טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
איליי טומאק


   16-09-2013, טל דשא   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: allisports.com

עונת המוטוקרוס האמריקאית נגמרה, הגיעה העת לספר את סיפורו של אלוף קטגורית הלייטס, ואחד מהרוכבים היותר מרשימים של השלוש שנים האחרונות - איליי טומאק.

טומאק נולד בשנת 1992 וגדל בעיירה קורטז אשר נמצאת במדינת קולורדו, שם הוא מתגורר עד היום. לטומאק אב אשר דחף אותו לרכב על אופנועים, האב עצמו היה אלוף ברכיבת אופניים. טומאק רוכב כל חייו עם אביו על אופניים ומתאמן על השטח העצום שבבעלות המשפחה. בשטח ניתן למצוא גם מסלול מוטוקרוס מקצועי, שבבעלות המשפחה ואשר אפילו מתחרים בו קבוע. אין ספק שטומאק גדל לתוך סביבה המקרינה תחרותיות ומקצועיות ברמה הגבוהה ביותר, אך לכשרון חשיבות גדולה לא פחות- ושם טומאק לא נופל מאף אחד. הוא כבר הוכיח את שלו בקטגוריית הלייטס, עתה הגיע הזמן לעבור לליגה של הגדולים.

רשימת ההישגים של טומאק גדולה ומגוונת וקצרה היריעה מכדי לפרט. בכול זאת כן חשוב לדעת הוא שטומאק (עוד הרבה לפני שעלה למקצוענים) בשנת 2010 צבר לעצמו מוניטין של רוכב המשאיר לכל מי שמתמוד מולו אבק. מספרים שטומאק היה עוקף חצי מהשדה בהקפה שלמה, שהיה מייצר זמנים שהיו מתחרים בטובים שבמקצוענים, ועדיין איש לא חשב שיכול להיות רוכב שהוא עד כדי כך טוב ומהרגע הראשון שיגיע למקצועית, הוא יעשה צרות ל"וותיקים". בשנת 2010 כאשר הגיע טומאק למרוץ המקצועי המסודר הראשון בחייו בתחילת עונת המוטוקרוס, ניצח את המרוץ הראשון של העונה, ובכך היה לרוכב הראשון בקטגורית הלייטס שעושה זאת, ואני כמעט בטוח שהאחרון בטווח של השנים הקרובות.

כאשר עלה טומאק למקצועית, הוא הגיע ישר לקבוצת המפעל של גייקו הונדה, בניהולו של מייק לרוקו האגדי והמוכשר, אשר פרש לפניי כמה שנים טובות. אין ספק, שללרוקו יש חלק מאוד משמעותי במיצוי יכולתיו של טומאק על המסלול, ובהתמודדות הנפשית עם מפלות. הרי לרוקו עבר דרך לא פשוטה בקריירה שלו וחווה הרבה עליות ומורדות.
עונתו הראשונה של טומאק היתה בשנת 2010, שם סיים במיקום השישי הסופי. הישג מרשים לכל הדעות, לילד בן 16 אשר רק עכשיו עלה למקצועית, עד היום טומאק קידם את התוצאות שלו, כשבשנת 2011, לקח את המקום השני באליפות הסופרקרוס לייטס מערב. להזכירכם אליפות זו מגיעה אחרי אליפות המוטוקרוס של השנה הקודמת, והוא עשה זאת כאשר באמתחתו לא פחות מ-2 נצחונות, 2 מקומות שניים, ומקום שלישי אחד. פסיכי לחלוטין לרוכב, שזו העונה הראשונה בה הוא מתחרה בסופרקרוס.

בשנת 2012 כבר לקח טומאק את אליפות הסופרקרוס לייטס מערב הראשונה שלו, ובמוטוקרוס לקח את המקום השלישי בסוף העונה אבל איזה מקום שלישי- 8 ניצחונות במקצים! נתון מטורף, שלושה נצחונות יותר מאשר ג'אסטין בארשה, אשר סיים את עונה זו במקום השני. בסך הכל שני נצחונות פחות מבלייק באגט, שלקח את האליפות בסוף העונה. 2012 הלכה ועברה והגיעה עונת הסופרקרוס של 2013; טומאק נלחם לאורך כל העונה עם רוכב ק.ט.מ, קן רוקזן, המצויין וניצח גם יותר מרוצים ממנו, אך נפילה מטופשת במרוץ הרביעי של העונה עלתה לו בכתר האליפות. כמובן שעונה זו היתה גם עונת העליה החדה של רוקזן, שהראה לא פחות, עד כמה הוא ראוי להיות אלוף, בכך שניצח וסיים על הפודיום בכל המרוצים, חוץ ממרוץ אחד בו לא קיבל ניקוד, זו עקביות.

את עונת המוטוקרוס של 2013 התחיל טומאק כמו שסיים את עונת הסופרקרוס, ראש בראש מול הק.ט.מ של מוסקין ורוקזן. ככל שהעונה הלכה והתפתחה, עלה כוחו של טומאק וירדו כוחם של רוקזן ומוסקין. מהמרוץ השמיני והלאה טומאק פשוט דרס את כל מי שנתקל בו. הוא אינו ידוע ביכולתיו לפתוח טוב, אך העונה הנוכחית הראתה עד כמה הבחור מוכשר, כאשר כמעט בכל מרוץ הוא מצא את עצמו פותח מחוץ לעשרייה הראשונה. ככה לוקחים אליפות. אפרופו אליפות, על הדרך טומאק גם נתן זמנים, שלא נופלים מהזמנים המהירים ביותר בקטגוריה הגדולה. באחד מסופי השבוע העונה, אף נתן זמנים מהירים מוילופוטו אשר רוכב כידוע על 450. לא נראה לי שבשנים האחרונות היה אלוף יותר ראוי מטומאק במרוצי המוטוקרוס.

פניו של טומאק לאן? כנראה של-450, אבל לא בטוח בכלל, כרגע עוד לא שיחררו מידע רשמי אלא רק שמועות, ובכל זאת בואו נקווה שכן מכיוון שעם עלייתו של טומאק ל-450 המרוצים יהיו הרבה יותר מעניינים.תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 12:11-24.