טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
תן גז, באמפ לפנייך


   04-02-2015, תומר וולף   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

תומר וולף וטל דשא ריחפו באוויר, ניסו לנחות כמו שצריך ובסופו של דבר חזרו עם מסקנות על פולריס רייזר 1000. מה שבטוח, אם אתם מתעניינים ברכישה, כל הפרטים מחכים לכם בפנים

תומר וולף

"אני לא מאמין!" (שלא תתבלבלו אני בהחלט מאמין בקב"ה...), אבל, אין כנראה בן אדם אחד שהמשפט הזה לא יצא לו מהפה בזמן נהיגה, רכיבה, ריחוף, גירסה של סידרת באמפים אכזרית כשהוא יושב ברייזר 1000 ארבעה מושבים.

כשאני יושב ומשחזר את שעות הנהיגה של המבחן, אפשר לציין הרבה דברים אבל הדבר שהותיר בי את הרושם החזק ביותר זו יכולת הריחוף ברצפי באמפים ארוכים. אין לי מושג אם בפולריס ממש תכננו את הרייזר 4 להיות מכונת באמפים או שיצא להם בפוקס.

אם אתם חושבים שאני קצת נסחף או קצת מגזים, אז פשוט מאוד תמצאו דרך להגיע לנסיעה, תחזיקו את ההגה חזק ותלחצו עד הסוף ( עם הרגש הנכון כמובן..) והמשפט שכתבתי בהתחלה ייצא לכם מהפה בלי שתרגישו.

אפילו היושבים מאחור החזיקו מעמד ולא נזקקו לטיפול אורטופדי. נכון, פה ושם נשמעו זעקות חנוקות מהיושבים מאחור שאני חייב לציין שהיו גיבורים מכיוון שאף אחד מאתנו לא באמת יידע מה יקרה ואם החגיגה תסתיים בבכי, אז תודה למוטי ועומר.

יעידו על מה שכתבתי שני אופנוענים שבמקרה פגשנו בדרך שלא הבינו מה זה הדבר הענק הזה (ששוקל יותר מטון, עם האנשים) שעוקף אותם בתוך סידרת באמפים אינסופית ונעלם.

כפי שאתם מבינים הסיפור הזה עושה לי את זה. תשאלו למה? יופי, אז אני אגיד לכם. מכיוון שבתור רוכב טרקטורון תמיד היה לי פחד מלהיכנס לרצף של באמפרים. לשמור על הקו.. על הכוח.. שפתאום המרחק ביניהם ישתנה, שאיזה באמפ יהיה עמוק במיוחד וכמובן החשש מלחטוף זוגיה שתשלח אותי לאלף לעזאזל...

אחרי הטרקטורון עברתי לרייזר- 800, שהוא ממש לא מסוגל לעמוד ברצף של יותר משניים שלושה באמפים. יותר מזה הוא יוצא מדעתו, משמיע קולות של סגירות מתלה, בורח מהקו ומאיים בסלטה לפנים.

עם הרייזר-4 ממש אין חששות. הוא לא מתרגש, לא מהכמות, לא מהעומק ולא מהקצב. בהתחלה חששתי שמשהו יקרה, יישבר איזה מתלה או בולם יקרוס, אבל ממש כלום. אין דרמה כמו סירה על הגלים. הזרועות האחוריות הארוכות שמוחזקות ע"י בולמים אימתניים מחזיקים את העסק באופן מעורר השתאות.

לסיכום העניין, אני אסתכן ואומר שמעטים האופנוענים שמסוגלים לעמוד בקצב של הרייזר 4 בנסיעה ברצף של באמפים. לטרקטורונים ממש אין שום סיכוי.

הדבר הבא המשמעותי ברייזר 4 הוא ללא ספק הגודל. הרייזר 4 הוא כלי גדול חזק ומרשים, הגודל שלו מורגש בנסיעה לרוב לא כמגבלה, אבל הוא לא צעצוע והנוהג בו צריך להסתגל לאורך ולהביא אותו בחשבון במשך הנהיגה. רדיוס הסיבוב שלו לא מבייש סמיטריילר כולל עגלה.

התחשבו במה שאנחנו אוהבים

בהמשך לנושא, יכולות השיכוך של המתלים, מהלכי המתלה כל כך גדולים שבנסיעה בקו ישר, משחק עם ההגה ימינה ושמאלה מייצר נדנוד מאוד גדול שזה גם משהו שצריך להכיר ולהסתגל אליו, כאשר מתרגלים לזוויות הגלגול. הם כבר לא מפחידות והמנוע מצליח לייצר כוח זמין בכדי לתת איזון הולם.

