טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
מוטוקרוס אמריקאי - מרוץ מספר 12


   24-08-2014, טל דשא   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: allisports.com

הסבב האחרון באליפות המוטוקרוס האמריקאית- ה12 במספר

בסבב ה-11 באליפות את קטגוריית הלייטס לקח לא אחר ממי שהוביל אותה עוד מהמרוץ הראשון של העונה, ג'רמי מרטין. דווקא בקטגוריה הבכירה הכל היה עוד פתוח עם בואה של הסדרה לסבב האחרון של העונה כאשר שני רוכבי ק.ט.מ. בעליי סיכוי לקחת את האליפות, האחד הוא הרוקי הצעיר קן רוקזן, והשני הוא השועל הוותיק למוד הקרבות ריאן דאנג'י, כאשר שני רוכבי הונדה טריי כנארד ואיליי טומאק עוד יכולים לקלקל לכל אחד מרוכבי ק.ט.מ. את החגיגה. מי לקח את האליפות?

450

מרוץ מספר 1

הרוכבים עומדים על קו הזינוק וכאשר השערים נופלים את ההולשוט לוקח כנארד, רוקזן שני, דאנג'י שלישי. רוקזן ישר מנסה לתקוף את כנארד, אך כנארד לא מוותר ודאנג'י צמוד לרוקזן כאשר גם טומאק צמוד אליהם. מטקלף מדהים היום והוא צמוד לרביעייה הראשונה, לאחר שהיה מהיר לאורך כל האימונים בסופ"ש. דאנג'י נלחם בשיניים היום ומדביק את רוקזן לאט לאט, אך רוקזן לא פרייאר ורוכב מדהים כאשר נשארו עוד 27 + 3 הקפות למרוץ. חולפת עוד דקה, וכנארד בורח קדימה עם עוד רכיבה מדהימה, אך מאחוריו דאנג'י סגר פער של כמעט שניה וחצי ויושב לרוקזן על הזנב כאשר המסלול במצב מעולה, מה שמשחק לידיו של דאנג'י, בעל סגנון הרכיבה החלק. חולפות עוד שתי דקות והקצב של רוקזן ודאנג'י כל כך מהיר שהם תופסים את כנארד וכבר צמודים אליו, אך כנארד שועל קרבות וותיק והוא ילחם על המקום שלו. רוקזן לא מוותר לכנארד, ומנסה להראות לו גלגל פה ושם, אך עושה רושם שרוקזן מאט טיפה את הקצב בכדי שלא להתרסק, ומחכה שכנארד יעשה טעות בעצמו, רכיבה חכמה מצד הרוכב הגרמני. דאנג'י מוצא גם הוא את המוג'ו שלו ונצמד מחדש לרוקזן.

