טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
בשטח שלו - עומרי הלוי


   02-01-2013, ערן שלמה   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

*צילומים מדף הפייסבוק של עומרי

הושבנו את יו״ר ועד העמותה הישראלית למרוצי אנדורו המכהן לשיחה על אופנועים, ספורט מוטורי ומרוצים. ״אנחנו במלחמת קיום בכדי שהליגה תעבוד בצורה חלקה״

לפני זמן לא רב במיוחד היה עומרי הלוי עוד רוכב שטח אלמוני בשדות עמק יזרעאל. כמו רבים אחרים הוא התחיל לרכב בגיל 12. לפני כארבע שנים הגיע למרוץ בכדי ללוות את ניר עטיה, חבר טוב שהתחרה לראשונה, ומאז חלה התפרצות ״המחלה״ בדמו. היום, ארבע שנים אחרי אותו אירוע מכונן, הכירו את עומרי הלוי, רווק בן 29 מכפר יחזקאל, רוכב על ktm350, יושב ראש ועד העמותה הישראלית למרוצי אנדורו. למעשה יו״ר ועד העמותה הגדולה והפעילה ביותר בתחום הספורט המוטורי הישראלי. לפרנסתו עובד הלוי במוטוספורט, יבואנית אופנועי וטרקטורוני ק.ט.מ. ופולריס, כמנהל אזור צפון וכן משמש כמנהל קבוצת המרוצים של מוטוספורט.

- מה זה אומר להיות יו״ר ועד העמותה?
תרשה לי לתקן אותך, אני אמנם מוגדר כיו״ר אך התפקוד שלי לא שונה מאף אחד מחברי העמותה. אני בתפקיד הזה כי מישהו צריך לקבל אותו. לפני כשנה הבנתי שאני יכול לתרום מכישורי והצטרפתי כחבר לוועד העמותה. אחרי הפרישה של חגי ברידא מהתפקיד נבחרתי לתפקיד היו״ר, אבל אני חוזר ומדגיש כי אין זה תואר ממשי וכל יתר שמונת חברי לוועד מתפקדים באופן שווה ועושים כמיטב יכולתם בכדי להמשיך בדרך הפעולה שלנו. אני מקווה מאוד שביום מן הימים אני לא אקבל את ״ההוכחה״ הזו, כמו שאומרים: להצלחה שותפים רבים, הכישלון הוא יתום.

- העמותה הישראלית למרוצי אנדורו נחשבת לספינת הדגל בספורט המוטורי הישראלי, מה בעצם תפקיד העמותה?
התפקיד המרכזי שלנו הוא לקשר בין הרוכבים לרשות הספורט ולהפקה, או במילים אחרות, לדאוג שהמרוצים ימשיכו להתקיים כמתוכנן. אנו עושים ימים כלילות, בהתנדבות, בכדי לשמור על הקיים ולקדם את כל הפעילויות כמה שרק אפשר. חברי הועד הם אנשים התורמים מזמנם ומרצם בכדי לשמוע את הקולות מהשטח ולהביאם לכדי ביצוע. הוועד עובד קשה בכדי לקיים את המרוצים.

- אז מהם השאיפות של העמותה נכון לעונת המרוצים 2013?
לעמוד בתפקיד שלנו. הוועד צריך להתמודד יחד עם המפיק בחבלי הלידה החוקיים של הספורט הזה בארץ. הפקה של מרוץ היום זה לא משהו שהיה קיים בעבר, המון מגבלות קשרים מול רשויות מקומיות, גופים כמו מנהל, רשות עסקים ועוד הרבה. קבענו את תאריכי המרוצים ואנחנו נעמוד בזה, בכל מחיר. גם אם מזג האוויר קצת קשה ופחות מתאים וגם אם יעלו קשיים כאלו ואחרים. הזמן וקיום האירועים יקבעו את קצב ההתקדמות. אנחנו מאוד רוצים להתקדם, כיום כל צד נותן מה שיש לו, אבל בכדי שדברים יזוזו באמת יש לנו שאיפה שתתגשם יום אחד והיא שבעמותה יהיה מנהל תפעול בשכר, אחד כזה שיוכל להזיז דברים, לדאוג למה שצריך בצורה רציפה, שיוכל להתעסק עם זה יום יום ולא רק כשהיומן האישי יאפשר לו. מתפקידנו לזרוע כאן תרבות מוטורית, אולי יגיע יום ונוכל גם לתמוך ברוכבים שייצאו לייצג אותנו במרוצים בחו״ל כמו יוני לוי בליגת ה-wec.

