טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
מתגלגלים לבאחה


   12-09-2008, ערן שלמה   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

מירוץ הבאחה 1000 הוא מירוץ השטח הקשה והמאתגר ביותר בעולם. אילן יעקובי, נכה על כסא גלגלים, מתכונן למערכה בפעם השלישית. naZZima מתגייסת ועוקבת מקרוב.

אילן יעקובי (40), ממושב בשפלה, הוא נכה על כסא גלגלים שלא נרתע בקלות מרעיונות הזויים, למעשה ככל שהאתגר העומד לפניו קשה יותר להשגה, כך עולה רמת המוטיבציה שלו לכבוש את היעד. לראיה הבחור החביב הזה השתתף כבר פעמיים בראלי הקשה ביותר בעולם.
עכשיו, שש שנים אחרי טבילת האש השנייה, הוא מחפש לסגור חשבון ומתייצב מול האתגר בפעם השלישית בטרה לסיים את המירוץ!

יעקובי נפצע לפני כ-15 שנים בתאונת טרקטורון שהשאירה אותו משותק מהרגליים ועד קו גובה החזה. טכנאי המטוסים הצעיר מחיל האוויר מצא את עצמו עומד בפני מציאות חדשה ונוקבת, טיפולים, לימוד, מאמץ, אימונים, חוסן נפשי, הסתגלות, הבנה, השלמה ועוד הרבה אי אלו מילים שבסופו של דבר מתכנסות למילה אחת – שיקום.
עוד בהליך השיקום הראשוני, יעקובי לא ישב ומירר על מר גורלו, כסא הגלגלים זה לא הדבר שיעצור אדם שכמותו מהגשמת חלומות, יצירה, עשייה ופעילות, אקסטרימית ככל שתהיה.
מגיל ילדות ידיו עוסקות בכל, החל ממכונאות, מסגרות, נגרות, פחחות, צורפות, פיסול ועוד. סיבוב קטן בביתו חושף אין ספור מיצירותיו של בעל ידי הזהב, לא סתם החברים הקרובים קוראים לביתו "המוזיאון".

חלום הבאחה

במהלך שנת 1999, במסגרת פעילות של עמותת אתגרים, עמותת ספורט אתגרי לנכים, התקבצו להם שישה נכים המכורים לאדרנלין וזרקו לאוויר את רעיון הבאחה, כעבור שנתיים, הם כבר מצאו את עצמם אוחזים בהגה בלב מירוץ באחה 1000. ששת הנכים: אילן יעקובי, אייל ירושלמי, אלון מאורי, דודי וינרב, יוסי ברדה זכו לתשומת לב גדולה מצד התקשורת שכן הם קבוצת הנכים הראשונה שהשתתפה במירוץ הוותיק. השישה התחרו על גבי רכב מסוג תומקאר שהושאל להם על ידי יורם זרחי, יצרן הרכב הישראלי.
למרות הרצון הטוב וכל ההכנות שקדמו לאירוע, החבר'ה נאלצו לפרוש כבר אחרי 130 מייל.
בעקבות ההתנסות הראשונית הם הבינו שבכדי לסיים את הבאחה חייבים כלי רכב מושקע!

המירוץ לבאחה 2002 המשיך בכוחות מתוגברים, הוחלט לבנות רכב לאימונים ובמקביל נכנסה החבורה לשותפות עם בחור אמריקאי ויחד קנו את רכב המירוץ שהוכן מבעוד מועד בארה"ב. בינתיים בארץ, היה מי שאחראי על בניית רכב האימונים והיה מי שאחראי לגיוס הספונסרים. אחרי שצלחו את שלב ההכנות, עמדו החברים על קו הזינוק, חדורי מוטיבציה ונעולים על המטרה. ההבדל בין אנשים למכונות נמדד בסופו של דבר בגורם קטן שנקרא "נשמה". אותם נכים חדורי האמונה לחצו קצת מעבר לגבולות היכולת של המכונה ונאלצו לפרוש אחרי 380 מייל עת המנוע בחר להתנתק מהגיר ולהוציא את הצוות מהתמונה.

לאחר המירוץ השני, המזל הרע החל להכות בצוות וגרם לנפילת מתח כללית, מאחר ולא נמצאו ספונסרים וההשקעה הכלכלית הייתה רחוקה מסיום. יעקובי רכש את חלקם של האחרים ברכב, והתפנה לטפל ולהכשיר את הרכב למערכה השלישית.