עוד משהו שמיוחד לרייזר 4 הוא שלמרות האורך שלו ולמרות ארבעה נוסעים, הפרונט מרגיש קל מאוד, ממש כאילו מרכז הכובד נמצא על הציר האחורי . המשמעויות הן יכולת ספיגה בלתי מוגבלת של הפרונט.

הדבר השני הוא שעדיין רצוי מאוד לנסוע במצב משולב, אחרת ההיגוי לא מגיב כראוי ואי אפשר לסמוך עליו, כמובן שזה שאין דיפרנציאל עוד מוסיף קושי להיגוי.

הרייזר 4 הוא מכונה שמכוונת ללב של הנהג והנוסעים. בחברת פולריס יודעים לפרוט על הנימים של אוהבי השטח. על פניו סך הכל זה נראה פשוט.

מה אנחנו אוהבים? כוח, מהירות, יכולת שיכוך, נוחות ואמינות. איך הופכים את המשוואה הזו לכלי רכב ? כנראה בפולריס שוב פיצחו את הנוסחה והפעם בארבעה מושבים.

הרייזר 4 הוא כלי לא מדויק ולא מהוקצע ועם זוויות גלגול מפחידות, אבל זה חלק ניכר מהקסם שלו, לנהג נותרה קשת אפשריות גדולה לבחירת אופי וסגנון הנהיגה. מנהיגת טיול רגועה לחלוטין ועד לנהיגה חזקה ולוחצת הרייזר 4 מוכן לכל תרחיש. ישנם שתי נקודות שבכל זאת עיצבנו ואני מוצא לנכון לציין.

רוצים לראות עוד מבחני שטח? הקליקו

הראשונה - כלי ה- SBS משתמשים בווריאטור בתור תיבת העברה ולב הווריאטור זו הרצועה. ככל שתהיה חזקה ועמידה עדיין היא נקודת תורפה או במילים אחרות, נקודת גזירה. אני בוודאי לא יכול לדעת כמה הרצועה סבלה לפני שקיבלנו את הכלי למבחן, אבל בגלל שהיא הייתה כנראה כבר בסוף דרכה התפקוד שלה היה ירוד. זה התבטא במהירות סופית נמוכה וכמובן מנוע שמהר מדי הגיע למנתק.

מבחינתי זה, אומר שמי שרוכש כלי SBS חייב לדעת שהרצועה חייבת תשומת לב (בוודאי עם המנועים החזקים שיש היום). יש דרכים להאריך את החיים שלה. צריך להבין שאסור לה לתפקד כקלאץ' ואסור לה לסבול ממצבים של עומס כתוצאה מטיפוס איטי במצב H או ממלחמה ממושכת במצב שקיעה.

בכל מקרה, יש להצטייד ברצועה נוספת, אחרת טיול מהנה עלול להסתיים בשעות מבוזבזות וחור בארנק.

השנייה - אני לא רוצה להישמע קטנוני אבל בתור אחד שנוהג בשתי הרגליים, זה מתסכל שלחיצה על הברקס (בלי להרפות מהגז) גורמת למנוע להיחנק באופן מוגזם. אולי זו איזו הגנה חשמלית או משהו אחר אבל זה מאוד מעצבן.

לסיכום : בלי להתייחס למחיר (הכואב) הרייזר 4 הוא כלי מפתיע, כזה שמייצר חוויה חדשה של ארבעה אנשים שזה מימד חדש ומיוחד. זה שישנם ארבעה אנשים על אותו הכלי לא פוגם כלל ביכולת הדינמית שלו ואפילו משפר אותה.

אז מי שהוא חיית שטח ואוהב לצאת עם חברים שילך על המוגדל.

טל דשא

אל החולות ומעבר

לפני כמה חודשים הגיע למחוזות מדינת ישראל הבשורה החדשה ברכבי ה-SIDE BY SIDE בדמותם של הפולאריס RZR 1000 ומתחריו למיניהם כאשר החידוש העיקרי מבחינתי לפחות היה השקות הדגמים בעלי הארבעה מושבים.

את רכב המבחן אספנו מרחובות ושמנו פעמינו אל החולות אך לא לפני שהכלי הועמס בארבעה נוסעים, שהרי זו היא מטרת המבחן, לראות אם כלי רכב כזה יכול לנוע עם ארבעה נוסעים בקלות, יעילות, ובדחיפות אדרנלין נעימות.

