טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
רומניאקס 2013 - מורה נבוכים


   25-06-2013, תומר (כרובי) ברעם   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

http://kruvi.net

רגע לפני פתיחת פסטיבל הרומניאקס הידוע לשמצה אותו נסקר מהשטח, כRובי נותן סקירה מקיפה על מרוץ ההזיות מהעיר של דרקולה.

בשנת 2012 היו זוג משפטים שנחרטו בזיכרון כותב שורות אלו, וסימלו יותר מכל את הרוח הבלתי שפויה של מרוץ הרומניאקס. המשפטים נאמרו ע"י מתכנן ומסמן המסלול המפרך, שלא הסתיר את שביעות רצונו מהאיום המגולם בתוכן המשפטים הללו. בתום היום השני למרוץ, בכינוס הרוכבים, אמר הבחור בסוג של סאדיזם גלוי: "אם חשבתם שהירידות היום היו ארוכות ומפחידות, אז למחר תביאו אתכם נייר טואלט..."

המתחרים, בעיקר מקטגורית החובבים- ה"הובי" (Hobby) –אומנם גיחכו בקול, אבל באותו הזמן נעו באי נוחות במושבים. החשש שלהם היה ברור, קיים, ומבוסס היטב: לכל אורך ימי האירוע לא מסתירים המארגנים את רצונם לייצר מרוץ קשה ככל שניתן. נראה שהם אדישים לסבל המתחרים, ואינם מחניקים חיוך וסיפוק מרוכבים שפורשים, מזיעים וגונחים בקול, מרסקים אופנועים בגבעות התלולות ועוד עינויים שכל רוכב שראשו על כתפיו, היה מנסה להימנע מהם ככל האפשר.

רומניאקס = שגעון רומני
לפני עשור וחצי לערך, יצא השיגעון לדרך. גולש סנואו-בורד אוסטרי עם תארים עולמים, שמחזיק בשם שובר השיניים- מרטין פריינאדמנץ, הצטרף לטיול שורשים של אשתו הרומנית, ילידת הרי הקרפטים אשר בלב מחוז טראנסיוולניה. זוהי מולדתו של וולאד "צפאש" ("המשפד" ברומנית), המוכר מחוץ לרומניה בשם דרקולה.
מרטין, מורעל אקסטרים מטבעו ורוכב אנדורו חובב, גילה חיש מהר את פוטנציאל הרכיבה באזורי ההרים התלולים, היערות הסבוכים והמכשולים הטבעיים הרבים. גם העובדה כי המגבלות הרעועות והאכיפה הדלה שהטילו השלטונות על הרוכבים ברומניה מחד, ורצון העירייה המקומית להביא תיירות אל חבלי הארץ שבאחריותה מאידך, לא נעלמה מעיניו.

חלפו שנים בהן הבחור השתעשע ברעיון, עד שגייס את יצרנית המשקאות האוסטרית רד בול לצדו, וכך גם את הרשויות המקומיות בעיר סיביו (Sibiu) אשר מהווה את בירת המחוז, כדי להרים מרוץ ראלי-אנדורו הנחשב לקשה ולמפרך בעולם. מ-2003 נערך המרוץ ברציפות, אחת לשנה, באותה המתכונת כשהמסלול עצמו משתנה ואינו חוזר על עצמו, כשהמארגנים כאמור, מנסים להתעלות על עצמם מדי שנה כדי לשמור על ה"כבוד" המפוקפק של מארגני אחד מהמרוצים הקשים שיש.

רעיון המרוץ פשוט למדי, הרוכבים מחולקים למס' קטגוריות:

Pro – "מקצוענים"
כאן מתחרים התותחים המפורסמים של קהילת האקסטרים אנדורו הבינלאומית; גראהם ג'ארביס, כריס בירץ', ג'וני ווקר ועוד. בד"כ הקטגוריה כוללת כ-10-20 מתחרים מקצוענים, אך במרוץ הקרוב והמיוחד שייערך לכבוד 10 שנות מרוצי רומניאקס, יתחרו לא פחות מ-41 רוכבים בקטגוריה זו. רוכבי ה-Pro הם הקטגוריה שרוב העיניים נשואות אליה ומתחריה "זוכים" להיכנס לתיבול מסלול התחרות בקטעי אנדורו קשים במיוחד, בתי מטבחיים לאופנועים ורוכבים, קטעים מהם פטורים רוכבי הקטגוריות האחרות. כמה קשים הקטעים האלו? בואו נגיד שבשנה שעברה, קטע של פחות מ-2 קילומטרים של ערוץ נחל מסולע היטב עם זרימת מים חזקה, נעשה ע"י ג'ארביס וווקר, מהרוכבים הטובים בתחום כיום, ב-20 דקות מהירות למדי. שאר הרוכבים בקטגוריה, כולל דריל קרטיס וכריס בירץ', נזקקו ליותר משעה של פעילות גופנית מאומצת כדי לסיים את הקטע.

