טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
אורח של כבוד, מאחורי הקלעים של אליפות העולם במוטוקרוס


   27-06-2013, יובל שלומי   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

יובל שלומי טס לאיטליה לצפות וללמוד כיצד מנהלים את אליפות העולם במוטוקרוס 2013, כאורח כבוד של הנהלת ה-FIM, וחזר עם חוויות גם על מה שקורה במסלול, עוד טרם תחילת המירוצים.

שום דבר לא מכין אותך לחוויה המרגשת של צפייה, בפעם הראשונה בחיים, במרוץ אליפות העולם במוטוקרוס ועוד כאורח כבוד של הנהלת ה-FIM. גם לא צפיות אין סופיות בערוצי הספורט למיניהם, ואפילו לא סיפורי החוויות של חברים, שחזרו מאירועים מעין אלה.

הגעתי למסלול במג'ורה שבאיטליה שלושה ימים לפני המרוץ, המקום נראה תוסס במיוחד כשכל הנוכחים עסוקים מאוד בעבודות הכנה לקראת האירוע הגדול. היו שם כמאתיים עובדים וכעשרים טרקטורים ומנופים בגדלים שונים.
את המתנה הענקית הזאת קיבלתי בזכות השתתפותי בקורס שופטים ומנהלי מרוצים, שנערך בארץ ע"י מ.מ.ס.י, שהיא בעלת הזיכיון הישראלי של ה-FIM. את הקורס שהשתתפו בו כעשרה ישראלים מתחום הספורט המוטורי הדו גלגלי העביר מר וולפגנג סרב, אישיות בכירה בהנהלת ה-FIM. במסגרת הקורס,שכלל לימודים עיוניים ומבחנים בשפה האנגלית,הודיע לנו מר וולפגנג שאנחנו מוזמנים להתארח באחד ממרוצי אליפות העולם, כחלק מהצוות המקצועי להשלמת החלק המעשי של הקורס. התבקשנו לבחור לאיזה מירוץ נרצה להגיע, ואני בחרתי באיטליה. אז הנה אני כאן, אבל לא בלי העזרה הרבה שקיבלתי מ.מ.ס.י, שציידו אותי בתג מיוחד המאפשר לי לנוע ברחבי המסלול ובאזורים הסגורים לקהל כאוות נפשי.(VIP סטייל).

המסלול במג'ורה נמצא צמוד לעיירה הקטנה והציורית והבתים הקרובים נמצאים כמאה מטרים ממנו. ההגעה אליו לא נוחה במיוחד, מכיוון שכביש הגישה צר, ואין מספיק מקומות חנייה לכל כלי הרכב והמשאיות של קבוצות המרוצים השונות. המקום שוכן בין הרים מיוערים, והמסלול המפותל עולה ויורד בשיפועים לא הגיוניים הכוללים קפיצות וסיבובים במעלה ההר ונחיתות ארוכות לתחתית העמק.

הגעתי למסלול בשעה 11:00 ביום שישי והצטרפתי לצוות ההנהלה שהיה טרוד בארגון המקום. צוותי עבודה שונים עמלו במרץ ולאט לאט לבש המקום צורה. הדבר המדהים בעייני היה שהכול פעל בשקט מופתי וללא לחץ. לא שמעתי אפילו צעקה אחת מהעובדים או מהמנהלים. אוהלים נבנו, גדרות ומחסומים הוצבו, קונסטרוקציות ענקיות הורכבו, במות ומסכים הועמדו ועוד אין ספור של אביזרים, ציוד ושילוט שולבו בשטח. במקביל לכך טרקטורים שונים המשיכו בעבודתם בשיפוץ תוואי המסלול. מסביב כבר התמקמו אוהלי הקבוצות כשהסמיטריילרים הענקיים צמודים אליהם יצרו קרנבל צבעים עשיר ועז. כתום של ק.ט.מ. אדום של הונדה, כחול של ימהה, ירוק של קוואסקי, צהוב של סוזוקי וכן הלאה. הסתובבתי בין האוהלים וראיתי כיצד המכונאים מרכיבים את אופנועי המתחרים ממש מאפס. לכל רוכב אפשרות לשני אופנועים, כך שבכול אוהל של קבוצת מרוץ עמדו האופנועים זוגות זוגות כמו תאומים זהים, יפהפיים ומושלמים. כשהבטתי סביבי שמתי לב שהצבע השולט באזור הוא כתום. אין ספק שק.ט.מ. היא הקבוצה הגדולה ביותר במירוץ. מספר הסמיטריילרים הכתומים, מספר האוהלים הכתומים ומספר האופנועים הכתומים עלה בהרבה על כל קבוצה אחרת.