נתחיל מסביבת הנהג והנוסעים. בתור אדם גדול שעובר את ה-1.90 מ' בקלות, ובעל משקל ורוחב לא מבוטלים, אני חייב לציין שהנוחות היא טובה עד מאוד, ובכלל היה לי נוח ליד הנהג. לכן מן הסתם לכל אדם אחר עם מימדים קצת יותר נורמליים יהיה לא מעט מקום.

הרייזר מציג גישה אמריקאית משהו, שאני אוהב עד מאוד. עמדת הנהג, לעומת זאת, מפתיעה קצת שכן מבחינת מקום לברכיים, כפות רגליים (ענקיות יש לציין) וגם מבחינת החגורות והכיסא יש מקום, מה שכן מפריע מאוד לאנשים מגודלים כמוני הוא שמשענת כף הרגל השמאלית גבוהה ולא נוחה למידותיי הגדולות, אך לא נראה שהפריע לאף אחד אחר. בגדול סביבת הנהג היא נוחה ומרגישים ישר בבית.

מבחינת תחושת ה"יוקרה", כאשר יושבים בקוקפיט, ישנה תחושה דלה משהו מבחינת אמצעים טכנולוגיים כאשר משווים אל מול הקאן אם מאווריק ה"הייטקיסט" מבחינת כמות הכפתורים, התחושה, וההסתגלות שהוא מצריך.

בפולאריס, לעומת זאת, הכל ברור. יש שיאהבו את תחושת ההייטק ויש שיאהבו את הפשטות היחסית (עם דגש על יחסית) של הפולאריס, אך העובדה בשטח היא שלא חסר שום דבר ובפועל ההתמצאות בכלי זה קלה ואינטואטיבית, אם תרצו אייפון אל מול אנדרואיד בתחושה.

תודה לשפס אופנועים על ציוד השטח למבחן
קסדה - סקורפיון - vx15
חליפה, כפפות ומשקף - fly kinetik
פרטים באתר שפס אופנועים

ההפתעה הראשונה ברכב הספציפי הזה מגיע מכיוון המתלים, אשר בנסיעה איטית (באופן יחסי) הפגינו רכות מוגזמת ומפתיעה במיוחד מכיוון הפרונט, עניין של כיול בסך הכל, אך עדיין לא ציפינו לרכינות ומריחות כאלו.

ההפתעה השניה מגיעה כאשר מגבירים את הקצב, במיוחד על באמפים אכזריים והכלי פשוט נשאר יציב, מגהץ כמו מכונת מרוצי מדבר משומנת והכי חשוב, לא שובר את הגב.

ההגה עצמו כיפי ונעים, לא חד כמו במתחרה מצד אחד, אך מדויק מספיק ומקל עד מאוד את ההסתגלות אל הכלי ומאפשר להתרכז בנהיגה עצמה מבלי לשים תשומת לב אליו ולמה הוא עושה.

אני אהבתי, אך מניסיון עבר הכלים הקטנים יותר מרגישים שונה בתחום ההיגוי כך שצריך להשוות אל מול הכלי בעל שני המושבים. על פניו לפולאריס יש את המנוע האטמוספרי (בלי טורבו) החזק ביותר מבין הכלים שנמכרים כאן בארץ אך ברכב שלנו רצועת הוואריאטור היתה כבר עייפה עד מאוד והכלי לא הרגיש חזק כמו שאמור היה להיות, עניין ידוע ברכבים בעלי הנעת רצועה.

המנוע הרגיש לינארי מאוד, מספק כוח רב בכל מקום ולא מתפרץ לרגע. תכונה שתתאים מאוד לקהל היעד של הרכב בעל הארבעה מקומות שכן כאשר יוצאים לטייל עם המשפחה/ ילדים/ חברים, התחושה היא שכל אחד יוכל לנהוג ברכב בשלב כזה או אחר בלי יותר מדי זמן הסתגלות.

רק בכדי שלא נתבלבל, כוח לא חסר, מניין הקמ"שים עולה במהירות מסחררת והאדרנלין נשפך בכמויות ככה או ככה וכמובן שעם רצועת ווריאטור תקינה לחלוטין המנוע יתפרץ יותר.

לצד השלילה אציין את צריכת הדלק. הכלי צמא ומן הסתם אם לא היה מבלה עם מצערת פתוחה לרווחה כלכך הרבה, היה צורך פחות דלק. אך בכל זאת זה מה שה-RZR דורש, גז ועוד גז. חשוב גם לציין שהמקום בשורת הנוסעים השניה לוקה בחסר, ומרכב בעל מימדים פיזיים כלכך מרשימים היה ניתן לתת קצת יותר מקום מחייה מאחור.

