טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
היורש: מבחן שטח ל-RZR 900 החדש


   17-06-2015, תומר וולף   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: תומר וולף

שלחנו את תומר וולף לדיונות, לכבישים, לעבור באמפים וכל זאת על מנת שתוכלו לדעת את האיכות של אחד הכלים המסקרנים בתקופה האחרונה. כל הפרטים בפנים

לרגע נאלצתי להתלבט איזה רייזר 900 לבחור מהמבחר שיש בסדרה החדשה.

ארבעה מושבים, שני מושבים, עם דיפרנציאל או בלי, עם הגה מחושמל ובלי.. ולרגע דווקא זה, שיש כל כך הרבה אפשרויות בחירה גרם לתסכול.

למה?! כי ממש לא מזמן, עניין של כמה שנים אחורה, שעוד הייתה ליגת מרוצי שטח, הקושי הגדול היה במספר המשתתפים ומיעוט הכלים המתאים, והיום המצב התהפך. יש מגוון ענק של כלים, הרבה נהגים פוטנציאלים ואפס
מרוצים.

אני בטוח שאם היום הייתה ליגה רבים היו מצטרפים והיו הרבה קטגוריות עם הרבה סוגי כלים ורמות נהיגה. בקיצור הייתה יכולה להיות ממש חגיגה. אז היום יש מגוון גדול מאוד של כלים אבל מנגד יש את "חוק ספורט מוטורי" שבעצם הרג את הספורט. חבל...

אז כמה פרטים חשובים בעניין ה-900 S החדש ובעצם למה כנראה פולריס הוציאו גרסה חדשה ושונה מה-900 XP הראשון.
מסתבר שהמעבר למתלים אחוריים ארוכי זרועה בתצורה של ה-900 XP הישן וגם של דגם ה-1000 XP היוו שינוי מאוד מהותי בהתנהגות הכלים. זאת אומרת שיכולת הספיגה שלהם עלתה באופן דרמתי, אבל זה בא על חשבון יציבות.

כנראה רוב הרוכשים של הרייזר לא באמת רוכשים אותו לתחרויות אלא לנסיעת שבילים וטיולים והרכות המוגזמת גרמה לחוסר ביטחון בנהיגה וכנראה גם ריבוי התהפכויות, לכן פולריס החליטו להוציא סידרה מאוזנת יותר שמתאימה לפלח השוק העיקרי.

העיצוב של-900 זהה לסדרת ה-1000. תא הנהג פשוט ומוכר. יש מרחב מספק, כיסאות נעימים, אם כי פשוטים ובעלי תמיכה בסיסית בלבד (גם נושא החגורות די מעייף ולא נוח. מי שירצה פתרון איכותי, יאלץ לרכוש דגמי כיסאות וחגרות משופרים). הגה מתכוון, לוח שעונים עם חיווים רבים ומגוונים ודלתות צד שנותנות הרגשה של ביטחון.

ישנה תוספת חיובית של ידית בלם יד קטנה ונחמדה ממש כמו ברכב רגיל, לקח לפולריס הרבה זמן להבין שיש צורך בבלם יד מסודר ולא באלתורים מוזרים.

אז למבחן לקחתי את הדגם שני מושבים עם דיפרנציאל (לא שממש זה משנה לי). היתרון של הדגם עם הדיפרנציאל הוא בנסיעה על אספלט, פשוט אין מלחמה של הצמיגים האחוריים, אז מי שמתכנן גם נסיעה על כבישים יש עדיפות לדגם עם הדיפרציאל.

אם כבר ציינתי את נושא הדיפרנציאל, בשנייה שהגלגלים יורדים לשטח אני גם מחבר אותו וגם משלב הנעה לארבעת הגלגלים. למה? פשוט השילוב מייעל מאוד את הורדת כוח המנוע לגלגלים וגם משפר מאוד את יכולת הפניה. (ולא, זה לא גורם לבלאי מואץ - להפך זה מחלק את העומס בצורה מאוזנת שומר על כלל המכלולים ובעיקר מאוד מאריך את חיי הצמיגים האחוריים).

אז יצאתי לדרך מסוכנות רז-גל לשבילים המוכרים של איזור תל צפית וכמובן שהלב שלי משך אותי לדיונות של ניצנים. כבר בשבילים מורגש השינוי המהותי בין ה-900 הישן (וגם ל-1000) לבין ה-900 החדש.

