טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
מוטוקרוס אמריקאי- סיכום עונה קטגוריית לייטס


   29-08-2013, טל דשא   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: allisports.com

אז מה היה לנו העונה? היו לנו מרוצים מותחים, מתחרים מעולים, מגוון רחב של רוכבים ויצרנים על הפודיומים, אך החשוב מכל- האליפות נשארה פתוחה ממש עד למרוץ אחד לפני סוף העונה.

קוראים וקוראות הגענו לשלב סיכום העונה, ברשותכם אתחיל מקטגורית הלייטס/250

לפני שנתחיל לסכם, ישנו עדכון לגבי מרוץ המוטוקרוס האחרון, שבו ניצח בלייק באגט. לפי לשון ההודעה הרשמית, נצחונו של באגט נפסל, בעקבות קפיצה שביצע במרוץ תחת הנפת דגל של מרשל במרוץ (אסור על פי התקנות) ולכן נצחונו נפסל ונלקח ממנו.

את העונה התחלנו במסלול האנג-טאון כשבועיים לאחר עונת הסופרקרוס. כמות הרוכבים שהיו פייבוריטים לרוץ לראש האליפות הזו השנה גדולה ומגוונת, רוכבים מכל הסוגים ועל כל היצרנים כך למשל היו לנו את שני האלופים הטריים של עונת הסופרקרוס, רוכב הונדה- איליי טומאק ורוכב קטמ- קן רוקזן. כמו כן הגיעו עמם גם בני קבוצתם, אשר נתנו מאבק לא רע בעונת הסופרקרוס; וויל האן ומרווין מוסקין. בנוסף לארבעת הרוכבים הנ"ל, ישנם עוד רוכבים מוכשרים ובראשם אלוף העונה שעברה, בלייק באגט, הרוכב על קאוואסקי בקבוצת פרו סירקיט הענקית והמתוקצבת. ישנם עוד רוכבים על המסלול אשר רצו העונה לקנות לעצמם שם ותהילה, וסיכוייהם לנצח מרוצים היה גבוה; בלייק וורטון, מרטין דבאלוס, ג'רמי מרטין, קייל קונינגהם , זאק אוסבורן וכמובן שני הסטארים החדשים לעונה (אשר נתנו ביצועים יפים ונדבר עליהם בהמשך); קופר ווב על ימאהה ואדם סיניסירולו על הקאוואסקי של פרו סירקיט.

בלייק באגט

את העונה פתחנו כאמור בהאנגטאון, כאשר קן רוקזן מאותת על כוונותיו ומנצח את 2 המקצים של אותו הסופ"ש, בזמן שבלייק באגט, איליי טומאק ומרווין מוסקין מתמקמים מתחתיו. נראה היה שהוא הטוען הרציני לכתר, אך במרוץ הבא היה זה דווקא טומאק אשר ניצח באובראול, ומרוץ לאחר מכן מוסקין ניצח בצורה מאוד משכנעת. הדרך לאליפות נראתה מותחת ותחרות בריאה נסללה לרוכבים מתחת לרגליים. בשלב מסויים העונה היה נראה שמוסקין יותר חזק מרוקזן וטומאק ובאגט נמצאים שם בתמונה, אבל לא באמת יכולים לתת קרב טוב לרוכבי קבוצת המרוצים של קטמ.

שני רוכבי הקבוצה הכתומה איבדו בטחון (במיוחד מוסקין שהלך ונעלם לנו ככל שהעונה התקדמה), והאמת שאם לא היה פותח את העונה בצורה כל כך טובה, אז גם לא היה מסיים אותה במיקום השלישי והמאוד נחשב. למרות שמדי פעם הגיח והראה את יכולותיו זה לא היה זה והעונה לא הלכה לטובתו בכלל ונראה שגם בתוך קבוצתו שלו הוא קיבל פחות כלים מהרוכבים הבכירים יותר דאנג'י (450) ורוקזן. גם בן קבוצתו של מוסקין, רוקזן, הלך ונחלש ככל שהעונה התקדמה. לא ברור מה קרה שם בקבוצה של הרוכבים הללו, אבל ברור שמשהו לא עבד למרות שבמקרה של רוקזן אי אפשר לומר שהוא לא נתן את כולו והראה שהוא ראוי לכיסא בקבוצת מפעל.

ככל שהעונה התקדמה כך גדל בטחונו של טומאק, שלמרות שניצח העונה מרוצים עד למרוץ השמיני של העונה בוואשוגל לא היה נראה כמי שיכול על רוקזן לטווח ארוך. החל מהמרוץ השמיני של העונה משהו פשוט התחבר לטומאק, והוא הפך מרוכב מעולה ובין הטובים שבקטגוריה לרוכב הטוב בלייטס ואולי אפילו לטוב ביותר על המסלול. דרכו של טומאק לנצחונות היתה רצופת רוכבים, כשהפתיחות שלו הן מהגרועות שניתן למצוא באליפות הזו. הדבר שמיחד את טומאק הוא היכולת הפנומנלית שלו לפתוח גרוע מאוד, ואז פשוט לעקוף את כל השדה בלי בעיות ולקחת את הנצחון במרוץ. אין עוד רוכב באליפות הזו היום, אשר מסוגל לתת זמני הקפה כל כך עקביים וכל כך מהירים בלייטס וגם ב-450.