Expert Single – "מומחים"
רוכבים תותחים לא פחות, שלמרות יכולת הרכיבה הגבוהה למדי שלהם, הם עדיין חובבים שאינם רוכבים למחייתם. חולקים קטעי רכיבה מסוימים השמורים עבורם ועבור קטגורית ה-Pro.

Expert Team – "מומחים בזוגות"
אותה רמת רכיבה, אבל רוכבים כקבוצה ונמדדים כקבוצה. אחד מהזוג נתקע ולא מסיים? גם בן זוגו בחוץ.

Hobby Single – "חובבים"
חבר'ה ששמו לעצמם מטרה להשתתף ברומניאקס ובתקווה לסיים. הרוכבים המובילים בקטגוריה נלחמים ברמה שקרובה ל-Expert ומגיעים לזמני סיום טובים לא פחות, אך עדיין, מגדירים עצמם כחובבי רכיבה ומרוצים ותו לא. בד"כ, זו הקטגוריה בה מירב המשתתפים. לשם השוואה, במרוץ הקרוב של 2013, ישתתפו 126 רוכבים תחת קטגוריה זו.

Hobby team –"חובבים בזוגות"
כמו ב-Team של המומחים, אך ברמת רכיבה המתאימה לחובבים.

Rookie Single
קטגוריה חדשה שהוקמה לקראת מרוץ 2013. מאפשרת לרוכבים החוששים מהקיצוניות של המרוץ, לטעום אותו בצורה עדינה. 2 ימי רכיבה מודרכת על המסלול ועוד 2 ימי השתתפות פעילה במרוץ עצמו.

ימי האירוע
ביום הראשון לאירוע, הידוע כ"פרולוג", נותנים פאן לקהל הרחב ומאפשרים לנותני החסות ולעירייה המקומית לגזור קופון ראוי מה"שואו" המרהיב. הדבר נעשה באמצעות סגירת 500 מטרים מרחוב קופוסו – השדרה הראשית בעיר, והצבת מכשולים מלאכותיים, מרושעים וצפופים ככל האפשר. הרוכבים מזנקים בהפרשים מדודים ל-2 מדידות זמנים. הזמן הטוב מבין 2 המדידות מביא את המהירים ביותר בכל קטגוריה, לעלות למרוץ "ראש בראש" (זינוק זה לצד זה) להנאת הקהל ולקביעת סדר הזינוק ליום למחרת. הראשון שמגיע לקו הסיום הוא המנצח והוא הראשון לזנק למחרת. בלי הרבה כאבי ראש ומדידות זמנים מתישות. חלק מהמכשולים של פרולוג 2013, נחשפו בפייסבוק של המארגנים וממחישים את הקושי הצפוי למתחרים. ראו תמונה מצורפת וסרטון מפרולוג השנה שעברה:

"חלק מהמכשולים של פרולוג 2013, נחשפו בפייסבוק של המארגנים וממחישים את הקושי הצפוי למתחרים"מהיום השני לאירוע (הנחשב גם ליום המרוץ הראשון), ועד היום החמישי לאירוע (יום המרוץ הרביעי), יתחרו הרוכבים מחוץ לגבולות העיר, בתוואי שטח משתנה, כשהם מצוידים במכשירי GPS המאפשרים להם לנווט מקטע אנדורו אחד למשנהו. סך הרכיבה ביום שכזה נע בין 100 ל-130 קילומטרים, תלוי בקטגוריה.
ביומו האחרון של המרוץ, ובאופן מסורתי, מובטח לרוכבים קינוח מיוחד רגע לפני קו הסיום: מכשול קשה במיוחד וכמעט בלתי עביר, טיפוס עלייה ארוכה, קשה ומחורצת ועוד תופינים - כשהכול הינו חלק מהפנינג ענק, פתוח לקהל הרחב ללא תשלום. המתחם עצמו כולל דוכני בירה ובשר, מוזיקה רועשת וקהל מקומי ששמח עם כל ניסיון כושל של המתחרים להתמודד עם האתגרים שהוטלו לפניהם.

והמנצח? מי שהיה הכי מהיר בסיכום הזמנים הכולל של כל ארבעת ימי המרוץ. שוב – פשוט ולא מסובך.
באמת פשוט ולא מסובך?
זה רק נראה פשוט. בפועל, בייחוד אם קראתם בין השורות עד כה, מתבלט מרוץ הרומניאקס ברשעות מחויכת של המארגנים כלפי המתחרים, ובאים לידי ביטוי במכשולים מוזרים ואף מסוכנים שהם מציגים מדי אירוע.