לסיכומו של יום, ומה שבאמת חשוב בכלים מסוג זה, החיוך לא יורד מהפנים ואני חייב לציין שכאשר ישבתי ליד תומר כשהוא נהג, לראשונה בחיי נהנתי בלי לנהוג, ושוב, במיוחד בבאמפים האכזריים שם הכלי גיהץ ללא שום בעיה ויותר מכך היה יציב וסיפק חוויה כיפית ומהירה בטרוף.

כמובן שבזמן הנהיגה עצמה בתחושות מתעצמות. הגישה של פולאריס עם כלי זה היא שונה לחלוטין מהגישה במתחרה שלו ולפי דעתי כל אחד חייב לפחות לעשות נסיעת מבחן על כלי זה בכדי להבין על מה מדובר שכן אני נהניתי עד מאוד, וגם הופתעתי עד כמה רב השונה מהדומה אל מול המתחרה שלו מבית קן אם.

מדובר בשני כלים אשר לוקחים שתי גישות שונות לחלוטין לחיים. מה שכן ברור הוא שרכב כזה עם ביצועים כאלו בעל ארבעה מושבים נותן מענה גם לנרקומני האדרנלין וגם מאפשר לטייל עם חברים ומשפחה בקצב מהיר ולאדם כמוני מדובר בשילוב מנצח.

רכב שטח ארבעה מקומות (RZR XP 4 1000)

נתוני מנוע
נפח מנוע: 999 סמ"ק
סוג מנוע: 4 פעימות דו צילינדר DOHC
כ"ס: 110
מערכת קירור: נוזל
מערכת דלק: הזרקת דלק
התנעה: חשמלית

חלקי הינע:
תיבת הילוכים: אוטומטית PVT
מצבי תיבת הילוכים: P/R/N/L/H
הנעה: 2WD/4WD לפי דרישה
תמסורת סופית: וריאטור PVT אוטמטי

מתלים:
מהלך מתלה קדמי: DUAL A-ARM WALKER EVANS 2" מתכוונן 40.6 ס"מ
מהלך מתלה אחורי: WALKER EVANS 2.5" מתלה נפרד עם מיצב מתכוונן 45.7 ס"מ
צמיג קדמי: MAXXIS BIGHORN 29X9-14
צמיג אחורי: MAXXIS BIGHORN 29X11-14
בלמים: 4 בלמי דיסק הידראולים עם קליפר קדמי ואחורי כפול

מימדים:
בסיס גלגלים: 297.2 ס"מ
משקל יבש: 723.9 ק"ג
קיבולת מיכל דלק: 36 ליטר
מרווח גחון: 34.3 ס"מ
אורך/רוחב/גובה: 370.8 ס"מ/162.6 ס"מ/ 187.3 ס"מ

יכולת העמסה:
סבל אחורי: 136 ק"ג
מימדי ארגז אחסון: אורך 57 ס"מ/רוחב 72 ס"מ/ גובה 17.8 ס"מ
אבזור: דלתות/כיסא נהג מתכוונן/ תא כפפות/לוח מכוונים דיגיטאלי הכולל: ספידומטר/מד מרחק/מד סיבובי מנוע/מד נסועה מתאפס/ שעון שעות/ מד הילוכים/ מד דלק/ בורר הילוכים/תאורה LEDתגובות לכתבה
1.טרררם 04-02-15
כתיבה טובה משני צידי החשיבה, אבל איזה כלי יותר טוב?
2.אסי 06-02-15
כתבה מגניבה .עשיתם חשק להזמין נסיעת מבחן
3.עידן 09-02-15
כתבה מעולה. עושה רושם טוב.
4.גרי 10-03-15
אכן כלי נפלא מבחינת מנוע ומתלים, אך כה חבל שכאשר קונים רכב שטח במחיר כה גבוה איכות ההרכבה כל כך נמוכה, כגון קבלת הרכב ללא מראות וצפצפה,מגיני ברכיים אשר מיועדים לנוסעים מאחור נפלו לאחר ק"מ ספורים, רעשים מאוד חזקים מאזור הדיפרנציאלי הקדמי,והבעיה העיקרית שאבנים מהגלגלים הקדמיים ניתזים ישירות לגוף ופנים של הנוסעים מאחור.
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 20:51-24.