טומאק מקבל את תואר האליפות בארוע הרשמי

בחלק מהמרוצים טומאק היה קובע בשלבי הדרוג זמנים יותר טובים מוילופוטו. האחרון שהצליח לקבוע זמני דירוג כאלה הוא סטיוארט, ולשים את טומאק באותו משפט איתו, רק מראה את גדולת הרוכב המוכשר הזה, אשר עוד עשוי לתת לנו תצוגות רכיבה מדהימות בעונה הבאה אם וכאשר יעבור ל-450. מי שצריך לצאת מאוכזב מעונה זו היא קבוצת פרו סירקיט ובראשה גם בלייק באגט וגם אדם סיניסירולו. באגט הגיע לפתיחת העונה כשהוא חמוש בסיפרה אחת על אופנועו וחובת ההוכחה היא עליו להראות את כוחו ויכולותיו בקטגוריה הקטנה, כדי לקבל מקום טוב ב-450 בעונה הבאה. ואת זה הוא לא עשה, הוא פישל ובגדול. זה לא שבאגט לא ניצח מרוצים העונה, הוא כן, אבל הוא לא הראה עקביות ורכב יותר כמו ילד שבא לתת בראש ואם יצליח אז סבבה, אם לא מקסימום נתרסק אבל ניסינו וככה אלוף לא אמור להתנהל.

אי אפשר לדבר על פרו סירקיט בלי להזכיר את סיניסירולו, ההבטחה הגדולה אשר עלה למקצוענים העונה כשעל כתפיו ציפיות מפה ועד יפן. תחילת העונה לא הלכה חלק לסיניסירולו, כאשר בתחילת העונה הוא חלה בסלמונלה, אשר השביתה אותו בערך לחודשיים, ומשם הוא חזר להתחרות רק במרוץ החמישי של העונה, בבאדס קריק, והרשים לטובה אבל לא נראה היה שגרף הלמידה שלו העונה היה מה שציפו לו, אישית התרשמתי הרבה יותר מרוכב ימאהה הטרי, קופר ווב, אשר במרוץ האחרון של העונה גם הגדיל לעשות וסיים שלישי באחד המקצים, והתבלט לטובה במהלך כל העונה כשהוא מסיים הרבה מרוצים לפני שמות הרבה יותר מוכרים וגדולים ממנו. היתרון של ווב הוא שממנו לא מצפים לתת בראש כמו שמצפים מסיניסירולו וזה תמיד יתרון. ישנם גם מרטין דבאלוס, בלייק וורטון, ג'רמי מרטין, וקייל קונינגהם אשר נתנו הופעות יפות מאוד העונה ובטוח שיבשילו עוד קצת בעונה הבאה ויתנו בראש.

אדם סיניסירולו

כמובן שאי אפשר לסכם את עונת 2013 בלי להזכיר את וויל האן, האן הוא הפותח הטוב בקטגוריה כרגע נקודה. אין אף רוכב בקטגוריה הקטנה אשר מסוגל לפתוח טוב כמו האן, הבעיה שלו היא שהוא מאבד את היתרון, ככל שהמרוץ הולך ומתקדם. לא כל כך ברור למה, הרי הוא היה קרוב לקחת את אליפות הסופרקרוס העונה, אך נראה שמשהו פשוט לא התחבר לו העונה, או אולי זו דווקא התחרות מבית עם רוכב כמו טומאק, שריסקה לו את הבטחון. כבר עכשיו ברור שאם ילמד להחזיק בחצי הראשון של המרוץ ולחכות שרוכבים יתעייפו, הוא ינצח מרוצים וגם יבנה לעצמו קצת יותר בטחון.

מה שנותר לנו כעת הוא להמתין למוטוקרוס האומות ולקוות שהפגרה הארוכה שנכפתה עלינו עד לתחילת עונת הסופרקרוס תעבור מהר.תגובות לכתבה
1.roni ktm 30-08-13
וואו כמה טעויות בכתבה אחת...
לא נתעסק בקטנות אבל כדי שתבדוק את מנצחי הסופרקרוס עוד פעם - רוקזן והאן.
2.הכתב 30-08-13
לגבי האן צודק צודק טעות תמימה שלי כמובן שהאן זכה באליפות הלייטס מזרח. לגבי רוקזן ושאר הכתבה אני מבין את החיבה שלך לק.ט.מ אבל העונה היתה כולה של טומאק בסופו של דבר
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 04:07-24.