הבאג בחיפושית

בחלוף הזמן רכב האימונים, הבאגי, הפך להיות האושיה המרכזית.
הבסיס העיצובי של הבאגי דומה מבחוץ לחיפושית, "האמא של רכבי השטח". לחיפושיות במירוץ הבאחה יש שלוש קטגוריות שונות, ויעקובי מכוון את עצמו לקטגורייה הבכירה. כל קשר בין ליבה הפועם של החיפושית על כל מכלוליה לחיפושית המקור – הוא מקרי בהחלט.
הבסיס החל ממנוע טרנספורטר עם גיר תואם, בולמים עדינים והגה מכני. מערך השיפורים המתוכנן הלך וקרם עור וגידים במהלך השנים, המנוע הוחלף ואת מקומו תפס מנוע סובארו 2500סמ"ק, הלקוח מדגם ה B4, שמונה בולמים מקצועיים בעלי מהלך בוכנה היסטרי, מערכת ההיגוי עברה שדרוג משמעותי ונשאר רק פרט אחד על הפרק – הגיר. לאחר התייעצות עם מיטב המומחים בארה"ב הוחלט לרכוש גיר יעודי שמותאם לתנאי הבאחה. רכישת הגיר, ההמתנה למשלוח, ההרכבה בארץ ועד לנסיעת המבחן היו מעורבים בציפייה עמוקה. למרבה הצער אחרי מספר נסיעות התברר כי הגיר אינו תקין והוחלט להחליפו.
שוב משלוח הגיר לארה"ב, רכישת גיר חדש, המתנה למשלוח, פירוק והרכבה.. נסיעת מבחן ועוד אחת ועוד וגם הגיר השני נאלץ לשוב על עקבותיו. מאחורי כתיבת שורות אלו, אותם אתם קוראים בשברירי שניות, עומד זמן ממושך, כל –כך ממושך עד כדי כך שעברו חלפו להם ארבע שנים , בהם התחלפו לא פחות מחמישה גירים. הרוח יצאה מהמפרשים והייאוש תפס מקום מרכזי, החיפושית העלתה אבק במחסן.

לפני כחצי שנה יעקובי נכנס למחסן וראה מולו את האנדרטה היוקרתית מונחת לה תחת שכבות אבק, התהייה מה לעשות עם הגופה הזו העלתה שתי אפשרויות, האחת להרים ידיים ולהפטר ממנה והשנייה, להטעין את מצברי הנפש ולחזור למסלול. הרמת ידיים היא לא חלק מהלקסיקון של יעקובי ומהר מאוד החלו למצוא פתרונות לבעיית הגיר. הוחלט לרדת מהגיר המקצועי ולשנות כיוון, את המקום תפס לו גיר מרכב אאודי 100. נסיעות המבחן עברו בהצלחה והחיפושית חזרה לתמונה בכוחות מחודשים !

מחפשים שותפים להצלחה

כידוע לכולנו, יציאה לאתגר שכזה כרוכה בלא מעט משאבים, כוח רצון ומוטיבציה יש בשפע, אבל עם הנתונים האלו קשה להמריא מהארץ, שלא לדבר על חציית קו הסיום של הראלי. בימים אלו, כשמתחילים להיערך להשתתפות במירוץ של שנת 2009 החל במקביל גם מירוץ גיוס הספונסרים להגשמת המטרה.
מעבר לפרסום שיתקבל על ידי כל גופי התקשרות, יש בגיוס הכספים בכדי להביא להגשמת מטרה שאינה נאמדת רק ברצונו הפרטי של הבודד אלא בהוכחה כי האדם, מוגבל ככל שיהיה, יכול לעמוד בפני כל אתגר שרק יתייצב מולו.

מתוך ששת הנהגים שהיו בקבוצה הראשונית נשאר יעקובי לבדו, כשהוא זוכה לתמיכת החברים מהמושב שעוזרים בכל מה שהם יכולים. ההפסקה הארוכה בשטח הפעיל של מירוצי השטח, השאירה את יעקובי קצת מחוץ לתמונה. במטרה להתחיל באימונים רטובים הוא מתכוון להיכנס ולהשתתף בליגות הראלי הקיימות בארץ, בשלב זה מחפשים גם נווט אשר ייקח חלק פעיל בחוויה של פעם בחיים, או לפחות לשלב הראשוני להשתתפות במספר מירוצים כאן בארץ, עד אשר ימצא הנווט שירצה לצאת לקרב הגדול אי שם בחצי האי במקסיקו.

רגע לפני הסיום של הסקירה הראשונית, נפנה את המעוניינים לאתר האינטרנט של הקבוצה, Outstanding, שם תוכלו לקרוא יותר לעומק אודות הליך בניית הרכב, החוויות מההשתתפות במירוצים הקודמים ועוד מידע כללי רב אודות הקבוצה ומעלליה. מערכת naZZima תמשיך ללוות מקרוב את יעקובי ומדי פעם יעלו באתר עדכונים לגבי הליך ההתקדמות להגשמת היעד.
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.בן צ'רניחובסקי 12-09-08
כתבה מושקעת מאוד ומעניינת..
כבוד גדול לאילן, אשר חי בתנאים לא תנאים, והולך להתחרות במקומות שגם אנשים ללא מוגבלות כזו או אחרת נכשלים..
מאחל לך המון המון בהצלחה,
בן צ.
2.אסף ארצי 12-09-08
בנייה מדהימה.

