טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
קאן אם קומנדר 1000X - המפקד בשטח


   02-06-2013, תומר וולף   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

לקח קצת זמן עד שהוא הגיע לאוויר העולם, עוד קצת זמן עד שהגיע לארץ ובשעה טובה הנה הוא אצלנו בסיבוב שני. הקומנדר 1000X - התשובה של קאן אם לרכבי side by side

טוב, מתאים לי בג'וליס.
כנראה חלף יותר מדי זמן מאז שאמרתי "מתאים לי בג'וליס" ואולי עצם זה שנזימה ביקשו שאבחן עבורם את הקומנדר 1000X זה יותר מבחן לעצמי?
את הרומן הארוך שלי על טרקטורונים סיימתי ב 2009 בבית חולים באנסנדה אשר במקסיקו אחרי מפגש בלתי אמצעי עם מעקה בטון. לאחר מכן עברתי לרייזר למשך שנתיים והוא היה בעבורי נחמה מסוימת וכלי ביניים לחלום האמיתי שטרם התממש, והוא כמובן BUGGY CLASS 1.

אבל, המבחן לא אמור לעסוק בי אלא בקומנדר של קאן-אם.
הדבר הראשון מבחינתי שיש לעשות כאשר ניגשים לבחון כלי הוא להבין מה היעוד שלו? למה כיוונו המהנדסים שתכננו אותו? מהי המשימה אותה הוא אמור למלא? ללא תשובות לשאלות הבסיסיות הללו אנו עלולים להחטיא את המטרה, מכיוון שכשבוחנים כלי בודד ולא ביחס לכלי אחר אנו עלולים למצוא את עצמנו במצב של "כל התשובות נכונות".

אז בוא ונשאל כמה שאלות.
1.האם הקומנדר אמור לשמש ככלי עבודה? כזה שמעמיסים עליו, גוררים איתו והוא נדרש להיות קשוח ועמיד?
2.האם הקומנדר הינו כלי פנאי? קליל, מפנק, מהיר, רך וגמיש?
3.האם הקומנדר הינו פלטפורמה ראויה לשמש כסוס מרוצים? שילדה משובחת, מרכז כובד מדויק, מערכת מתלים איכותית ומנוע שמסוגל לתת מענה לכל צרה?
4.אולי קצת מהכול?!

"ניהול מצבי הנעת גלגלים חכם שבעזרתו ניתן לנסוע במצב 2*4 דיפרנציאל פתוח או סגור"

הרי ברור שלכל קטגוריה ישנו המבחן המתאים לה, אז פניתי ליבואן בכדי להבין למה התכוון המשורר.
טל חביב נציג היבואן הגדיר את הקומנדר באופן הבא:
"הקומנדר 1000X מהווה כלי פנאי עם נטיה ספורטיבית, הוא בעל שלדה של כלי עבודה אך עם מערכת בולמים ומתלים משופרת ומנוע חזק ודומיננטי. הקומנדר 1000X ממוקם בין הקומנדר 800 הבסיסי לבין המאבריק הספורטיבי".

בהתאם להגדרת היבואן אנו נבחן את הקומנדר. על פי הדרישות הטבעיות מכלי פנאי עם יכולות ספורטיביות. במבט ראשון הקומנדר נראה ככלי עבודה שדומה בתצורה שלו לכלים שאנו מכירים זה זמן רב אשר משמשים כטרקטורוני משא, עם חזית גבוהה וארגז כלים אחורי והכנה לוו גרירה. מבט יותר מעמיק מגלה נטיות חיוביות כמו הגה ספורטיבי, כיסאות מושקעים ומזמינים, לוח שעונים מעוצב בעל חיווי דיגיטלי עשיר כולל כפתור START ENGINE סקסי, ובורר מצבים לניהול מנוע כולל מצב רגיל וספורטיבי. בנוסף לכל זה, זכה הכלי לצביעה עדכנית ורשתות צד יפות ואיכותיות, ניהול מצבי הנעת גלגלים חכם שבעזרתו ניתן לנסוע במצב 2*4 דיפרנציאל פתוח או סגור וגם במצב 4*4 ניתן לנסוע במצב פתוח או סגור - כאשר כפתור נעילת הדיפרנציאל משתחרר לבד במצבי עצירה ודימום. מבט עוד יותר מעמיק מגלה עוד מספר דברים טובים כמו ארבעה בולמי FOX קויל אוברים מתכווננים. מאחורה זרועות ישרות, אם כי די קצרות, נפרדות עם מוט מייצב ו... מנוע רוטקס 85כ"ס! (נראה שמלחמת חימוש המנועים צוברת תאוצה ויש לצפות לחיות חזקות מאוד בקרוב). אז מהמבט השני ניתן להבין "שהטרקטור משא" הזה כנראה יכול לספק מנת אדרנלין.

