טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
PGO באג-רייסר 500i


   04-05-2012, אורן קוזלובסקי   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

איך זה שהבאגי הנמכר ביותר באירופה בשנת 2009 ו- 2010 לא כובש את חובבי האקסטרים בישראל?

מכירים באגי? פעם היו בונים אותם לבד- שלדה של חיפושית (מקוצרת כמובן), פלסטיקה מינימאלית שמשאירה המון מקום לאוויר ושיפורים כיד הדמיון ועומק הכיס. היום אף אחד כבר לא בונה לבד רכב פנאי קליל שלא מפצה על העלות. היום השטח מלא ב- RZRים, טרקטורונים ורכבים שהקשר שלהם לחקלאות מוגבל וגם מי שהחליט לשים עליהם שלט המתיר נסיעה עד מהירות של 40 קמ"ש.

כלי רכב שמצליח להחיות את רוח הבאגי של שנות ה- 60 וה- 70 הוא ה- PGO באג-רייסר 500i- הבאגי הנמכר ביותר באירופה בשנים 2009 עד 2010. את כלי הרכב הקטן, מביאה לארץ חברת זיניקס, לא מכירים? חפשו בגוגל. מנוע אחורי בנפח 500 סמ"ק שמגיע היישר מקטנועי פיאג'ו, משקל נמוך מחצי טון גובה מגוחך ובעיקר ערימות של כיף. למה באירופה מצליח הכלי ובארץ כמעט ולא רואים אותו? אולי כי למרות הניסיון לאמץ תקינה ותדמית אירופית, אנחנו רחוקים מהיבשת ההיא שנות אור.

"כמובן שבכביש נהגתי במצב High וללא נעילת דיפרנציאל, אבל כבר הרגשתי כמה כיף הולך להיות בשטח"

כדי להבין עד כמה מוזרים מקבלי ההחלטות, יצאתי לסיבוב היכרות עם חרק המרוצים. צמיגי שטח שמנמנים מספרים את מחצית הסיפור הישראלי... חלם זה באמת כאן. רוב הבאגים מדגם זה, נמסרים ללקוח האירופאי, עם צמיגי כביש. רכב קל, קצר ויעיל, עם מנוע חסכוני של קטנוע, מתאים כנראה לנסיעה עירונית. למה לקחת כלי רכב המיועד ל- 4 אנשים אם בדרך כלל רק אדם אחד או אולי גם מלווה, צריכים להגיע ממקום למקום בעיר?

כדי ליהנות, החלטתי לשים את הקיטורים בצד ולצאת אל השדות. כמה ק"מ בכבישי המושבים, עוד ק"מ בכביש מהיר (מהירות נסיעה של 110 קמ"ש) רק כדי להגיע לשטח כמובן ומשם ישר לשדות. על הכביש, מזכיר ה- PGO כמה כיף לנשום ללא חלונות. היציבות והתאוצה, לא משאירים מקום לספק- אולי זה לא כלי הרכב האידיאלי לאוטוסטראדה, אבל אפשר לחיות איתו לפרקים קצרים גם שם. כמובן שבכביש נהגתי במצב High וללא נעילת דיפרנציאל, אבל כבר הרגשתי כמה כיף הולך להיות בשטח.

"מצד שני, למדתי , שכל זמן שאני בפנים ומאחורי ההגה הקטנטן, אני לא צריך לחשוב על מי שאוכל את החצץ שהעפתי"

בשבילים החצציים, כבר ניתן היה להבין כמה יציב הכלי ומה אפשר לעשות. למדתי גם שהחלקה פראית מול הצלם, משאירה אותו חסר אונים מול מטח אבנים קטנות ומהירות. מצד שני, למדתי , שכל זמן שאני בפנים ומאחורי ההגה הקטנטן, אני לא צריך לחשוב על מי שאוכל את החצץ שהעפתי. חוץ מזה, אם אני בתוך הבאגי עטיתי קסדה, אז גם האחרים מבחוץ צריכים. בכלל הישיבה במושב הנמוך ונתמך, חגור בחגורה מוצלבת, הדליקה את המניאק הקטן שבדרך כלל חבוי בי.

נהיגה מהירה בשבילים שבין השדות לחלק המיועד שחבל גזר, מעלה תהיות לגבי האופי שלי כנהג. למרות שהגבלתי את עצמי לנסיעה אחראית ואיטית, הראה מד המהירות 70, 80 וגם 90 קמ"ש שבגלל רעש המנוע מאחורי ראשי, נראה לא אמיתי. לצערי, ה- GPS תמך דווקא במד המהירות וגרר משבר אמון מלווה בתחושת בגידה ביני לבינו. קשה להבין, עד שלא מנסים, אבל גם פניות על כורכר במהירויות גבוהות, לא מוציאות את הרכב מאיזון, הכלי מאפשר שליטה בהחלקת הזנב על ידי הורדה קלה של הרגל מדוושת התאוצה.

