טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
KTM 350SXF 2012 – מבחן שטח


   15-11-2013, כתב וצילם: גיל פריאנטה    
  שלח כתבה זו בדוא"ל

ק.ט.מ. הציגה לפני כשנתיים את ה- 350SXF, הכלי בעל נפח הביניים השואף לתואר ״הנפח המושלם״. גיל פריאנטה שם עליו את העיניים וגם את הידיים וחזר עם חיוך גדול מה״בייבי״ של סטפן אוורטס.

ל-KTM תמיד היו "ביצים" בפיתוח אופנועים, היא אחת החברות שתמיד מנסה לפגוע בנפח האופטימלי ורק אצלם תמיד מצאנו נפחים מוזרים כמו 144 סמ"ק, 200 סמ"ק, 360 סמ"ק דו פעימתיים, 525, 690 ,530 סמ"ק ארבע פעימות והרשימה עוד ארוכה. יאמר לזכותם של KTM, הם תמיד על שולחן העבודה עומלים ועובדים וגם אם זה לא מצליח הם עדיין מנסים עד שהם פוגעים.

ה-KTM 350SXF הוצג לראשונה לקראת סוף שנת 2010, על ההשקה עצמה ניצח סטפן אוורטס האיש והאגדה ואלוף העולם הבלתי מעורער. סטפן אוורטס עבד בשיתוף פעולה עם KTM ויצר את האופנוע ה"מושלם" על פי הגדרתו לעולם המוטוקרוס. האופנוע שהציג סטפן אוורטס ואני מצטט אותו "My Baby" היה לא פחות מרפליקת מרוצים על שמו, לא כמו בשאר ההשקות של KTM בה מוצג אופנוע סטוק, ממש איך שהדילר מציג למכירה בסוכנות. כבר באותה השקה נדהמו כולם מהלוק הלא שגרתי שלו, כולל עבדכם הנאמן, כשצפיתי באותו היום בסטפן אוורטס שהפך את ההשקה למסמר הערב, סליחה, קונגו הערב.

"סטפן אוורטס עבד בשיתוף פעולה עם KTM ויצר את האופנוע ה'מושלם' על פי הגדרתו לעולם המוטוקרוס"

טכני
ה-KTM 350SXF שהוצג ב-2010 היה אופנוע חדש לחלוטין, החל משלדה איכותית עשויה צינורות כרום מוליבדן, חומר המשמש לייצור שלדה קלה יותר וגמישה יותר, דבר חיוני לאופנוע בכלל ולאופנוע מוטוקרוס בפרט, זאת הסיבה ש-KTM עדיין מאמינה בשלדת פלדה ולא שלדת אלומיניום קשיחה. מנוע DOHC מוזרק וקומפקטי הדומה למנוע 250 סמ”ק בגודלו. המנוע בעל גל זיזים כפול ובוכנה קלת משקל ומנוע שמגיע ל- 13,000 סל"ד כמו במנועי ה-450 סמ"ק, מערכת ניהול ההצתה של Keihin בשילוב מערכת הזרקת הדלק שומרים על תגובות מנוע חדות וזמינות וניתנות לשינוי על ידי בחירת מפת הצתה שונה.

לגבי הבולמים KTM חזרה לבולם אחורי עם ה-linkage דבר מבורך שחיכו לו רוכבים רבים, מלפנים מתלה ה-WP המשובח עם מהלך של 300 מ"מ לקדמי ו-330 מ”מ לאחורי. הבלמים נותרו זהים לדגמים הקודמים של KTM, קדמי 260 מ"מ ואחורי 220 מ"מ, כאשר כל החבילה במשקל כולל של 106 קילוגרם יבש ונראה שמשנה לשנה משקל האופנועים יורד ויורד וכוח המנוע עולה והיחס מתחיל להיות מפחיד!

"ה- KTM 350SXF מרגיש כמו 250 סמ"ק משופר, הוא אמנם לא חזק בתחום האמצע למעלה כמו נפחי ה-450 סמ"ק אבל אחד היתרונות שלו זה שאפשר לסחוט את ידית הגז ועדיין להרגיש בשליטה על הכלי"

