טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
מבחן שטח - אוטלאו 525S


   03-01-2008, אייל קלימי   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

רוכב מבחן: טל חביב
צילום: ערן שלמהחברת פולריס עושה שיעורי בית במהלך הדורות ומותחת את גבולות היכולת. 525S בעל הציר היחיד, מגיע למבחן נזימה ומוכיח גם לנו למה יצא לו שם של עבריין

אבולוציה - ב2003 נולד הפרדטור 500, טרקטורון ספורט לא מהשורה הראשונה אך מהחזקים שהיכרנו אפילו עד היום. ב2006 אוטלאו 500 IRS מצוייד במנוע זהה אך בעל "רסן" בדמות ציריות בגלגלים. ב2007 כשיצא דגם ה IRS 525, ניתן היה לחוש בעוצמת מנוע הKTM למרות מערכת ציריות מאולצת (הרסן). ביום המבחן של הIRS בשנה שעברה התעוררה בנו מעין תשוקה לדגם חדש עם אותו מנוע אבל כזה שאינו עושה שימוש בציריות, עוצמת המנוע הורגשה היטב אך יחד עם זאת הידיעה על הציריות גרמה לתחושה שזה לא הכל ואפשר לקבל יותר. ההשערה הנפוצה שהייתה באותו זמן הייתה שב 2008 יצוייד הפרדטור במנוע ה525, האופטמיים יותר דיברו על כלי חדש לחלוטין. בפולריס חשבו אחרת - האוטלאו IRS שהוא כלי חדש יחסית ומוצלח מבחינת שלדה היגוי ומתלים יכול להוות פלטפורמה מצויינת לטרקטורון הבא.

ב2008 - שוחרר הרסן!
פולריס מציגה את האוטלאו 525S כלי שלוח רסן בעל המנוע האימתני של KTM ונותנת לנו סוף סוף להבין ולהרגיש את העוצמה האמיתית לה ייחלנו. במבט ראשון נראה ה525S זהה לקודמו באבולוציה אך מבט לחלקו האחורי חושף שלדה אחורית שמהנדסי פולריס פיתחו לגמרי מאפס. חלקה העליון עשוי אלומניום יצוק התורם לחסכון במשקל שלדת הזנב, מתחתיו מצוי השינוי העיקרי בכלי הזה - מתלה אחורי מונושוק קונבנציונלי המשחרר לקרקע עוצמה לחלוטין לא קונבנציונלית.

"במבט ראשון נראה ה525S זהה לקודמו באבולוציה אך מבט לחלקו האחורי חושף שלדה אחורית שמהנדסי פולריס פיתחו לגמרי מאפס"

אז כמה כוח באמת?
כשחושבים על ה525S מיד חושבים כוח, אז נכון שזה לא העיקר (כן כן...) ולא פחות חשובים ההיגוי, הבולמים, תנוחת הרכיבה וכו' אבל זו משנה אחרת ועליה נדבר בהמשך. כשעולים על הכלי הזה לא ניתן להתעלם מהכוח ומהבעיטה שמקבלים בכל פעם שהבוהן חורגת מחצי מצערת. לא נציג בפניכם כאן כוחות סוס במספרים, למרות שאנו מאמינים שהם אכן משקפים עובדות, אבל כדי לבחון כמה הכוח זמין ואיך הוא מועבר לקרקע צריך לשים את העבריין בין הרגליים ולרדת לשטח! וזה בדיוק מה שעשינו.
כלי המבחן שקיבלנו צוייד בצמיגים עם אחיזה מוגברת שלדעתינו היא הכרחית בכלי שכזה, צמיגי המקסיס שמגיעים עם הכלי ומוכרים לנו לטובה אינם משתלבים טוב במשוואה של כלי דל משקל וכוח מנוע קיצוני. ביום המבחן נפל לידינו כלי נוסף שהיה באיזור כשלגלגיו נעל את צמיגי המקסיס המקוריים. בדקנו, השווינו - הבדל שמיים וארץ. המקסיס "מפרפרים" במקום ולא מצליחים להעביר את כוח המנוע לקרקע וזאת עוד על קרקע לחה לאחר לילה גשום. כשעוברים לצמיגים עם אחיזה טובה מקבלים תרגום אמיתי של נתוני הנייר לבעיטה פראית בישבן. ל525S כוח זמין בקשת סל"ד רחבה ומכובדת וזה מורגש ברכיבה בתנאים טכניים בהם זמינות הכוח בסל"ד נמוך חוסכת הורדות הילוך תכופות. סחיטת מצערת כמעט בכל סל"ד יורה את הרוכב החוצה מהפנייה ללא מאמץ משמעותי של המנוע. הקפצת הפרונט לקראת מכשולים גם היא נעשית די בקלות והאוטלאו ישמח לעשות זאת עבורכם גם בסל"ד נמוך.

