טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
צ'רקסייה מוטורית בכפר כמא


   20-04-2012, הגר קרפפן, אורן קוזלבסקי   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילומים: מיטל אשד

עולם אחר, חשיבה שונה ובעיקר אהבה לאופנועים, מובילים למקומות טובים על הפודיום בתחרויות האנדורו והמוטוקרוס לבני העדה הצ'רקסית. סיפור עם גאווה וחומר למחשבה.

למתעניינים בתחום האנדורו ולאלו שעוקבים אחרי סצנת הספורט המוטורי בישראל, קבוצת הרוכבים בני העדה הצ'רקסית לא זרה. בשנה האחרונה בפרט ועוד מספר פעמים אשתקד, עמדו על מדרגות הפודיום שמות חדשים ורעננים והחלו לתפוס מקום של קבע בסצנה. התיוג הזה, לפי השתייכות עדתית, היה יכול להיות בעייתי בכל מקום אחר, אבל במקרה הזה ישנה תחושה של גאוות יחידה מעוררת הערכה. כמובן שלצד ההערכה ישנן גם שאלות רבות והסקרנות או יצר הרכילות, משחקים תפקיד חשוב בשיח על הרוכבים המגיעים אלינו מהגליל התחתון.

הגר קרפפן, ואני, יצאנו לשוחח איתם - כל אחד עם השאלות שלו, כולנו חזרנו עם חיבה מוגברת ועם המון קנאה. כדי להציג את הסיפור מנקודת המבט האמיתית, למרות שלא נעים להודות, חייבים להשפיל את העיניים ולהודות שבאנו עם תחושה של נאורות תל אביבית כדי לבדוק כיצד במקום מרוחק ו"פחות מתקדם או ממוסד" משלנו, הולכת ונבנית מיני אימפריה מקומית, היינו כחולמים.

"מגיל קטן היו הילדים עוזרים להורים בעבודה והיו נוהגים תמיד על הכל, על טוסטוסים, טרקטורים וכל מה שהיה"

קבוצת הרוכבים, המונה 13 או 14 חברים, בני כפר כמא, משתייכים כאמור לעדה הצ'רקסית. הצ'רקסים הם עם קווקזי הנחשב לאחד העמים העתיקים בעולם עם מסורת מפוארת וססגונית. המונח "צ'רקסים" מקורו בשפה הטורקית או הרוסית ושמם המקורי שבו הם מכנים את עצמם הוא "אדיגים". אדיגה פירושו "האדם המושלם", המסמל את שאיפתם לשלמות. השאיפה לשלמות מתבטאת בסופו של דבר גם בעמידה על הפודיום בתחרויות השונות.

יוסי תחאוכו תאר את הקבוצה ושפך אור על הצמיחה של תחום הרכיבה התחרותית בכפר. גילאי השותפים לחוויה בין 19 ל-40 שנים ואין הפרדה על בסיס הגיל: "כולנו חברים, זה לא משנה אם אחד צעיר מאוד והאחר מבוגר, כולם חברים של כולם, אם אחד נתקע בלי אופנוע האחר משאיל לו..." - אווירת כפר אמיתית, שותפות שכל אחד מאיתנו היה מאחל לעצמו.

כדי להבין את הדינאמיקה ובסופו של דבר גם את ההצלחה, צריך היה תחאוכו להסביר את הרקע. מכיוון שמאז ומעולם היו בכפר טרקטורים לעיבוד האדמות, מגיל קטן היו הילדים עוזרים להורים בעבודה והיו נוהגים תמיד על הכל, על טוסטוסים, טרקטורים וכל מה שהיה. למבוגרים היו אופנועים, ומטבע הדברים הצעירים נמשכו לכלי הרכב הדו גלגליים וחלמו על אופנוע משלהם.