למי הוא מתאים?
לאחר רכיבה ממושכת על גבי 250 סמ"ק ארבע פעימות מגיעים רוכבים לצומת דרכים די מכריע, או מעבר לנפח גדול וחזק יותר כמו דגמי ה-450 סמ"ק, או התחלה של מסכת שיפורים מלאה לאופנוע הקיים הכוללת, מערכת פליטה מלאה, גל זיזים חם, בוכנות עם אופציות שונות של הגדלת נפח, מערכות ניהול הצתה והרשימה עוד ארוכה. מי שרגיל לרכוב על 250 סמ"ק ויחליט לעבור לנפח ה-450 סמ"ק ירגיש מיד הבדל בכוח המנוע וזמינותו ובד בבד ירגיש גם בתוצאות של טעויות רוכב על המסלול. ידוע שאופנועי ה- 250 סמ"ק משדרים ביטחון ברכיבה במסלול וסלחניים בכל הקשור לטעויות רוכב, ולמי שהחליט להתחיל לרכוב בשטח אין אופציה טובה יותר להתחיל איתה – כמובן שנפח ה-125 סמ"ק דו פעימתי נכנס לקטגוריה זו אך שונה בסגנון הרכיבה עליו. נפחי ה-450 סמ"ק דורשים רוכב מיומן יותר עם ניסיון רב יותר ברכיבה על מסלול, פה אין הנחות, על טעויות משלמים ולפעמים רכיבה על ה-450 סמ"ק הופכת רוכב 250 סמ"ק מיומן ל"עצלני”. הרכיבה על מסלול מוטוקרוס הופכת ל"קלה" יותר והמנוע לא מראה סימנים של מאמץ בכדי לגמור קפיצות גדולות וארוכות והופכת עם הזמן את את סגנון הרכיבה לאוטומט. בגלל זמינות הכוח הזו לא תמצאו רוכבים רבים שסוחטים את ה-450 שלהם ומנצלים אותו עד הקצה, להבדיל מנפחי 125 סמ"ק דו-פעימתי וה-250 סמ"ק ארבע פעימתי, שם כל הילוך חשוב בבחירתו במיוחד לסיום קפיצות גדולות או יציאה מהם, הרוכב משתמש בכל הילוך עד הקצה ורוכבים רבים עם הזמן ישתפרו מהר יותר על גבי ה-250 סמ"ק מאשר ה-450 סמ"ק.

פה מנסה להשתלב בקטגוריה משלו ה-KTM 350SXF, הוא בא לתת את הפתרון והשילוב של שני הנפחים לנפח ביניים אחד שנותן את המענה גם למי שרוצה להתקדם ולהשתפר וגם לאלו הרוכבים על 450 סמ"ק תקופה ולא מצליחים להשתפר ובקושי מנצלים אותו.

"האופנוע ש- KTM יצרה נותן לרוכבים רבים את האפשרות להישאר באותו סגנון של רכיבה ולעלות מדרגה אחת לפני הקטגוריה הגדולה"

רכיבת שבילים
את תחילת המבחן ביצענו בשבילי השרון, כי מה לעשות - עוד לא קם הרוכב שיוותר על רכיבת שבילים אחרי הגשם, במיוחד בשבילים מדוגמים בין פרדסי השרון והדיונות הקרובות. הישיבה על האופנוע ותחושת הפידבק הראשוני מזכירה את דגם ה-250SXF, האופנוע צר והמבנה שלו קרוב יותר לדגמי ה-250 סמ"ק. ההתנעה חשמלית, כן, מוטוקרוס עם התנעה חשמלית איזה אליפות! נגמר כל הקטע של הקיק ברגל, עכשיו עוברים לאצבע ומחר בטח יתניעו דרך ה-iPhone. המנוע מתעורר לחיים ונשמע בשרני וחד, זאת תרם האגזוז החליפי של FMF.

התחלת רכיבה בגז פתוח, כי ככה זה אחרי הגשם! הילוך ראשון, שני, שלישי וכבר בשלב של כניסה להילוך רביעי אני יכול לכתוב בוודאות שאני מתאהב בכלי, החיבור מיידי ותגובת המנוע פשוט מדהימה, האופנוע מרגיש ארוך בכל הילוך, כל העברת הילוך האופנוע מתרומם לוויליס ומרגישים שהשידוך בין הגיר למנוע מושלם, כל הילוך נותן את חלקו בכמות הרצויה ובחלוקה שווה.