הקוליסים נהיים עמוקים ורואים בברור איך קווים חדשים נוצרים על המסלול. חולפות עוד 7 דקות ודאנג'י כבר היה צמוד לורקזן, אך הם נתקלים כבר עכשיו בסמנים אחוריים, ורוקזן עוקף אותם בחוכמה ומצליח לייצר פער מדאנג'י, כאשר על הדרך הם עוקפים אפילו את רוכב הקבוצה הרשמית של מונסטר קאוואסאקי, ג'ייק וויימר, שעובר עונה קטסטרופלית עם אופנוע המפעל. חולפות עוד 4 דקות והקרב על האליפות מתחמם, כאשר דאנג'י הצליח שוב לסגור את הפער שנוצר בינו לבין רוקזן, בעקבות התנגשות בין רוקזן לבין סמן אחורי, אך רוקזן לא מאבד את הראש וישר חוסר לעצמו. דאנג'י מביא איתו גם את טומאק, לא מה ששני בני הקבוצה הכתומה רוצים, עוד רוכב שיכול להרוס להם את האליפות, אך דאנג'י שוב מאבד מעט מגע אל מול רוקזן כאשר הם שוב עוקפים סמנים האחוריים. בינתיים, מאחורי הרבעייה המובילה ג'וש גרנט עוקף את מטקלף ועולה על חשבונו למיקום החמישי במרוץ, כאשר גרנט שישי, ושורט שביעי. נשארו עוד 5 דקות + 3 הקפות למרוץ ודאנג'י מנסה לעקוף את רוקזן בכל פנייה אפשרית ונראה אגרסיבי מתמיד, הם צמודים, קופצים ביחד, קני מגן על המקום שלו בטרוף, דאנג'י לא מוותר, שניהם נלחמים בכל הכוח אחד בשני, דאנג'י לוקח קווים שונים, מנסה כל קו אפשרי אך רוקזן לא מוותר, הקצב שלהם מטורף ודאנג'י עוקף וישר מנסה לפתוח פער על רוקזן, ומקווה שטומאק יגיע לרוקזן ויעזור לו עם עוד כמה נקודות אליפות, כי כרגע הפער של רוקזן גדול מידי. טומאק טועה וכמעט מאבד את הפרונט, מה שנותן לרוקזן קצת מרווח נשימה. רוקזן מגיע לדאנג'י ועוקף אותו שוב. מתחיל לרדת גשם והמסלול נהיה פסיכי, כאשר נשארו עוד שתי הקפות למרוץ. הגשם פסק ודאנג'י שוב עוקף את רוקזן. הקפה אחרונה למרוץ ורוקזן לא מוותר על מילימטר למרות שהוא לא חייב את המקום השני, אך הקרב ביניהם כל כך עיקש, גם על האליפות וגם על המעמד בתוך הקבוצה, שהם לא מוותרים, קרב מדהים. כנארד מנצח את המרוץ השלישי שלו באליפות והשני ברציפות, דאנג'י מסיים שני, רוקזן שלישי, טומאק רביעי וגרנט מסיים במיקום החמישי והמרשים מאוד לאור היכולות המטורפות של הרביעייה הראשונה במרוץ.

מרוץ מספר 2

הגייט נופל ואת ההולשוט לוקח לא אחר מאשר טריי כנארד, כאשר רוקזן שני ובריאן סייפס במיקום השלישי. מאחוריהם התרסקות מטורפת בפתיחה בין פרדריק נורן (שמחליף את בארשה הפצוע) לבין צ'אד ריד. דאנג'י פתח לא טוב את המרוץ, אך הוא כבר ממוקם שלישי כאשר גם טומאק מצטרף לחגיגה במיקום הרביעי. המסלול השתנה מקצה לקצה, כאשר במרוץ הקודם המסלול היה ספוג במים, וכרגע הוא כבר יבש לחלוטין ואפילו מעלה קצת אבק, שינוי קיצוני שאמור לשחק לידיו של דאנג'י. מאחורי המובילים מתמקמים להם מטקלף, סייפס ופייק. דאנג'י בטרוף שלו היום, ומצליח לצמצם פער של שנייה וחצי על רוקזן, וישר עוקף אותו בלי למצמץ בדרכו אל כנארד, דאנג'י צריך לנצח, ולקוות שרוקזן יתרסק או יסבול מתקלה טענית כזו או אחרת. מחליפו של בארשה, פרדריק נורן, התרסק גם הוא בזינוק ומצא את עצמו אחרון, אך הוא כבר ממוקם במיקום ה-11 כאשר גם שורט כבר עוד רגע מגיע לעשירייה הראשונה. רכיבה מדהימה משני הרוכבים האלו, ובמיוחד מנורן אשר עד עכשיו היה עם פרייבטיר לחלוטין בלי שום עזרה כספית או טכנית מצד הונדה, והוא בחלט מוכיח שיש לו מקום באליפות הזו עם אופנוע טוב.