"המוני דגלים ושלטים מאולתרים צצו בין הצופים וכל זה באימונים,יום לפני המרוץ הגדול"

סמוך לשערי הזינוק (מקומות ל-40 מתחרים) החלו הבדיקות הטכניות של האופנועים שכללו ,בין היתר,בדיקות דציבלים(רעש) ושקילת האופנוע. בזה אחר זה הגיעו המכונאים עם אופנועי המתחרים ונכנסו לתור לבדיקה. לא מעט אופנועים נכשלו והוחזרו לאוהל המכונאים לשיפור המצב. כל הלילה זרמו מכוניות וקרוואנים, מכל רחבי אירופה,והחלו למלא את החניות המאולתרות שהוכשרו מסביב לאזור המסלול והמוני אדם מלאו את הלילה. דוכני המזון ודוכני הבירות עבדו שעות נוספות כשברקע מתנגנת מוסיקה מקפיצה.


בשבת בבוקר החלו אימוני הרוכבים לפי הקטגוריות: MX1,MX2,MX3, ונשים ומבחינתי החגיגה החלה. רעש מנועים חזק העיר את כל הישנים, חוץ מאת אלה ש"נשפכו" לילה קודם. לכול קטגוריה ניתנה שעת רכיבה להכרת המסלול ולמדידת זמני הקפה לצורך בחירת מקום בשערי הזינוק. לרוכב המהיר ניתנת אפשרות לבחור ראשון וכן הלאה. האדמה רעדה והאוויר נמלא בריח חזק של אגזוזים, ריח שמזכיר דלק מטוסים. לאט לאט הגיעו הצופים והתפזרו מסביב למסלול והחלו לעודד את הרוכבים המפורסמים. צופים הגיעו מכול רחבי איטליה ועודדו בטירוף את דויד פיליפרטס שרכב על הונדה רטרו מספר 19 ואת הכוכב הבלתי מעורער והנערץ ביותר, אנטוניו קיירולי שרכב על ק.ט.מ, מספר 222 עם רקע אדום, כיאה למוביל הליגה. בכל פעם שאחד מהם הגיע לקטע שהייתי בו, נשמעו צרחות עידוד באיטלקית וצפירות מחרישות אוזניים של צפצפות מפוח רבות. הקיצונים שבצופים הגיעו עם מנועי שתי פעימות של מסורי שרשרת המונעים במשיכה שהרעש והעשן שהם יצרו הקפיץ את כל הסובבים. מיותר לציין שהמקום נראה כמו קרנבל תחפושות צבעוני. הרבה צופים צבעו את פניהם בצבעי דגל המדינה ממנה באו, לבשו בגדים עם מספרי הרוכבים וחבשו פאות צבעוניות על ראשיהם. המוני דגלים ושלטים מאולתרים צצו בין הצופים וכל זה באימונים,יום לפני המרוץ הגדול.

בסוף היום נערכו המקצים הראשונים של קטגוריות הנשים ושל MX3,שנחשבות לקטגוריות המשניות והפחות חשובות.
בלילה לפני המירוץ הקהל הרב צבא על אוהלי הקבוצות והמעריצים זכו לפגוש את אליליהם, לדבר איתם ולקבל חתימות על תמונות. ההתרגשות הרבה ביותר והתור הגדול ביותר היו באוהל של קיירולי, שהתנהג לכולם בנימוס ובסבלנות. כל הלילה נערכו מסיבות של אוכל,בירות ומוסיקה והאווירה הייתה של הופעת רוק.

היום הגדול התחיל במרוצי המקצה השני של קטגוריות הנשים, ושל MX3. את שני מקצי הנשים, גם אתמול וגם היום, ניצחה הכוכבת האיטלקית קיירה פונטנסי, שמקבלת מהמעריצים האיטלקים טונות של אהבה ותשומת לב. את המקום הראשון הכללי ב-MX3 גרף הרוכב הסלובני גארקר קלמן שרכב על הונדה מספר 62, והגיע שני בשני המקצים ומוביל כרגע את הליגה. תוך כדי המירוצים הגיעו עוד כמה אלפי צופים ומלאו את השיפועים שמסביב למסלול. כמות הצופים שהצטופפו לאורך כל תוואי המסלול הייתה להערכתי כארבעים אלף איש. ים אנושי של צופים נלהבים ונרגשים. מכיוון שבמרוצי מוטוקרוס אין מקומות מיוחדים לקהל ואין טריבונות ישיבה, הצופים עומדים או יושבים היכן שהם רוצים בשטחים הטבעיים הפנויים שמסביב למסלול. במסלול זה מכיוון שהוא מתפתל בין עליות ומורדות בשיפועים חדים, קשה לצופים לנוע בחופשיות והעמידה וגם הישיבה לא נוחים במיוחד. אבל אין הדבר מפריע כהוא זה להנאתם מהמירוצים ומהאקשן שקורה מול עיניהם. במקומות מסוימים הקהל עומד קרוב כל כך למסלול, כחצי מטר מהרוכבים, כך שניתן לגעת בהם בזמן שהם חולפים על פנינו. כמובן שאיש לא מנסה, אבל זה מגביר את ההנאה ומלהיב את הצופים.

