טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
אלון דאי - ראיון אישי


   02-07-2014, טל דשא   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: Manfred Muhr

טל דשא תפס את אלון דאי, נהג המרוצים הישראלי לשיחה בארבע עיניים לנסות ולהבין את סוד ההצלחה שלו

לפני קצת יותר משבוע (20.06.2014) הפנתי את חרטום הרכב לכיוון אשדוד, לפגוש את אחד מנהגי המרוצים הטובים שמדינת ישראל, חשוכת הספורט המוטורי, הצליחה לייצר, הלוא הוא אלון דאי.

דאי, נהג מרוצים, המתחרה באליפות מכוניות ה-GT הגרמנית, בקבוצת זאקספיד מרצדס. בעברו (לצד עוד הרבה הישגים) לקח דאי את המקום הראשון באליפות אסיה למכוניות פורמולה רנו, הישג מדהים המדגיש את כשרונו הרב. שמחתי מאוד על ההזדמנות לראיין אותו ולשמוע מפי נהג מרוצים מצליח, במה כרוכה קריירת מרוצים שכזו?

שלום אלון, מה שלומך?
לא רע , כל עוד יש לי חופשה בארץ וטיפה זמן לנשום, הכל טוב.

בוא נתחיל מההתחלה. באיזה גיל התחלת לנהוג ועל מה?
התחלתי בגיל עשר על קארטינג, במסלול נחשונים כשהוא עוד היה קיים, בשנת 2003. קיבלתי מתנה מההורים קורס קרטינג, לא ציפינו שזה יצמח למימדים כאלו.

ידעת שאתה רוצה להתחרות למחייה?
לא. זה התחיל כתחביב, בתור ילד אתה לא באמת יודע מה אתה רוצה. ברגע שהתחלתי להתחרות באנגליה הבנתי שזה באמת מה שאני רוצה לעשות, וזה היה בגיל ארבע עשרה או חמש עשרה.

לפי מה שאני יודע עליך, התחלת להתחרות על רכבים בחו"ל באליפות אסיה, וגם לקחת את האליפות, איך הגעת לשם בעצם? הרי זה לא דבר שגרתי פה במדינה שלנו שאין בה אפילו מסלולי מרוצים, שלא לדבר על קבוצות וספונסרים גדולים שדוחפים קדימה?
אחרי שהתחלתי להתחרות בקארטינג הכרתי בנאדם בשם איתן צידקילוב, איש עסקים מהונג קונג ונהג מרוצים בעצמו שהתחרה באותה תקופה בפורמולה רנו, והוא קישר אותי לקבוצות באסיה, באותה תקופה התחרתי בקארטינג באליפות גרמניה. למזלי יש לי משפחה שהאמינה בי ותומכת בי, וקיבלתי תמיכה מאוד גדולה מהמשפחה גם מבחינה כלכלית, וזו הדרך היחידה לגדול בתחום הזה. בלי זה לא מגיעים לשום דבר, בלי עזרת המשפחה. פה בארץ, אף אחד לא באמת התעניין בזה. היום אני במצב שונה שאני כמעט ולא צריך להעזר במשפחה מבחינה כלכלית, בזכות עזרה מקבוצת מרצדס עצמה, אבל אנחנו עדיין משקיעים סכום כסף מסויים.

מאליפות אסייה לאן המשכת בעצם? תן לנו סקירה זריזה של האליפויות שעברת ועל איזה רכבים נהגת?
אחרי אליפות אסיה חזרתי לארופה באליפות גרמניה לפורמולה 3 על פולקסוואגן, והתחרתי שנתיים באליפות גרמניה, הגעתי למקום הרביעי באליפות. אחרי העונה השניה בשנת 2011 ביצעתי מעבר לארצות הברית, לאליפות האינדי קאר לייטס, שם היתה לי עונה מסובכת ביותר ועזבתי באמצע העונה, בגלל שהקבוצה לא היתה טובה מספיק ולכן התוצאות לא היו בהתאם לצפיות. זה אחד הדברים שגרמו לי לעבור למכוניות GT בשנת 2013. את שנת 2013 עשיתי כבר בקבוצת מרצדס בקבוצה אחרת באליפות העולם, סיימתי במקום החמישי את העונה עם נצחון ופודיומים, עונה מוצלחת מבחינתי. עכשיו אני באליפות גרמניה גם עם מרצדס אבל בקבוצת זאקספיד.