שבילי השרון מתאפיינים בשבילים רחבים בקצה השדות ושבילים צרים יותר בכניסה לפרדסים, השבילים ארוכים ומפותלים עם קרקע חלומית ואחיזה אופטימלית תודות לגשם שירד. כניסה בהילוך שני לסיבוב ארוך ואתה מרגיש איך ה-KTM 350SXF נותן לך להתרכז רק בדרך ולא מתי יגמר לו האוויר, הוא פשוט משדר לך סחט אותי עד הקצה, פשוט ככה, לא נגמר לו האוויר ואם אפשר לקלל הוא היה מקבל את מילון הקללות בסדר עולה כי ככה היום מפרגנים! המתלים רכים ומנעימים את הרכיבה גם ברכיבה מהירה עם הפתעות ובורות בדרך, מדי פעם קיבלתי שקשוק מהכידון על מצב המהירות אבל נראה לי שזה תשומת לב מהאופנוע! האופנוע הזה חלומי והרכיבה עליו בשבילים מהנה ביותר, אתה מרגיש עליו כמו במשחק פלייסטשיין, הגזים הארוכים והנפילות לתוך הסיבובים של פרדסי השרון השאירו צלקת יפה בזיכרון.

"משהו עם תחושה מהכידון וגובה רגליות הרוכב והישיבה עליו תמיד משדר שזה KTM"

במסלול
אחרי רכיבה מהנה בשבילי השרון לקחנו את ה-KTM לביתו הטבעי - מסלול המוטוקרוס, מסלול גדול ורחב ידיים עם קרקע לחה בהזמנה. לא יודע איך להסביר את זה אבל יש משהו זהה בכל מותג אופנועים מבחינת ההנדסת אנוש, משהו עם תחושה מהכידון וגובה רגליות הרוכב והישיבה עליו תמיד משדר שזה KTM וזה לא רק ב KTM, גם בהונדה יש את ההנדסת אנוש הייחודית לה והיא זהה כמעט בכל אופנועי המוטוקרוס שלה, כל יצרן והיחודיות שלו.
כניסה למסלול וכמה הקפות לחימום המנוע, אני מוצא את עצמי רוכב בהילוך ראשון ושני בלבד ולא מרגיש שום בור או חוסר כוח בכל שלב במסלול, לאחר בדיקה נראה כי יחסי העברה באופנוע שונו במקור והאחורי הוחלף מ-50 ל-45 מה שהופך את האופנוע לארוך ומהיר יותר, הכוח זמין ולא מתפרץ והמנוע מוריד את הכוח לינארית לקרקע לאורך הסל"ד.

ה- KTM 350SXF מרגיש כמו 250 סמ"ק משופר, הוא אמנם לא חזק בתחום האמצע למעלה כמו נפחי ה-450 סמ"ק אבל אחד היתרונות שלו זה שאפשר לסחוט את ידית הגז ועדיין להרגיש בשליטה על הכלי, בדומה ל-250 סמ"ק כל הילוך מרגיש ארוך והוא מהיר מאוד ויעמוד בכבוד עם נפחי ה-450 סמ”ק. מכלולי האופנוע עובדים נהדר ובהרמוניה שלמה, הקלאץ' ההידראולי של ברמבו פשוט תענוג ונקודתי למרות שבאופנוע המבחן הותקנו ידיות מתקפלות לכל הכיוונים, אלה שנפילה מצוק לא תשבור אותם, הידיות גרמו לידית הקלאץ' לבלוט יותר כלפי חוץ וליצור מנוף גדול יותר עם התנגדות קלה. מתלי האופנוע רכים והיו מכוונים עוד מרכיבת השבילים אך בשום שלב לא הרגשנו צורך לשנות כיוונים ולהקשיח אותם אולי בהמשך יהיה צורך.

הבלם הקדמי עובד מצוין ופה גם הפריעה הידית המתקפלת שהותקנה וגרמה למנוף ארוך יותר ונתנה תחושה של ספוגיות בלחיצה פתאומית, אך כיוון גובה הידית תפתור את הבעיה.
אחד החסרונות של ה- KTM 350SXF הוא שאין לו קיק סטארט, מצבר האופנוע נוטה להיגמר מהר ומצאתי את עצמי דוחף את האופנוע להתניע במסלול – אנחנו בשנות ה-2000! ה-KTM החזיר אותי 21 שנה אחורה שדחפתי את הג'ילרה 80 סמ"ק שלי, יכול להיות שהמצבר היה כבר גמור מעמידה ממושכת אבל לא מוצא סיבה טובה שמצבר יגמר מהר באופנוע חדש. ישנה כמובן האופציה להתקנת קיק סטארט בתוספת של כ-290$ בחו"ל, לא כולל הובלה והתקנה בארץ אבל אופציה חובה למי שרוצה שקט ולא להזיע.

