טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
השור הזועם - סקרמבלר 850 XP


   09-07-2013, תומר וולף   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: נטי לוי

הסקרמבלר של פולריס, מוותיקי הטרקטורונים שהצליחו לשרוד ולשמור על השם. תומר וולף מנסה להבין לאן לשייך את החייה החדשה הזו - הוא קרא לה "השור הזועם"

כשנכנסתי לסוכנות רז – גל הדבר הראשון שתפס את עיני היו זוג רייזרים 900 עם לוחית רישוי צהובה. הם עמדו שם, כאילו הדבר טבעי ומובן מאליו, ולא נדרשו איזה שנתיים של מלחמות בכדי לאשר יבוא של הכלי לארץ. לרגע חשבתי שאולי אני אקבל את אחד הרייזרים למבחן, אבל אור (מנהל המכירות) קטע באחת את המחשבות שלי והסיט את עיני לטרקטורון שעמד בשורה עם חבורת טרקטורונים יד שניה, הצביע על אחד מהם ואמר "זה, אתה לוקח את הסקרמבלר".

במבט ראשון על הסקמבלר צפו ועלו לי הזכרונות הישנים (והטובים)על הטרקטורון הראשון שהיה לי, והשני והשלישי מבית פולריס החל מה- 250 האדום משנת 89, דרך הכחול והמשך ל-350 וה-400 (אגב באותה תקופה הפולריסים היו התגשמות חלום). הם היו יפים, חזקים ומהירים מהחבורה שהייתה באיזור (HONDA 300,SUZUKI 250), אך החל מ-94 (HONDA EX 300 ,YAMHA WORRIOR 350) ואחרי שהכרתי כלים נוספים, כאלה עם גיר וקלץ', כאלה שיודעים גם להסתובב ולא רק לנסוע בקו ישר, כאלה שלא צריך להאכיל בשמן ודלק בכמות של משאית פול טריילר, כבר לא חשבתי שאפגש עם טרקטורון מבית היוצר של פולריס.

"... הסקרמבל נראה קצת חייזרי, לא משהו קיצוני, פולריס תמיד ידעו לחדש ולהכתיב קווים חדשים"

לאחר כמה דקות של השלמה עם המצב אני מוצא את עצמי מסתכל על הסקמבלר, והוא משיב לי- במבט מתגרה וחייזרי משהו ואני חושב לעצמי, האם פולריס שוב מנפקים כלי על המתכונת הישנה של מנוע חזק, מתלים נפרדים, כלי במשקל של בהמת משא, וריאטור, ברקס לארבעת הגלגלים ביד, ברגל לגלגלים האחורים (מעצבן ולא מועיל), ישיבה בפיסוק של יולדת על המשבר? אולי שכחתי משהו- תרגישו חופשי להוסיף.

שאלתי את אור, מה הסיפור של הסקרמבל הזה, למי הוא נועד?
תשובתו היתה קצרה וממצה "תרכוב עליו ותחליט לבד".

באמת הפעם לא ידעתי לאיזה קטגוריה לשייך את הסקמבלר, אז החלטתי לצאת לדרך ולחפש למי ולמה הוא נועד.
אז כפי שאמרתי הסקרמבל נראה קצת חייזרי, לא משהו קיצוני, פולריס תמיד ידעו לחדש ולהכתיב קווים חדשים. הוא נראה גבוה וקצת קצר, מושב לרוכב אחד, מתלים נפרדים, בולמים בסיסים (בדגם היוקרתי ישנם בולמי פוקס), חישוקי מגנזיום, בלמי דיסק גדולים עם מגברים הידראולים ומנוע שתי בוכנות המפיק 77 כ"ס (הרבה יותר מרייזר 800), ידית בורר מצבים, כולל H-L –P-R שכמובן מרגישה כמו משהו לא ברור, מפסק בורר למצב 4*4, לוח שעונים קריא ומספק סכ"ה הסקרמבלר נראה עם אישיות יחודית ולא העתק של משהו- אהבתי. חשבתי שעל פי ההיסטוריה ומראה העינים אני שוב אגלה טרקטורון, עם יכולת תאוצה מרשימה שגם מסוגל קצת להתמודד עם בורות וחריצים וזהו.

