טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
E ירוק


   01-01-2015, טל דשא   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

החברות מתגייסות, האוהדים מתחילים להתעניין והמהפכה כבר כאן: כל מה שרציתם לדעת על מבנה מכוניות הפורמולה E. חלק א'

העולם כבר מזמן מחפש דרכים לעזוב את התלות בנפט, אותו נוזל שחור שהורג את כדור הארץ. אז אחרי מכוניות ההיבריד, כמה ניסיונות עם מכוניות חשמליות ועוד כל מיני פתרונות שונים ומשונים, קמה לה אליפות עולם רצינית ואחראית שהחליטה לעבוד על טהרת החשמל.

2014 היא שנתה הראשונה של האליפות, ולדעת הרבה מאוד מביני עניין, כולל ה-FIA, היא אליפות חשובה מאוד מכיוון שהיא מראה שאפשר להתחרות בלי לשרוף דלק, שאפשר לייעל את כל עניין המרוצים ועל הדרך גם להיות "נקיים" יותר מבלי להקריב את האדרנלין והאקשן של מרוצי מכוניות סטנדרטיות.

Spark-Renault SRT_01E
רנו היא הראשונה שעברה את אישור ה-FIA, כאשר המטרה היא להשתמש בטכנולוגיה החדישה ביותר שקיימת. למרות שהשם של היצרן הוא רנו, מי שפיתח את רוב רובה של המכונית מבחינת הטכנולוגיה היא חברה קטנה וחדשה בשם "ספארק רייסינג טכנולוגיות", אשר מובלת על ידי פרדריק ווסור שדואג לפקח על הפיתוח.

מי שמפתח את השלדות היא חברה איטלקית בשם "דלרה", חברה מוכרת וותיקה בעלת יותר מ-40 שנות ניסיון בתחום השלדות, כאשר השילדה עצמה היא שילדת מונוקוק, כמו בכל מכונית פורמולה. הדגש במכוניות אלו, כמו בכל אליפות פורמולה הוא על בטיחות ואכן שילדת המכונית עשויה מסיבי פחם (קרבון פייבר) ואלומיניום, ובלי ספק מייצגת את הטכנולוגיה הכי חדישה ועדכנית ועומדת בכל התקנות הכי מחמירות. אם למישהו יש ספק, אז שתדעו שהמכונית עומדת באותם התקנות של מכוניות הפורמולה 1.

צילום: fiaformulae.com

יחידת הכוח החשמלית (תתרגלו, יחידת כוח, לא מנוע) מיוצרת על ידי חברת מקלארן כאשר את מערך הבטריות/סוללות מספקת חברת וויליאמס (כמובן שגם להם יש קבוצה בפרומולה אחת, כמו גם למקלארן). ההספק המירבי של המכונית הוא 200 קילוואט, מה שמתורגם ל-270 כוחות סוס.

אמנם ההספק לא נראה מרשים, אך אל תשכחו שמנוע חשמלי מפיק המון מומנט, וכל הכוח הזה זמין מאפס סל"ד בצורה אחידה, עד שמגיע הזמן להחליף הילוך, וכאן תיבת ההילוכים היא תיבה רציפה בעלת חמישה הילוכים עם יחסי העברה קבועים מראש.

את ההילוכים מחליפים על ידי פדלים מאחורי ההגה, כמו שנהוג כאשר היצרן של תיבת ההילוכים הוא היולנד. אגב, בניגוד להרבה אליפויות אחרות כאן, יחסי ההעברה הם קבועים מראש ולא ניתנים לשינוי בכדי שאפשר יהיה לצמצם את עלויות הפיתוח ופשוט לא לפתוח ולשנות את היחסי העברה בגיר.

עכשיו, אחרי שעברנו על החברות שמייצרות את החלקים למכונית הפורמולה, נסביר לכם מה העניין עם רנו, שכן זה נראה שרנו לא עשתה כלום ברכב. תחום האחריות של רנו הוא לפקח על הפיתוח, ההרכבה, וההשתלבות של כל הרכיבים האלו ביחד. מה זה אומר? שהיא דואגת שכל חלק שמפותח יתאים כמו שצריך לחלק אחר.