נשארו עוד 11 דקות למרוץ ודאנג'י כבר ממש צמוד לכנארד. עושה רושם שמתפתח פה קרב מטורף על הנצחון במרוץ. חולפת עוד הקפה וטומאק עוקף גם הוא את רוקזן, שנראה שמפנים שהוא צריך להאט את הקצב ורק לסיים בנקודות בשביל לזכות באליפות. חולפות להן עוד חמש דקות ואין שינוי של ממש במרוץ, כאשר כנארד מצליח לברוח לדאנג'י שנראה שוויתר על הנצחון הזה ועל כתר האליפות, והאמת היא שזה לא לעניין ממישהו שהכינוי שלו הוא אדון מוטוקרוס ולקח כבר אליפויות. הגענו להקפת הסיום, וכנארד מנצח את המרוץ הרביעי שלו העונה והשלישי שלו ברציפות, כאשר זהו גם ה"סוויפ" הראשון שלו, דאנג'י מסיים שני, וטומאק שלישי, אך הסיפור הגדול הוא קן רוקזן אשר לקח סיכונים בקריירה שלו, לקח אליפויות עולם ויכל להישאר באירופה, קרוב לבית להרוויח הרבה כסף, אבל הוא בחר לעשות את מה שאף אחד לא עשה לפניו, לעבור לליגת המוטוקרוס וסופרקרוס הטובה בעולם בארצות הברית, ולקחת אליפויות, והיום קן רוקזן סוגר מעגל, ולוקח את אליפות ה-450 במוטוקרוס לשנת 2014 לאחר שבעונת 2013 לקח את אליפות הסופרקרוס לייטס, טרוף מוחלט, והוא עוד רוקי, אמנם לא רוקי רגיל בכלל, אך עדיין רוקי, ויותר מזה, הוא ניצח את ריאן דאנג'י, האיש הטוב באליפות המוטוקרוס, ראש בראש לאורך רוב העונה, וגם כשהיה קשה והיה נראה שהמומנטום השתנה לטובתו של דאנגי', רוקזן לא וויתר ועשה היסטוריה, גם אליפות סופרקרוס, וגם אליפות מוטוקרוס, בשתי קטגוריות שונות, איזה רוכב ומדהים ואיזו עונה מפתיעה היתה לנו.

250

מרוץ מספר 1

ווב לוקח את ההולשוט, ג'ייסון אנדרסון מתמקם שני ומרטין שלישי, אך מרטין לא מבזבז זמן ומייד עוקף את אנדרסון ומתחיל לצוד את ווב. אנדרסון ממוקם שלישי אך בן קבוצתו ג'ואי סבטג'י מתחיל להפעיל עליו לחץ. ווב ומרטין מהר מאוד מנתקים מגע עם שאר הרוכבים, כאשר מרטין מהיר מווב ולאט לאט סוגר על בן קבוצתו. כאשר עוברות להן קצת יותר מעשר דקות מתחילת המרוץ מרטין עוקף את ווב מבחוץ וישר מייצר פער של כמה שניות על בן קבוצתו. ווב צריך לשמור על המיקום שלו במרוץ, אם הוא רוצה לתת לקבוצתו גם את המיקום השני באליפות. מאחורי צמד המובילים בלייק באגת ומרווין מוסקין שנלחמים גם הם על המיקום השני והשלישי באליפות, מצליחים לטרוף את סבטג'י ואנדרסון ובסופו של דבר מסיימים את המרוץ במקום השלישי והרביעי בהתאמה, מה ששם את באגת וקופר ווב שווה ושווה בנקודות במאבק על המקום השני באליפות לקראת המרוץ האחרון של היום, שגם יקבע את המקומות הסופיים באליפות של עונת 2014.

