טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
מה זה בכלל ג'יפ?


   06-02-2013, שלמה סטובצקי   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

טנדר, 4X4, ג'יפון, או אולי כלי ישן, אמין ושובר עצמות? ומה בכלל זכאי לתואר ג'יפ? שלמה סטובצקי מגיש את המדריך המלא לבעל הג'יפ הטרי. כתבה שנייה בסדרה, או: זהירות, צבע טרי!

כרטיס כניסה אמיתי לתחום ה-4X4 יהיו כמובן הכלים הישנים והטובים, ג'יפים פשוטים ושוברי עצמות בנסיעה על כביש, שתהיה בעיקר אמצעי כדי להגיע לשטח. נתחיל במותג שיצר את הז'אנר והוא כמובן JEEP. כולנו מכירים את ה-CJ למיניו שהוא באמת JEEP, המשך לסופה תוצרת קרייזלר ותעשיות נצרת, דרך סוזוקי סמוראי לנד רובר דיפנדר (השנתונים הישנים כמובן) ואפשר לצרף גם את הדיסקברי, למרות שכג'יפ הוא די מפנק, וטויוטה היילקס (עד שנת 1997 בלבד). אלו רכבים פשוטים בעלי מנועים פשוטים, יכולות שטח מהממות ותעשיית שיפורים מדהימה. למרות התיישנות הרכבים, הם שומרים על מחירם וקשה מאוד לשחררם מידי בעליהם. חלקם משוחזרים עד רמת בורג ומשופרים לפי צרכי הבעלים.
הצד שני של המטבע הוא שניתן למצא כלים כאלה שחוטים לחלוטין. אך שוב, מאחר שאלו רכבים שלמעשה בנויים מברזל ועוד ברזל וקצת שמן וגריז, הנזקים הכספיים לא מרקיעים שחקים וניתן לטעות ולתקן כמה פעמים לפני שמגיעים לעלות של חיישן ברכב חדיש. במידה ואתה צעיר ולא נושא על גבך משפחה שלמה לטיול, יודע ללכלך את הידיים ויש לך מושג או שנייים במכונאות וקצת שטח, ייתכן וזה הרכב הראשון שלך. גם פה משחק ה"רגש" – מרכב פתוח או סגור, ארוך או קצר, "משופר" או "שמור".
מפאת הגיל המתקדם של הכלי לא סביר שהרכב יכול להיות במצב יותר טוב מ"נוסע" וכל סיפור אחר (כמו חדש, בלי חלודה) הוא פרי דמיון המוכר בלבד. אם הרכב המטופל באהבה או משוחזר עד העצם, אין כמעט סיכוי שבעליו ימכור אותו. חלודה לא צריכה להפחיד אותנו יותר מדי. דווקא צבע חדש על כל הרכב חשוד יותר, אז יש לבדוק טוב מה מתחבא מתחת.
לכן, אם הצלחנו למצא ג'יפ שכזה שמתאים לנו, הדגשים שלנו יהיו בעיקר התאמת הרשיון לרכב. מי שחושב עכשיו "מספר מנוע /שלדה, צמיגים ברשיון, כננת, וו גרירה וכו' - אלמנטרי ווטסון" - טועה: חשוב לזכור שהכל ניתן להחלפה ואם אתה רוכש רכב שכזה, אתה גם תחליף (מנסיון). אבל ברגע ששוטר מוריד את רכבך מהכביש או בטסט מגלים שמספר המנוע או השלדה אינו מתאים, הביורקטיה הכרוכה בתיקון הליקוי עשויה לשבור את רוחך.

"למרות התיישנותם, הג'יפים שומרים על מחירם וקשה מאוד לשחררם מידי בעליהם"

אז מעבר למותג, מהו בעצם ג'יפ? במונח ג'יפ, פרט לכלי השטח הספרטניים כמו הטויוטה היילקס, סופה סמוראי ודיפנדר, נכלול את כל הרכבים בגודל מלא, בעל סרנים "חיים" בדרך כלל, בעלי הילוך נמוך שהוא הילוך הכח(Low) ותוספות כמו נעילות דיפרנציאל (מכל סוג). רכב שכזה יוביל אותנו בבטחה בכל שטח כמעט, שוק ה"After Market" שלהם כמעט בלתי מוגבל, ואם אנחנו בעלי משפחה שיוצאים לטיול כמעט כל חג, כולל לינה בשטח, זה הרכב שלנו.
המגוון רחב - מטויוטה פארדו ולנדקרוזר ועד לנד רובר עם האלקטרוניקה שלו, שמסוגל להקפיץ אותנו לירח בזמן שאנחנו מנמנמים. כמובן שמקומו של הקרייזלר לא נפקד בקטגוריה הזו. מאחר ומדובר פה בדרך כלל על רכבים חדישים, היבואנים מגישים לנו אותם לפי המפרט שאתה מחפש הכל כדי הרכב יספק לך את הנוחות ואו ריגוש לפי רצונך.