ה-900 החדש לא סובל מנדנודי שילדה ורכות אלא נשאר מהודק וממושמע – המעבר למתלה בתצורת A ובתוספת מוט פיתול מחסלת לחלוטין את בעיית הנדנוד וגורמת ל-900 להישאר מהודק ומדויק. כמובן שיש גם מחיר לעניין – והמחיר הוא בפגיעה ביכולת להעלים חריצים ובורות מזדמנים, לא שיש איזו בעיה לחלוף על פני כל רעות הדרך בגז מלא, פשוט החוויה עוברת גם לנוסעים בכלי.

בשבילים המנוע 75 כ"ס מרגיש חזק ונמרץ ודי בקלות מעביר את ה-900 לסדרת שלוש הספרות וגם דואג שה-900 יישאר שם ככל שהנהג יחפוץ. המהירות הסופית כמו בכל הכלים המונעים ע"י ורייאטור לא חוצה את קו ה-120 (מעניין מתי אחד היצרנים יצליח לפרוץ גם את הגבול הזה..) אבל בשטח זו מהירות מאוד גבוהה ובוודאי מספקת. אז בשבילים ה-900 מתנהג למופת מפרגן לנהג ונותן תמורה מלאה.

מהר מאוד הגענו לדיונות, גם בכניסה לחולות המנוע לא ניכנע וממשיך לתת פייט ה-900 משדר קלילות וזרימה. ואז הגיעה סידרת הבמפים הראשונה. לא ידעתי באמת למה לצפות, הסתכלתי רחוק החזקתי חזק את ההגה ונתתי גז. המסר היה ברור ומידי. תירגע.

ה-900 לא ברח מהקו , לא נתן זוגיות, לא סגר מהלך מתלה אבל, העביר את חווית הבמפים ישר לכיסא ובלי לסנן שום פרט. הבנתי שיש לי כאן עסק עם כלי עמיד וקשוח ושאם אני רוצה לשחק משחקי במפים אין בעיה אבל צריך לקחת בחשבון שעוברים את הבמפים ביחד על כל המשתמע מכך.

ה-900 מרגיש חזק ונמרץ בייחס לרייזר ה-800 אבל מי שיעבור מה-800 ל-900 יתחבר אליו ברגע וירגיש שמישהו פשוט שמע את בקשתו והגדיל לרייזר שלו את הכוח המהירות וגם שיפר את היציבות.

לסיכום: לאחר כ-150 ק"מ (שחיסלו את מיכל הדלק) על דגם ה-900S של שבילים וחולות, יש הרגשה שיש יורש לרייזר 800. יורש שלא נפל רחוק מהעץ ולא נדרשים כישורי נהיגה מיוחדים בכדי לנצל אותו עד תום.

נתוני מנוע

נפח מנוע: 875 סמ"ק

סוג מנוע: 4 פעימות דו צילינדר

מערכת קירור: נוזל

מערכת דלק: הזרקת דלק

התנעה: חשמלית

תיבת הילוכים: אוטומטית PVT

מצבי תיבת הילוכים: P/R/N/L/H

הנעה: 2WD/4WD לפי דרישה

תמסורת סופית: וריאטור PVT אוטמטי

מתלים:

מהלך מתלה קדמי: DUAL A-ARM PERFORMANSE SERIES PODIUM X 31.1 ס"מ

מהלך מתלה אחורי: DUAL A-ARM PERFORMANSE SERIES PODIUM X 33.5 ס"מ

צמיג קדמי: GBC 27x9-12

צמיג אחורי: GBC 27x11-12

בלמים: 4 בלמי דיסק הידראולים עם קליפר קדמי כפול

מימדים:

בסיס גלגלים: 200.7 ס"מ

משקל יבש: 547.9 ק"ג

קיבולת מיכל דלק: 36 ליטר

מרווח גחון: 32 ס"מ

אורך/רוחב/גובה: 269 ס"מ/152 ס"מ/ 181 ס"מ

יכולת העמסה:

סבל אחורי: 136.1 ק"ג

יכולת גרירה: 680 ק"ג

מימדי ארגז אחסון: אורך 52.5 ס"מ/רוחב 94 ס"מ/ גובה 20 ס"מ

אבזור: תא כפפות, לוח מכוונים דיגיטאל הכולל: ספידומטר/מד מרחק/מד סיבובי מנוע/מד נסועה מתאפס/ שעון שעות/
מד הילוכים/ מד דלק/ בורר הילוכים/תאורה.תגובות לכתבה
1.דוד 17-09-15
מקווה שזו הפעם האחרונה שאתם מצטלמים על חוף הים.... בפעם הבאה זה ייגמר עם וואחד קנס. קבלו זאת כהערה בונה. חג שמח!
2.מושי 17-09-15
אחרי זה מתפלאים שקוראים לRZR הנהדר :ארסמוביל"...
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 15:15-24.