טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
סיקור ותוצאות מוטוקרוס האומות 2013


   01-10-2013, ירון (גולדי) גולדשטיין   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

בלגיה חוזרת לאחר 10 שנים לנצח את מוטוקרוס האומות 2013 בגרמניה, סיקר וצילם ירון (גולדי) גולדשטיין

לאחר הזכייה ההיסטורית של נבחרת גרמניה במוטוקרוס האומות 2012 הרוחות רחשו וגעשו, וככל שהזמן התקרב לקראת מוטוקרוס האומות 2013, הנבחרות התאמנו חזק והספקולנטים עסקו במי ינצח את מי ואיך. עבור האמריקאים שזכו במספר (21) הרב ביותר במוטוקרוס האומות ובשבע השנים האחרונות ברציפות המתח היה ניכר מה גם שהכוכב שלהם ראיין וילאפוטו הודיע כי הוא אינו יכול להשתתף עקב ניתוח שיעבור בפגרה.

מסלול טויצ'נתהל בגרמניה אירח את האירוע ה-67 של מוטוקרוס האומות. המסלול הוותיק הוכן במיוחד לאירוע. לא פחות מ 41 מדינות (כולל מדינת ישראל) נרשמו לאירוע הגדול ביותר בכל הזמנים במוטוקרוס האומות וגם קהל של למעלה מ60-70 אלף איש הגיע בימי המקצים (דירוג וגמר). כל מדינה שלחה את מיטב רוכביה במטרה לזכות בגביע הנחשק של מוטוקרוס האומות. כל מדינה משתתפת בשלוש קטגוריות –MX2, MX1 ופתוחה. השנה אין כמעט פייבוריטים מובהקים כמדי שנה, ויש לא מעט נבחרות עם סיכויים גבוהים מאוד לזכייה. אמנם הפוקוס הוא כמעט תמיד לכיוון האמריקאים ששלחו את ראיין דאנג'י, איליי טומאק וג'סטין בארשה, אבל אל לנו לזלזל בנבחרת גרמניה עם קן רוקזן, מקסימיליאן נאגל ודניס אורליך. איטליה עם טוני קאריולי אלסנדרו לופינו וודיוויד פיליפרטס, בלגיה עם קן דה דייקר, ג'רמי ואן הורביק וקלמנט דה סאל ועוד...

השנה גם נעשתה היסטוריה כאשר שלושה רוכבים ישראלים יצאו להשתתף במוטוקרוס האומות. גיא אליתים – יאמהה RPM, עידו כרמון – סוזוקי אבניר אבזריון, אסף בן אהרון – TM ליגל וטורו. שילוב כוחות משותף של ההתאחדות לאופנועים, מ.מ.ס.י (נציגת FIM) ועמותת המוטוקרוס הביא להצלחת הפרוייקט בניהולו של רז הימן מנהל הנבחרת.
כתבה נרחבת וממוקדת על הישראלים תעלה בעוד מס' ימים.

המסלול הגרמני מאופיין כמהיר וזורם ובעל קרקע קשה יחסית (ללא חול) עם לא מעט עליות וירידות ועליהם מפוזרים אלמנטים ענקיים ומעניינים. יהיה מעניין...

מקצה ראשון (MX1+MX2)

40 אופנועים מזנקים לפניה שמאלית מהירה, הסאונד מטורף ואת ההובלה לוקח דין פריס, מאחור מתנהלים מאבקים ועקיפות רבות, בעיקר לרוכבים איטיים יותר שקצת מפריעים לטייסים לעוף על המסלול. שני מתמקם ולנטין גולוד ושלישי קן רוקזן הגרמני וחביב הקהל שנראה ממש טוב על המסלול. רוקזן הגרמני עולה להוביל אך נעקף ע"י קאריולי מאחור מתרחשת דרמה כאשר איליי טומאק האמריקאי שמצליח לסגור על רוקזן עד למצב שהוא ממש יכול לגעת לו בכנף האחורית מתעופף מהאופנוע לאחר שחריץ באחת הקפיצות בעליה מטיס אותו מהאופנוע והוא מאבד מספר רב של מקומות. טומאק מתאושש מהר ומצליח לסגור מקום שש עשרה במקצה ומציל את ארה"ב מהפסד ניקוד.