"כיוון שמושב הנהג צמוד למנוע החשוף והרועם מאחור, קסדה מומלצת גם בתור מסנן רעשים"

מכיוון שמושב הנהג צמוד למנוע החשוף והרועם מאחור, קסדה מומלצת גם בתור מסנן רעשים. ללא קיר אש או איזו שהיא הפרדה, אני לא חושב שהבאגי הוא מקום לשיחות נפש עם בת זוג למשל. יתרון נוסף שיש לשאון המנוע, הוא החיבור המיידי של הנוסעים עם הטבע. במעבר אקראי בתוך שלולית, הצלחתי להרטיב וללכלך לחלוטין את הנווט וצלם הליווי שלי עד שהחליט להניח למצלמה ופשוט ליהנות מהדרך.

מכיוון שלא נתקלתי בשום אתגר או מכשול וגם לא רציתי להפסיק את ההשתוללות בשטח הקל, לא היה צורך לעבור למצב Low. אני מניח שבאזורים טכניים הייתי צריך לעבוד קשה יותר ולהפעיל קצת יותר תכנון ומחשבה. המשקל הקל והמבנה הקופצני והנמוך, מאפשר ברוב המקרים, להשאיר את המנוע במצב טיסה. אנקדוטה נחמדה בהקשר הזה, כדי להגיע למהירות גבוהה מ- 40 קמ"ש, צריך מעט מאוד ידע ובערך 10 דקות של זמן איכות מאחורי מושב הנהג וזו כמובן פעולה חד פעמית שאני לא ממליץ לאף אחד עליה.

"המשקל הקל והמבנה הקופצני והנמוך, מאפשר ברוב המקרים, להשאיר את המנוע במצב טיסה"

הבאג-רייסר, מגיע בשני צבעים של שלדות, כסופה ושחורה. על כל שלדה ניתן להתקין פלסטיקה באדום, כתום, לבן או שחור. כדי להחליף צבע, צריך בסך הכל לפרק שישה חיפויים ולהרכיב אחרים במקומם. הבעיה היחידה היא, שברישיון הרכב מצוין הצבע איתו רשאי הכלי לנוע ובישראל לא כדאי להתעסק עם שינוי ניירת וקבלת אישורים. חבל, דווקא נראה לי די נחמד להתאים בכל טיול את הפלסטיקה לבגדים ולאירוע...

כדי לחזור רגע למציאות ולשאלה שסקרנה אותי בתחילת הנסיעה, בדקתי למי מותר באירופה לנהוג ברכב הפנאי הזה. הבאג-רייסר מתאים לבעלי רישיון רכיבה על אופנוע ולבעלי רישיון נהיגה, בארץ הקודש לעומת זאת... באירופה מוכר הבאגי החביב גם ככלי רכב עירוני וזוכה להטבות במיסוי, בישראל לעומת זאת אל תשאלו כיצד הוא מוגדר. עם צריכת דלק של 16 ק"מ לליטר בהשתוללות עם צמיגי שטח, אני מתאר לעצמי שכרכב עירוני הוא היה יכול להיות משתלם מאוד.

"בלי חלונות, ללא שום מחסומים מהסביבה ועם פוזה קרבית סטלנית של מקס הלוחם על אקסטה"

