טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
איך אתם אוהבים את הג'יפ שלכם?


   17-02-2013, שלמה סטובצקי   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

כל בעל גי'פ מגלה מהר מאוד שהרכב הוא רק המנה העיקרית. עכשיו מגיע שלב התוספות. שלמה סטובצקי מגיש את המדריך המלא לבעל הג'יפ הטרי. כתבה שלישית בסדרה, או: נכנסים למקצה שיפורים

אז בשעה טובה רכשת את הג'יפ הראשון שלך. במידה וזה רכב חדש ובתול כבר בחברה יציעו לך מגוון תוספות וישכנעו אותך בנחיצותם. אז פרט למיגון החלק התחתון של הרכב, אם בכלל, ותר על כל ההצעות (אני לא מייחס לתוספות קוסמטיות כגון: ניקלים, עץ ריח, DVD וכו'). אתה לא רמבו ורכב לא צריך להראות כמו זה של "קונן הברברי". מאחר גם שכל שינוי ברכב ,כולל עץ הריח, יגרור לאובדן אחריות החברה, אין לך מה למהר.
אגלה לכם סוד: כמעט כל שביל מסומן בארץ ניתן לעבור עם כל רכב 4X4 סטנדרטי לחלוטין, ללא צורך בהשקעה של אלפי שקלים עבור מיגונים, הגבהות, מדרגות, פגושי ברזל והרשימה עוד ארוכה.
כמו כל תחביב, לא קופצים ישר לרמה הכי גבוהה. בינתיים, טייל עם הרכב על שבילים קלים, קרוב לבית, סע עם חברים אחראיים ומנוסים, או טייל עם המשפחה. כך תלמד לפחות איך הילדים מגיבים לאחר 4-6 שעות ברכב, כמה זמן ניתן לנסוע בין הארוחות של הילדים (בדרך כלל פחות משעתיים). בשלב זה השיפורים שלך יסתכמו בערכת קפה, מחצלת, שמשיה וכל הדברים שעושים את השהיה בשטח מגניבה ונוחה, והכי חשוב, תמיד שתהייה שישיית מים ומזון.
למרות כל מה שכתבתי, ידוע לי שג'יפאי אוהב לתת לרכבו את ציביונו האישי.
מגוון האפשרויות הרחב יכול לגרום לנו לסחרחורת . נניח הגבהה – מי, מה, עם ספייסרים, בלי ספייסרים, עם בולמי גז, שמן, כמה? או נעילה – אוטומטית, נשלטת, זיקה? רק אחורית, גם קדמית? מה ולמה?
יש לזכור כי בישראל החוק מתיר הגבהה של 2 אינץ בלבד, כמוצר חליפי.
אין דבר כזה "תחום אפור" - כל שאר סוגי ההגבהה אינם חוקיים, למרות העלמת העין של המשטרה ומכוני הרישוי. בנוסף לכך, כל הגבהה מעל 2 אינץ תמיד, אבל תמיד, תלווה בהחלפת מוטות רדיוס, מוטות פנהרד, צינורות ברקס, תיקון זויות היגוי ותיקון אורך וזויות הדריישפטים. לפעמים יש עוד תוספות (הגדלת צמיגים ואולי "קצת" חיתוך בכנפיים, וספייסרים לגלגלים ואז כנפונים רחבים יותר). אז לעשות או לא? עכשיו אתה לפחות יודע במה זה כרוך.

"בינתיים, טייל עם הרכב על שבילים קלים, קרוב לבית"

ביצוע שיפור רכב "נכון", עולה כסף ולפעמים הרבה. שווי הרכב עצמו לא מהווה נקודת התייחסות למחיר ההשקעה ( CJנקנה ב-8000 ש"ח. לא נדיר למצוא אותו על מערכת מתלים של ""RUBICON EXPRESS או עם קיט של "FULL TRACTION" היקרות פי אלפי מונים מערך הרכב). אז גם אם אתה מתכוון להגביה את ה-JK 2012 או את הסמוראי 1988, תמיד תשתמש במוצרים יעודיים לרכבך תוך דגש על התאמת המוצר לאופן השימוש שלך בג'יפ (רכב לעבירות ונסיעה איטית בלבד לא צריך להשקיע 2800 ש"ח על בולם יחיד). אותה מחשבה צריכה להיות מול עינך בעת התקנת נעילה ושאר התוספות היעודיות לשטח (פגושים ,כננת,מדרגות וכו').
אסיים את פרק זה באזהרה:
כל שיפור ,יגרור שיפור נוסף וכל שיפור יקטין את אמינות הרכב ביחס למה שתכננו מהנדסי הרכב, שלנגד עינהם עמדה ברירת המחדל בין יעילות, אמינות ומחיר. כל בעל סופה (שמגיעה עם 180 כ"ס) ימשיך ויחפש איך להוסיף כ"ס נוספים,להחליף מנוע ל-8 צילינדר עם 500 כ"ס וכל בעל היילקס (שמגיעה גבוהה כמו גמל) יחפש קיטים כדי להגביה את הרכב עוד.
עם האוכל מגיע התאבון ובלי שתרגיש אתה מושקע ברכב ב-100 אלף ש"ח ואני לא מגזים. אתה עדיין מעוניין לשפר את הרכב? אז הנה סוף סוף רשימה של דברים שאפשר לבזבז עליה את הכסף:

