טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
קוואסאקי KX250F 2013 - מבחן שטח


   28-10-2012, כתב וצילם :גיל פריאנטה    
  שלח כתבה זו בדוא"ל

KX250F

זו הייתה רק שאלה של זמן והנה מגיע לפניכם מבחן השטח הדו״ג הראשון שלנו. חיבור בין קרקע לזמן אוויר, קרבי וירוק מתמיד - הקוואסקי KX250F תחת ידו ועיניו של גיל פריאנטה. ואכן, מודל 2013 על אדמת הקודש!

ההמתנה לחוק הספורט המוטורי ותקנת המכס ליבוא אופנועי מוטוקרוס רק גרמה לשוק שהיה פעם תוסס להתקרר ואפילו לקפוא, שלא לדבר על רצונם של רוכבים רבים לעבור לדגמי 2013 גם זה רק בחלומות. כרגע חלק גדול מהרוכבים נשארו עם האופנועים שבבעלותם מבלי לשדרג לשנת 2013, ככה זה כשהספורט מוטורי נמצא בסדר עדיפות אחרון במדינה וחבל.
כשקבלתי את הטלפון שבישר לי על הימצאותו של KX250F 2013 בארץ נורא התלהבתי- ירוק? וכבר בארץ? כל המדינה רוכבת על אדום! ונראה לי שמשהו באוויר משתנה ולאחרונה הצבע הירוק משתלט לאט לאט בארצנו. מבלי לבזבז זמן יצאתי לדרך כדי לתהות על קנקנו של החלוץ.

ה-KX250F כבר הוכיח את עצמו בשנה שעברה עם נצחונות פעם אחר פעם וקטיפת תואר ה- AMA SX Lites לשנת 2011 ובאליפות AMA MX Lites קטף את שלושת המקומות על הפודיום ואין הרבה חברות שהצליחו לעשות זאת. מישהו בחברת קוואסאקי החליט שהגיע הזמן לתת לירוקים את הכבוד שמגיע להם ולצורך כך הוחתמו רוכבים מהשורה הראשונה. הכל התחיל מג'יימס סטיוארט שרכב מגיל צעיר על קוואסאקי ונשאר נאמן במשך שנים לחברה עד המעבר לימאהה, ריאן וילופוטו גם הוחתם בזמנו ונשאר עד היום נאמן לירוקים, בכל קטגוריה ונפח ניתן היה לראות רוכבים מוכרים וטובים והרשימה עוד ארוכה.

KX250F
"באליפות AMA MX Lites קטף את שלושת המקומות על הפודיום ואין הרבה חברות שהצליחו לעשות זאת"

מה שעשה את השינוי ונתן פוש משמעותי היה שיתוף הפעולה שלה עם סוזוקי לפני כמה שנים. באותה תקופה אופנועי קוואסאקי לא זכו להיות בין הראשונים במבחנים השוואתיים ותמיד היו מעין אופנוע "פרווה" לא לכאן ולא לכאן, ולאחר שיתוף הפעולה ניתן היה לראות שגם הסוזוקי RMZ250 והקוואסאקי KX250F היו כמעט זהים לחלוטין. לאחר תקופה קצרה של שיתוף פעולה והחלפת רעיונות נפרדו השניים וכל חברה חזרה לשולחן העבודה.

חברת קוואסאקי החליטה לשלב את הידע הרב שצברה על מסלולי המרוצים, היישר אל האופנועים הנמכרים לצרכן. לאחר אין ספור של ניצחונות במסלול המוטוקרוס והסופרקרוס הצליחו מהנדסי קוואסאקי לשלב את הידע מהמסלול לאופנוע הנמכר לציבור וזאת מבלי לייקר אותו בחלקים וחומרים אקזוטיים כיאה לאופנוע מסלול. כך נוצר ה-KX250F החדש, מה שתרם רבות לדגם ה-KX250F לעלות ולטפס בסולם הפודיומים היו השינויים בגישה של הרוכבים/הקונים לאחר הצגת אחיו הגדול ה-KX450F בשנת 2009, שנה שבה שלטה הונדה ללא עוררין והנה מגיע לו הקוואסאקי ומטפס לו ועומד מול ההונדה במלחמה חסרת פשרות, מאותה שנה התחילו רוכבים רבים לחזור ולקנות קוואסאקי וביחד עם כמה אליפויות בדרך סללו להם את הדרך למעלה.

