טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
רומניאקס 2014 - חווית משתתף


   27-07-2014, יורם לביא   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: redbullromaniacs.com

עבור יורם לביא זו הפעם השלישית בתחרות רומניאקס 2014, חווית משתתף בגוף ראשון

כל ההכנות לרומניאקס השנה נעשו בצורה דומה לשנים קודמות, אבל גם שונה.
עצם זה שקריסטינה אישתי החליטה להצטרף למירוץ כרוכבת בקטגוריית האיירון החדשה, גרם לי להפנות משאבים לא מעטים לעניין. אם זה היציאות המשותפות לאימוני רכיבה, אם זו החדרת המוטיביציה וההכרה הנפשית בפני אחזה מאמץ היא הולכת לעמוד ואם זה עוד אלף פרטים קטנים כמו שיעורי ניווט עם GPS, שעורי מכונאות בסיסיים, התאמת ציוד רכיבה ברמה גבוהה וכדומה. את כל התהליך הזה עברנו ביחד מאז תחילת השנה, כשכל רכיבה, כל תרגול וכל מירוץ נעשו מכווני מטרה - שיפור לקראת רומניאקס.

כחלק מההכנות, הכנו תוכנית מפורטת מה עלינו לעשות בכל יום ובכל שלב כדי לעמוד בכל ההכנות כראוי. כך הגענו ביום שבת, יומיים וחצי לפני תחילת התחרות, מה שיתן לנו זמן מספק להכין את האופנועים, לנסות אותם ולעבור את תהליך הרישום, הכל עם זמן נוסף למקרי תקלות וגם התאוששות מהפרשי הזמנים בין מקסיקו לרומניה.

ביום ראשון ניגשנו להכנת האופנועים (פרירייד 250), כשהפעם המשימה היתה פשוטה יחסית. הרכבת טיובליס, צמת חשמל לGPS, תושבת לGPS, דיסק קדמי גדול, ידית בלם מתכווננת, רגלית הילוכים קצרה יותר, קפיצי מצמד רכים יותר ומגן מכסה מצמד. כמעט אופנוע סטנדרטי. כשסיימנו את הכנת האופנועים, יצאנו לרכיבה של שעתיים ביער הסמוך. הכל עבר כשורה עד שהאופנוע של קריסטינה דמם וחייב פתיחת קרבורטור סתום בשטח. ביום למחרת, הקרבורטור עבר ניקוי יסודי, ואז גם מצאנו שצינורות אוורור הקרבורטור נסתמו בחול וזה מה שגרם לעצירה בעצם. בעזרת T-ים שקיבלנו מזוג אנגלים, פיצלנו את צינוריות האוורור גם כלפי מעלה למניעת השנות המקרה ובנוסף, להפוך את האופנוע לצוללת שלא מפחדת מחציית נהרות עמוקים - צעד שיסתבר כחשוב ביותר בהמשך.

ביום שני עשינו את הרישום הנדרש, סיום הכנות האופנועים והליכה חוזרת והולכת של הפרולוג המתוכנן למחר. קריסטינה לא היתה צריכה לעשות אותו, אבל אנחנו מקטגוריית הברונזה, כמובן שכן. יותר גרוע מכך, בגלל כמות המתחרים הגדולה (165 בברונזה), היה לנו צ׳אנס בודד להוציא זמנים טובים בפרולוג. ללא אימונים וללא ריצה נוספת. את היום סגרנו בתדרוך רוכבים לקראת הפרולוג והיום הראשון למירוץ.

ביום שלישי התייצבתי לפרולוג כמזנק מספר 15, ולמרות התחלה טובה של זוג המכשולים הראשונים, נתקעתי אחרי רוכב בקצה המכשול השלישי, נאלצתי לרדת מהאופנוע כדי לעבור את התקוע שהיה לרוחב המכשול. בנוסף, המכשול החמישי, בולי העץ עם השם SIBIU גזלו ממני זמן לא קצר, וכדי לסיים את הריצה הגרועה הזו, באמצע הסלעים הרוכב שלפני הצליח להזיז סלע עם הגלגל האחורי שלו ולתקוע אותי סופית, עד כדי שהייתי חייב לרדת מהאופנוע (שוב) ולהזיז סלע ענק בכוחות עצמי. התוצאה? גרועה ביותר -111.

מכיוון שאני מכיר את התחרות ואופיה היטב, אני יודע שלפרולוג יש השפעה משנית יחסית על התוצאות בסוף, וחוץ מקצת גאווה פגועה אין בתוצאה הזו כלום משמעותי.

יום רביעי, היום הראשון של התחרות

יצאנו ביחד קריסטינה ואני לנקודת הזינוק. קצת רכיבה בתוך העיר, קצת רכיבה מחוצה לה והופ, הנה שער רד בול המוכר. כשהגיע זמני לזנק, לא ראיתי שום דבר אחר אלא רק את המסלול שעליו 110 רוכבים בתנועה מלפני. העברתי סוויץ׳ בראש למצב גז וקדימה. החצי הראשון התאפיין במסלול סופר מהיר, זורם מאוד וכמעט ללא שום אתגר אמיתי. עקפתי מעט מאוד רוכבים והגעתי חיש קל וללא מאמץ אמיתי לנקודת השירות של אמצע היום. מאוד דומה למה שהיה בשנת 2012. אחרי נקודת הזינוק המארגנים העלו שלב ברמת הקושי ומדי פעם נכנס לנו אלמנט טכני ברמת קושי בינונית, אבל כזו שגרמה קצת לדילול השורות בחזית. תוצאת היום היה מעולה בעיני עם מיקום 40. גם קריסטינה סיימה את היום ללא קושי מיוחד. אמנם היו לה כמה תקיעות והיא הזיעה לא מעט אבל אחרי 5 שעות רכיבה היא התייצבה על קו הסיום במיקום 43 מתוך 45 בקטגוריה.