תארו לעצמכם כיצד היה נראה רחוב רוטשילד בתל אביב, אם היו מכירים בבאגי של PGO ככלי רכב עירוני. בלי חלונות, ללא שום מחסומים מהסביבה ועם פוזה קרבית סטלנית של מקס הלוחם על אקסטה. במחיר של 60,000 שקלים חדשים, היו יכולים סטלנים ואנשי רוח, לעלות חיוך בעיר ולברוח לשטח בסופי שבוע. אבל תל אביב היא לא אמסטרדם או פאריז, גם אם מספרים לנו שהתקינה כאן אירופית.תגובות לכתבה
1.דדי 04-05-12
נראה כלי מבטיח, PGO זה שם עם מוניטין חזק, השאלה אם זה רק מנוע שלהם או גם מעבר לזה
2.PGO 04-05-12
PGO זה רק המנוע
3.באגי לפנים 04-05-12
אליקו אוחנה היה מתחרה איתו בבאחה, הוא לא עמד עם הרייזרים אבל הוא עולה חצי מהם ונותן תמורה הרבה יותר טובה למחיר
4.מנוע פיאג'ו 05-05-12
כמו של הבברלי 500 כל השאר pgo
5.רונן b 05-05-12
שיביאו את ה-600 נדבר
6.אסף ארצי 05-05-12
נהניתי מאוד!
כלי מעניין מאודדד
7.עמית 05-05-12
כלי טוב, אין מה להשוות ל 300 ולכל שאר הסינים שמוכרים באבניר
8.גור 05-05-12
תודה על המבחן נזימה הגיע הזמן!!!! מה עם קצת טרקטורונים???
9.oz 06-05-12
בסד
ל-8 , בדרך
10.יופי של כתבה 06-05-12
מה לנזימה ולאורן קוזלובסקי?
ובאמת הגיע הזמן לקצת מבחנים, טרקטורונים בעיקר...
11.גל 07-05-12
לאבניר יש כזה באגי בדיוק, זה אותו אחד?
12.אחד שמבין 10-05-12
למה הם לא מזכירים את הציריות שנשברות כל שנייה כשיורדים ממדרכה ואת הבעיות חשמל הנפוצות ואת הסנדלי סחיבה שכל היום מרעישים ואת זה שאחרי 100 ק"מ בכלי כולו עומד להתפרק וזה כמו לסוע על סוכה של מציל .
זה לא כלי לשטח זה כלי ללכת לקטוף תפוזים ב 40 קמ"ש ולחזור הבייתה ..
13.לזה שמבין 11-05-12
מסכים איתך לגבי כמה בעיות חשמל שהיו לי ונפתרו, לגבי השאר לא נתקלתי בבעיות שאתה מספר
14.אורן 27-05-12
מה עלות הכלי ?
15.אלון 23-06-12
ל14 רשום 60000 שח
16.גם כן אתם 02-08-12
יש לי גם את הזינקס 500 וגם רזר 2012 אלה שתי עולמות שונים ביותר הזינקס 500 קלי אמין יציב ללא הרבה תקלות טס בפניות יציב עבירות מאחד עד 10 (2)מאוד וחזק יחסית לנפח המנוע מצד שני הrzr כלי חזק מאוד מאוד לא יציב עבירות מטורפת מ1 עד 10 מקבל 9.5 אבל חיסרון גדול שהוא לא יציב קלי מאוד מסוכן למי שלא מכיר את הקלי ב100% לפני כמה זמן נסענו לעזור יער עופר וראינו קפיצה הזינקס קפץ יפה מאוד ונחת יפה מאוד לאחר הקפיצה הזינקס עשה צלחת וחיקה לrzr לאומת זאת הrzr קפץ נחת אל הגחון ולאחר שניסע לעשות צלחת גם הוא היתאפך והבחור שישב ליד הנהג נפצע קשה ביד ונקטעו לו 3 הצבעות אז לסיכון אין איך להשבות את שני הקלים שניים שונים מאוד .
17.חגית 01-11-12
עדיין לא הבנתי מותר לו לנסוע על הכביש או לא?
ואם כן באיזה גיל אפשר להוציא רישיון ?
וכמה עולה ביטוח לדבר הזה?
18.ברק זוארץ 04-12-12
אחלה כתבה... הכלי נראה ממש מעניין והאמת גם די נגיש למי שאין כיס כל כך עמוק
19.עמיר 31-01-13
האם הכלי רשאי לנוע על הכביש?
20.דוד 13-03-13
היום 60000 זה כבר לא מציאה. יש מכוניות אמיתיות במחיר הזה
21.שי 26-04-13
זה הנעה 4*4 קבועה או הנעה אחורית אשר ניתן להעביר ל 4*4?
22.אלמוג 10-08-13
שאלה דחופה! אם יש לך רשיון לאוטו מותר לך לסוע בכביש??
23.אלמוג 10-08-13
שאלה דחופה! אם יש לך רשיון לאוטו מותר לך לסוע בכביש??
24.מחמוד 12-08-13
שלום אני מתלבט בין הpgo 500 ובין כlk 300 מה כדאי?!?!?
25.אחד שמבין יותר טוב מאחד שמבין 16-09-15
אחד שמבין אתה לא מבין ואתה ה ו מ ו
26.לכל הטמבלים שמשחקים אותה מבינים 18-12-17
גרתי בקפריסין לפני מספר שנים מטעמי עבודה..
והיה לי את הכלי, כלי מדהים ללא בעיות אפילו לא פעם אחת, וקרעתי את הכביש ואת השטח איתו יום יום במשך שנה ומשו כלי בן אלףףף
חבל שאצלנו במדינה המפגרת הזאת הכל הפוך ויקר
יכול להיות כלי מדהים לעיר ליום יום ולטיולים בשטח בשבתות
צריך להיות כלי עם רישיון רכב רגיל ולנסוע בלי שום הגבלות מהירות או בעיות וזול
בדיוק כמו בחו"ל
27.לכל הטמבלים שמשחקים אותה מבינים 18-12-17
גרתי בקפריסין לפני מספר שנים מטעמי עבודה..
והיה לי את הכלי, כלי מדהים ללא בעיות אפילו לא פעם אחת, וקרעתי את הכביש ואת השטח איתו יום יום במשך שנה ומשו כלי בן אלףףף
חבל שאצלנו במדינה המפגרת הזאת הכל הפוך ויקר
יכול להיות כלי מדהים לעיר ליום יום ולטיולים בשטח בשבתות
צריך להיות כלי עם רישיון רכב רגיל ולנסוע בלי שום הגבלות מהירות או בעיות וזול
בדיוק כמו בחו"ל
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 02:49-24.