KX250F
"חברת קוואסאקי החליטה לשלב את הידע הרב שצברה על מסלולי המרוצים, היישר אל האופנועים הנמכרים לצרכן"

מבט ראשון
משום מה, אבל אף פעם לא ריגש אותי הקוואסאקי, תמיד היה לי משהו שגרם לי לא להתחבר אליו, אבל היום, לאחר התבוננות ארוכה באופנוע הרגשתי שמשהו הולך להשתנות פה. בכניסה למסלול המוטקרוס בדרום הארץ חיכה לי הצרצר, עומד על הרמפה מחכה כמו דוגמן ממושמע לצילומים לפני הלכלוך והאבק. האופנוע נראה טוב ואיך שאומרת שרית חדד- ואפילו מאוד! ועל זה אי אפשר להתווכח - הג'אנטים השחורים, חלקי האנודיאז הכחולים, צינורות המתלים השחורים, כל אלה רק מגרים מרגע לרגע.

טכני
דגם 2012 היה מוצלח ובעל מנוע חזק, הפידבקים עליו היו טובים מאוד ובמבחנים רבים בעולם זכה במקומות הראשונים בהשוואה לשאר היצרנים. ה- KX250F 2013 החדש עבר כמה שינויים מדגם 2012, הוא קיבל שלדה חדשה שקוצרה ב- 4 מ"מ בכדי לקצר את האופנוע, בנוסף לשלדה מיכל הדלק והמושב עברו השטחה לתנועה חופשית יותר על האופנוע.
מנוע: הבוכנה במנוע הוחלפה לבוכנה שנלקחה כמעט כולה מקבוצת הפאקטורי לטובת סל"ד גבוה וביצועים טובים יותר ויחס הדחיסה שלה עלה מ-13:5:1 ל-13:8:1. הסתומים ב-KX החדש קרובים יותר לצילינדר בשל זווית תלולה יותר של 4 מעלות המאפשרת לאוויר זרימה ישירה יותר לצילנדר ולטענת היצרן שינוי יחס הבעירה יחד עם כמה שינויים קלים במנוע גרמו למנוע לשמור על ביצועים גם בסל"ד גבוה, נושא שתמיד סבלו בו מנועי ה-250 סמ"ק ארבע פעימות.

KX250F
"המתלה החדש מעלה את רמת הקשיחות ובו זמנית שומר על איזון בספיגה בסגירת המתלים"

הקוואסאקי מקבל דור שני של מתלים קדמיים - Separate Function front Fork (SFF) type 2, המתלה החדש מעלה את רמת הקשיחות ובו זמנית שומר על איזון בספיגה בסגירת המתלים, דבר הנותן תחושה של מתלה מוצק אך מעלה את איכות הרכיבה. ה-KX היחיד מבין כל היצרנים שמגיע עם בולמי ה- Showa’s SFF החדשים, הצינור המושחר הפנימי של המתלה והיחידי מבין כל היצרנים זהה למה שמשתמשים בו קבוצת ה-Monster Energy Pro Circuit, פה כבר ניתן לראות כמה קוואסאקי לוקחת ברצינות את מכלולי האופנוע ושילוב הידע והחלקים מקבוצת המרוצים.

מערכת ה-DFI החדשה מגיעה עם גישה לשלושה מצבי מפות הצתה בדומה ל-KX450F ובחירה בין סטנדרט, רך וקשה כשכל אחת ממפות ההצתה ניתנת לשינוי ע"י קיט כיול מהיצרן. מערכת ההזרקה של ה- KX250F 2013 מתאפיינת בצמד מזרקים חדשים, אחד מהם תוכלו למצוא במורד השסתומים היכן שכל מזרק סטנדרטי מסוג FI נמצא ואילו המזרק השני נמצא קרוב לתיבת פילטר האוויר, בשונה מאוד מצמד מזרקים הנמצאים באופנועי סופרספורט. תפקידו של המזרק הראשון לתגובה מהירה וחלקה של המנוע ואילו המזרק השני אחראי לזמינות הכוח בהתאם לסל"ד.