ככלל, ספורט הינו מאפיין מרכזי בתרבות הפנאי של הכפר. אם זה בתחומי הכדור השונים כמו כדורסל, כדורגל, טניס, חדר כושר וכמובן גם אופנועים. הרבה ספורטאים מהכפר הצליחו ויש כמה שיצאו אל העולם הגדול והתפרסמו. לכן כאשר אדריס אשמוז, אחד מחברי הקבוצה הבולטים, הגיע לאחת התחרויות במקרה, נרשם כמתחרה, התלהב והתאהב, נגרר גם תחאוכו אחריו.

"ככלל, ספורט הינו מאפיין מרכזי בתרבות הפנאי של הכפר. אם זה בתחומי הכדור השונים כמו כדורסל, כדורגל, טניס, חדר כושר וכמובן גם אופנועים. הרבה ספורטאים מהכפר הצליחו ויש כמה שיצאו אל העולם הגדול והתפרסמו"

ככל שהרוכבים מהכפר הגלילי התאמנו יותר, טיפסו במדרגות הפודיום גבוה יותר והתגבשו כקבוצה בעלת נוכחות וייחוד, כך פנו אליהם יותר ספונסרים, תחילה היו אלה עופר-אבניר אחריהם מטרו ועכשיו גם גאס גאס. נושא האימונים המסובך, נראה הרבה יותר פשוט ונגיש בצפון הרחוק. היכולות להתמיד ולהתמקצע, נראות למי שמגיע מהעיר בצורה שונה לחלוטין מהמובן מאליו, שפשוט מונח מול העיניים של הרוכבים הצ'רקסים.

אם אני הייתי רוצה להקים מסלול מיוחד לרכיבה ואימונים במרכז הארץ, סביר להניח שכלכלית הייתי קורס. ניתן גם לנחש שהמועצה המקומית או העירייה הייתה מערימה קשיים ומפגש עם המשטרה ועם דחפורי ההריסה, היה בלתי נמנע. בגן העדן אליו הגענו, החיים כנראה מתנהלים אחרת. ההיגיון חוגג וכך גם האפשרויות העומדות בפני האנשים.

מסלול אחד לא הספיק לחבורה הקופצנית. שלושה מסלולים הוכנו עם הבובקאט, המחפרון והשופל שהיו נגישים לכולם. המועצה עצמה לא מעוניינת להפריע, כל זמן שהכללים נשמרים ואין נפגעים. אפילו השכנים מגיעים לשבת מעל המסלול ולצֹפות באופנועים וברוכבים - אידיליה. כדי לשמור על איכות המסלול, תורמים כולם את חלקם לקופה קטנה, הרבה יותר קטנה ממה שצריך כדי לחפור בור ביישוב במרכז הארץ.

"ככל שהרוכבים מהכפר הגלילי התאמנו יותר, טיפסו במדרגות הפודיום גבוה יותר והתגבשו כקבוצה בעלת נוכחות וייחוד, כך פנו אליהם יותר ספונסרים, תחילה היו אלה עופר-אבניר אחריהם מטרו ועכשיו גם גאס גאס"

למרות התחושה החופשית והזורמת, רוכבי הקבוצה מקפידים מאוד על הבטיחות. ציוד רכיבה מלא, הינו תנאי לכניסה למסלולים וקנסות בגובה 20 ₪ מוטלים על מי שאינו מקפיד על הנהלים. כמו כן, הכניסה לאורחים או לרוכבים זרים אסורה. מעבר לכמה ילדים אותם מטפחים כדור ההמשך, אין עניין בגיוס חברים חדשים.

העולם השונה, בו אין חוק האוסר על רכיבה ספורטיבית וההנאה של שאר התושבים מהפעילות, מעלה רק שאלה אחת - למה לעזאזל במדינת ישראל מתנגדים ומערימים קשיים בכל הקשור לספורט מוטורי? כשרואים מבחוץ את ההתנהלות ובסופו של יום, גם את התוצאות, נותר רק לקנא. אני אשמח לצאת לטיול לכפר כמא, בגלל האירוח הלבבי, החמימות ובעיקר כדי לראות יום אימונים בלי לפחד שהמשטרה תגיע ותסגור את המקום.