"היכולת שלו לשמור על קצב טיפוס תוך הצלבות סרנים מוכיחה שמהנדסי הכלי כיוונו גם למשבצת העבירות"

אז אמרנו ג'וליס? קסדה, כפפות, חגורה (רגילה ולא נוחה) לחיצה על ה- START, ידית מצבים ל-H לחיצה על נעילת דיפרנציאל אחורי וגז!! ההרגשה הראשונה והמידית היא מנוע חי ובועט שמספק כוח לאורך כל הסקאלה, מורגש מאוד שדוושת הגז מנוהלת מחשב, אין השתנקויות או היסוסים, כוח המנוע תמיד זמין. הקומנדר צובר מהירות בקצב מרשים והמנוע בקלות יכול לדחוף את הקומנדר אל מעבר לגבולות הטבעיים שלו. המנוע בהחלט מספק את הסחורה. אני מוצא את עצמי בשבילים המהירים מרחף במהיריות תלת ספרתיות נכנס לפניות בהחלקות ללא פחד. כמעט. התחושה היא שלמרות שהשלדה ומרכז הכובד הגבוה לא מתאימים למהירויות גבוהות, כוח המנוע מפצה ומאפשר שליטה במצבי ההחלקה ונוסח תחושת ביטחון מפני סכנות התהפכות. כאשר נכנסתי לרצף באמפים וחריצים רעים העסק הפך ליותר בעייתי ,החלק האחורי התחיל להשתולל והיקשה לשמור על קו רצוני.

מכיוון שהמנוע ממוקם במרכז הכלי, אין מספיק משקל על החלק האחורי והגלגלים האחוריים מאבדים אחיזה בכל לחיצה על הגז, מה שממש מזכיר התנהגות של טרקטורון ספורט, לכן רצוי מאוד לנסוע במצב משולב. עכשיו, כשהכוח מועבר לארבעת הגלגלים ניתן ליהנות מכוח המנוע מבלי לאבד אחיזה מיותרת, אבל השילוב להנעה קדמית גורם להגה להיות יותר קשה ואפילו קצת אלים כלפי הנהג. כאשר פרק ההסתגלות חולף אני מרשה לעצמי לחפש את הקצוות ומתחיל להבין את הראש של מתכנני הכלי, כמו שאמרנו במבט הראשון הקומנדר משדר כלי עבודה אז אכן בבסיס הוא כזה עם שלדה של טרקטור משא. אבל בזכות מערכת מתלים ובולמים משופרת ומנוע חזק בהחלט ניתן למתוח את הגבולות. מהלך המתלה אחורי קצר אך עם יכולת ספיגה מרשימה מאפשר מעבר מהיר על פני תאי שטח רעים אבל לא בלי קריאות מחאה אנחות ויללות, כאשר פני השטח מתעדנים, הקשיחות והאיכות של המתלים מתורגמים ליציבות מרשימה, כמובן הרבה בזכות תגובת המנוע החזקה והמשובחת.

