טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
מירוץ אנדורו אופנועים - סבב 1 - "מלחמת ההתשה"


   12-10-2008, ערן שלמה   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

מלחמת ההתשה, קיבלה נופח קצת שונה מזה המופיע בתולדות עם ישראל. מסלול מתיש עד בלתי עביר הכתיב את תוצאות הסבב הראשון בליגת האנדורו הישראלית לעונת 2009. מירוץ פתיחת העונה של עמותת רוכבי השטח.

"הם סאדיסטים? אני אראה להם מה זה חו"ל!" חשב בליבו היימן, אץ רץ וטיפס באי אלו עליות תלולות שכל מצאן הוא בו-נראה-מי-ישבור-את-מי. אם השידור של הדר מרקס בגלגל"צ היה מעביר דיווחי תנועה גם מהשטח, ייתכן וחלק מרוכבי העממית היו משנים כיוון בשל פקקים אין סופיים וקרוב לוואדי שדני, חיים או משה היו מוצאים את הזמן לשלוח תזמונים של עשר דקות עד רבע שעה ממרגלות העלייה ועד לקצה השני שלה בשל עומס כבד ופקוק לפרקים.

ליגת האנדורו הישראלית יצאה לדרך בשבת, ה- 11-10-2008, במירוץ הראשון לעונת 2009. במהלך העשור האחרון עמותת רוכבי השטח הצמיחה כנפיים ובנתה בהדרגה את המפעל המכובד הזה, שכיום מהווה את ספינת הדגל של הספורט המוטורי בישראל. השינוי המהותי ביותר שעמד בפני מבחן, הוא צוות הפקת האירועים הנוכחי, מבית "באחה ישראל" תחת שרביטו של נועם היימן. היימן, שהשתתף במכרז העמותה על הפקת הליגה לעונת 2009, מול צמד המפיקים גולדשטיין את דרזנר, זכה ברוב קולות ומיהר להכין את שיעורי הבית.

חברי העמותה ידועים כ"סאדיסטים לייט", הם אוהבים מסלולים קשים ומאתגרים! היימן, שהיה באוגוסט האחרון כצופה בISDE (אולימפיידת הסיקס דייז) ביוון, הכין את מתווה המסלול למירוץ בסגנון ספיישל טסט (קטע מדידות זמנים + הקפת התשה לאחר כל מקצה, בזמן מוקצב) איכותי, חורש העצים במקטע הוואדי, בעומק השטח של גבעת המורה, רווי עליות וירידות חדות, סיבובים צפופים ובעיקר רכיבה טכנית לצד מקטעים קצרצרים שאפשר היה לטפס בהם עד קצה ההילוך השלישי.
הכל טוב ויפה, הקהל הרב חלש על נקודות הצפייה האסטרטגיות באזור הספיישל ולא בדיוק הבין למה הרוכבים הורידו קצב בצורה כל כך משמעותית בהקפה השנייה. ההסבר לכך טמון בהקפת ההתשה, שלא תכנס לספר הזיכרונות תחת ההגדרה של "טיול בפארק", אף לא עבור טובי הרוכבים בקטגוריות השונות.

שני שיאים חדשים נשברו אתמול, הראשון – בהמשך למגמת העלייה המתמדת מהעונה הקודמת, הגיעו מספר שיא של 126 רוכבים בקטגוריות השונות, שאפו! השני – מספר שיא של רוכבים שלא הצליחו לסיים את המירוץ, כ -91 רוכבים שנאלצו לפרוש או לא עמדו בזמני הגג המוקצים להם במירוץ בן שלוש וחצי שעות. ייתכן כי היימן הרים את רף מידת הקושי יתר על המידה ובהחלט יש מקום לשקול מסלול מעודן יותר, ימים יגידו.

רחבת הפיטס הורכבה בצורת האות ר', שורה ארוכה במיוחד לרוכבים "דלי התקציב", שהתמקמו תחת צלייה גדולה מטעם ההפקה, דבר שהפך לשגרה מבורכת. בצלע המשלים אוהלי הקבוצות הרשמיות: מטרו - ימאהה, קמור עם הוסקוורנה ו – BMW, אבניר – סוזוקי, וד.ל.ב עם אופנועי KTM. לפני כחודש אישרה העמותה את הקמתן של קבוצות לוויין, שיכנסו תחת כנפיה של נותנת חסות גדולה, קבוצה אחת שכזו עמדה לנגד עינינו ועמדה לתפארת: עשרה רוכבים חברים בה ואין סיכוי שתצליחו לפספס אותם, מעבר לחסות הכללית של KTM, הם נהנים מטיפול אישי מידי ערן סטאריק, חסות של אתר האוכל 2EAT ושל REPSOL, מעבר למצב הרוח החמים באוהל הקבוצה העטוף כולו בפרסום מאסיבי, שמות הרוכבים מתנוססים על גבי החולצות וכן גם על כנפי האופנועים בגופן אחיד, כן ירבו!