- למה הכוונה תרבות מוטורית?
בדיוק מה שאנחנו רואים בחוץ, אמנם אנחנו מדינה קטנה אבל גם לנו מותר לחלום ואלו לא מילים גסות. הפנינג גדול וצבעוני, משפחות שבאות לצפות במרוצים, חניוני ענק, מתחם גדול עם פעילויות מגוונות, מסלולים משולבים, רצף הזנקות וקטגוריות. רחבת פיטס ארוכה ועשירה, וואנים ומשאיות, דגלים, צבעים, דוכני מכירה, רוכבים חותמים על פוסטרים וכל מה שאפשר לדמיין, בחזקת כחול ולבן.

- אגב תאריכי מרוצים, מדוע נבחרה השיטה הנוכחית?
בדיוק ובהמשך ישיר למה שאמרנו עד עכשיו. הפקת המרוצים עולה המון כסף, מבחינה תקציבית הבנו שאנחנו יכולים להיערך לחמש פעמים בעונה, אבל כליגת מרוצים מקצועית, זה מספר שלא מתקבל על הדעת. החלופה ההגיונית שעלתה על הפרק היא קיום שני מרוצים בשישי ובשבת כסבבים שונים, כך עלויות ההפקה מתחלקות בצורה הגיונית יותר וזכינו לקבל עשרה סבבים שמדגישים יותר את המיקום של הרוכבים בליגה.

- ישנן טענות רבות מהשטח לגבי ההתנהלות של העמותה.
זה אולי הנושא המרכזי שאנחנו מנסים לפתור. מי הם חברי העמותה? אנשים כמוני, שאוהבים את העניין ועושים הכל בכדי להמשיך את הדרך, בהתנדבות. הדלת שלנו תמיד פתוחה, אולי אפילו הביטוי הזה לא נכון, כי אין לנו דלת, אנחנו נגישים לכולם ואין באמת מקום לכל אותם אנונימיים שעושים רעש ומסיתים עוד אנשים ורוכבים כנגד במקום לבוא ולתת יד. אני מבקש מכל רוכב ורוכב, מכל בעל דעה כזו ואחרת לתמוך ולעזור. זה לא עולה כסף וגם לא מצריך משאבים, יש תלונות או המלצות, תעברו דרכנו, אין סיבה לזרוע תלונות בטוקבקים או בשיחות סלון, זה צריך ואפילו מחייב שיגיע ישירות אל חברי העמותה, אנשים חייבים להבין שאנחנו אחד עם השני ולא נגד השני. אני באופן אישי אגיע לשבת עם כל קבוצת רוכבים שרק תרצה בכך, הכל בכדי להביא את השטח לשולחן הדיונים.

- מעבר למרוצים הכפולים, יש תלונות לגבי אופי המרוצים, ההייר סקרמבל נעלם מהמפה...
בחנו ובדקנו את העניין לאורך זמן, גם כאן התלונות קצת תלושות. כמות הרוכבים זהה בשני סגנונות המרוצים, אין יתרון לזה או לזה. אם תגיעה הקריאה מהשטח ומספר הרוכבים שיצודד בעד, כמובן שנחזור לקיים גם מרוצי הייר סקרמבל, אם תהיה היענות אז נפתח גם ליגה של מרוצים כאלו. שוב זה מחזיר אותנו לנקודה שאנשים אוהבים להתלונן, אך כשבאים לקראתם, אין קול ואין עונה.

