טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
הפנתר הירוק - Kawasaki KFX450


   14-11-2013, תומר וולף   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: עמרי הרפז

KFX450

"הוא נראה מפוסל באיזמל מנתחים, מהריתוכים בשילדת האלומיניום ועד לפנסי החזית, מקרין סגנון ואישיות משל עצמו ומשדר מסר ברור של כלי מקצועי ואיכותי". תומר וולף במבחן ירוק על ה-KFX450

קצת מוזר איך שדברים מתגלגלים, הפעם האחרונה שרכבתי על כלי מבית קווסאקי היה בשנת 1999, אז החלטתי לעבור מרכיבה על טרקטורונים לאופנועי שטח. באותה תקופה אופנוע הדו"ש האולטימטיבי לתפרנים היה סוזוקי DR-350 אבל גם תקציב ל- DR לא היה לי, אז הלכתי על קווסאקי KLX-250. הרומן עם ה- KLX היה קסום והשאיר בי זיכרונות יפים, אך נגמר עם כף רגל מפורקת והכרה שסיכויי ההשרדות שלי על אופנוע מאוד נמוכים. מאז עברו הרבה מאוד מים בירדן ומפאת חוקי יבוא מעוותים, תקנות והגבלים בלתי אפשריים, לא היה ניתן לייבא טרקטורונים ספורטיבים מיבואנים מכובדים, שלא הסכימו (בצדק רב), שיתקינו קשתות ברזל על הכלים שלהם, וכך הפסדנו שנים רבות הייצע של כלים מצויינים של הונדה, ימאהה וקווסאקי.

אבל בארץ הקודש נפל דבר - היום, בזכות חוק הספורט המוטורי ניתן ליבא כלים ספורטיבים טהורים, ועוד במיסוי מופחת, וכך נפלה בחלקי הזכות לשוב ולרכוב על כלי מבית היוצר של קוואסאקי.

מהזכרון שלי, קווסאקי תמיד ידעו לשמור על יחודיות בגישה שלהם לבניית כלים בעלי יכולת קצה, בזכות משקלים מופחתים, שילדות יחודיות, ומנועים שמייצרים הספקים גבוהים בסל"דים מטורפים.

את ה-KFX פגשתי בתחנת הדלק של רמת חובב. הספיק לי מבט קצר בכדי לחזור 14 שנים אחורה, וכאילו שדבר לא קרה ורק לפני רגע ירדתי מה–KLX והנה אני חוזר שוב לעניינים. אין מה להגיד, התמונות מדברות בעד עצמן. ה-KFX נראה מפוסל באיזמל מנתחים, מהריתוכים בשילדת האלומיניום ועד לפנסי החזית. הוא מקרין סיגנון ואישיות משל עצמו ומשדר מסר ברור של כלי מקצועי ואיכותי.

KFX450
"המידות של ה-KFX קצת קטנות לי (אני 185 ס"מ) ולצערי נעליים, גרבים ומגפיים אפשר למצוא בכמה מידות, אבל טרקטורונים מייצרים במידה אחת"

סריקה קצרה מעלה מספר נקודות שבעיניי חשובות כמו: זרוע אחורית, המחוברת לבולם האחורי עם זרוע קישור - דבר שמייעל מאוד את יכולת הספיגה של הבולם, ובעיקר את מהלך השיחרור (מונע זוגיות מפחידות של הזנב). בולמים קדמיים, לא בעלי מהלך מרשים, ומעניין אם הם יספקו את הסחורה. חרטום קצת נמוך ויוצר תחושת צלילה. כיסא צר במקומות הנכונים, ומאפשר תנועה קלה ויכולת שליטה משופרת. מערכת היגוי יחודית, האמורה לסייע בהתמודדות עם תגובות מהירות מצד אחד, וגם יכולת ספיגה של מכות מצד שני ואפילו רוורס.