הרגע הגדול הגיע כשהמקצה הראשון של MX2 (250 סמ"ק) יצא לדרך ברעש גדול ובמהירות עצומה. שלושים וחמש דקות ועוד שני סיבובים זה זמן המקצה. אורך המסלול הוא 1650 מטר, כך שזה יוצא מרוץ של כארבעים דקות בפול גז. מטורף לחלוטין. במשך כל המקצה נערכו קרבות בקווים שונים, עקיפות וגם נפילות ששינו את סדר התנועה. הרוכב המהיר ביותר הוא ג'פרי הרלינג ההולנדי, שרוכב על ק.ט.מ. מספר 84, ומוביל את טבלת הליגה. הרלינגס,שזינק רביעי,פתח באטרף של מרדפים והצליח לעקוף את שלושת הראשונים ולסיים ראשון בפער משכנע. שני הגיע חוזה בוטרון הספרדי מספר 17 ושלישי ג'ק ניקולס מאנגליה מספר 45 ,שניהם רכבו על ק.ט.מ.

המקצה הראשון של הקטגוריה הבחירה MX1 (450 סמ"ק) נפתח כשקיירולי יוצא ראשון. טעות ונפילה שלו מאפשרות לקלאמנט דאסל הבלגי, מספר 25 על סוזוקי, לעבור למקום הראשון ומהר מאוד להתרחק מהדבוקה שדלקה אחריו. קיירולי,שנפגע בברכו, החל במסע עקיפות, הגיע למקום השלישי אך טעות נוספת מורידה אותו למקום הרביעי שבו גם סיים. למקום השני הגיע הרוכב הבלגי הוותיק קן דה דאייקר, על ק.ט.מ. מספר 9 שאף פתח פער מהמקום השלישי, שבו סיים גוטייה פולין הצרפתי על קאווסקי מספר 21. קיירולי קיבל את רוב תשואות הקהל למרות מקומו הרביעי, הנמוך יחסית למעמדו ולכישרונו.

לפני תחילת המקצים השניים נערכה הפסקה של שעה שנוצלה לארוחת צהרים ולשיפוץ המסלול ולהרטבתו, על ידי צוותים רבים של עובדים עם צינורות כיבוי אש. הצופים נצלו את ההפסקה למעבר למקומות חלופיים שמהם אפשר לראות חלקים שונים של המסלול שלא נראו ממקומם הקודם.

המקצה השני של ה-MX2 נפתח כשאלכסנדר טונקוב הרוסי,שרכב על הונדה מספר 59, מזנק ראשון והרלינג שני. תוך זמן קצר הרוכב המהיר והמוכשר עוקף את טונקוב, עולה למקום הראשון ונשאר בו עד לסיום. שלישי זינק הרוכב האיטלקי אלכסנדרו לופינו על קאווסקי מספר 300 ונתן הצגת רכיבה יפהפייה לקול תשואות הקהל ,שיצא מגדרו כששתי הקפות לסיום, הצליח לופינו לעקוף את טונקוב ולסיים שני.

המקצה השני של ה-MX1 שייך כולו למספר 21 גוטייה פולין הצרפתי שירה את הקאווסקי שלו למקום הראשון ונשאר בו עד לקו הסיום. קן דה דאייקר ששוב פתח שני לא הצליח לשמור על מקומו ואיפשר לקיירולי, שרק לקראת החצי השני של המקצה החל לרכוב כמו אלוף, לעקוף אותו ולסיים שני קרוב מאוד לגוטייה פולין. היה זה סיום מקצה שהעיף את הקהל האיטלקי לשמים והחזיר להם את הגאווה המקומית.

בסיום עלו לפודיום המנצחים:
MX2
1.ג'פרי הרלינגס
2.חוזה בוטרון
3.אלכסנדרו לופינו

MX1
1.גטייה פולין
2.קן דה דאייקר
3.אנטוניו קיירולי


לסיכום, אני ממליץ בחום לכל חובב מרוצי מוטוקרוס להשתתף, לפחות פעם אחת בחוויה של צפייה באחד הסבבים של מרוצי אליפות העולם. זו חוויה בלתי נשכחת.

ובאשר לי,אני הסתובבתי עם המארגנים במשך שלושה ימים ולמדתי מקרוב את כל נושא הארגון והניהול של אירוע ענק ומסובך מעין זה,שזו חוויה לימודית מהנה במיוחד, שלא רבים זוכים לה בעולם.אני כבר מתכנן את הנסיעה הבאה!
בהזדמנות זו אני רוצה להודות למספר אנשים שעזרו לי וחלקם אירח אותי במסלול:
הגב' ענת פרנק-ממסי
מר יצחק מילשטיין-ממסי
מר וולפגנג סרב-FIM
מר דניאל ריצ'י-מנהל האירוע מטעם חברת ההפקה YOUTH STREAM
מר דייב ניקול(אביו של קורט ניקול,רוכב רוכב העבר האגדי)-מנהל המרוץתגובות לכתבה
1.טל 27-06-13
תמיד כיף לקרוא את הכתבות שלך יובל. אחלה כתבה
2.ברק 27-06-13
יובל האיש והאגדה.
3.בוריס.א 28-06-13
כל הכבוד יובל, תענוג לקרוא...
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 18:59-24.