- מי קובע את מיקום המסלולים ומהם הקריטריונים לבחירה בכל מקום?
צוות הפקה בעיקר יחד עם העמותה. כמו שהבנת, הפקה של מרוץ היום זה לא משהו שהולך ברגל. אנחנו מנסים לגוון ככל הניתן, שלא יהיו רק מרוצים בצפון או רק בדרום. שיהיה תוואי קרקע מגוון ושכל מרוץ יהיה על קרקע אחרת, פעם מרוצי פודרה, פעם סלעים, פעם עליות ופעם פוטוצ'אטו, כמה שיותר מגוון בהתאם למגבלות שלנו. למועצות האזוריות והמקומיות יש השפעה רבה, התחלה של כל הפקה עוברת דרך גוף כזה או אחר ולעתים גם שילוב של כמה מועצות יחד. אז את מועצה אזורית גלבוע כבר כולם מכירים כי נערכו כמה וכמה מרוצים בשיתופם וגם בבקעת הירדן היינו עם דגלים מורמים, רמת נגב במרוץ האחרון בשיתוף פעולה מלא מצד הרשות המקומית. עוד פנייה ברשותך, לקהל הקוראים - אם אתם קוראים שורות אלו ומקושרים לאנשים הרלוונטיים במועצות המקומיות שלכם ומעוניינים שנגיע לשם, זה בדיוק הזמן לפנות אלינו או לנועם ולקשר אותנו עם אנשי המפתח.

- כשענת פרנק הייתה בתפקיד יו״ר הוועד, היו ימים יותר יפים לעמותה...
ענת פרנק הייתה מנכ"לית תפעול של העמותה, תפקיד שהוא בשכר, ענת עשתה ועושה עבודה מדהימה לטובת הספורט המוטורי בישראל. וגם בתקופתה בעמותה היא הביאה אותה למקומות מאוד טובים, אך במצב הכלכלי של העמותה היום, איננו יכולים להזחיק אדם בשכר.

- אז מי מהשחקנים בזירה כן שווה אזכור?
לא שווה, מחוייב! בראש כל אחד מחברי לוועד וחברי העמותה. נועם הימן שמפיק את המרוצים, הוא עושה הכל מאהבה ומבלי להכנס לכיס שלו אני בטוח שאין שם שום רווח כלכלי, הוא מהבודדים שעושים עסקים באהבה ולא מאינטרס. וכמובן גם את שגיא שוורץ, שעושה ימים כלילות בהתנדבות וכל זה למען הספורט המוטורי.

- כמה מילים אחרונות לסיכום?
כמובן, אני מודה לכל חברי הוועד שעושים את עבודתם בהתנדבות, וכמובן לכל חברי העמותה ובעיקר לרוכבים שמגיעים למרוצים. התמדה זה שם המשחק ואנחנו עוד נחזור ונעלה על כמויות ומספרי הרוכבים שהיו כאן בעבר הלא רחוק. אני פונה שוב לכל הרוכבים באשר הם, תשתפו פעולה, תפנו אלינו בכדי שנוכל להתקדם יחד לעבר עתיד מוטורי כמו שכולנו חולמים עליו.תגובות לכתבה
1.עמותה צעצוע 03-01-13
לא רציניים בכלל, חבורה של אנשים טובים שלא באמת מבינים שהם צריכים להיות בראש עשר שנים קדימה ולא להתמודד עם מה שקורה היום
2.עידן 03-01-13
תיקון- ענת פרנק מעולם לא הייתה יו"ר ועד העמותה אלא מנכ"ל העמותה

אין כל ספק שוועד העמותה מורכב מאנשים טובים שאכפת להם ומעדיפים לעשות במקום לשבת ולהתבכיין. קל מאוד לשפוט את העבודה שלהם למרות שבודדים הם הרוכבים שבאמת יודעים במה כרוך להיות חבר ועד וכמה כסף (או במקרה הטוב זמן) הם משקיעים בהתנדבות מלאה.