ניכרת השקעה גדוה...

אנשים מדהימים!!!

שיהיה בהצלחה, מחזיקים אצבעות!
3.נדב צגהון 12-09-08
נראה ממש מפחיד הבולמים האלה :ם
4.=[ 12-09-08
חחח מזה הרכב הזה חיפושית שטח ? D: ניראה אבל סבבה
5.דורון סיני 12-09-08
כתבה מושקעת ויפה!
אילן בן אדם מדהים ואני מכיר אותו אישית!

הבאגי הזאת היא לא עוד חיפושית קומבינה, אלא משהו אחר לגמרי.
6.תום סברלו 12-09-08
ערן כתבה יפה מאוד... תודה על הכל יצא יפה
7.5 12-09-08
כל הכבוד על לקיחת האתגר ועל התעוזה!

הערה לנזימה: הבאחה הוא אמנם מרוץ קשה, אך הוא בהחלט לא הקשה בעולם... גם לא אחרי שהפסיקו להתחרות בדקאר (שמאז ומתמיד נחשב לקשה מכולם). יש עוד המון מרוצי שטח מפרכים וקשים פי כמה וכמה לפני הבאחה 1000. (מבלי לגרוע במאומה במשימה שלקחו על עצמם החבר'ה מאאוטסטנדינג)
8.מדהים! 12-09-08
כמה כוחות נפשיים צריך, כיף לקרוא על כאלו אנשים
המון הצלחה לאילן, מחכים לראות אותך בכותרות

כל הכבוד!
9.COOL 12-09-08
לפי התמונות נראה שהבחור לא פראייר בכלל
אהבתי את הסמל נכים על הדלת :)
10.ים סוסנה 12-09-08
אילן , אתה גדול מהחיים ומהווה מקור השראה לכולנו !
אני יכול רק להצדיע לך על הנחישות והיכולת... הטכנית והמנטלית.
את תהליך הבנייה האיכותי ביותר שמוצג באתר כבר ראיתי מזמן והגיע הזמן לעדכן אותו , לא ?
חברים , העבירו את הכתבה במייל - יתכן והיא תגיע למישהו שיכול לתמוך באילן.

הרבה בהצלחה
ים
11.רונן 12-09-08
מלך מלך מלך כל הכבוד סוף סוף משהו מיקצועי ברמה גבוהה
12.ל 7 13-09-08
באחה 1000 הוא לא הכי ארוך אבל הוא הכי קשה

אילן אתה איש גדול, תהנה מכל החוויה ואין לי ספק שתביא כבוד
13.ראם אדרי 13-09-08
כתבה יפה מאוד אני מקווה שהוא יגשים את חלומו ושיצליח בתחרות ...
14.זה זה 14-09-08
זה המרוץ הארוך ביותר ללא שנה
ואין ספק שהבחור תותח/משוגה
15.ערן שלמה - עורך האתר 14-09-08
מירוץ הבאחה 1000 נחשב למירוץ הקשה בעולם מאחר ומדובר באתגר שונה מהראלים האחרים אותם אנו מכירים. ב"באחה 1000" נוסעים מעל 1000 מייל ללא עצירות בדרך, עם זמני מינימום מנקודה לנקודה שחייבים לעמוד בהם. המבחן למכונה הוא קשה פי כמה וכמה מאשר בראלי בן שבוע ימים שבו עוצרים בכל יום למנוחה. מרבית הצוותים מחליפים נהגים כל 200-300 מייל בכדי לרענן את השורות. בודדים הנהגים /רוכבים אשר לוקחים על עצמם את כל האתגר מתחילתו ועד סופו. בשנה שעברה משתתף ישראלי, ג'וי בירן הצליח להשלים את המשימה בגפו.
16.תומר בלומנשטין 14-09-08
וואלה אילן סחתיין על ההשקעה הבאגי שלך תותחית אש שיהיה לך המון בהצלחה ואל תישכח אותנו שתיהיה בפודיום (:
מקום ראשון !!!

תומר .ב.

17.שרית 28-09-08
:)
ללא מילים :)
18.עדי 09-10-08
אילן אתה תותח
19.אין כמו אילן 26-10-08
שמעתי שניצן שקל גם נכנס לתמונה !
שיהיה בהצלחה !
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 22:33-24.