טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
תומר שמש - הצלחות לא קוטפים, הצלחות מייצרים


   20-08-2014, טל דשא   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

לאחר הצלחה נהדרת ברומניאקס, תפס טל דשא את תומר שמש לשיחה קצרה על הצלחה, אופנועים ומה שביניהם

תומר שמש, אחת מהדמויות המוכרות והמצליחות בתחום אופנועי האינדורו בארץ. לאחר חזרתו לארץ מהתחרות הנחשקת והקשה "רומניאקס" תפסתי אותו לשיחה קצרה, בכדי להבין, איך מצליחים?

אתה מדריך בסדנת האלופים, איך המרגש להדריך את הדור הבא של רוכבי ומתחרי האנדורו והמוטוקרוס פה בארץ?

אין ספק שהמודעות לרכיבה מגיעה מההורים בתחילת הדרך, ובאמת כיף לראות את זה, אבל בסופו של יום אתה רואה את רמת ההשקעה של הילדים, ברמת בניית תוכניות אימונים, השקעה של הרבה שעות וימים. לפעמים, כשאנחנו יוצאים לרכיבת אינדורו, אנחנו לוקחים את הילדים, וזה מדהים לראות איך ילד שלימדת אותו לשחרר קלא'ץ יושב לך על הזנב, פתאום הם מקבלים את המהירות והבטחון, מרגיש מדהים, כיף ללוות אותם, נותן עומק לחיים האלו ולרכיבות. אם עד עכשיו הייתי מסיים את המרוץ והולך לנוח, היום אני הולך לחבר'ה האלה, ועובר איתם על המסלול ומלמד אותם, מכניס עוד עניין לחיים האלו.

ספר לנו על ההשגים שלך, באיזה קטגוריות השתתפת, וכמה אליפויות אינדורו לקחת פה בארץ?


מתחרה משנת 2004 באופן קבוע. יש לי חמש אליפויות אינדורו, אליפות אחת בראלי רייד, ובעונה שעברה סיימתי ראשון בקטגוריית E3.

לאורך השנים, החלפת יצרנים שונים, אופנועים, וסוגי פעימות וידוע שאתה אוהב מנועים חזקים ואגרסיביים, מה אתה מעדיף, שתי פעימות או ארבע?

תלויי למה, אין לי קיבעון מסויים לנפח, אני אוהב את כל הנפחים, קטנים וגדולים. האופנועים הגדולים, הם חלק מהשיקולים של הקבוצה, בשנים האחרונות יצא שאני על הנפחים הגדולים. למרוץ כמו הרומניאקס הייתי לוקח דווקא אופנוע שתי פעימות. הרעיון בלהיות רוכב הוא להסתגל לכמה שיותר אופנועים, צריך לדעת לרכוב על אופנוע גדול וקטן, ובסגנונות שונים, אולי בשנה הבאה יהיה עוד שינוי.

מאז שהכניסו לתוקף את חוק הספורט המוטורי, ישנם הרבה מאוד אנשים וגופים שאומרים שהספורט הזה בעצם נהרס, בגלל כל הניירת, הבירוקרטיה, העלויות ותהליך ההפקה שפשוט התארך, שלא לדבר על זה שאי אפשר פשוט ללכת ולקיים מרוץ יותר, צריך לעבור את כל השלבים בדרך, ולפעמים זה קצת מרגיש כמו מקל בגלגלים, מה אתה חושב על החוק הזה?

אין ספק שההתחלה היא קשה, זה גם היה צפוי. מצד שני ישנם דברים שלא קרו אף פעם, תמיכה עד גבול מסויים של המדינה בספורט הזה, אמנם העניין שנוי במחלוקת, אבל אם אתה מסתכל כמה שנים אחורה לא היה סיכוי להפיק מרוצי מוטוקרוס, היום זה קורה, אומנם ישנם חבלי לידה, אבל אתה רואה מרוצים קורים, וילדים שמתחרים. יש לאן לשאוף ולאן להתקדם. זה לא יכול לצאת כמו שצריך בנסיון הראשון, ההתחלה תמיד קשה, צריך להיות נחושים ולעשות כל מה שצריך כדי שזה יקרה. הכסף ישנו רק צריך להפסיק עם המלחמות הקטנות האלו כדי שנתקדם ונשתפר. גם אסור לשכוח שיש מימון חלקי לחלק מהתחרויות בחו"ל, וזה חשוב ועוזר.