"מה שמיד מרגישים, שאיכשהו הכוח יורד הייטב לקרקע גם במצב 2*4"

לחיצה על הסטרטר העירה את הדוב משנתו בצליל עמוק ומזמין (למנועי שתי הבכונות יש מוסיקה יפיפיה), כבר ההרגשה שלי קצת השתפרה, לחיצה על הגז סיפרה לי מה שכבר ידעתי- המנוע חזק, אבל היי 345 ק"ג הם גם לא משקל מבוטל. מה שמיד מרגישים, שאיכשהו הכוח יורד הייטב לקרקע גם במצב 2*4, וכל העסק תופס מהירות בקצב מאוד מרשים, יפה.

השבילים הראשונים שנדרסו מתחת לגלגיו לא ממש הספיקו לקלוט מה עבר אליהם, גם אני לא. 345 ק"ג יבש? פי 2 מהטרקטורון האחרון שהיה לי, ועדיין טס ומגהץ שבילים כמו גיבור. עניין הכניסה לסיבוב היה לא פשוט בכלל. אני רגיל להשתמש בברקס ברגל לגלגלים אחורים, להכנס להחלקה, להשתמש בגוף בכדי לגרום לסבסוב של החלק האחורי וכו', אך הסקרמבל ממש לא היה בעניין. השימוש בברקס רגל לא נוח בעליל, לחיצה עליו תגרום לנעילת הגלגים, וגם עצירת הוריאטור מה שיגרום לוריאטור כאילו לרדת למצב התחלתי, ואז כשרוצים לצאת מהסיבוב הוריאטור נמצא כאילו "בראשון" בקיצור סלט. גם תנועות הגוף לא ממש מועילות, ההשפעה של תנועות הגוף על הסקרמבל ממש מינורית- אין מצב להזיז לו את ההתחת עם הרגלים, מה גם שיושבים בפיסוק רחב וקשה מאוד לחבק את מיכל הדלק ברגלים. אז מה כן? להשתמש בבלם יד. פולריס הצליחו לחלק את אחוזי הבלימה בין הגלגלים הקידמים לאחוריים, באופן שמאפשר כניסה להחלקה מבוקרת תוך כדי לחיצה על הבלם יד. אין נעילה לגלגים האחוריים, הווריטור נשאר בנקודה מתאימה ליציאה חזקה מהסיבוב ועדין ניתן לייצר החלקה נשלטת של הזנב. וכמובן להשתמש בכוח המנוע להשגת יציבות ושליטה, מה גם שבמצב 2*4 אפשר ליהנות משני העולמות, גם הורדה מספיק טובה של הכוח לקרקע וגם החלקות מבוקרות. עוד פרט חשוב, הבלמים התגלו ככאלו המצליחים להאט את בהמת המשא בהחלטיות, מה שמאפשר רכיבה די אגרסיבית ומהנה. מה שכן, בגלל המשקל הרב, יש לאחוז בכידון בחוזקה- לאחר זמן מה הידיים (שלי לפחות) מתחילות פשוט להתעייף. בדגם המשודרג יותר הכידון מחושמל, מה שבוודאי מקל לאורך זמן.

"ווילי עם השור הזועם יבוצע במכת גז ובמשיכה מתוזמנת של הכידון ומשם אפשר לראות רק שמים ולקוות שהדך פנויה"

ההרגשה ברכיבה על הסקרמבלר בשבילים פתוחים היא אולי כמו משחק עם סופו שחוציניטיס, ענק חזק ואתלט. אי אפשר להתעלם ממשקלו העצום, אך בזכות מרכז כובד נמוך (יחסית) העסק מרגיש יציב, ניסיתי לחפש את הגבולות של הסקרמבל (לא מומלץ, אך התפקיד מחייב). גיליתי שהם לא כל כך בהישג יד, גם כניסות חזקות לסיבובים לא גרמו למצבי "כמעט" אבל אני ממש לא רוצה לדמיין מצב אמיתי של איבוד שליטה על הסקרמבל. זה לא יהיה סיפור של: להפוך חזרה את הכלי ולהמשיך לרכוב.

לסיכום הקטע המהיר והעצבני; הסקרמבלר הינו חיה מאוד חזקה וכבדה, אבל איכשהו ניתנת לאילוף. לאחר ירידת הדופק ומינון האדרנלין לקחתי את הסקרמבל לטחון סלעים, שם לא נרשמו בעיות מיוחדות. מתלים נפרדים, כוח ומומנט, הנעה מארבעת הגלגלים ומרווח גחון של 28 ס"מ ואחד מהשניים יקרה, או שהסקרמבלר יעבור מעל הסלע או שהסלע יזוז.