נושא המידות שלו קצת מבעס.
המידות של ה-KFX קצת קטנות לי (אני 185 ס"מ) ולצערי נעליים, גרבים ומגפיים אפשר למצוא בכמה מידות, אבל טרקטורונים מייצרים במידה אחת, ומה לעשות כנראה היפנים לא התברכו בהרבה סנטימטרים. העניין הזה של הגובה, גורם לכך שתנוחת הרכיבה בעמידה אינה אידאלית והגב כפוף ועובד קשה.

אז אחרי מבטי ההתרשמות נשאר להניע ולתת ל-KFX לדבר.

החיבור ל- KFX הינו מהיר וכמעט מיידי, למעט עניין הגובה הכל יושב במקום. תגובת המנוע החלטית העברות ההילוכים (עם ובלי קלץ') חלקות ומדויקות, וחמשת ההילוכים נגמרים ברגע. חווית הרכיבה הינה הנאה צרופה, שוב יכולתי להרגיש צעיר ורענן, שוב יכולתי לדמיין רכיבה במסלולי הבאחה המדהימים, לחלוף על פני רצפים אין סופיים של במפים, לטפס על רכסי הרים ולצלוח אגמי מלח יבשים. ה-KFX נותן הרגשה שאיתו המשימה בהחלט אפשרית. תא השטח המדהים (מומלץ בחום) שבו רכבתי, משלב שבילים מפותלים וחוליים, דיונות אמתניות, וערוצי נחל מרובי אתגרי עבירות. המשקל הקל, המנוע החזק, השילדה האיכותית, והמתלים בעלי יכול ספיגה טובה, מאפשרים שליטה כמעט אבסולוטית בכלי, והרגשה שתמיד יש על מי לסמוך. קצת הייתה חסרה לי יכולת ספיגה של הבולמים הקידמיים, למרות שהפרונט מאוד קל, עדיין נדרשת עבודת ידיים, שהייתה יכולה להחסך (התייחסתי לעניין בהמשך). ובגיל שלי - כל מה שיכול להקל על עבודת הידיים מתקבל בברכה.

KFX450
"התנועה על הכיסא קלה ומשוחררת ומאפשרת מעבר מהיר מצד לצד, מה שמאפשר תמיד להמצא במקום הנכון ולאפשר רכיבה זורמת ובשליטה מלאה"

כל זמן שרוכבים במסלול או בשטח צפוף יחסיי ההעברה מצויינים, והמנוע מספק כוח זמין ורציף, אפילו אם לא מקפידים על ההילוך הנכון, ה- KFX לא יאכזב ויזנק קדימה. אבל מי שירצה לרכוב בשבילים פתוחים ומהירים, רצוי מאוד להחליף גלגל שינים אחורי לקטן יותר, כך תתקבל מהירות גבוהה בסל"ד סביר והמנוע לא יאבד עצמו לדעת.

התנועה על הכיסא קלה ומשוחררת ומאפשרת מעבר מהיר מצד לצד, מה שמאפשר תמיד להמצא במקום הנכון ולאפשר רכיבה זורמת ובשליטה מלאה. כושר הספיגה והשיחרור של המתלה האחורי מצויין, ומאפשר מעבר מהיר על פני כל מכשול, כמעט ללא סטיות מהקו או זוגיות מסוכנות. מהלכי המתלה מקדימה לא מרשימים במיוחד ויש לעניות דעתי יותר מדיי עבודת ידיים, שיכולה להחסך עם בולמים יותר מקצועיים בעלי מהלך יותר גדול. (בעקרון מי שירצה לממש עד הסוף את יכולות ה– KFX, רצוי כמובן להחליף זרועות קדמיות לרחבות, בתוספת בולמים מקצועיים, וכמובן גם מאחור סט הרחבה ובולם מקצועי).

ההיגוי חד ומדוייק, ולמרות המנוע החזק יש איזון מצויין והשליטה נשארת ביד הרוכב. ניתן להיכנס לסיבוב כמעט בכל מהירות ללא חשש; מיקום נכון של הגוף, הטיה מהירה של הכידון ומכת גז, וה- KFX ישתף פעולה וישמור על קו הרכיבה ועל הרוכב.