אצל ה-KTM 350SXF זמן האוויר מגיע עם הכל כלול

סיכום
ה- KTM 350SXF הוא איפשהו אופנוע אמצע, פשרה בין ה-250 לבין ה-450 ואפילו יותר מזה, האופנוע ש- KTM יצרה נותן לרוכבים רבים את האפשרות להישאר באותו סגנון של רכיבה ולעלות מדרגה אחת לפני הקטגוריה הגדולה ולא בטוח שירצו לעזוב אותו מהר, הוא אופנוע המשלב באמת את האמצע של רכיבה במסלול ושבילים בלי חיסרון בשום תחום, לא תמצאו הרבה אופנועים שנותנים תמורה טובה בכל שטח. הוא מרגיש יותר כמו 250 סמ"ק משופר פלוס אבל לא חזק וברוטאלי כמו ה-450 סמ"ק, הוא יתאים כמו כפפה ליד למי שגדל על 125 דו-פעימתי ו-250 ארבע פעימתי המחפש להשתדרג ולא מעוניין ב- 450 סמ"ק קיצוני, המעבר הוא לא חד והרוכב המשתדרג ירגיש בבית מהר מאוד.

ה-KTM 350SXF מהיר מאוד בשבילים ואחד הכלים הכי מהנים שרכבתי עליהם והוא זוכה אצלי לתואר האופנוע "האידיאלי", יש בוא הכל והוא מתאים לכל שטח. הוא אמנם לא "מושלם" ויש דברים שהייתי משנה בו אבל הוא הכי קרוב כרגע לאופנוע האידיאלי שלי ואני כבר מחכה לדבר הבא מ-KTM.


תודה
לרובי מיכאלי
משה רוקח - טורו ישראל, על ציוד השטח למבחן:
קסדה - אוניל - ONEAL series 5
מגפיים - אוניל Element
חליפת שטח - אוניל Element
משקפי אבק - BLUR B-2 LOGGER
פרטים באתר טורו ישראל
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.גל 15-11-12
כלי מושלם, אני מעדיף את ההוסאברג 300 בכל מקרה
2.שימי 15-11-12
בתמונה הראשונה זה לא סטפן אוורטס עם הגב למצלמה?
3.אורן 15-11-12
אני עם האופנוע הזה והתלבטתי בעבר אם להחליף לגלגל שיניים קטן יותר מאחור כמו שתואר פה, האם מומלץ? האם נסעתם עם המקורי?
4.לפנים!!! 15-11-12
נזימה תביאו CRF450 למבחן, הדגם החדש מעניין
5.תגובה 16-11-12
לגבי החזרה ללינקג' אותה מתאר הכותב כמשהו שהופיע בדגם ה-350 החדש ושקטמ "חזרה אליו" במיוחד בדגם 2011 הזה, זה לא מדויק. כל דגמי המוטוקרוס באותה שנה הגיעו עם לינקג'
6.אופנוע שמוברח 16-11-12
המצבר באופנוע הספציפי הזה היה גמור.
דווקא בכל העיתונות ובכל המבחנים בעולם אומרים שזה האופנוע היחיד שלא צריך קיק כי המצבר לעולם לא נגמר.

קחו את זה בחשבון.
7.תגובה ל-5 16-11-12
זה מה שכתוב שהם חזרו ללינקג' " KTM חזרה לבולם אחורי עם ה-linkage"
איפה אתה רואה במיוחד בדגם בזה ???
8.ל1 16-11-12
מה קשור בכלל הוסאברג 300 לכלי הזה???
9.רוכב 16-11-12
כתבה לפנים! תמונות עוד יותר. גיל התרחבת, אני ממליץ לך על ברוקולי
10.תמיר ניר 16-11-12
מבחן טוב ומעניין והתמונות תענוג. ממש כייף שהתחלתם לבחון שטח דו גלגלי.
11.מעולה! 19-11-12
מעולה אבל למה אין מפרט טכני?
12.33 21-12-12
על הבולמים הקידמים כתוב "אוהלינס" ובכתבה כתבו שהבולמים של "wp". מה ניסגר???
13.ל-12 26-12-12
אז כתוב. הצבע המסחרי של אוהלינס הוא זהב. אם זה כסוף זה לא אוהלינס.
14.ל-12 26-12-12
אז כתוב. הצבע המסחרי של אוהלינס הוא זהב. אם זה כסוף זה לא אוהלינס.
15.גל 01-01-13
ל-13/14 מן הסתם הכלי חדש, לא סתם ידביקו את הלוגו של החברה המיתחרה. ותחשוב על זה!
16. 02-04-15
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 11:43-24.