"במונח ג'יפ נכלול את כל הרכבים בגודל מלא, בעל סרנים "חיים", הילוך נמוך ותוספות כמו נעילות דיפרנציאל"

מה עוד? ג'יפון – המצאה נחמדה של יצרני הרכב. לוקחים רכב קטן, מוסיפים לו הנעה נוספת, אם או בלי יחס העברה נמוך, מפרסמים בדגש על ה"ירוק" והנה עוד כסף (ירוק) זורם לחשבון הבנק. לפעמים זה דווקא יוצא מוצלח, אבל שלא תטעו: זהו רכב קטן, שברירי ולא נושא גייסות. ניתן לציין בקטגוריה זו את רכבי סוזוקי, כדוגמת הג'ימני החמוד .
הלאה, כבישבילרך - יצרני הרכב גילו שלמעשה לא באמת צריך ליצר רכב עמיד ומסוקס; מספיק לכופף פחים בגודל הנכון (שיהיה גדול) ובצורה הנכונה (שיראה מאיים), להוסיף את ההנעה הנוספת הנדרשת (גם פה ישנם רכבי "כאילו" ללא הנעה כפולה), לפנק ולפאר את פנים הרכב, לתקוע מחיר וזה כבר ימכר. ראיה לכך שזהו רכב שמיועד בעיקר לכביש היא שקשה למצא שיפורים "After Market" לרכבים הללו, מכוון שהם לא מיועדים לכך.
בארצינו הקטנטונת רכבים אלה דווקא כן רואים שטח. וכל עוד אתה מבין ש"מתחת הכל פלסטיק" ומסתובב בשבילים ברמה סבירה, ואתה לא מצטרף לקבוצה שבודקת ל"מי יש יותר גדול", דווקא תופתע מיכולות הרכב ונוחותו. יצא לי כבר להוביל מספר טיולים ברמה של עד בינונית עם כמה כלים חדשים שעדיין לא הספיקו ל"קרוע את הניילונים מהמושבים", ואף להוציא אותם חזרה לכביש ללא שריטות או נזקים. דוגמאות: סוזוקי ויטרה וקאיה ספורטז'.
טנדרים - שיטת המיסוי בארצנו יצרה מצב שהשוק מלא בטנדרים 4X4. אנחנו דווקא נהנים מזה - המחיר סביר, גם הנוחות והגודל, ניתן להעמיס את המשפחה והחברים, לזרוק את החפצים בארגז ולצאת לשטח. בין הטנדרים יש לציין את טויוטה היילקס, אבל רק בין השנים 1993-1997 (שני סרנים חיים), רכב שהפך לאגדה עוד בחייו. ניתן להוסיף למשוואה את מיצובישי מגנום, ניסן ויינר, איסוזו איפון ו-DMAX, ולמעשה כל טנדר כפול הנעה שייך לקטגוריה זו. רוב הטנדרים מגיעים נעולים בדיפרנציאל האחורי שלהם והעבירות שלהם גבוהה, כך שקטגוריית הטנדרים מספקת בחירה מצויינת לברברי המצוי.
מונע 4X4 - למרות שלא מדובר ברכב שטח, יש לומר כמה מילים על הרכבים הללו (סובארו אימפרזה ודומים). ההנעה הכפולה ברכבים אלה באה על מנת לשפר את אחיזת הכביש בלבד - הרכבים נמוכים, פגיעים בגחון ולא מיועדים לספוג את כוחות הפיתול של השטח. מה גם שבצירוף צמיגי כביש (ועדיף נמוכי חתך) ופגושים נמוכים, ירידה לשטח יכולה להסתיים בעלות חלקים גבוהה מאוד. חילצתי לא מעט צעירים מפינות של חניוני עפר, רק בגלל שהם חשבו שעם יש להם 4X4 הם יכולים לעקוף מסביב. למרות הפיתוי, רכב כזה לא אמור לרדת מהכביש. בקטגוריה זו ניתן, בכח, להוסיף גם את הרכבים האקסלוסיביים כגון : BMW, לקסוס ,טוארג וכו', שמחירם מתחיל ממחיר של דירה קטנה בת שלושה חדרים בצפון תל אביב ומגיע עד למחיר של וילה. אבל עם כל הכבוד , ג'יפ – זה לא!

"שיטת המיסוי בארצנו יצרה מצב שהשוק מלא בטנדרים 4X4"

לכתבה הראשונה בסדרהתגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 00:03-24.