KX250F
"אחד היתרונות במתלים הוא הכניסה לסיבובים במהירות גבוהה, המתלים מגהצים את הבאמפים הקטנים והמעצבנים כאילו הם לא קיימים"

על המסלול
הישיבה על האופנוע ותנוחת הרכיבה מזכירים מאוד אופנוע הונדה, הכל ארגונומי ובמקום ממש כמו בהונדה CRF250, ההנעה קלה ובקיק הראשון המנוע מתעורר לחיים. רכיבה ראשונה להכרת הכלי ומיד מתחברים אליו, המנוע מרגיש בשרני מאוד עם כוח בסל"ד גבוהה ולזה אחראית ללא ספק תוספת Powerband באגזוז, תוך כדי רכיבה והגברת המהירות האופנוע מתרומם לוויליס בכל הילוך, פשוט תענוג! המנוע הזה פשוט מדהים, יש הרגשה מוזרה שאתה סוחט את ידית הגז אז המנוע צועק, אך הפידבק באזניים והמהירות לא מתחברים. זה כנראה רק בהרגשה ואולי בחירת מפת הצתה אחרת תפתור זאת, למרות שבמצב הסטנדרט הוא היה בול. צריך לזכור שכל מסלול שונה ודורש כיוונים שונים. אחד היתרונות של זמינות הכוח בסל"ד גבוה ב- KX250F זה שגם כאשר הגעת לקפיצה לא מוכן או יצאת מסיבוב לא טוב - סחיטה של המצערת תחזיר אותך למקום ומוכן לקפיצה ואין פחד לסחוט את הגז עד הקצה של הרמפה, האופנוע נותן תחושה של ריסון ובו זמנית כוח זמין בכל טווח הסל"ד. הילוך שני ושלישי היו רוב הזמן הגיר שנבחר ברכיבה על המסלול שהתאפיין בקפיצות גדולות ובמסלול פתוח וההרגשה עליו פנומנלית.

מתלי הקוואסאקי במסלול מעולים בקשיחותם, הם סופגים כל נחיתה והתחושה על האופנוע היא נהדרת, איני יודע כמה הבדל עשה המעבר מ-47 מ"מ ל-48 מ"מ, האם המתלים נשארו טובים כמו בשנתון הקודם? המתלים אמנם הרגישו קשיחים מידי אך נתנו תחושת ביטחון גבוהה לרוכב כשאחד היתרונות במתלים הוא הכניסה לסיבובים במהירות גבוהה, המתלים מגהצים את הבאמפים הקטנים והמעצבנים כאילו הם לא קיימים – הבאמפים האלה תמיד גורמים לידיים שלנו להיתפס מהר בגלל הצורך להחזיק את הכידון חזק בכניסה לסיבוב.

בלם הדיסק הקדמי - 250 מ"מ, היה מאוד רגיש ונקודתי ושתי אצבעות הספיקו גם לבלימות חרום, קוואסאקי החליפה בדגם הזה את רפידות הבלם הקדמי לרכות יותר כדי לקבל תפקוד טוב יותר.

KX250F
"הג'נטים השחורים, חלקי האנודיאז הכחולים, צינורות המתלים השחורים רק מגרים מרגע לרגע"

סיכום
אין ספק שה-KX250F 2013 מגיע השנה עם הרבה מוטיבציה לשמור לעצמו את התואר אופנוע המוטוקרוס 250 ארבע פעימות הטוב ביותר. המנוע בשילוב אגזוז Powerband שתרם רבות לכוח והמומנט בסל"ד גבוה, הופך את הרכיבה עליו למהנה בכל תחום הסל"ד. שילוב הכוח במנוע ביחד עם צמיגי הדנלופ ובמיוחד האחורי ה-mx51 גרם לי לחייך בקסדה בכל פעם שלקחתי סיבוב, הצמיג מדביק אותך לקרקע כמו רכבת על המסילה וכל יציאה מסיבוב מסתיימת בוויליס כוח. ולכל חובבי הוויליס בסיבוב, רכיבה במעגל "צלחת" סביב עצמך תביא אותך לשיכרון חושים ותמצא את עצמך בצלחת על גלגל אחד, פשוט אדיר.