מיגונים – א-ב של ירידה לשטח. תחתית הרכב פגיעה לעצמים שלפעמים מוצאים את עצמם נוגחים בכח במכלול עדין כלשהו ומשבית את רכבך. לכן המציאו את המיגונים. לא מדובר בכיסוי פלסטיק שמגיע עם המכונית, אלא בפלטות מסיביות של אלומיניום בעובי 6 מ"מ, או לפעמים מפלדה. מיגון טוב יגן על תחתית הרכב וישמור על מעבר אוויר כדי לא לטגן את הגיר/טרנספר וכו'. למיגון "תוצרת בית" יש סיכוי גבוה יותר להזיק יותר מאשר להועיל. מגן שיכנע ללחץ מתחתיו, ילחץ על רכיבי הרכב ויסדוק או אף ישבור אותם.
נכון שהמיגון מנמיך לנו בקצת את הרכב, אך זה זניח לעומת התועלת. את המיגונים נוכל להשיג בצורה סדירה בארץ ללא צורך ביבוא יקר.
מדרגות /מגיני סף – למה זה חשוב? מיגון סף נכון ימנע פגיעה בספי הדלת (שזו לשעצמה בעייתית לתיקון), מאפשר לנו לנקות את הנעליים לפני הכניסה חזרה לרכב וכמובן נותן לנו אפשרות לעבוד עם הייליפט.
מדרגות אלומיניום דקורטיביות אינן מתאימים לנו. במעבר תלולית הראשונה נפגע במדרגה הענוגה ולעיתים גם נשאיר אותה בשטח, מה גם שאין אפשרות להשתמש עם הייליפט ולכן נוותר עליה. המגוון בשוק הוא עצום - מצינור עגול מרותך לשלדה, ועד מוצר מהונדס ע"י CNC. מה נכון? הכל נכון, בהתאם לסוג הרכב וגודל הכיס.

שיפור מתלים (הגבהה) - גם בסעיף הזה ניתן לחגוג, אבל אנחנו נעצור בהגבהה של 2 אינטש

שיפור מתלים (הגבהה) - גם בסעיף הזה ניתן לחגוג, אבל אנחנו נעצור בהגבהה של 2 אינטש, כלומר לאחר החלפת הקפיצים והבולמים, הרכב יהיה גבוה יותר ב-5 ס"מ מהגובה שהוא יצא מהחברה. הגבהה זו נחשבת לסטנדרטית, ופרט לאיזון וכיוון גלגלים שהוא חובה לאחר ההתקנה, כמעט וכל שאר ה"גאומטריות" נשארות בתחום העבודה שלהן. הגבהה זו דרושה כדי להגביה את הגחון מהקרקע. בונוס נוסף, אנחנו עדיין בצד הנכון של החוק. בעל רכב חדש שהוא גם חדש בנושא השטח, יכול לחכות עם ההוצאה הזו. רק לאחר שילמד את הרכב, יכיר את חבריו וסגנון ה"שטח" בו יעוצב (וזה הזמן שבולמים מתחילים לנזול), ירכוש קיט הגבהה שיהיה נכון עבורו.
בעבר מערכת המתלים היתה שילוב פשוט של קפיצי עלים ובולמים. היום מערכות המתלים מגיעות עד רמה של ניהול מחשב. תחום זה כל כך רחב וכל אחד ימליץ לכם אחרת . כצרכנים נבונים אל תרכשו קיט הגבהה שמיועד לרכבי ראלי והסתפקו במוצר סטנדרטי במחיר שפוי.
בכל מקרה, אורך החיים של הבולמים עומד על כשנתיים-שלוש בלבד. אני יודע שרבים יקפצו ויספרו שהם נוסעים על הבולמים כבר 10 שנים, אבל בזה הם בדיוק מחזקים את דבריי - אם הבולמים היו עדיין תקינים ולא רק נמצאים, הקפיצה שלהם היתה משוככת.
רוב הקפיצים בארץ נמכרים במחיר דומה פחות או יותר וההבדלים בניהם זניחים. נקפיד לרכוש קפיצים מחברה מוכרת וכאלה שמותאמים לרכבינו. ניתן להשיג את הקפיצים בכמה רמות של קשיחות וחשוב להגדיר למתקין מהו המשקל שיהיה על הרכב. שימוש בפגושי מתכת, כננת וכו', משנים את סוג הקפיץ שנרכוש.