להלן דוגמאות ספורות:
* ב-2009, ביום המרוץ האחרון על גגו של בניין בן 4 קומות המיועד להריסה. הרוכבים טיפסו דרך חדרי המדרגות של הבניין (עם אופנועי שטח, כן?), יצאו אל הגג, רכבו על חלקו הצר במרכזו המוגבה של גג הרעפים, נזהרים, לא להחליק מטה עד לשער הרד בול שבסיום.
* ב-2008 הגיעו הרוכבים לנחל שכדי לחצותו היו צריכים לטפס על גשר עץ שנבנה כנדנדת ילדים עם ציר במרכזו. ברגע שהרוכב טיפס על הגשר ועבר את מרכזו, צנח הגשר בחבטה לצדו השני של הנחל, בשל משקל הרוכב ואופנועו. חלק מהרוכבים השכילו להאיץ ולשמור על שיווי המשקל עד לגדת הנחל הבטוחה שבצד השני, וחלקם צנחו לנחל כשאופנועם נעלם כולו במעמקי הזרם.
* השנה, 2013, פרסמו המארגנים סרטון ובו הם מציגים את קטע הסיום הצפוי של יום המרוץ השני. הקליקו כאן כדי לראות את מה שהם מגדירים כ"אנדורו אורבני" – טיפוס מדרגות ורכיבה בתוך מסוע פחם רעוע במפעל שאינו פעיל שנים רבות.
וכמובן, שיש עוד דוגמאות רבות ומוטרפות לא פחות שממחישות את ה"שריטה" המיוחדת של האנשים העומדים מאחורי מרוץ הרומניאקס.ארבעה רוכבים ישראלים ייצאו השנה להשתתף במהדורה העשירית והחגיגית של המרוץ, הקבוצה הגדולה אי פעם שתשתתף במרוץ אקסטרים אנדורו בינלאומי שכזה.
הרוכבים מעוניינים לנצל במה זו ולהודות לנותני החסות המקלים על ההשתתפות במרוץ:

איציק קלנר – בחסות מוסך מוטוריקה, מוסך RPM, Dirt X, Go Ride, סלאלום כפר מלל, Champ Factory, שרקו אנדורו טורס רומניה, וGaliliSwim וה.מ ישראלשרקו.
יורם לביא בחסות Avandro Motorsport, Dirt X, TU Bliss USA, Y-FR Racing Products
רונן כהן בחסות Dirt X
יוסי גוטמן בחסות אבנוע, סלאלום כפר מלל ול-Dirt X

כל הרוכבים, מודים יחד לאתר נזימה – מנותני החסות העיקריים לפרוייקט, על העזרה, התמיכה, הנכונות והפרגון.
בכתבה הבאה נצלול לנבכי הקבוצה הישראלית ונתהה על קנקנה. ננסה להבין מה גורם לאנשים בוגרים לשלם ממיטב כספם למארגני אירוע שכזה, שרוצים ביודעין להרע להם, ובסופו של מרוץ, שיוגדר ע"י רבים כ"סיוט" בן 4 ימים, הם עוד יחייכו בסיפוק ויגידו למארגנים יפה "תודה".

להרשמה לדף הפייסבוק הייעודי של הרוכבים הישראלים במרוץ, בו הם יעדכנו מהשטח עצמו, לחצו כאןתגובות לכתבה
1.ליאור 25-06-13
כבוד על הסיקור,הסבר+קישורים
תודה כרובי,תומר...
2.yehuda 25-06-13
אחלה כתבה,מאוד מקיפה,סופסופ אפשר להבין מה המירוץ הזה
כל הכבוד לאתר על איכות וכמות הכתבות
בהצלחה למתחרים
3.בוריס.א 25-06-13
תענוג לקרוא !!! החסה במיטבו.
יהיה מעניין לעקוב ולהתעדכן כאן באתר .
כל הכבוד לאתר נזימה על הנכונות לסייע ועל הבמה לחברים שמתחרים.
בהצלחה לנבחרת החיות, תצליחו, תיהנו ותחזרו שלמים ומרוצים...
4.ישי ויקרוביצקי 26-06-13
כרובי ,כתבה מדהימה,אחלה של סיקור.תמיד כייף ללמוד עוד קצת מהידע שלך.
מחכים בקוצר רוח לדיווחים שלך מהשטח ברומניה.
5.אבי נגר 29-06-13
בהצלחה לחבורה הישראלית! תנו בראש והעיקר חיזרו בשלום!
{תשמרו על הצב...}
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 21:42-24.