"העולם השונה, בו אין חוק האוסר על רכיבה ספורטיבית וההנאה של שאר התושבים מהפעילות, מעלה רק שאלה אחת - למה לעזאזל במדינת ישראל מתנגדים ומערימים קשיים בכל הקשור לספורט מוטורי?"
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.תותחים! 20-04-12
ראיתי אותם במרום גולן במרוץ מוטוקרוס. רוכבים חזק
2.אייבק נבסו 20-04-12
מחמם את הלב לקרוא כתבה כזו על החברה הצעירים. אהבנו את ההודאה התל אביבית שבסוף היא אף הופנמה כי אכן מעבר לת"א יש חיים במדינה, וכי מקומות מסוימים מפותחים ומתקדמים יותר מתל אביב גם למרות שלפני שם הישוב מופיעה המילה "כפר".
תיקון כתבה בכתה, "העם הצ'רקסי" ולא "העדה הצ'רקסית". המיעוט הצ'רקסי חיים בישראל כעם לכל דבר. אני מאוד שמח שאכן ציינתם בכתבה כי בכפר קמא השכל הבריא עולה על פרמטרים אחרים. כל עוד מדובר בספורט ואמצעי בטיחות אין שום סיבה שזה לא יקרה. אכן עצוב מאוד כי מדינת ישראל שמתיימרת להיות בין המדינות המובילות בעולם המערבי היא מזדנבת אי שם הרחק אחרי מדינו עולם שלישי כאשר מדובר על ספורט מוטורי.
כולי תקווה שהצעירים הללו הם רק קצה הקרחון ושיחד עם השנים ענף המוטוריקה תלך ותתפתח בכפר קמא.
3.אחד היפים למרות שלא ציפיתי לכזאת כתבה כאן 20-04-12
להוציא שני כותבים ולהביא סיפור כזה מחבר לאתר שלכם מאוד. הגעתי בגלל שראיתי בפייסבור של חבר והתרשמתי.
4.נהאד נפסו 20-04-12
כל הכבוד לספורטאים הרוכבים האמיצים יישר כח והמשיכו להביא כבוד לנו באשר שם , תשמרו על עצמכם ואלוהים ישמור עליכם , שלום ממרומי הרי אדיגיה והגלים של נהרות ארץ האבות
5.מעין סבי 20-04-12
אחלה אנשים מנסיון מכיר אותם אישית אחד אחד כייף לרכב איתם !
6.חיים 20-04-12
חבל"ז מה שקורא שמה,אנשים זהב(הכירות אישית)מסלול ברמה גבוהה,הבנתי שבימים הקרובים יהיה מערכת השקיה, אבל חבל שאי אפשר לרכב
7.מה קורה?! 21-04-12
יש גם סרטון שתבינו מה הולך שמה...... http://www.youtube.com/watch?v=QnDaTWi5YLk
8.איתי חזן 21-04-12
אחלה כתבה הגר ואורן! , כיף לקרוא.. המסלול ובני העדה אינם זרים לכל חובב ספורט מוטורי ישראלי, המשיכו בשגרת המצויינות, ובפועלכם לקידום הספורט המוטורי בישראל, לצד גדולים כמו מתן ניר, אריאל דדיה, רז הימן, צ'ופלה ועוד טובים ורבים.
9.בת שבע 21-04-12
כל הבוד על הכתבה הצ'רקסים הם חלק בלתי נפרד מאיתנו, תמיד נחמד להתארח כל הכבוד על שיתוף הפעולה הגר.
10.פצצות לגבות 21-04-12
כיף לקרוא על כאלה רוכבים. כל הכבוד
11.הסרטון 21-04-12
וואו הסרטון ברמה
12.מחמוד הייב 22-04-12
באמת נהגיים אני מכיר צירי הוא נהג חזזזזזק כול נהגי כפר קמא תותחים
13.אהליןן תורתיילי 16-05-12
מדהים מרטיט ומלהיב הענייין הזה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 01:34-24.