טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
טרקטורון עם התנהגות של רייזר


   25-03-2015, תומר וולף   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

בחנו את הכלי החדש של פולריס, ה-SPORTSMAN ACE 570. לאחר גיחוך מסוים בהתחלה, הבנו משהו אחר

מסוס וחמור יוצא פרד. אז מה יוצא מרייזר וטרקטורון? – רייזרון ?!.

כל התגובות שקיבלתי מכל מי שראה את הרייזרון היו תגובות של פליאה על סף הגיחוך בסגנון של "מה זה הדבר הזה...?"

האמת שגם אני הגבתי בגיחוך. ההכלאה נראתה לי סוג של בדיחה, כאילו לקחו טרקטורון עבודה שמנמן (דגם ה-SPORTSMAN), שמו לו הגה וכיסא ויצאו בהכרזה על קטגוריה חדשה. אבל במחשבה שניה, הרי לא יכול להיות שפולריס יוציאו תחת ידיהם כלי שיהיה בדיחה. אז שמתי את הגיחוך בינתיים בצד, הפסקתי לנסות לחשוב למי הכלי הזה מתאים ויצאתי לנסיעה (לא לרכיבה).

הרייזרון מאוד נוח להיכנס ולשבת, יש בו המון מקום לרגלים, כיסא רך ונעים וחגורה צולבת שיודעת וצריכה להדק את הנהג לכיסא (היקשרות טובה ומהודקת לכיסא היא חלק מהותי ביכולת ליהנות מהנהיגה – ולבטיחות!!!). הכיסא מתכוונן, ההגה מתכוונן והכל נורא פשוט, קל ונוח.

לעוד מבחני שטח

מנוע ה-570 סמ"ק דוחף את הרייזרון בהחלטיות ומחוג המהירות מטפס בקלילות לאזור התלת סיפרתי. יופי. אבל הנה כבר מגיע הסיבוב הראשון, אז מה עושים עכשיו? איך מסתובבים? הגוף נעול בכיסא, הרייזרון בסך הכול די צר וקצר, מה? יש מצב להיכנס להחלקה? ניחשתם נכון נותנים גז! והרי זה פלא, הרייזרון לא מתרגש ונכנס להחלקה. ממש כמו גדול אבל בקטן. יש מרכז כובד מספיק נמוך, מנוע שדוחף מספיק חזק ואין דיפרנציאל.

אז צלחנו את הסיבוב הראשון. אני ממשיך לתוך שבילים מהירים זרועי בורות מגעילים של סוף חורף, שהמתלים הקצרים של הרייזרון לא ממש מסוגלים לספוג אותם, אז הוא פוצח בריקוד ובדילוגים קלים. לא הנאה צרופה אבל לא משהו שגורם לי להוריד את הרגל מהגז.

תוך כדי נסיעה אני מנסה להבין מה קורה כאן. זה עדיין טרקטורון אבל עם התנהגות של רייזר. אני ממשיך לדרבן את הרייזרון והוא משיב לי אהבה. ממש מוזר. ברכיבה בקצב מהיר על טרקטורון עבודה, הייתה נדרשת ממש עבודה של הגוף. ועכשיו, כששתולים בתוך כיסא, יכול להיות שמשחק דוושת גז, ברקס והגה מסוגלים להוות תחליף מלא לתנועות הגוף? כנראה שכן. אני גם מבין שהרבה יותר קל פיזית וגם הרגשת הביטחון הרבה יותר גבוהה בנהיגה ברייזרון מאשר ברכיבה על ה-SPORTSMAN עצמו ולכן גם אחרי שעתיים נהיגה ממש לא הרגשתי עייפות, רק כאב ברגל ימין שעבדה קשה בללחוץ על הגז.

במהלך הנסיעה לא הרגשתי צורך לשלב את ההנעה הקדמית (כמו שרצוי באחיו הגדולים). להפך: השליטה הייתה קלה יותר כאשר ההנעה האחורית בלבד הייתה משולבת. גם בטיפוסים ממש לא היה צורך לשלב וכנראה רק במצבי קיצון יהיה צורך בהנעה משולבת.

מבחינת עבירות הרייזרון יצלח בקלות כל מכשול, וזאת בזכות היכולות לתקל את המעלה או המכשול במהירות ולא בזחילה טכנית.

ברור לי שפולריס ממש לא התכוונו ליצר כלי ספורטיבי והרייזרון ממש לא כזה. אבל את מי זה מעניין לנהוג לאט בתוך מטע זיתים, אם אפשר לחרוך את השורות? אז מי שחשוב לו להגיע מאוד מהר לשדה, הרייזרון ישמח להצטרף לחגיגה.

דבר נוסף שחיבר אותי לנהיגה ברייזרון זה הפשטות והספרטניות בנהיגה. ברייזרון אין איפה להסתתר. אין מהלכי מתלה שיספגו טעויות, אין רוחב להישמר מהתהפכות ואין אורך שישמור שהזנב לא יברח. מה שאומר שלנהג אסור לעשות טעויות והנהיגה המהירה מוכרחה להיות מחושבת ומדויקת.

הבלמים של הרייזרון מתפקדים מצוין, וגם עצם היכולת לבלימה חזקה מאפשרת לתת את הברקס הנדרש ממש לפני פניה וגם במידה ויש מכשול שמחייב עצירה, לחיצה על הברקס והרייזרון נעמד במקום.

לעניות דעתי אם משהו רוצה ללמוד נהיגת שטח מהירה, הרייזרון הוא כלי נפלא ללימוד. קל מאוד לרכוש את הטכניקה הנכונה ברייזרון כי הוא מיד מספר לך איפה טעית.

אז ביליתי מספר שעות בחברת היצור המוזר ונהניתי מכל רגע. אני לא הייתי מעדיף אותו על אחיו הגדולים אבל זה רק בגלל שהם מספקים דברים נוספים שלרייזרון פשוט אין.

אז למי הוא כן מתאים? נראה לי שלחקלאים הזקוקים לפונקציה של טרקטורון, אבל נרתעים מרכיבה על כלי עם כידון, למי שזקוק לכלי צר עם יכולות סחיבה, גרירה וטיפוס ולמטיילים שלא מחפשים את אופציית הרכבת נוסע נוסף.

בקיצור, פולריס פתחו קטגוריה חדשה עם כלי חביב ומדליק, שעם מחיר של 67 אלף שקלים, בוודאי יתאים לצרכי עבודה מסוימים, אבל כנראה שהבנים של החקלאים יעשו איתו חיים.
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.א.א 27-03-15
כרגיל תומר , כתבותיך הם תענוג גדול לקריאה , מתובלים בחוש הומור ועם כל המידע שצריך!!
נהניתי מאוד
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 07:29-24.