"כשעוברים לצמיגים עם אחיזה טובה מקבלים תרגום אמיתי של נתוני הנייר לבעיטה פראית בישבן"

מה חוץ מכוח
כאמור חלקו האחורי של ה525S כולו פרי פיתוח חדש המחליף את המתלים הנפרדים של דגם ה IRS, מה שמפחית 9 ק"ג מכובדים (שתתקשו להורידם מגופכם). משקלו הכולל (כולל שמנים ומים) של דגם ה S עומד על 170 ק"ג שזה בערך 10 ק"ג יותר ממוצע משקלם של טרקטורוני המוטוקרוס הרזים בנפחי ה450 סמ"ק. התחושה היא של כלי קל משקל המציית באדיבות לתנועות הגוף של הרוכב. תנוחת הרכיבה נוחה למדי אך גבוהה מעט מהרגיל - פחות יציב בפניות, טוב יותר ברכיבה אגרסיבית במהמורות.
היגוי - Pro Steering System זהו שמו של הפטנט אותו הכניסה פולריס לראשונה בפרדטור 500, מנגנון זה מחבר בין מוט ההיגוי הראשי למוטות ההיגוי המחוברים לנאבות בגלגלים הקדמיים ותפקידו להפחית את תחושת הפרקינסון המועברת לידיו של הרוכב. אחרי הכל רוכבי פרדטור ותיקים זוכרים היגוי אגרסיבי ומעייף מאוד. ב2006 עבר המנגנון תכנון מחדש ושופר פלאים כבר באוטלאו 500, כיום הוא עושה שימוש גם ב 525 IRS וכמובן ב525S החדש. ההיגוי של האוטלאו חד ומדוייק והמערכת סופגת את המהמורות מהגלגלים באופן מושלם. זוית ההיגוי מאפשרת רדיוס סיבוב קטן יחסית מה שמקנה יתרון במעבר מכשולים, אך חיסרון בסיבובים ברכיבת מסלול מוטוקרוס. בולמי הגז באוטלאו עמדו במבחן ה"לחץ פיזי מתון" ולא שידרו מצוקה גם בנחיתה מגובה רב במסלול המוטוקרוס.

"התחושה היא של כלי קל משקל המציית באדיבות לתנועות הגוף של הרוכב"

איבזור
קלאץ' הידראולי של מאגורה מתחיל רשימת איבזור מכובדת הכוללת צינורות בלם שזורי מתכת, זוג בוכנות בלם על כל גלגל קדמי, בולם גז פוקס פודיום פיגי-באק אחורי בעל קפיץ כפול לטיפול במהמורות קטנות, בולמים קדמיים פוקס פודיום ללא בלון גז חיצוני ועוד מצרך שאינו שכיח בטרקטורני ספורט - הילוך אחורי, כמה זה חשוב? מי שהשתתף בטיולי נזימה חורפיים הבין על בשרו כמה הרוורס שימושי כשאתה רוצה לחמוק מזרנוק בוץ שנורה מגלגליו האחוריים של "חבר טוב" שלדעתו צבע חום בוץ מתאים יותר לחליפה שלך. מעבר לכך, הילוך אחורי מקנה חיים קלים לרוכב בטיולי סופ"ש ומקנה ביטחון ואפשרות תיקון בגישה למכשולים כמו גם היחלצות משקיעה בדיונה או שטח בוצי.
תפש המושב באוטלאו שהיה בנוי מקרס הנוטה להשתחרר תוך כדי רכיבה הוחלף בזוג פינים הננעצים ומקובעים לתוך זנבו של האוטלאו, שיפור חשוב מאוד ונראה שמהנדסי פולריס קראו והפנימו את הביקורת של נזימה :) על הנושא הזה במבחן דגם ה IRS משנה שעברה.
ה CDI של האוטלאו חסר מנתק הצתה ובכך מאפשר חריגה בסל"ד היכולה לגרום נזק מנוע. חיישן ה TPS מדווח לCDI על מצב המצערת בקרבורטור הFCR לטובת התאמת תזמון ההצתה בכל זמן נתון.