חזרת לא מזמן ממרוץ הרומניאקס, איך המרגש להשתתף במרוץ כזה?

זה לא מרוץ ראשון בחו"ל, אבל כמו תמיד זה מרגש, וההכנות למרוץ למרוץ הן ארוכות מהשלב שאתה מחליט להתחרות,ועד לשיא ההכנות לקראת הנסיעה. הפעם הקונספט היה שונה; המרוץ מתאים להרבה סוגי רוכבים בגלל הרכיבה הרציפה, ואין לך זמנים לעמוד בהם. התוואי שטח שונה לגמרי מהסיקס דייז, פחות שעות על האופנוע, אבל פה אתה כל הזמן בתנועה ומנווט, בפול גז בכל הכוח, מאה אחוז כל הזמן, זה סגנון מרוץ שאני טיפה יותר מעדיף מהסגנון של הסיקס דייז.

אילו הכנות מיוחדות עשית לקראת המרוץ ברומניה, מבחינת כושר, סיבולת לב ריאה, וכל מה שנכנס ביניהם?

מבחינת אימוני כושר נשארתי עם שגרת האימונים הקבועים שלי שזה אופניים וקונג פו, לפני המרוץ הקפדתי קצת יותר. מבחינת האופנוע עשיתי רכיבות כמה שיותר ארוכות באינטנסיביות יותר גבוהה למרחקים ומקומות חדשים. מצאתי את ההכנות שעשיתי כנכונות, ולפעם הבאה אני אדע מה לשפר, מבחינת תוואי הקרקע שאני מתאמן עליו וסגנון המרוץ. תנאי הרכיבה רטובים מאוד, ההרכב של הקרקע הוא שונה, ישנם סלעים עם ירוקת, ביצות, גזעי עצים בכל פינה, תנאי רכיבה קשים מאוד. בגדול טיפה התבאסתי מזה שלא יצא לי להסתכל על הנוף, אין זמן להרים את הראש ולקלוט איפה אני נמצא, רק בסוף היום יש כמה דקות להפנים את זה ולהבין באיזה מקום מדהים אתה נמצא.

מה התוכניות שלך לעתיד, בתחום הספורט המוטורי?

ממשיך להתחרות בכל הכוח, המצב שאנחנו נמצאים בו עכשיו הוא שיש מרוצים והכל מתפתח. הרעיון הוא לפתח כמה שיותר את עצמי מבחינה אישית, להמשיך להתחרות בחו"ל ובארץ כמה שיותר ולהמשיך ולנצח. להשקיע בדור הבא ולדאוג שבאמת יהיה פה ספורט מוטורי. אני חבר במועדון האינדורו ולמרות שעכשיו כשמשקיעים הרבה מאמצים לפתח את התחום, זה קצת קשה, אבל בסוף יהיה טוב. כמובן שגם לקדם את הדור הצעיר, בסופו של דבר יש לנו פה בסיס טוב לעשות את הכל, ולאט לאט אני מאמין שזה יקרה.

לא סתם תומר הוא אחד האנשים הבולטים בתחום השטח פה בארץ, מדובר באדם אשר עובד בתחום, רוכב, מתחרה, ומלמד את הילדים שלנו, דור העתיד, לרכוב נכון, וגם קבוצות אחרות של אנשים אשר רוצים ללמוד טכניקות רכיבה בשטח, וגם מוצא לעצמו זמן למשפחה, איש אשכולות אמיתי עם דרייב ורצון להצליח, ובזכות אנשים כמוהו, אשר מוכיחים כל פעם מחדש שכשיש רצון, אז גם יש יכולת. רק עם עשייה ונתינה אישית של אנשים כדוגמתו יש לספורט המוטורי בתחום השטח פה עתיד.

תומר גם רוצה להודות לכל הספונסרים על התמיכה המטורפת של השנה האחרונה:
דלב מוטורספורט, מישלין, אופנועית, קונטור, מוטוריקה וסדנת האלופים.תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 16:13-24.