יום חמישי, היום השני לתחרות

התחיל רטוב אחרי כמות גשם לא קטנה שירדה בלילה. השתדלתי לשמר את המומנטום של היום הראשון ולהמשיך ללחוץ קדימה כמה שרק אפשר. הפעם זה כבר היה קשה יותר, לוחץ יותר וכואב יותר אבל היום הסתיים בהצלחה וללא תקלות והצלחתי לסגור את היום במקום ה-25 ולשפר מיקום.
קריסטינה מצידה ירקה לא מעט דם, אבל התחברה לשלישיית גרמנים נהדרים, וכל הארבעה עזרו בחילוצים אחד לשני עד להגעה לקו הסיום. מיקום 41 באותו היום.

הגשם מצידו המשיך לרדת כל הלילה ולגרום ל...

יום שישי, היום השלישי לתחרות

יום שהיה פשוט קריעה. העובדה שהכל היה שטוף במי גשמים מהלילה בצירוף לרמות האנרגיה הנמוכות מהיומיים הקודמים והאוכל הדל ב12 שעות האחרונות, גרם להכל להיות קשה מאוד. עליות וירידות חלקלקות שמופרעות בשורשים שרק מחכים לזרוק אותך הצידה, אלפי סלעים עם אפס מוחלט של אחיזה, הכל חובט בכל העוצמה. עשיתי לא מעט טעויות טיפשיות ביום הזה כולל מפגש עם האדמה במהירות גבוהה יחסית, מפגש שהסתיים בכמה שריטות בלבד ועם ״היי״ אדיר מהקצב ב15 דקות שקדמו להתרסקות. אבל גם את זה עברנו במאמץ (ניכר), עם מיקום בסוף היום של 28 ו-30 בכללי.

קריסטינה סבלה מבעיה של מים בקרבורטור שתקעו את האופנוע לחלוטין ובעזרת אותה חבורה של גרמנים, הם התגברו על התקלה אבל כל הזמן שהלך לאיבוד לא אפשר לה לסיים את היום במסלול והיא חתכה לקו הסיום.

ושוב גשם בלילה והנה...

יום שבת, היום האחרון לתחרות

יום שהתאפיין בשילוב בין המהירות של היום הראשון עם כמה מכשולים לא פשוטים בינהם. בנוסף, כחצי שעה אחרי הזינוק נכנסנו לשילוב של מעברי בוץ בראש הר שהתיישב עליו ענן כה סמיך, שהראות ירדה לפחות מ20 מטר. ממש טיסת מכשירים עם הGPS כדי להישאר על הנתיב הנכון. חוויה מדהימה. בסוף היום, נכנסנו לעיר סיביו, רק כדי לגלות מה מרטין המארגן, תיאר כ״הפתעה״ שחיכתה לנו - גשר עץ מקומר לחציית נהר ואז המשך לאורך הנהר בתוך העיר תוך כשי מעבר מכשולים, גשרונים ואפילו מחסה ״חסרי בית״ מתחת לגשר. כל זה הוביל לטיפוס הגבעה המפורסם שבו הצלחתי לעלות עד הציקן ליין הגבוה ביותר! טריפ אמיתי. לאחר טיפוס הגבעה הגדול חיכו לנו כמה קירות לעלות ולרדת ולבסוף, אותה שלולית מפורסמת משנה שעברה רק שהפעם חצינו אותה על גבי גשר צר מאוד שהלך ל-3/4 אורכה וממנו קפיצה למים וחציית קו הסיום. מיקום היום 25 ומיקום סופי בכללי 25.

קריסטינה גם היום היתה חסרת מזל כשידידה שרכבה לפניה התרסקה ושברה את המיניסקוס. איבוד הזמן היה גדול מדי ובנקודת הביקרת האחרונה, 10 קילומטר מקו הסיום (מתוך 156 קילומטר של היום הרביעי), המארגנים הוציאו אותה מהמסלול.

תם ונשלם רומניאקס בפעם השלישית בשבילי. כרגיל חוויה אדירה, אינטסיבית ומאוד מאתגרת. נחזור? בטוח. וקריסטינה? מבסוטית עד הגג. עמדה במשימה של לסיים ובלי פציעות. אמנם לא עמדה ביעד אבל זה רק בגלל צירוף מקרים בשילוב של חוסר נסיון. מבחינתי היא חייה.

היא תחזור? יום אחרי התחרות היא סירבה לדבר על זה. היום, בטיסה חזרה הביתה היא כבר שוקלת. אני בטוח שמחר, ליד המחשב שלה, תאריך פתיחת ההרשמה למירוץ של 2015 כבר יסומן אצלה בלוח השנה.

תמונות של יורם לביא מאתר התחרות


רוצים לשתף אותנו בחוויות שלכם? כתבו לנותגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 22:59-24.