"בולם גז פוקס פודיום פיגי-באק אחורי בעל קפיץ כפול לטיפול במהמורות קטנות"

סיכום
באוגוסט 2007 החתימה פולריס את רוכבי הבומב סקווד כמתחרים על האוטלאו במירוצי WPSA. הבומב סקווד - קבוצה של רוכבי טרקטורונים מוכשרים מהיותר מטורפים שקיימים היום בעולם, המוכרים לנו בעיקר מסדרת סרטי הוואבוס, כשבאחרון מצולמים הבומב סקווד עם האוטלאו בתרגילי באקפליפ עוצרי נשימה.
נראה שפולריס מכוונת די גבוהה בתחום טרקטורוני הספורט, האוטלאו 525S הוא כלי אינדורו מובהק ומתאים מאוד למטייל האגרסיבי, יש לו כוח בשפע ונוחות המאפשרת לו רכיבת סופ"ש ממושכת תחת ישבנו של כל רוכב ישראלי מצוי.

מספר המלצות שלנו:
להחליף לצמיגים בעלי אחיזה טובה יותר מהמקוריים ובכך לקבל ניצול טוב יותר של כח המנוע.
גלגל שיניים אחורי קטן בשן אחת יתרום לטווח הילוכים ארוך יותר על חשבון מעט כוח. לא שטווח ההילוכים המקורי קצר אבל עם עודפי כוח כאלה ניתן ליהנות משתי העולמות.
בסוף העמוד ישנה טבלת מחירי חלפים, חשוב לדעת שחלקים מסויימים משווקים גם ע"י KTM ובירור קטן של נזימה מגלה מחירים מוזלים במיוחד עבור אותם חלקים המשווקים תחת המותג KTM, למשל מחירו של גג"ש קדמי עומד על 115 ש"ח לעומת 250, קלאץ' 861 ש"ח לעומת 1211 בפולריס.

טבלת מחירי חלפים:מפרט טכני:
שם החלק מחיר בש"ח (לא כולל מע"מ)
סוויץ' 230
רפידות ברקס קדמי 196
פלסטיק קדמי 1357
שילדה 5000
קלאץ' 1211
שרשרת טיימינג 400
משולש עליון 762
משולש תחתון 654
תפוח משולש עליון 375
תפוח משולש תחתון 375
מוט היגוי 756
פילטר אויר (רב פעמי) 177
ציר אחורי 1584
גג"ש קדמי 250
פלסטיק אחורי 1356
גג"ש אחורי 303
525-S אוטלאו
מנוע 510 סמ"ק, קירור מים, 4 פעימות, SOHC
מערכת דלק קרבורטור Keihin FCR
כמות דלק14.8 ליטר
מערכת התנעהחשמלית
הילוכיםידני 5 הילוכים + אחורי
משקל יבש170.1 ק"ג
אורך/גובה/רוחב181.6 /114.3 /120.7
מתלה קדמיזרוע A כפולה
מהלך מתלה קדמי25.4 ס"מ
מתלה אחורי Mono-shock swing arm
מהלך מתלה אחורי28 ס"מ
בלמים קידמי/אחוריבלם קדמי: דיסק הידראולי כפול, שתי בוכנות לקליפר. בלם אחורי: דיסק הידראולי
צמיג קדמי Maxxis RAZR-R Radial; 21 x 7-10
צמיג אחוריMaxxis RAZR-R Radial; 20 x 11-9
מרווח בין סרנים128.3 ס"מ

גילוי נאות: רוכב המבחן טל חביב הינו רוכב בקבוצת המירוצים של פולריס.
תמונות מהגלריה


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 22:46-24.