טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
פציעות וביטוח-שני נושאים כואבים בספורט המוטורי


   18-04-2013, יובל שלומי    
  שלח כתבה זו בדוא"ל

כולם יודעים שפציעות וביטוח הם נושאים כואבים בספורט המוטורי. הנה כמה נקודות חשובות שצריך לדעת.

פציעות
כל רוכב אנדורו או מוטוקרוס יודע בתוך תוכו שיום אחד הוא יפצע. כולנו מקווים, בכל אימון ובכל מרוץ, שנחזור שלמים הביתה ללא חבלות וללא כאבים. ברוב המקרים זה אכן קורה וככל שאנחנו צוברים יותר ניסיון ויותר מיומנות, הנפילות והפציעות הופכות לנדירות יותר; גם אם עושים טעות ברכיבה ונופלים, בדרך כלל הפגיעה, אם בכלל, היא קלה מאוד ומאפשרת חזרה מיידית למסלול להמשך רכיבה. אך לצערנו ישנם מקרים שבהם הנפילה היא יותר רצינית ויותר כואבת, כזו שמצריכה פינוי לבית חולים, ואז ההתנהגות שלנו ושל הסובבים אותנו יכולה להשפיע על חומרת הנזק שעלול להיגרם לנו, וזאת בנוסף על הפציעה הקיימת. הכוונה כאן היא כמובן לפעולות העזרה הבלתי מקצועיות של כל האנשים שנמצאים סביבנו כשאנחנו שרועים על הקרקע נאנקים מכאבים, במקרה הטוב, או מחוסרי הכרה, במקרה הפחות נעים.
המצב במרוצים הוא פחות בעייתי. מכיוון שבכל מרוץ חייב להימצא אמבולנס עם פרמדיקים, שרק הם מורשים לטפל בפצוע ולפנותו בעת הצורך לבית החולים הקרוב. גם באימונים של לפני מרוץ, המצב מעט טוב יותר מכיוון שבקרבת המסלול אמור להיות אדם שעבר קורס עזרה ראשונה ושמסוגל לבצע החייאה בעת הצורך.
מתי זה מדאיג? כשהפצוע נמצא במסלול כלשהו, ללא אפשרות לקבל טיפול מקצועי מיידי והוא נתון לחסדיהם של חבריו לרכיבה ושל מלווים אקראיים. במקרה כזה ייתכן שפעולות העזרה ייפגעו בפצוע יותר משהן יועילו.
חוק בל יעבור קובע שאסור לגעת,להזיז, להוריד קסדה או להפשיט את הפצוע כל עוד הוא לא מסוגל לעשות זאת בעצמו. ניסיון לבצע את אחת מהפעולות האסורות עלול לגרום לתזוזה פנימית של איבר פגוע ולהחמיר את הנזק עד לכדי מצב בלתי הפיך כגון נכות או מוות. ברוב המקרים אנו לא יודעים מהי סוג הפציעה ומהי חומרתה ולכן עלינו לנקוט במספר פעולות על מנת לסייע כפי יכולתנו (המוגבלת) לפצוע.

"במקרה של פציעה שנראית לנו כמסכנת חיים, יש לדרוש ממוקד מגן דוד פינוי מהיר בעזרת מסוק. גם אם טעינו באבחנה – פעלנו נכון."

הנה כמה דגשים:
1. לפני שאנחנו ממהרים להגיע לפצוע, עלינו לנסות ולעצור את שאר הרוכבים שבמסלול ולסמן להם שיש רוכב פצוע ששרוע על המסלול. הסכנה המיידית היא שהוא יפגע, פעם נוספת, על ידי רוכבים שלא הבחינו בו.

2. במקרה שאנחנו לא בטוחים במצבו או שהמקרה נראה לנו בעייתי, חובה עלינו להזמין אמבולנס מיד. המספר לחיוג הוא:101 מכל טלפון. כשעונים לנו ממוקד מגן דוד עלינו להסביר בקצרה את המקרה, לתת את הכתובת המדויקת של המקום ולהשאיר את מספר הטלפון שלנו למקרה הצורך.

3. במקרה של פציעה שנראית לנו כמסכנת חיים, יש לדרוש ממוקד מגן דוד פינוי מהיר בעזרת מסוק. גם אם טעינו באבחנה – פעלנו נכון. אין באפשרותנו לקחת סיכון שיקרה אסון.

4. במקרה שהפצוע מדבר ומבין היכן הוא נמצא ומה קרה לו, עלינו לשאול אותו לגבי מקום הכאבים, לנסות להרגיע אותו ולשכנע אותו לנשום עמוק (כעשר שאיפות ונשיפות). זה מרגיע ומוריד מעט את האדרנלין שמציף את גופו. אם הוא מסוגל, אפשר להרטיב את שפתיו במעט מים.

5. אנחנו עדיין לא נוגעים בו. אנחנו מבקשים ממנו להזיז איברים לפי סדר: ראש, ידיים, רגליים, אגן. כמובן שלאט. אם הוא מסוגל לעשות את זה וללא כאבים, ואנחנו מבחינים בשינוי לטובה במצבו, זאת אומרת שהוא מדבר ומסביר לנו בדיוק היכן כואב לו ומה עלינו לעשות על מנת להקל על כאביו – נעשה את מה שהוא מבקש מאיתנו בעדינות מרבית, כמובן רק אם אנחנו בטוחים שפציעתו קלה (זז בכוחות עצמו ואפילו מתיישב בעצמו או אפילו עומד לבד).