היום כאמור אתה נוהג על מרצדס באליפות גרמניה, בקבוצת זאקספיד, בסך הכל איך המרגש באליפות שם?
זאת האליפות הכי תחרותית שהתחרתי בה עד היום, כולל אליפות פרומולה 3. רוב הנהגים שם הם נהגים מקצועיים, וחלקם היו בעבר בפורמולה 1 ובאליפויות עולמיות אחרות והגיעו להשגים כמו סבסטיאן אוג'ייר, שהתחרה באליפות הראלי העולמית (זו אליפות קשה יותר מאליפות העולם). קבוצת זאקספיד עצמה, היא קבוצה מאוד חדשה באליפות, אבל עם עבר עשיר מאוד והרבה הישגים ויכולת טכנולוגית ויש הרבה עבודת פיתוח של הקבוצה והרכב, בעיקר בגלל שאנחנו מתחילים העונה מאפס, אין לנו נתונים מעונות אחרות בגלל שהקבוצה חדשה, מה שמדגיש עד כמה הקבוצה מקצועית.

ספר לקוראים שלנו על סופי השבוע של המרוצים, איך זה עובד ועד כמה זה אינטנסיבי, מה המחויבויות שלך ומקצי הדרוג והאימון לפני יום המרוץ עצמו?

בעקרון סוף השבוע מתחיל ביום חמישי. מתחילים עם ההגעה למסלול, כשהקבוצה מתחילה לבנות את כל הפסיליטיס. ואז מתחיל שלב התדרוכים וההסברים על השינויים שעברו על הרכב מאז המרוץ האחרון. תדרוך של הנהגים על המסלול עצמו , אם אני לא מכיר את המסלול אז אני הולך אותו. העניינים האדמניסטרטיבים הם ביום חמישי. בשישי בבוקר מתחילים בסביבות שבע בבוקר, עולים על סרבל ומתחילים יום עבודה מאוד קשה. כל אימון וסשן שאני עולה, מגיעה אחריו עוד שעה של תחקור עם המהנדסים, מחפשים מה צריך לשנות ,לשפר, ואיך דוחפים קדימה. בסוף היום שישי יש את המדידת זמנים (מקצה דרוג) לקראת שתי המרוצים. בשבת מתחילים מוקדם עם ענייני היחצנות של הליגה עצמה והרבה תדרוכים לפני המרוץ עצמו ואז מגיע המרוץ הראשון שהוא שעה שלי ושל עוד נהג שמתחלפים פעם אחת . מהדקה עד ה-25 עד השלושים וחמש זה החלון להחלפת נהגים ושם נכנס העניין האסטרטגי. באליפות גרמניה לא מחליפים צמיגים כך שהנהג השני צריך לנהוג עם צמיגים גמורים, שזו עבודה קשה, אבל שווה בין כולם. הזינוק למרוץ השני שמגיע ביום שלמחרת נקבע לפי מקצה הדרוג של יום שישי. הנהג שפתח את המרוץ הראשון הוא הנהג שמסיים אותו ביום השני, מה שיוצר בעצם חלוקת נהיגה שווה בין שני הנהגים.

אתה יודע, הרבה מאוד נהגים, כולל אותי, רוצים להתחרות באליפות בין לאומית ולנהוג על רכבים כאלו, אך האמת היא שמדובר בעבודה קשה מאוד, גם על המסלול וגם מחוצה לו, ספר לנו קצת על שגרת היום שלך במהלך שבוע רגיל כאשר גרת בחול כמו בעונה שעברה כאשר התגוררת בגרמניה, השנה כאמור אתה חוזר לארץ אחרי המרוצים ספר לנו על עונה שעברה:
בעקרון סדר היום יום הוא די מונוטוני במהלך כל העונה. היום מתחיל בריצת בוקר של עשרה קילומטרים, משם נוסע לאוניברסיטה (שלחו אותי ללמוד גרמנית) ואז אני נוסע לסדנא של הקבוצה (לא בדיוק סדנא, יותר כמו מפעל), עובר על השנויים באוטו ועבודה על הסימולטור. הסימולטור הוא מציאותי לחלוטין חוץ מזה שהוא לא מעביר את כוחות הג'י. בעקרון אני נוסע בסימולטור על המסלול של המרוץ הבא בשביל להכיר אותו כמו שצריך, ממשיך לארוחת צהריים וחדר כושר, מסיים את היום עם ארוחת ערב ולישון, זה תופס לי את כל היום מהרגע שאני קם עד לרגע שבו אני הולך לישון, מזריחה עד שקיעה.