ה- KX250F החדש הפך להיות שחקן מפתח בקטגוריית ה-250 מרובעי הפעימות, אופנוע שקל להתחבר אליו, מנוע עם כוח זמין בכל תחום הסל"ד, מתלים מעולים, בלמים טובים, והכל משתלב בהרמוניה. מה עוד אפשר לבקש מאופנוע מוטוקרוס?

אם חשקה נפשכם באופנוע כזה תאלצו להיפרד מ-7,599$ מחירו בארה"ב לא כולל משלוח ומיסים ושאר קנסות בדרך. אין ספק שדרוש פה מבחן השוואתי עם שאר דגמי ה-250 ארבע פעימות, אך בשל חוסר זמינות הכלים בארץ או עד שמשהו יקרה, אנחנו ננסה לפחות להשיג כל פעם יצרן אחר עד המבחן המיוחל!

תודה
לרובי מיכאלי האיש והאגדה על האירוח
משה רוקח - טורו ישראל, על ציוד השטח למבחן:
קסדה - אוניל - ONEAL series 5
מגפיים - אוניל Element
חליפת שטח - אוניל Element
משקפי אבק - BLUR B-2 LOGGER
פרטים באתר טורו ישראל
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.זיו 28-10-12
עד מתי נראה מחירי אופנועים בדולרים?? מה נסגר עם מטרו?
2.רוכב מתחיל 28-10-12
פריאנטה סחטיין עליך איפה המסלול הזה?
3.יפה ++ 28-10-12
יפה לכם נזימה! עכשיו תמשיכו עם זה כי אופנועים זה מה שבאמת מעניין
4.המשיח הגיע 28-10-12
יכול להיות שזה ערן שלמה מתחבא בתוך החליפה הלבנה בגלריה?
5.אדון ששון 28-10-12
מאז שבאבא עזב ליאמהה הירוק כבר לא ירוק מאוד
6.רמי 28-10-12
אפשר לקבל נתונים כמו משקל וכו'? מפרט טכני מלא היה עוזר
7.נראה שיגעון!!! 28-10-12
רוצה אחד כזה
איפה מי מה מתי? מאיפה מתחילים????
8.מה זה השאלות האלה??? 28-10-12
לזה שמחכה למשיח, ערן שלמה עוד שנתיים עובר למקל סבא
לששון, מאז שבאבא עזב הקאווי נותן בראש
לרמי, כנס לגוגל, יש שם הכל מהכל
9.רובי 28-10-12
גיל שכחת לציין שהרוכב הבודק רוכב קבוצת אביזריון עם חליפת thor כפפות thor מגניי ברכיים אסטריקס וכל השאר לא מעניין. אז אני רובי מיכאלי הרוכב ועוזר צלם וצלם משנה מאד נהנה לרכב על הביגוד של thor ושמח לרכב בחסות אביזריון אבניר בע"מ .תודה לגיל פאריאנטה על הפירגון .תודה אישית לשמוליק מאביזריון על התמיכה התמידית בכל השנים.
סיכום :אחרי רכיבת מבחן על הירוק אחרי שרכבתי על סוזוקי 2012 וימהה 2012 וקאוסאקי 2012 מצאתי לנכון לומר ש2013 הירוק הוא הכלי הכי מדהים שרכבתי בשנים אלו.יש את המילה מושלם וכמובן גם לסוזוקי יש כבוד גדול לידו.תמשיכו לרכב ולהינות ולהיתחרות .
תודה
10.התבלבלתי 28-10-12
ה KX של 2012 הוא מושלם, לא הבנתי אם כל השינויים שהוזכרו פה הם רק ב2013 או כבר הוכנסו ב 2012
11.מתבקש! 29-10-12
450 450 450 450 450 450 450 450 450 450 450 450 450 450 450 450
12.רוכב 29-10-12
רובי שכחת לציין שאתה רוכב עם מגפי אלפינסטאר וקסדה של פוקס!!!
זה לא נראה לי שייך בכלל לאבזריון?
ודרך אגב אתה נראה יפה יותר על החליפה של אוניל
13.לא רוצה לאכזב 30-10-12
לא רוצה להרוס אבל זה שהם טובים בama זה לא קשור...