לאחר החיבור עם ה- KFX יש הרגשה שהכל אפשרי. אפשר ללחוץ את ה- KFX חזק וללא פחד, האיכות שהוא משדר תורמת מאוד לביטחון, והביטחון גורם לרכיבה להיות יותר נכונה בטוחה וזורמת וכמובן מהנה.

שטח המחיה הטבעי של ה- KFX הנו מסלולי מוטוקרוס, אנדורו, דיונות ואפילו טיפוס קירות, אבל בגלל מרווח גחון נמוך, לא ממש נעים להתמודד איתו עם שטחי עבירות מסולעים ובוציים, לא שיש סכנה אמיתית לתקיעה, אלא כששומעים ומרגישים מכות במגן גחון (רצוי מאוד שיהיה מגן) - אז מבינים שלא לזה ה- KFX נועד.

משחקי שליטה ושעשועים מתקבלים בברכה רבה, ה- KFX מתמסר בקלות ומפרגן לרוכב עליו ומאפשר לו לבצע את כל רצונותיו בקלות ולהרגיש מקצוען אמיתי. כמובן שמתבקש מבחן השוואתי מול החברים בשכונה, והחוויה הקצרה שלי היתה בעיקר התרשמות ראשונית, מה גם שה– KFX הוא פלטפורמה מצויינת לכלי מרוצים משובח, ואני בטוח שהרבה מאלו שירכשו אותו, מהר מאוד יבצעו את ההחלפות הדרושות ואז באמת השמים הם הגבול.

KFX450
"זרוע אחורית, המחוברת לבולם האחורי עם זרוע קישור - דבר שמייעל מאוד את יכולת הספיגה של הבולם, ובעיקר את מהלך השיחרור"

יש לציין שה- KFX עליו רכבתי היה סטוק לחלוטין, ועם שעתיים מנוע, כך שלא רק לי לקח זמן להתרגל, גם הוא עדיין לא נכנס לעניינים, אבל אני מאוד מקווה שניפגש שוב בקרוב ליותר זמן איכות. מה שבטוח, שה- KFX הוא כלי מקצועי מהשורה הראשונה, ואנו יכולים רק לשמוח על כך שניתן לרכוש אותו באופן מסודר. טיפול נדרש כל 25 שעות (טיפול רגיל).

עוד עניין שאני רוצה לציין ואולי אפילו לבקש; נכון להיום, ניתן לרכוש כלים ספורטיביים בעלי לוחיות אפורות. אני לתומי חשבתי, שרק מי שיעבור את ההכשרה ויקבל רישיון מרוצים יוכל לרכוש כלי עם מספר אפור, מסתבר (אולי אני טועה?) שכל אחד יכול לרכוש כלי עם מספר אפור. מה שאומר שרבים מאיתנו יעדיפו לרכוש כלי עם מספר אפור למרות ההגבלות. אז ברצוני להזכיר, שכלים בעלי מספר אפור רשאים לנוע רק במסלולים מאושרים.

ברור לכולנו שזו הוראה שיהיה קשה מאוד לעמוד בה, אבל אם אנו לא ננהג בחכמה ובכל מקום יתחילו לראות טרקטורונים משתוללים, החגיגה תגמר מהר מאוד! אז בואו ונדע לשמור על ההזדמנות שנפלה בידנו ונשמור על השקט ושכל אחד יקח אחריות על עצמו, וכך נוכל כולנו ליהנות מכלים אמתיים במחירים סבירים.

למבחנים נוספים

KFX450
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.העם דורש 14-11-13
מיצי !

איפה מיצי ???
2.התגעגנו 14-11-13
כתבה יפה .. נראה כלי מרשים .. גדול .. ונוח..
תודה
רוצים עוד מבחנים
3.שלום 14-11-13
תומר יקר, תענוג!!!!!!! איזה כיף שוב לקרוא כתבה אינטיליגנטית ומיקצועית, כבוד גדול לספורט המוטורי בישראל שאתה מייצג בכבוד רב, תמשיך לבדוק עבורנו ולהביא לנו אינפורמציה עיניינית ועדכנית.
מחכה כבר למיבחן הבא...!!!
4.אורי 14-11-13
שיחקת אותה! גם אם עלית על הסוס רק לזמן קצר :-) כתבה מדהימה! מה עם מבחן השוואתי?
5.יניב ממן 15-11-13
כתבה מעניינת ועניינית, לדעתי הגיע הזמן לבחון את הימאהה YFZ450R, הכלי הזה משמש כאבן דרך ומשום מה כאן לא ראיתי שנבחן !!!