6. לאחר שהפצוע אבחן את עצמו לפי כאביו (שבר כלשהו באחד מגפיו, שבר בצלעות, שבר בעצם הבריח, וכו'), ננסה להקל עליו על ידי תמיכתו והובלתו לרכב שיפנה אותו לבית חולים קרוב.


"לאחר שהפצוע אבחן את עצמו לפי כאביו, ננסה להקל עליו על ידי תמיכתו והובלתו לרכב שיפנה אותו לבית חולים קרוב"

* עצה חשובה שנתמכת על ידי ניסיון אישי מר: לאחר האבחנה והטיפול בחדר המיון בבית החולים, אין להסתפק רק בחוות דעתו של הרופא התורן. רופא זה, עם כל הכבוד למקצועיותו, יכול הוא לטעות לעיתים קרובות (מניסיון של שלושת הפעמים האחרונות שלי בחדר מיון, שבכולן טעה הרופא התורן ועקב כך נגרמו לי נזקים. במקרה הראשון אף נגרמה לי נכות בכף יד שמאל). עצתי היא לפנות, כבר למחרת, לרופא מומחה שייתן את דעתו לגבי סוג הטיפול שקיבלתם. זה יכול להציל לכם את האיבר הפגוע ולהקל על ההחלמה.


ביטוח
בעיית הביטוח הייתה, במשך שנים רבות, עקב אכילס של הספורט המוטורי הלא חוקי בארץ. זאת אומרת שלא הייתה אפשרות לבטח לא את המתחרים ולא את קהל הצופים.
משנת 2012, בעקבות ההתקדמות ברשות לנהיגה ספורטיבית ואישור קיום המרוצים החוקיים, חלה חובת ביטוח בכל אירוע של נהיגה ספורטיבית.ז את התקדמות מבורכת, למרות שהיא רחוקה מלהיות מושלמת.
לפי חוק הביטוח החדש, סכום הפרמיה שנקבע על ידי משרד הספורט ושאמור להיות משולם לסוכן הביטוח, הוא כשני מליון שקל לשנה. הסכום הגבוה מאוד אמור היה להיות משולם על ידי הנהגים והרוכבים שמשתתפים במרוצים, וייצר מצב בלתי אפשרי של עלות ביטוח למשתתף בסך של אלפי שקלים לכל מרוץ. במצב זה, הבינו ברשות לנהיגה ספורטיבית, שאי אפשר יהיה לקיים מרוצים בישראל ולכן ביקשו וקיבלו מענק זמני מהמדינה לטובת תשלום הביטוח.
הסכום שקיבלו השנה היה 90% מהסכום הנדרש ואת יתר הכסף ממנים הנהגים והרוכבים שמשתתפים במרוצים. זאת הסיבה שלפני כל מרוץ משלם המתחרה כ-150 ₪ עבור הביטוח. הבשורה הרעה היא שביטוח זה יסתיים ב-31.7.2013 וכרגע אין תקציב מדינה לטובת הספורט המוטורי ולטובת הביטוח, כך שהעתיד לוט בערפל. נקווה לטוב.
כדי להבין טוב יותר את חוק הביטוח החדש לנהיגה ספורטיבית, אפשר להיכנס לאתר של הרשות לנהיגה ספורטיבית, לתקנות וחוקים, ושם להוריד את הקובץ 'תקנות הנהיגה הספורטיבית-חובת ביטוח 2009'.

"לפי חוק הביטוח החדש, סכום הפרמיה שנקבע על ידי משרד הספורט ושאמור להיות משולם לסוכן הביטוח, הוא כשני מליון שקל לשנה."

הנה הסעיף הרלוונטי:
"ביטוח הנוהגים- (א) הכיסוי הביטוחי בשל הוצאות חילוץ, פינוי, טיפול רפואי, עזרה, שירותי סיעוד ושירותי שיקום שיינתנו לנוהג בכלי תחרותי, לרבות מי שנוסע בכלי התחרותי שלא כנהג, בשל נזק גוף שנגרם לו עקב נהיגה ספורטיבית שנערכה לפי הוראת החוק (להלן הנפגע), לא יפחת מסכום של 150,000 ₪ לנפגע באותו אירוע של נהיגה ספורטיבית ו-300,000 ₪ לתקופת ביטוח שנתית."
זאת אומרת שכולנו צריכים למצוא חברת ביטוח שתסכים לבטח כל אחד מאיתנו בביטוח משלים כדי שנוכל להיות מכוסים לגבי פיצויים ותשלומים במקרה של אובדן כושר עבודה וכו'.

* העצות שנתתי הן על פי ניסיוני בלבד. אני לא רופא ואף לא חובש. אשמח לתגובות ולעצות מועילות נוספות.

תשמרו על עצמכם.

מוטוקרוס - המדריך המלא מאת יובל שלומיתגובות לכתבה
1.Y.Y.Y!!! 19-04-13
התמונה הראשונה מעלה זכרונות לא טובים מההיסטוריה של המוטוקרוס הישראלי
2.חיים 23-04-13
כתבה מעולה. תודה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 10:17-24.