביל מישהו כמוני זה הכלי היחידי שישרוד בלי הוצאות כספיות מיותרות.
כשקניתי אותו עשיתי לו טיפול כולל ומאז לא הייתה לי אפילו בעיה אחת גם אחרי 200 שעות מנוע בבעלותי. עיקר הטיולים שאני יוצא איתו כיום, זה אחת לחודשיים לטיול רציני של יומיים-שלושה"

התומקאר המדובר מדגם TM-27 שנת יצור 2007, בעל מנוע דייהטסו 950 סמ"ק, שלדה רחבה. גיר מחוזק בתוספת הילוך כוח, מונע באמצעות רצועת ווריאטור, עם הנעה אחורית 2X4. אפשרות לניתוק ונעילה של הדיפרנציאל, ללא שיפורים.
ממבט ראשון בכלי ניתן להתרשם שמדובר ברכב שבנוי בצורה מסיבית מאוד ו"יושב טוב על הכביש". התומקאר מצוייד בחגורות ארבע נקודות לנהג ולנוסע, שעון חום מנוע, מד דלק ומד מהירות.

"ה Doors נשמעים ברקע במערכת הסטריאו אך רעש המנוע והרוח פוגעים מעט במסיבה."

יורדים לשטח
התחלנו בנסיעה של כחצי שעה לעבר אזור מגרש המשחקים, גיא נוהג ואני לצידו. להקת ה-Doors נשמעים ברקע במערכת הסטריאו אך רעש המנוע והרוח פוגעים מעט במסיבה. הדרך מאופיינת בשבילים נוחים שכוללים פניות, עליות וירידות פתאומיות של השטח. פה התגלה התומקאר כיציב מאוד וטיפל בצורה מכובדת גם בכניסה לא מתוכננת בקפלים ובליטות בקרקע, אך אם זאת ההאצה מאוד איטית והמהירות הסופית נמוכה, 75 קמ"ש חולצו מהכלי בלחץ. הכלי מרגיש כבד והוא אכן כזה - משקל עצמי של כ-750 ק"ג. בנוסף הורגשה מכה ונעילה של החלק האחורי ונראה שהבולמים האחוריים ראו ימים יפים יותר.
עד כאן נדמה שלמעט העמסת ערכת קפה וחבר או חברה לצד הנהג לטיול רגוע בסופ"ש אין הרבה מה לחפש עם הכלי הזה.

נכנסים למשחקיה - שטח מיוער שמאופיין בעליות וירידות חדות עם סלעים ודרדרת. כאן נראה שהתומקאר הופך את עורו ומתחיל להרגיש בעל הבית - מטפל בצורה מעוררת כבוד בעליות הקשות של היער שניתן היה עדיין לראות בהן חלקי אופנועים וטרקטורונים אם תושבי השבטים הסמוכים היו מחליטים להשאיר אותם למזכרת בטבע, זאת על אף הנעה של 2X4 והמשקל העצמי הגבוה. גם כשעמדנו בפני סלע גדול באחת הירידות ונראה שאין דרך לעבור אותו מבלי להיתקע ולגרום נזק, התומקאר פשוט גלש על הסלע וירד בקלילות. פה ניתן לציין את המיגון הבריא לאורך כל השלדה שמגיע ישירות מהחברה וההגנה לשרשראות ההנעה.

"הדרך הייתה מאופיינת בשבילים נוחים שכוללים פניות, עליות וירידות פתאומיות של השטח. פה התגלה התומקאר כיציב מאוד וטיפל בצורה מכובדת גם בכניסה לא מתוכננת בקפלים ובליטות בקרקע,"

כעת הגיע תורי לנסות - "תוציא את האגודלים מחוץ להגה ותנסה להחזיק אותו בצורה חופשית" הבנתי למה תוך זמן קצר, ההגה פשוט זורק את עצמו כאשר עוברים מכשול ועלול לגרום לתוצאות לא נעימות אם הידיים נתפסות בפנים. בנוסף, שילוב ידית ההילוכים בין רוורס ל HIGH/LOW התגלתה כקשה יותר מסיבוב ברז שיבר בשדה (כלי שטח אמיתי כבר אמרנו?)
לאחר כשעה ומשהו כאשר אני על ההגה החלטנו לחזור חזרה, הפעם הרגשתי את השבילים כשההגה בידיים והתחושה הקודמת רק התחזקה - הכלי נחמד בשבילים ולא יותר מזה.

לסיכום:
היה זה נחמד ומלמד להיחשף ליכולות הכלי מנקודה קצת אחרת ונראה שמדובר באופציה לא רעה בכלל למי שמחפש להיכנס לעולם השטח למטרות טיולים ופאן בעלויות לא גבוהות.