99% מהאופנועים של פרו סירקוט מונסטר הם לא של קאואסאקי
14.רוכב 31-10-12
ל-13 פרו סירקט זה חברת שיפורים בפני עצמה
ומונסטר זה חברת משקאות - אין קשר לקוואסאקי בכלל!!!
15.rp 31-10-12
מה גודל מיכל הדלק שלו?
16.לא רוצה לאכזב 01-11-12
ל 14 חביבי כדאי שתעדכן...

יש קבוצת מירוצים שעליה דיברו ''בכתבה'' שהיא של פרו סירקוט יחד עם מונסטר!
17.רוכב 01-11-12
ל 15 לקוואסאקי 1.6 גלון מיכל שזה כ- 6 ליטרים
ול-16 מה קשור ???
מי שמשלם יותר מקבל נקודה
הכל עניין של עסקה עם היצרנים
18.חובבן 02-11-12
איזה כיף שאפשר לטעום מהכל במקום אחד...נזימה אתם מספר 111111111111111111
19.זיני 02-11-12
היה לי כזה למשך שבוע בחו״ל. כלי מדהים!
20.אביתר אייזנקוט 11-11-12
מתי תפרסמו סרטון

ומתי נראה כאלה בחנויות?
21.יוסי גוזלן 10-12-12
מבחן ממצה ותמונות מהממות ..
ורובי אתה המלך הבלתי מעורער של אילת !! אין עוד אנשים כמוך !!
תודה רבה על הכל !
22.Nart Haroon 10-03-13
יש באגזוז Powerband? באמת?

נדמה לי שזה resonator chamber אבל אני לא כתב.

אתם Powerrangers זה מה שאתם
23.חדש בתחום 30-12-15
אבקש חוות דעת מקצועית לגבי האמינות שלו לאורך זמן, אני די חדש בתחום ובא מאזור ה-4 גלגלים בשטח, טרקטורונים וג'יפים ובזמן האחרון פוזל לכיוון האופנועים וככל הנראה אעבור. אשמח אם מישהו שיש לו 2013 או אפילו 2012 יתן פה אינדיקציה למבחן הזמן לגבי הכלי הזה, בינו לבין כלים אחרים חדשים יש הבדל משמעותי של בין 12-15 אלף שקל כשקונים חדש מהניילון וההרגשה היא שזה כנראה בא על חשבון משהו
24.חדש בתחום 30-12-15
אבקש חוות דעת מקצועית לגבי האמינות שלו לאורך זמן, אני די חדש בתחום ובא מאזור ה-4 גלגלים בשטח, טרקטורונים וג'יפים ובזמן האחרון פוזל לכיוון האופנועים וככל הנראה אעבור. אשמח אם מישהו שיש לו 2013 או אפילו 2012 יתן פה אינדיקציה למבחן הזמן לגבי הכלי הזה, בינו לבין כלים אחרים חדשים יש הבדל משמעותי של בין 12-15 אלף שקל כשקונים חדש מהניילון וההרגשה היא שזה כנראה בא על חשבון משהו
25.חדש בתחום 30-12-15
אבקש חוות דעת מקצועית לגבי האמינות שלו לאורך זמן, אני די חדש בתחום ובא מאזור ה-4 גלגלים בשטח, טרקטורונים וג'יפים ובזמן האחרון פוזל לכיוון האופנועים וככל הנראה אעבור. אשמח אם מישהו שיש לו 2013 או אפילו 2012 יתן פה אינדיקציה למבחן הזמן לגבי הכלי הזה, בינו לבין כלים אחרים חדשים יש הבדל משמעותי של בין 12-15 אלף שקל כשקונים חדש מהניילון וההרגשה היא שזה כנראה בא על חשבון משהו
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 04:09-24.