"למי שמדי פעם משתחרר הפיוז והוא מוכרח לפרוק גלון אדרנלין הקומנדר ישתף איתו פעולה אולם תחת מחאה"

בכלל כפי שציינתי המנוע של הקומנדר מצליח לפצות על חוסרים של שילדה בסיסית ומרכזי כובד בעיתיים. יש לציין שלכל אורך הדרך הכלי משדר איכות מוצר, גם עם גוררים אותו למחוזות לא לו הוא לא יותר ממביע מחאה שקטה. ניתן לומר שבפאן הספורטיבי לא התכוון המשורר לספק כלי מרוצים, אבל למי שמדי פעם משתחרר הפיוז והוא מוכרח לפרוק גלון אדרנלין הקומנדר ישתף איתו פעולה אולם תחת מחאה.

כחלק נוסף במבחן לקחתי את הקומנדר לקצת משחקי עבירות, שם הוא גם מרגיש מאוד נינוח ובטוח. כל מדרגה וקיר שחוקי הפיסיקה מאפשרים לטפס הקומנדר יטפס ויקפיד למלא אחר הפקודות תוך שדר ברור שיש על מי לסמוך. היכולת שלו לשמור על קצב טיפוס תוך הצלבות סרנים מוכיחה שמהנדסי הכלי כיוונו גם למשבצת העבירות וזאת למרות, שמהלכי המתלה שלו אינם מרשימים ועדיין זוויות הגישה והנטישה מצוינות ובתוספת נעילות וגובה גחון נכון מאפשרים לתקל כל מכשול.

אז בוא נדבר על החלק שלשמו הקומנדר נועד. להעמיס ציוד ולתת גז לעבר האופק. שם אני מוצא שותף אמיתי, יש ארגז מכובד ותא נוסף אטום לאבק, כיסאות תומכים ומפנקים, הגה מתכוונן, הנדסת אנוש איכותית, מנוע עם סאונד נעים לאוזן ומנוע ומנוע ועוד קצת מנוע.

מי שמחפש כלי לגמוע מרחקים בסטייל בלי להתעייף ואולי אפילו עם קצת קטעי קישור על הכביש בהחלט ימצא בקומנדר 1000X את מבוקשו. הוא משדר שיש על מי לסמוך ועם מי לצאת למסע, מסתם טיול עד מסלול אתגרי מאוד. הוא מתאים ללוות שיירה של כלים כאשר מעמיסים עליו את כל הציוד ולמרות זאת הוא יכול לרוץ בראש השירה.
אז לסיכום מכיוון שהשאלה הייתה האם הקומנדר מתאים להגדרת היצרן ככלי פנאי עם יכולות ספורטיביות התשובה הינה חיובית. הוא עונה להגדרה של כלי פנאי ועם שרירים. כאשר מכניסים למשוואה את המחיר, מה שאני מסיק זו מסקנה ברורה - הקומנדר מתאים למי שיכול לשלם עליו ויודע להעריך איכות מוצר.

"מהלך המתלה אחורי קצר אך עם יכולת ספיגה מרשימה מאפשר מעבר מהיר על פני תאי שטח רעים אבל לא בלי קריאות מחאה אנחות ויללות"
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.צ'יקו מדיקו 02-06-13
סוף סוף כתבה כמו שצריך,סוף סןף לא מנסים לרצוח את הכלי
סוף סוף אפשר לומר שהכלי הוא לא ספורט טהור אלא סוג של אאוטלנדר

כלי כזה שנותן קצת מהכל
ולא לוקחים אותו למסלול מירוצים ואומרים לו לך תנצח
אלא לוקחים אותו לאיפה שהוא באמת יכול להיות מפקד.

אבל מה לעשות שסוכנים סמויים של יבואן מתחרה בעל אינטרסים כתבו מבחנים על אויב שלהם?


סוף סוף האמת יצאה לאור.