יתרונות: רישיון טרקטור משא (חוקי לנסיעה בכביש, טסט פעם בשנתיים בעלות בדיקה בלבד), עבירות מרשימה בתנאי שטח קשים, בטיחותי ויציב, עלויות קנייה ואחזקה לא יקרות מידי.
חסרונות: כבד, רועש, קיים רק עם הנעת 2X4, הגה קשה בתנאי עבירות. מערכת חשמל רגישה למים. מושבים עם ריפוד נוקשה שעלול לגרום לכאבים לאחר נסיעה ארוכה בתנאים קשים.

התומקאר קיים במגוון דגמים ותצורות כאשר המחיר מתחיל בין 15 אלף ₪ לדגם משומש בסיסי עד ל-75 אלף ₪ לחדש בניילון.
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.עמית 22-10-10
וניתן לנהוג בכלי עם רישיון טרקטור החל מגיל 16 בצורה חוקית בכביש.
זה נכון במיליון אחוז ???
2.תשובה ל1 22-10-10
זה היה נכון, היום זה מגיל 17 עד כמה שאני זוכר
3.רמי 22-10-10
כלי מעולה וכיפי ביותר! הוא אמנם לא קליל וזריז כמו ה RZR אבל יש לו את היתרונות שלו כמו שנכתב פה והוא שווה כל שקל שתשימו עליו
4.כלי מגניב אבל... 22-10-10
אין עם מי לדבר, אני מתעניין בקשר לכלי כזה חדש ולא מצליח לתפוס אף אחד שם. כנראה שהם לא באמת רוצים למכור
חוץ מזה אחלה כתבה
5.אבי 22-10-10
אתם בטוחים שתומקר חדש עולה 75? מדובר בדגם הזה?
6.גועל נפש!!! 22-10-10
מגעיל הטומקר הזה...RZR לעניים...
7.בתמונה הראשונה בכתבה שרואים אותו בתחנת דלק 22-10-10
ממלא אויר או משהו לגלגלים הקדמיים יש זווית לא הגיונית הימני כמעט ישר והשמאלי חותך חזק שמאלה.
מה זה הדבר הזה ?
האמת אפשר להסתכל אליו רק מרחוק.
נראה שייך לתקופת הפלמח
8.ל-6 22-10-10
ואללה לא כולם נולדו עם כפית זהב בפה כמוך שיכולים להרשות לעצמם RZR, בד"כ "העניים" האלו יודעים להוציא מהגרוטאות שלהם דברים שהעשירים שיודעים רק לדבר יכולים רק לחלום
9.ל-6 23-10-10
ילד מפונק שלא יודע להעריך כסף..
15 אלף שקל זה נראה לך "לעניים"??
אתה לא יודע מה זה עני בכלל עדיף שתשתוק
10.אחד נהג 23-10-10
אחלה כתבה! אני דווקא מאוד אוהב את התומקר ואף מעדיף אותו על ה RZR בחלק מהטיולים (יש לי את שניהם)
11.oz 23-10-10
בס"ד
ל--4
0522536848
12.בעל תומקר 24-10-10
החדש יש לו מנוע 4 צילינדרים 1050. משמעותית חזק יותר. זה לא RZR אבל רחב יותר וקשוח יותר מRZR. אם היה לו 4X4 היה מושלם אבל גם ללא 4X4 נותן פייט יפה מאוד בכל הדברים הטכניים.
חסרונות: כבד, מאיץ לאט, לא יכול לנסוע בדיונות בכלל, בדרדרת קשה ובסלעים רטובים החוסר 4X4 בא מאוד לידי ביטוי.
סה"כ מומלץ מאוד בהתחשב במחיר
13.אחד שאוהב תומקר 28-10-10
כתבה מגניבה, אהבתי ובניו
14.דון 29-10-10
נפתח סניף חדש לאזור הדרום, משרד בכנות ובמצפה רמון, המחיר לדגם הקטן TM25 מנוע 725 65000 אלף שקל, הרבה באים עם הכלים האלו לטיולי מדבר במצפה רמון, תתיכן פתיחת שירות וטיפולים לתומקאר במצפה רמון. תהנה....
15.DV 08-01-12
אני מחפש תומקאר בטירוף הבעיה היא המחיר... השאלה היא, כשאני מגיע לבעל רכב שמוכר יד שניה על מה אני אמור להסתכל? איזה בעיות נפוצות ברכב מה השאלות שאני צריך להם תשובה כדי לדעת מה לקנות?
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 23:27-24.