עלו והצליחו !
6.סער יצחקי 15-11-13
יניב, כבר היה מבחן ישראלי ל YFZ450R אך מה שעוד לא ידוע להמון ישראלים שהגיע לארץ YFZ450R מדגם 2014 שקיבל שינויים מעניינים וביניהם קלאץ A&S שעוד לא נראה בשום טרקטורון אחר.
7.יעקב כהן 18-11-13
כתבה מעניינת מאוד מיקצועית מאוד! עם תוכן ושקוראים אותה אפשר להבין על הכלי!
8.רון 19-11-13
בבעלותי כלי כזה 6 שנים
קצת מביך לקרוא מבחן מבית נאזימה שהבוחן רוכב עם ג'ינס
לא מקצועי בשום עין שהיא.
ההיכרות עם הכלי בארץ היא על סף השטחית
הכלי מוביל במכירותיו בארצות הברית ובאמינותו - שאותה אני יכול להעיד על הכלי שלי.
קצת קיבעון להיתקע על כך שהכלי נמוך מבחינת תנוחת הרכיבה, מתאמים פשוטים יוסיפו עוד 2.5 ס"מ לגובה הבאר ויש כאלה שאפילו יוסיפו 8 ס"מ ויותר של הגבהה שישפרו באופן משמעותי את תנוחת הרכיבה ואת בעיית הרכיבה בעמידה.
בנוסף, הכלי מגיע עם בולמים מצויינים שדורשים כיוון בהתאם לרוכב, למשקל, ולסגנון הרכיבה, וחבל שלא נעשה כיוון בהתאם לרוכב ולמקום שבו נבחן הכלי.
אשמח אם בוחן ברמה של אליקו אוחנה שיש לו המון ידע וניסיון היה נותן לנו קצת מטעמו האישי על הכלי הנ"ל.
9.שחר מכלוף 26-11-13
בפעם הראשונה שנתקלתי בו התאהבתי במראה שלו.
בהחלט כלי חתיך,מקווה שהוא באמת ירוץ בשוק שלנו...יש עוד מקום להרבה כלים!!!

בהצלחה!
10.יחזקל שולץ 15-12-13
מבחן מעולה אני חושב שהעלת את כל הדברים על השולחן.
אתה אחלה בוחן המשך בעוד כתבות נהנתי מאוד
11.שחר תמם 19-12-13
אחלה כתבה עניינית ומפורטת.!
ורון היקר אל תזלזל בנהגים בלי להכיר אותם אולי הכותב לא מוכר כמו אליקו אוחנה
אבל אני בטוח ב100 אחוז שהוא גם הוא רוכב מהשורה הראשונה אחרת לא היו מבקשים ממנו לעשות מבחן ועוד לאתר כמו נזימה שנושא את שמו לפניו
12.שחר גוטמן 31-01-15
רון הבוחן תומר וולף סיים את מירוץ באחה 1000 במקסיקו במקום השלישי ויצג את ישראל בכבוד רב.
אז אני לא חושב שזה חכם לכתוב דבר כזה על רוכב יותר מקצועי ממך...
13.שחר גוטמן 31-01-15
רון הבוחן תומר וולף סיים את מירוץ באחה 1000 במקסיקו במקום השלישי ויצג את ישראל בכבוד רב.
אז אני לא חושב שזה חכם לכתוב דבר כזה על רוכב יותר מקצועי ממך...
14.שחר גוטמן 31-01-15
רון הבוחן תומר וולף סיים את מירוץ באחה 1000 במקסיקו במקום השלישי ויצג את ישראל בכבוד רב.
אז אני לא חושב שזה חכם לכתוב דבר כזה על רוכב יותר מקצועי ממך...
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 10:41-24.