סתם משחקים ושעשועי דאווין הם ממש לא הלחם והחמאה של הסקרמבלר, הטייה חזקה של הכידון לקצה המהלך עלולה לפגוע בול בפּ¬וני, ואני לא מדבר על מראות הצד שגם יכולות לנפק סטירה לקסדה.(ואת קשת הברזל המכוערת והמסוכנת שמתקינים כאן בארץ חֵלֶם אני לא מציין משום שזו לא אשמת היצרן, אלא אשמתינו) ווילי עם השור הזועם יבוצע במכת גז ובמשיכה מתוזמנת של הכידון ומשם אפשר לראות רק שמים ולקוות שהדך פנויה.

"מתלים נפרדים, כוח ומומנט, הנעה מארבעת הגלגלים ומרווח גחון של 28 ס"מ ואחד מהשניים יקרה, או שהסקרמבלר יעבור מעל הסלע או שהסלע יזוז"

בבסיס פולריס לא השתחררו מהקונספט המקורי שלהם, הרבה כוח, וורייטור ועיצוב חדשני. אבל אין מה להשוות את הסקרמבלר 850 לסקרמבלרים לדורותיהם. ואל תתחילו לשאול אותי על אמינות. כולם כבר מכירים ויודעים מה רמת האמינות של הכלים לבית פולריס. אני בשלוש שעות רכיבה לא יכול לתת חוות דעת בנושא. ככלל אני תמיד שומע סיפורים על "כלים דפוקים ולא אמינים", ואף פעם לא שומע סיפורים על "נהגים דפוקים שהורסים כלים".

לאחר מספר שעות, התחלתי לקבל תמונה ולהבין למה התכוון המשורר. כמו שאני מבין את הסקרמבלר 850 הוא נמצא באיזור של ספורט/תיור. ממש לא היתי נכנס איתו למסלול אבל כן הייתי רוכב איתו אל האופק הפתוח. אני בהחלט יכול לדמיין את אותו אמריקאי במשקל נוצה של 150 ק"ג, אחרי ארוחה של חצי פרה וליטר בירה עולה על הסקרמבל דופק חצי חיוך לשכנה נותן לחיצה על ה- START, נותן גז ונורה אל עבר האופק בקלילות של רקדנית בלט.

למי הוא מתאים ? לאלו שרוצים להגיד לסביבה "אני גדול, אני יפה, אני חזק !!"

לשוחרי המפרטים :

מפרט טכני סקרמבלר 850:
מנוע: 850 סמ"ק 4 פעימות 2 צלינדרים.
מערכת דלק: הזרקה.
מערכת בלימה: דיסק הידראולי.
הנעה: אוטומטית 2X4 - 4X4.
מהלך מתלה קדמי: A-ARM כפול 22.9 ס"מ.
מהלך מתלה אחורי: A-ARM כפול 26 ס"מ.
מרווח גחון: 28 ס"מ.
מרווח גלגלים: 134.6 ס"מ.
משקל יבש: 345 ק"ג.
מידות: 206 ס"מ אורך, 123 ס"מ רוחב/ גובה.
מיכל דלק: 19.9 ליטר.
גובה מושב: 89 ס"מ.
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.נטי לוי 09-07-13
נהנתי לקרוא .........
2.דורון א 09-07-13
תומר אתה אלוף! כתבה תענוג. אגב פולריס זה לא מה שהיה פעם מבחינת אמינות, הכלים שלהם היום זה עולם אחר.
3.אייזנקוט 09-07-13
כלי מחרמן ביותר. איזה עיצוב מטורף
איפה עושים נסיעת מבחן?
4.גדי 09-07-13
סוף סוף משהו בנישה של הרנגייד, אפילו נראה טוב יותר. כיף היה לי לקרוא את הכתבה הזו וגם הצילומים ממש טובים. יאלה תביאו מבחן לרייזר 900 מעניין מה יש לתומר להגיד עליו
5.שאלת תם 09-07-13
החבילת קש זזה או שהוא פירפר במקום?
6.א 09-07-13
תומר וולף הוא איש של אבניר ומשם חוסר ההתלהבות. נסעתי על הכלי הזה בחו״ל וההנאה הייתה אין סופית. יש להם שם גם קיט שיפורים והגבהות מטורף לכלי הזה
7.עידו 09-07-13
תענוג!!
תומר יקר, ממש התענגתי בקריאת הכתבה, בסיגנון כתיבתך אתה מצליח להעביר את הכלי, תמשיך לבחון וליכתוב.. אתה נכס לענף הספורט המוטורי!!
8.אביתר מילר 09-07-13
פשוט תענוג לקרוא כתבות שלך!!!
אלווף!!
9.שחר מכלוף 10-07-13
בקיצור מתחרה מוצלח לרנגייד 800...
ניראה ונשמע טוב!!
נהניתי לקרוא את הכתבה.
10.שומר הראש 10-07-13
מס 7 היקר....
לך תלקק ל״עורך״ ההוא... מה קרה שלחו אותך להגיב לקלקל כאן זה אתר של בוגרים.
סע לשלום.
אחלה כתבה ותמונות נראה כלי ליגה
11.אריק 10-07-13
כתבה יפה, כתיבה יפה. יש מצב שתכתוב גם על אופנועים?