ואחרי המרוץ, אני משער שאתם יושבים ללמוד את הנתונים מהמרוץ עצמו בשביל להבין מה היה בסדר, מה לא היה בסדר, ואיפה אפשר לשפר נכון? אם אתה יכול לפרט לנו קצת זה יהיה מעולה
אחרי המרוץ אני ממהר להגיע לטיסה לארץ, בעונה הנוכחית, אז עושים את כל ההתכתבויות במיילים. אני כותב תחקיר ומסקנות מהמרוצים עצמם.

אז בעצם בסופו של דבר, כל כמה זמן יוצא לך להגיע בחזרה לארץ, והאם ההורים או חלק מהמשפחה באים איתך לסופי השבוע של המרוצים?
אבא שלי מתלווה אלי לרוב המרוצים, הוא גם המנהל שלי, אמא שלי באה פעם בשנה בערך. פעם כשהתחריתי בארץ והייתי צעיר יותר אמא שלי היתה קצת נלחצת מהמרוצים, אבל היום היא שלמה עם העבודה שלי לחלוטין. השנה יוצא לי אחרי כל מרוץ להגיע הביתה, ואני חוזר לארופה ביום רביעי שלפני תחילת סוף השבוע כאשר אני בארץ. בשנה שעברה בה גרתי בגרמניה במשך כל העונה, שהיא בערך כשבעה חודשים לא חזרתי לארץ.

הראיון הסתיים, אני מברך את אלון מכל צוות נזימה ומאחל לו הצלחה ותוצאות טובות. רגע לפני אני מבקש ממנו כמה מילים על הספונסרים שלו
יש את הספונסר הראשי של הקבוצה עצמה ולי עצמי אין ספונסרים אישיים חוץ מהספונסר היחידי פה בארץ, מעבדות איזוטסט.

לאורך כל השיחה עם דאי, עוד לפני שעברנו לראיון עצמו, התרשמתי ובגדול; מההשקעה שלו ושל משפחתו ומההקרבה שנדרשת מממנו וממשפחתו על מנת להצליח בתחום הזה. מעבר לראיון שקיימנו אני חייב לציין שהשיחה עצמה ארכה כמה שעות, דאי אדם מאוד מעניין, ההבנה הטכנית שלו לגבי כל המערכות של האוטו עליו הוא נוהג ומה כל בורג עושה ברכב מאוד מרשימה. אני, כאדם האוהב את כל העניין הטכני של רכבים ואופנועים התרשמתי מהידע והבנה על המכונה עליה הוא נוהג. בתור אדם אשר למד מכונאות אופנועים בזמנו, לא יוצא לי הרבה פעמים להפגש עם נהגים אשר מבינים כל כך הרבה ואוהבים את הצד הטכני של הדברים, ולכן עלי להוריד בפניו את הכובע ולאחל לו שימשיך להצליח כמו שהצליח עד היום. כל ההשגים של אלון עד היום במהלך השנים שבהן הוא מתחרה, מדגישים עד כמההוא אדם כישרוני ומיוחד, נהג מצליח ביותר, ואדם מדהים בפני עצמו, ממש גאווה לאוהדי הספורט המוטורי בישראל, לא סתם האמריקאים אומרים NO GUTS NO GLORY.

המרוץ הבא של יערך במסלול סלובקיה רינג, בעוד קצת יותר מחודש (10.08.2014), זהו מסלול אותו אלון מכיר מעונה שעברה, ובגלל אופיו הטכני של המסלול טוען שהוא פחות מתאים מכונית המרצדס שלו.תגובות לכתבה
1.יצחק צ'יצ'ו עזר 03-07-14
גאווה לאומית.
2.גומז 03-07-14
נהג תותח, אלוף בין לאומי תוצרת מדינת ישראל שאין בה אפילו מסלול נורמטיבי אחד, תחושת גאווה ויופי של כתבה
3.יובל שלומי 04-07-14
בהצלחה אלון!מי ייתן ותהיה אלוף עולם, כי רק אז השרה ליבנת תואיל בטובה לטפל בספורט המוטורי הגוסס.לאחר,כמובן,שתרוץ להצטלם איתך על הפודיום.
4.אחד 05-07-14
איכות כחול לבן, חיים מרתקים יש לבחור הזה, ישר כוח!
5.אלוניז׳ 06-07-14
כתיבה מקצועית ומדוייקת!! תענוג לקריאה..
אלון התותח
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 16:14-24.