2.רותם 02-06-13
תומר וולף? מברוק על היציאה מהנפתלין!
אחלה סיקור, אחלה כלי אחלה ערן שלמה
3.צופלה יובל שרון 02-06-13
תומר ידידי
הכתבה יפה מרשימה ולטעמי האישית מאוד מקצועית ומדוייקת.
אני שמח על חזרתך לזירה האדרנלין מרפא הכל...
רצ"ב קישור לראלי משובח חייבים לראות את המצגת והתמונות.
רכבי ה-SXS הם הכוכבים למרות המנועים והמפלצות העדירות שנתנו את הטון תהנו....
http://www.rally-breslau.com/AdventureBook/#p=4
שימו לב בתוך הספר חבויים סרטונים מהממים וגלריות רבות לא לפספס.
באדיבות "נתי לוי" הצלמת המהממת שאחראית לשגעון החדש.
4.דוד 02-06-13
בעד: אחלה כתבה!!
נגד: איך לא השוותה לRZR?? כולם מתלבטים בין הכלים!!
5.בושה לנזימה 02-06-13
איפה הכתבה האמיתית ולא התרמית המתפשרת ? ארצי לקח את הכלי למבחן ומשום מה המבחן נגנז? הכלי הזה מלא בעיות מכניות. עבירות ? בדיחה להגיד קומנדר ועבירות באותה נשימה. פשוט חבל שבכלל העלתם את הכתבת מכירות הזאת של טל חביב .
6.טל 03-06-13
אחלה כתבה באמת שזה בסדר להגיד שכלי כזה הוא לא חיית מרוצים אלא כלי פנאי אמיתי שיודע לעשות הכל בקצב טוב . ולמי שכתב על בעיות אמינות אני לא חושב שזה המקום של בוחן שיוצא עם כלי למבחן קצר לקבוע עם הכלי אמין או לא זה קורה רק במבחן ארוך טווח
7.מי מתעסק? 03-06-13
מנוע מטורף, הכי הנאה אחורית! מחכה למבריק
8.חבל 03-06-13
מיול יותר טוב ממנו !!!!
9.יגאל מאילת 04-06-13
אחלה כלי נותן מהכל יש לי כזה ואני מאוהב !!!
10.מוטי 05-06-13
ארצי ואני מטיילים הרבה וחברים טובים.
האמת שהוא נתן תשבחות על איכות החומרים וההרכבה ופחות אהב את ההתנהגות של הכלי בהשוואה לארקטיקאט שלו. באותה נשימה הוא גם ציין בפניי שאם אני לא מתכוון להתחרע איתו הוא לא רע בכלל. אבל נסעתי על כל הכלים ושל ארצי הארקטיקאט הכי נח והכי כיף. חבל שההגה על הפנים והברקסים על הפנים והיבואן על הפנים. אבל בסוף קניתי קומנדר ואני לרגע לא מצטער.
11.עידן 07-06-13
תומר יתותח!!! אין כמוך..
12.עידן ערבה 07-06-13
מבחן ממש מקצועי ממש התרשמתי מחכים למבחן הבא שלך!!!
יתותח אין עליך!
13.גל 27-08-13
בתור אדם שנוסע על טרקטורונים מגיל צעיר, ובעל קומנדר אני חייב להגיד שזה הכלי הכי כיפי שיש!!! כן כן יש את כל האנשים שיגידו רייזר רייזר, אבל רייזר זה כלי חלש(800) ומבחינת מנוע הוא לא יכול אפילו לעמוד קרוב לקומנדר. הקומנדר זה כלי קשוח לנהגים רציניים שמבינים עניין, הוא משלב גם נוחות, גם ספורט,גם עבודה וכוח שאין היום לשום כלי בארץ. לפי דעתי אין בכלל תחרות בינו לבין הרייזר. כתבה מעולה באמת אחת הראשונות בארץ שלא מנסה להשפיל אותו.
14.ינקלה 15-03-14
יש לי קומנדר 1000 כלי מדהיםםםם חזק מאוד יציב בעיה אחת זה ההגה הקשה בתחילת נסיעה מאוד נוח כסאות נוחים כלי מאוד כפי
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 07:34-24.