ולנטי לוי- כן, נהנית לקרוא. הבנו. פעמיים
12.ל7 הפגוע 10-07-13
בסך הכל זו חיה מטורפת יש יתרונות וחסרונות לכל כלי.
אף אחד לא פסל אותו להפך
13.תומר וולף 10-07-13
אני שמח מאוד שיש מי שנהנה לקראו.. זה בהחלט נותן דרייב להמשיך . תודה .
ל - 6 . החבילה לא זזה .. אני אנסה עם הרייזר 900 שוב .
ל - 7 אין לי שום קשר לאף יבואן בוודאי לא ואבניר .. ואני מפרגן לכל מי שעוסק בתחום.
ל - 13 אריק יקר, אני פשוט גרוע על אופנועים ..
14.אבי 10-07-13
נהנתי לקרוא, כלי מרשים מאד, עוד בבקשה...
15.ליאור כץ 11-07-13
נראה כלי מרשים .. השאלה האם הוא מרשים בביצועים ....
כי רנגיד נותן תפוקה מדהימה וקשה להתחרות בדבר כזה ..
16.אורי 14-07-13
אחלה כתבה שבעוולםם..בעולם של היי טק צריך כידונים חשמליים..פעם כמה עבודות בניין ושום כידון לא היה מחליש תזוג ידיים הזהה!! חולה עלייךך תומרר!! :-)
17.שמואל 18-07-13
תומר,כתבה נהדרת.
בעבר כל נסיעה בשבת הצריכה סיום תיקון של הסקמבלר או 4X2 ספורט, מתקלות שבת קודמת.
בינתיים הגיל התקדם וגם פולריס. מהיום שיש לי ספורטמן 500 ו 850 פחתו התקלות משמעותית.
הסקמבלר הזה חוץ מהשם לא דומה לדורות הקודמים. למעשה לקחו את מערכת גיר מנוע של ספורטמן 850 והשתילו על כלי קטן וקל יותר. זו הסיבה שיש הילוך כוח, [נשאר מהספרטמן- אותו גיר] בכלי שכוח זה בדיוק מה שלא חסר, ההפך התחושה עוצמתית. הכלי הזה, לא ניסיתי מספיק, ספורטיבי, מאלץ אותך לשמור אותו כל הזמן, בלי להגזים אתה מוצא עצמך בשטח ב100 קמ"ש
בפרק זמן קצר כל כך שאין זמן להתפלל לא לפגוש מכשול. בקיצור ספורטמן= טיול , סקמבלר= מאתגר. לדעתי לא הגה חשמלי מועיל זה לא כלי לטיולים לה כלי להתפרע!

לכל המתלוננים לא נראה לי שתומר ערך חוות דעת מוטה. זה פשוט כלי אחר!
18.עידן 06-08-13
תומר.... אחלה של כתבה נהניתי מאוד!!!!
19.יעקב כהן 29-11-13
תומר אחלה כתבה מענינת מאוד ומיקצועית! תמשיך להוציא כתבות!
20.שמואל כהן 29-11-13
כתבה מעולה נכנסת לפאטים אהבתי מאוד
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 11:12-24.