1. טוני קאירולי, איטליה
2. קן רוקזן, גרמניה
3. טומי סראל, אנגליה
4. דין פריס, אוסטרליה
5. גוטייר פאולין, צרפת

מקצה שני ( OPEN+MX2)

לאחר הפסקה של 30-40 דק' יוצאים שוב הרוכבים להקפת חימום ולעוד מקצה של 30 דק' + 2 הקפ' לקטגורית ה MX2 זה המקצה השני שלהם היום וזה לאחר שכבר רכבו כ 36 דק'. קן רוקזן הוא זה שמוביל את הפתיחה ומצליח לייצר זמני הקפה טובים ומהירות על המסלול. מאחוריו מתיישב שוב איליי טומאק והשניים מייצרים את ההצגה הטובה במסלול לצד תשואות הקהל בליווי משורי שרשרת, צפצפות גז ומה לא – קרנבל אמיתי. מאחור מתנהל מאבק בין האסטורני טאנל לאוק, דין פריס האוסטרלי, בארשיה האמריקאי וגם הבלגי קלמנט דה סאל שמוציא להם את הנשמה.

1. קן רוקזן, גרמניה
2. איליי טומאק, ארה"ב
3. קלמנט דה סאל, בלגיה
4. ג'סטין בארשיה, ארה"ב
5. דין פריס, אוסטרליה

מקצה שלישי ( OPEN+MX1)

מקס נאגל הגרמני פותח כמו טיל ומראה לכולם מי מס' 1 שני מתברג הרוסי איבגני בוברישב ושלישי מתיישב עליהם חזק האיטלקי טוני קאריולי. אחריהם מגיעה בטיסה להקה של 37 אופנועים שטוחנים את הפניה השמאלית עד דק. כאשר הבוץ מעט מתפזר אנחנו רואים על הרצפה קבוצה גדולה של אופנועים בינהם קלמנט דה סאל הבלגי שכנראה גם נפגע בכתף והוא חוזר לפיטס, מכה אנושה לנבחרת בלגיה. גם טאנל לאוק האסטוני מעורבב שם על הרצפה אך מצליח לחדש את הרכיבה. בהמשך מצליח טוני קאריולי האיטלקי לעקוף את נאגל ועולה להוביל את המקצה ואיזה מזל לנבחרת בלגיה שהרוכב השני שלה קן דה דייקר מצליח לעקוף את איבגני הרוסי ואת נאגל ועולה למקום השני. ראיין דאנג'י הצליח להתחמק מהתאונה בפניה הראשונה לאחר הזינוק ושומר על מיקומו השביעי מבלי לייצר דרמות במסלול. כמוהו גם בארשיה שלא צלח את הפניה הראשונה בזינוק לא מצליח לייצר מצבי עקיפה וסוגר מקום 11 אחרי פיליפרטס האיטלקי.

1. טוני קאריולי, איטליה
2. קן דה דייקר, בלגיה
3. איבגני בוברישב, רוסיה
4. מקסימיליאן נאגל, גרמניה
5. טומי סראל, אנגליה

יום מטורף עובר עלינו במסלול טויצ'נתהל הגרמני, המון אקשן ומוטוקרוס משובח ביותר. לא עוד שליטה אמריקאית מוחלטת אלא ערבוב של אירופיים בראש התור.

120 רוכבים מ 40 מדינות (מונגוליה לא הגיעה) השתתפו במוטוקרוס האומות 2013, האירוע הגדול ביותר בהיסטוריית מוטוקרוס האומות וללא ספק המושקע והיפה מכולם. למרות הפציעה של דה סאל מצליחה בלגיה לנצח את שאר הנבחרות ועושה את הבלתי יאומן. גם רכיבה משובחת של קן רוקזן לא לנבחרות שלו להתברג לפודיום. נבחרת ארה"ב מצליחה לעלות למקום השני וזאת לזכותו של איליי טומאק שהיה היחיד שנתן הופעה במקצים. גם בארשיה רכב היטב אך סבל ממזל רע במקצה השני שלא איפשר לו לייצר מיקום טוב יותר. ראיין גאנג'י נראה טרוד מאוד באירוע רכב חלק אך נראה כאילו הוא לא היה שם באמת על המסלול. במסיבת העיתונאים שנערכה מיד לאחר טקס הפודיום ישבה נבחרת ארה"ב בצד, אולי אפילו מבויישים במקצת והעדיפו לענות בקצרה מופגנת לשאלות העיתונאים.

בתור רוכב מוטוקרוס בעבר אני יכול לומר שלא ראיתי כל כך מקרוב רמת רכיבה כל כך גבוהה, הפקת ענק מאורגנת להפליא לרוכבים, לקהל, לעיתונאים והפנינג מוטורי איכותי שכולם נהנים בו. שנה הבאה מוטוקרוס האומות יתארח בלאטביה, מסלול חולי – יהיה מעניין.

מוטוקרוס האומות - תוצאות סופיות

1. בלגיה – 27 נקודות
2. ארה"ב – 30 נקודות
3. איטליה – 33 נקודות
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 03:00-24.