לדעתי, כל עניין העמותות חייב להשתנות. הדרך היחידה שבה תהיה פה תרבות ספורט מוטורי רצינית תהיה בעבודה קשה של אנשים טובים- בשכר מלא! אי אפשר לצפות במשך שנים מאנשים לעבוד בהתנדבות רק כי אכפת להם ורק בגלל ש"אין אף אחד אחר שיעשה את זה" ו"אם לא אנחנו נעשה לא יהיה"

מעניין איך הייתה נראית ליגת הכדורגל שלנו שלמרות שהיא לא מהגבוהות בעולם מתנהלת כולה על ידי אנשים מקצועיים שמבצעים את תפקידם כחלק מקריירה אישית, בשכר מלא.

כמו שחוק הספורט המוטורי נכנס לתוקף וחייב אכיפת והסדרת מהלכים חדשים כדי שהעסק יזוז כך שיטת ניהול הליגות השונות חייב להשתנות! לא יתכן שחברי הועד ידרשו לעשות כל כך הרבה מבלי לקבל דבר, מלבד ביקורת נוקבת
3.שון 03-01-13
לכל המתלוננים למיניהם, אין לכם מושג בכלל מה זה חוק הספורט המוטורי ואיזה קשיים וביורוקרטיה הוא הכניס להפקת מרוצים בכל העמותות.
4.אופרוד צפון 03-01-13
עומרי תעשה לי ילד
5.תומר 03-01-13
הפקת המרוצים עולה המון כסף? ומה עם העלות שנופלת על הרוכבים שצריכים להתארגן על לינה להם ולחברים שלהם שבאים לסייע להם, לחלקי חילוף עבור שני מרוצים, להתנתק מהמשפחה לשבת שלמה, לטנדר ליומיים והרשימה עוד ארוכה... מה הבעיה לקבוע חמישה או שישה מרוצים? אני בטוח שהיו מצטרפים עוד המון רוכבים והם היו משתתפים לאורך כל הליגה ולא רק לחלק מהמרוצים. אנחנו לא בחול ולרוכבים ה״פשוטים״ אין כאלה תקציבים ומשאבים וצריך קודם כל להתחשב בהם.
באהבה, מקווה שתשקלו להבא
6.אחת 03-01-13
"רווק בן 29 מכפר יחזקאל, רוכב על ktm350"... פנוי?
7.גיל קינן 03-01-13
עומרי תמיד פנוי לפניות!!!!
8.WQ 03-01-13
מלך! יישר כוח גיסנו
9.יוסי 03-01-13
עומרי נותן בכל מה שזז
10.אדון אדוני 03-01-13
מ10 מילים שנחלפתי איתו בעניין המירוצים גיליתי בן אדם נדיר שאכפת לו כל כך הלואי והיו עוד כמה כאלה בתחום הזה
11.יובל אריאלי 03-01-13
מלך!, מלבד להיותו בנאדם אסרטיבי וכל כך רציני בתחומו!!! תגלו גם בנאדם נחמד , נעים ותמיד שמח לעזור!!!! עומרי ישלום שכמוך!
12.קטמ 530 03-01-13
כיף לדעת שיש אנשים תמימים עדיין

עומרי יקירי תקנה שיריון מברזל יצוק לגב שינסה לעצור את הסכינים שיתקעו לך בגב
אתה בחור טוב מדי לענף הכפוי טובה הזה תשאל את קודמיך הם יספרו לך....
13.עמית בתייה 03-01-13
עומרי כל הכבוד ובהצלחה במאבק הממושך וההזוי הזה... לפחות 15 שנה שאני שומע על "חוק הספורט המוטורי" מבלי התקדמות שבאמת הרגשנו במחיר, בחוקיות ואפילו בגישה האנטי אופנוענים הזאת.... בהצלחה ותתעלם מהלא מפרגנים האלה שיש פה!! אוהבים אותך ואל תשכח, המטרה מקדשת את האמצעים :]
14.פרנק סינטרה 03-01-13
שמישהו יתן בעיטה ליוסי ניסן ושאר הנצנצים שלמעלה... תכניסו את ענת פרנק לשולחנות הגבוהים ותראו מה זה
15.ניר 05-01-13
עומרי התותח כול הכבוד גאים בך הפועל עפולה...
(מת לחזור לעניינים)
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 19:22-24.