מרוץ מספר 2

המרוץ מוזנק וג'ואי סבטג'י לוקח את ההולשוט, אך מהר מאוד נעקף על ידי האלוף הטרי ג'רמי מרטין אשר לא מבזבז זמן, ופותח פער על שאר השדה כאשר מאחוריו מתחוללת מלחמת עולם שלישית עם מרווין מוסקין וג'סטין בוגל, אשר עוקפים בהקפה הרביעית את סבטג'י, כאשר מאחוריו גם בלייק באגת וגם קופר ווב שנלחמים על המקום השני באליפות גם עם מוסקין. בהקפה העשירית בוגל עוקף את מוסקין כאשר באגת ו-ווב, גם הם מהירים יותר ממסוקין שלא מצליח להשאיר אותם מאחוריו לאורך זמן. בוגל פותח פער על באגת ווב שנלחמים אחד בשני על המקום השני באליפות, כאשר באגת מצליח לסגור את הסיפור בהקפה ה-13, וכך באגת מצליח להציל משהו מהעונה הזו שהתחילה בצורה נוראית, השתקמה לה, ואז שוב נפלה בעקבות חוסר העקביות של באגת. קופר ווב הוא המפסיד הגדול של היום ושל האליפות, כאשר בתחילת העונה היה נראה שהוא הרוכב היחידי שיכול להלחם עם מרטין על האליפות הזו, אבל כנראה שהצד המנטלי של ווב עדיין לא בשל מספיק, אחרת אי אפשר להסביר איך הוא יכול גם לנצח מרוצים ולהיות הרוכב המהיר על המסלול, וגם לפשל כך כל פעם מחדש כמו במקרה של היום, בו הוא סיים את מקצה המרוץ הראשון במקום השני ובמרוץ השני של היום הוא מפסיד לבלייק באגת ראש בראש [תסמין ידוע של רוכבים אשר אמורים להיות מהטובים שהיו בהסטוריה אך נופלים טרף לשדים של עצמם, כמו באגת, דין ווילסון, ג'יימס סטיוארט (שדווקא כן נחשב לאחד הטובים והמצליחים שהיו, אך עקביות תמיד היתה בעוכריו), אנדרו שורט, ג'סטין בארשה, טים פרי, מייק לרוקו, ועוד כמה וכמה רוכבים, וחבל לי לראות את זה שכן ווב הוא אחד הרוכבים היותר עממיים ונחמדים בפאדוק ויודע לפרגן לרוכבים אחרים, למעט בן קבוצתו שפשוט הראה לו מאיפה יוצאים גזי הפליטה העונה].

עונה מדהימה של מרטין, אשר נפתחה בסבב הראשון בגלן הלן עם שתי נצחונות והסתיימה ביוטה עם שני נצחונות, ולמרות שהיו לא מעט עליות וירידות העונה, עדיין מרטין הצליח לשמור על עקביות בכך שגם כאשר לא ניצח סיים בשישייה הראשונה במרוץ ודאג לא להיפצע העונה, ככה לוקחים אליפות, עם שליטה מוחלטת בשני המרוצים האחרונים של העונה, ולנו נשאר לראות אם השמועות על מעבר של מרטין לקטגוריה הבכירה במקום ברייטון בקבוצת ימאהה נכונות או לא. המומחים טוענים שהוא צריך להשאר בקטגוריית הלייטס בעונת הסופרקרוס ולקחת גם שם אליפות בשביל שיגיע יותר בשל לקטגוריה הבכירה, אך עושה רושם שמרטין הצליח להתגבר על הרבה מחסומים העונה, והעיקרי שבהם הוא היכולת להתגבר על איבוד מומנטום לבן קבוצתו ולחזור לתת בראש ולשלוט בקטגוריה, אלוף אמיתי.

450 תוצאות משולבות

1. טריי כנארד – 1/1
2. ריאן דאנג'י – 2/2
3. איליי טומאק – 4/3
4. קן רוקזן – 3/4
5. ברט מטקלף – 7/5


450 אליפות (סופי)

1. קן רוקזן – 532 נק'
2. ריאן דאנג'י – 518 נק'
3. טריי כנארד – 468 נק'
4. ברט מטקלף – 334 נק'
5. איליי טומאק – 319 נק'
6. אנדרו שורט – 302 נק'
7. ווסטון פייק – 290 נק'
8. גו'ש גרנט - 259 נק'
9. ג'יימס סטיוארט- 226 נק'
10. פרדריק נורן – 207 נק'

250 תוצאות משולבות

1. ג'רמי מרטין – 1/1
2. בלייק באגת – 3/3
3. קופר ווב – 2/4
4. ג'סטין בוגל – 6/2
5. מרווין מוסקין – 4/5

250 אליפות (סופי)

1. ג'רמי מרטין – 500 נק'
2. בלייק באגת – 421 נק'
3. קופר ווב – 419 נק'
4. מרווין מוסקין – 408 נק'
5. ג'סטין בוגל – 368 נק'
6. קריסטוף פורסל – 355 נק'
7. ג'ייסון אנדרסון – 276 נק'
8. קול סילי – 260 נק'
9. ג'סי נלסון – 252 נק'
10. דין ווילסון – 230 נק'תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 09:20-24.