נעילות - ואין פה הכוונה לנעילת חלונות אלא נעילת הדיפראנציאל. הדיפרנציאל בסרן הוא המערכת שמאפשרת את הפרש סיבוב הגלגלים בזמן סיבוב, כאשר גלגל אחד באותו סרן יסתובב "בקלות" יותר מהשני, ולמעשה כל כח המנוע יעבור אליו . בשטח דבר זה (הצלבה) יתקע אותנו במקומנו ללא יכולת תנועה ולכן אנו נרצה "לנעול " את הסרן, כך ששני הגלגלים ינועו יחדיו ללא קשר למי מהם יש אחיזה. לנו יספיק לנעול את הסרן האחורי. פעולה זו תעזור לנו בזמן הצלבות ועליות קשות, ותאפשר לנו להגיע למכשולים במהירות נמוכה יותר, וכך למעשה גם נשמור על רכבינו. בשוק ישנם כמה סוגי נעילות :
נעילה אוטומטית – כשמה כן היא, המנגנון הוא אוטומטי והנעילה של הסרן מתבצעת ללא התערבות מצידנו. נעילה זו אינה נעילה 100% (למעשה הסרן ננעל בצורה קבועה ורק בסיבובים הנעילה "יודעת" אם להשאיר נעול או לשחרר). זוהי נעילה "זולה" הנחשבת כבלתי ניתנת לשבירה, מרעישה בכביש (כמו ציר פגום) ומדי פעם גם משחררת לחץ שמרעיד את כל הרכב.

"פנסי ערפל מותר להתקין רק בגובה הפנסים הקיימים ובתנאי שיש להם מתג הפעלה נפרד"

נעילה נשלטת – נשלטת על ידי הנהג שמחליט מתי להפעילה ומתי לנתקה. נעילה המכילה רכיבים רבים ומערכות עזר, כגון קומפרסור, קונטקטורים וכל מה שמסביב. הנעילה היא של 100% בסרן (כלומר כל הסרן כמקשה אחת). נעילות מסוג זה יקרות יותר מנעילות אוטומטיות .
דיפרנציאל מוגבל החלקה – מערכת מכנית או חשמלית, או לפי גחמת המהנדס שבנה את הסרן, שמאפשר את הפרש המהירות בין הגלגלים אך עד רמה שהוגבלה מראש 50%-70%. פריט לכביש שעוזר בשטח.

צמיגים – כאן המחוקק עזר לנו מאוד. כיום כמעט ולא ניתן להחליף מידות של צמיג, וכך למעשה נותר לנו לבחור רק את פירמת הצמיג ואת איפיונו. לגבי הפירמות, יש הבדלי מחיר משמעותיים בין החברות השונות. נבחר בחברה מוכרת ובמחיר שיתאים לנו. לגבי החתך, אנחנו עדיין נתגלגל על צמיגים 50-50, כלומר 50% שטח, 50% כביש. כיום כבר לא צריך לחשוש לעבור לצמיגי שטח 100%, כוון שהטכנולוגיה פתרה את בעיות העבר - רעש צמיגים מחריד ואחיזה דלה בכביש.

תאורה - נפריד בין תאורת חוץ ולתאורת פנים. לגבי תאורת פנים, נבחר בנורות לד חסכוניות ונתקין את התאורה בכמה משטרים: תאורה כללית – יכולה להיות במרכז הרכב ולהאיר את כל הפנים בצורה נעימה. תאורה ספציפית - לתא מטען, לתא מנוע ולקריאה מאחור.
תאורה חיצונית כבר נתקלת בזרוע החוק. פנסי ערפל מותר להתקין רק בגובה הפנסים הקיימים ובתנאי שיש להם מתג הפעלה נפרד. כל אחד רשאי להחליט לפי צרכיו על סוג התאורה ומיקומה, כאשר אני ממליץ על אפשרות תאורה לצידי הרכב, לטובת חילוץ או הארת הזולה שלנו. נשתמש כמובן בתאורת לד חסכונית ונוודא תמיד שישאר קצת מתח במצבר להניע את הרכב בבוקר.

"לא ניתן להחליף מידות של צמיג, ונותר לנו לבחור רק את פירמת הצמיג ואת איפיונו"תגובות לכתבה
1.ברק זוארץ 21-02-13
אחלה כתבה ממש עושה חשק!!!
2.תומר 22-02-13
כתבה ממש יפה , עושה המון חשק כל הכבוד !!
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 14:12-24.