לדוגמא אפשר לקחת את המנוע שמפותח ע"י מקלארן ומקבל את הכוח שלו ממערך סוללות שמפותח ומיוצר ע"י וויליאמס. המנוע עצמו מוציא את הכוח לגיר שמיוצר ע"י היולנד, תחום האחריות של רנו הוא לוודא שמה שכל החברות הללו מיצרות יעבוד בצורה הרמונית עם שאר החלקים. עבודה לא פחות קשה ומורכבת מהייצור עצמו של כל סך החלקים שמרכיב את המכונית.

צילום: fiaformulae.com

רנו היא חברה שיודעת מה היא עושה בתחום הזה תודות לניסיון שלה במרוצי פורמולה 1 על שלל האליפויות שלה, והיא גם מייצרת מכוניות חשמליות.

אחת מהמכוניות היא כמובן מיזם "בטרפלייס" אשר נכשל קשות, אך עדיין הניסיון שלה גם בתחום הפורמולה וגם בתחום החשמלי מציב אותה כחברה בעלת יכולת. את צמיגי המכונית מייצרת חברת מישלין, כאשר הג'נטים עצמם הם ג'נטים 18, גדולים מאוד ביחס למכונית פורמולה, אך מצד שני הם בעלי פחות גומי, מה שעוזר לזהם פחות, כך לפחות אומרת ההצהרה.

ישנו עניין קטן אשר צריך להסביר בנוגע להספק של המכונית. ההספק המירבי הוא אמנם 270 כוחות סוס אך ההספק אשר מותר להשתמש בו בזמן מרוץ מוגבל ל-150 קילוואט, מה שמתורגם ל-202 כוחות סוס.

החוקים של האליפות מתירים שימוש בהספק המירבי בזמן האימונים או מקצי הדרוג אך בזמן מרוץ ישנו מצב שנקרא רייס מוד (מצב מרוץ) שבו ההספק יורד ל-202 כוחות סוס על מנת לשמר כמה שיותר סוללה כאשר ניתן לתת פאן-בוסט (תוספת כוח) מ-150 קילוואט עד ל-180 קילוואט (תוספת של ארבעים סוסים לאורווה) למשך לא יותר מחמש שניות בכל מרוץ, מה שנותן לנהג את היכולת להחליט מתי ואיך לעקוף.

את המכוניות אסור לטעון בזמן האימונים או המירוץ, כאשר זמן הטעינה המרבי מסוללה ריקה למלאה לא יכול להיות יותר מ-50 דקות. לסיום החלק הטכני רק נציין שמשקל המכונית כולל נהג הוא 888 ק"ג כאשר 320 ק"ג מתוך זה שייכים רק לסוללות עצמן.

זהו סופו של החלק הראשון בכתבה אשר עסק בכל העניין הטכני של הרכבים עצמם. החלק השני יעסוק בנהגים, בחוקי הניקוד והמרוצים עצמם כולל הסבבים ועוד כמה דברים מעניינים.תגובות לכתבה
1.אורי 02-01-15
וואו!!!
פעם שלישית שאני קורא את הכתבה הזאת המשפט הראשון שעולה לי לראש הוא:״איך לא כתבו את זה קודם??״
סיכום מעניין מאוד של נושא שעדיין בחיתולים, הכותב מפגין ידע ומסביר בצורה מקצועית ביותר את כל עניין הרכב המכונית, יהיה מעניין מאוד לראות איך התפתח התחום של מכוניות מירוץ חשמליות בעתיד אבל לפי הכתבה העתיד כבר כאן.
2.One 02-01-15
אכן כתבה טובה, בסופו של דבר מנועי החשמל יהיו הבוןטון הקובע
3.יוסי 02-01-15
כתבה מעניינת
4.שרית 03-01-15
מעניין!!!! שווה קריאה.
5.אור סופר 04-01-15
מרתק. זה אחד הנושאים הכי חשובים ומעניינים היום ולא רק בתחום הרכב אלא שעל אחת כמה וכמה בתעשייה ובבתים פרטיים...
בעצם מה שתלוי בהאצה של הטכנולוגיה הזאת הוא תחום הסוללות.. גדלן , מהירות ההטענה , קיבולת ובטיחות.. אפילו ציינת כי עשרות אחוזים ממשקל הרכב נובע מגדלן של הסוללות. כתבה מצוינת, מחכה לחלק השני
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 01:50-24.