טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
פורמולה 1 בעיר הבירה - קבלת שבת


   16-06-2013, אורנית ויטה   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: דודי אסולין, אורנית ויטה

ירושלים התקשטה ברעשי מנועים נדירים, הקהל הגיע בהמוניו ופורמולה ירושלים הסתיים בניצחון גדול לספורט המוטורי הישראלי

פורמולה ירושלים, הספורט המוטורי מתחיל לתפוס תאוצה, לראשונה בישראל מופע פורמולה 1 בישראל. המופע מצטרף כבר לעשייה המבורכת של תחרויות הדו גלגלי המתקיימות בין אם במסלולי החול של וינגייט ובית שאן ותחרויות האספלט בפתח תקווה.

הבירה נעטפה בדגלים חגיגיים, רחובות העיר שוב נחסמו למורת רוחם של תושבי העיר, בנקודות מסויימות הוקמו טריבונות לטובת מוזמנים, צלמים, וצופים שרכשו מראש כרטיסים לצפות במופע הראווה הראשון מסוגו בארץ. ניר ברקת, ראש העיר, הצליח לאגד בעיר אחת את טובי הנהגים בעולם. למופע נתנו את השם המעט צפוי The Peace Road Show Jerusalem, שהחל בחמישי והסתיים בשישי.

על מנת להצליח בהפקה ענקית שכזו, בה הכל חייב להיות מתוזמן ומתוקתק, חייבים כספים, וכנראה שקסמיו של ברקת על הספונסרים פעלו, כי מה לעשות, בשביל שיצליח צריך כסף. ולא מעט כסף נשפך כאן, בכל זאת יש לדאוג לסידורי אבטחה, לוגיסטיקה, השאיפה היתה למשוך תיירים (מעניין אם זה הצליח). מה שבטוח שבכדי לשבש את הבירה שוב ליומיים צריך המון חזון, ונראה כי ברקת התברך בו.

כ-280,000 איש הגיעו בשני ימי המופע לצפות בנהגי ורוכבי המופע, לאורך החומות הצטופפו להם אלפי הצופים, חינם אין כסף. ואיך אפשר שלא, כאשר ברשימת הרוכבים ניתן היה למצוא את ; מקס ביאג'י וכריס פייפר (שהגיע בהתנדבות על פי השמועות) הידועים בעולם הדו גלגלי, ג'יאנקרלו פיסיקלה נהג פורמולה 1 בעברו והיום נהג המבחן של פרארי F1. גם נציגות למין הנשי הגיעה אלינו מארץ המגף, ולנטינה אלבנסה, נהגת מרוצי ספורט וסיבולת, ואיך אפשר לסיים מבלי להזכיר את דניאל מנצינלי (פרארי צ'אלנג).

קהל הצופים נהנה ממופעי הקפות ראווה של מכוניות פורמולה 1 מקבוצות פרארי ומארוסיה, לצד מכוניות פרארי צ'אלנג', דריפטים, אופנועי סופרבייק, פעלולים ועוד. אלי אילדיס, בועז קורפל ותמי גורלי אמונים על מלאכת השידור, המוקרן אל קהל הצופים על מסכי ענק ולאלו שהעדיפו את המזגן בבית, בשידור ישיר בערוץ 5.

לפני שבועיים לערך שאל אותי חבר, לא התעייפת מהחול, האספלט, עוד סיבוב ועוד סיבוב, רודפת אחריהם לחורים נידחים בארץ, הלא כבר יש לך אין ספור תמונות? ובכן התשובה היא לא. ולשמחתי גיליתי כי לא רק לי רעש מנועי הסקרימר של יצרניות אגדתיות כמו פרארי ולוטוס עושה את זה, שלא לדבר על נהימות אופנוע הפעלולים מסדרת BMW עליו ניצב כריס פייפר שהפליא בפעלוליו האין סופיים, אהבת קהל אמיתית יש לבחור הזה, שחזר שוב ושוב והפליא בביצועיו. ואיך אפשר שלא להתרגש מפריצת הדוקאטי של הקיסר הרומאי, הלא הוא מקס ביאג'י.

אני מתרוצצת לי על מדרגות ממילא מעלה ומטה, מחכה לאות בו יקראו לי לראיון עם ביאג'י ולאחריו צריכה לרוץ חזרה מטה בכדי לצלם את המופע. בשישי הנציגות הישראלית פותחת, ואולי אני קצת מעורבת רגשית אבל בהחלט מרגישה סוג של גאוות יחידה. המופע מתחיל, נהגי הראלי, פורמולה אוניברסיטה, עבירות, רכבי השטח, סופרמוטו, סופרבייק ומוטרקרוס מפציעים מעבר לפינה. רעש המנועים מחריש אוזני אחדים, הקהל על רגליו אחוז התלהבות- עבורו זו מנגינה ערבה. אחריהם עוברות מכוניות המרוצים וכריס פייפר, נהג פורמולה 1 ולקינוח ביאג'י. מישהו מהקהל שואל על כמה הם נוסעים, ובכן- בד"כ על 300 קמ"ש, בשל העובדה שמדובר בכביש עירוני הם הסתפקו ב-200 קמ"ש. הקהל מעודד לכל אורך המופע, גם כשעובר רכב ההפקה - הוא כבר באווירה המתאימה.

פיסקה לפני סיום, נכון שזהו אירוע ראשון מסוגו בארץ, ויש לציין כי סידורי האבטחה היו מרשימים, מגיע כבוד לשוטרים הרבים שפקדו את האירוע, המאבטחים והסדרנים שהקפידו לוודא כי רק מי שמורשה יוכל להכנס למתחם הנכון. נכון שמטרת האירוע היתה להביא נהגים תוצרת חו"ל, אך לאחר ביקור קצר בנקודת הריכוז של כל הכלים והנהגים, קצת התאכזבתי לגלות את המידור שעשו לנהגים הישראלים, בלי מקום מוצל או כיסא לשבת עליו (יש לציין כי לטובת הנהגים האחרים הוקצה מקום ממוזג), אולי אני רגישה אבל לי זה קצת חרה. בנוסף לכל האמור לעיל לא דאגו לסידור משביע רצון לנכים ולבעלי כסאות גלגלים שלהם הוקצאה טריבונה אבל הגישה אליה היתה מוגבלת. נקודה למחשבה לפעם הבאה.

ובכן, אין ספק שכסף הוא שם המשחק פה, ובכדי שהספורט המוטורי יהפוך לתרבות כאן יש להזרים כספים. אני מקווה שהאירוע הנהדר שעטף את רחובות העיר העתיקה ליומיים יהווה אבן דרך לאירועים נוספים שכאלה וראשי ערים נוספות יתגייסו לטובת העניין. מופע הראווה לשלום פורמולה ירושלים - היה טוב וטוב שהיה.
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 08:04-24.