מקצועית בינונית E-2
מבין מי שהצליח לפלס את דרכו ובאמת לרכב על "מסלול האימה", היו אלו חברי הקטגוריות המקצועיות שסיפקו לנו גם דרמות של מירוץ אופנועים אמיתי ולא רק מפל דומינו של פורשים זה אחר זה. יוני לוי חוזר מפציעה ממושכת בשורש כף היד, והוא המועמד הבלתי מעורער להניף את הגביע. הוא נכנס למסלול, פותח את מבערי הקיטור, מקפץ כאיילה על הסלעים ועוצר את השעון על הזמן הטוב ביותר - 05:23.51. בהמשך הוא מחליק וחוטף מכה שמסמנת לו, כי היום זה לא היום שלו. הוא ממשיך לרכב בחוסר שיווי משקל ומאבד במהרה את המיקום המובטח.
דן מיה, הטוען לכתר מבית ימאהה, מנפץ במהלך השבוע את האופנוע שלו ולוקח בהשאלה את האופנוע של שלום אוחיון, צהלות הקהל נשמעות למרחוק בכל פעם מחדש כשמיה מגיע לקפיצה ופורש כנפיים, הדבר מדרבן אותו ובשילוב הידיעה כי לוי מחוץ לתמונה, הוא ממיר את האנרגיה המצטברת בראשו דרך ידית המצערת היישר אל ריכוז אדי הדלק במאייד ונותן למנוע לעבוד ללא הרף. הוא מצליח להשיג את התוצאה השנייה בטיבה במדידת הזמנים, כשנייה אחרי לוי, אך מסיים ראשון עם זמן כללי של 33:21.21, כ- 16 שניות לפני הבא אחריו, זיו כרמי שנתן הצגת רכיבה כמו שכתוב בספרים. במקום השלישי סיים חבר נוסף מקבוצת סוזוקי – נמרוד חמו. עופרי שטראוס, העולה החדש לקטגוריה, אחרי שלקח את אליפות ה – E1 בעונה הקודמת, מסיים במקום הרביעי.

מקצועית קטנה E-1
בהעדרו של שטראוס מהקטגוריה קטנת הנפח, עומס מתחרים ראויים יקראו תיגר על אוריה כרמלי, מי שזוכר את מאבקי עונת 2007, בה היו רואים את כרמלי ואת זוהר גלילי הוותיק מחליפים מקומות באורח תדיר על המדרגה הגבוהה בפודיום, יופתע לגלות שגלילי, שחצה את שנות העשרים לחייו לפני שני עשורים, עדיין בתמונה בקטגוריה הזו. כרמלי טס על המסלול וגלילי טס בעקבותיו, הפער בין השניים בסיום עומד על פחות מארבעים שניות כשידו של כרמלי על העליונה. הדר עציוני ותומר שמש נלחמים על המדרגה הפנויה בפודיום כשעציוני מסיים בפער 13 שניות לפני שמש.

מקצועית פתוחה E-3
במקצועית הפתוחה, האופנועים מעובי הנפח והמשקל, הקרב קשה עוד יותר במסלול טכני שכזה, נדב לוגסי ממשיך ללעוג לגילו ואלמלא מספר שערות לבנות על ראשו, לא היה כל זכר למשהו שיעיד על כך שהוא כבר לא ילד. לוגסי רוכב טכני מעולה שמנתב את הגלגל הקדמי בדיוק על הקוליס הנכון, בצורה כזו שהוא לא מבזבז אנרגיה על אי אלו מכשולים בדרך, ומסיים בפער משכנע של יותר מארבע דקות משחר סולמיני הרוכב על הוסקווארנה 510.

רוכבי הקטגוריות העממיות והמתחילים נשרו בקצב מסחרר בזה אחר זה, עומרי סגל, סיים במקום הראשון בעממית הקטנה ואחריו אודי לפיד ורונן מדיאל. בעממית בינונית דוד בטשון היה היחידי שהגיע לקו הסיום בזמן המוקצב, וליאור אברהמי, אותו נראה גם בעוד שבועיים במירוץ הטרקטורונים, מפגין כושר גופני מעולה ולמרות הקושי הפיזי היה היחידי לסיים את המירוץ בקטגוריה העממית הפתוחה.

באגף הסניורים, מחיאות כפיים לשבעת המופלאים, "הצעיר עיניו טובות, אך הזקן מטיב לראות ממנו" כתבה הגב' בובליל ליוסי - מלך ישראל מהאח הגדול, בברכת ראש השנה. שבעת הסניורים הצליחו למרות מרום גילם לסיים את המירוץ כהלכה. ברק דודאי הראה לכלום מי שולט בואדיות העמק, אחריו רז היימן על גבי BMW450X חדש, וצליל וונדרהורן שלא יודע מנוחה מהי.

במתחילים, תצוגת יחיד של יובל אריאלי שרדף בעיקר אחרי עצמו, אחריו סיים אדם שגיב
בקטגורייה החדשה, סופרסניורים – חנן ליבני היה היחידי שהשלים את המשימה בהצלחה. עוד השתתפו בקטגוריה דובי כהן, שהגיע מהקצה השני של הארץ, אי שם באילת. והלל סגל, שהחליט בגיל 60, לקחת חופש ממקום מושב הנווט בג'יפ שלו ועבר אל אוכף הWR.

במגמה מעורבת
בעוד הבורסה משתגעת לנו בגרף ירידה מתון ביותר, נראה כי עמותת רוכבי השטח ממשיכה במגמת העלייה המתמדת, חברת שעוני "טיסו" (TISSOT) כבר רכשו את המניות שלהם והם נותני החסות המרכזיים של הליגה לעונה זו.
מנצחי הקטגוריות המקצועיות קיבלו שעונים איכותיים מבית היצרן. חברת רד בול שנכנסה לאחרונה לאירועים המוטוריים בארצנו, ממשיכה לצבוע את מרכז הרחבה עם האוהלים הגדולים ושער ההזנקה / סיום.
המפיק החדש, נועם היימן, משלב בין היסודות הפדנטים שאותם הביא מהמירוצים הרבים בהם הוא מבקר בחו"ל לבין הסטנדרטים שהורישו קודמיו בתפקיד הנוכחי. כנראה שחלק משלב הסקת המסקנות יהיה מסלול קצת יותר מעודן עם אחוזי מסיימים גבוהים יותר.

תוצאות הסיום המלאות.
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.odeser 12-10-08
נראה שיהיה אחלה תחרות. אהבתי את הקבוצה של KTM איך הכול מסודר עם שמות והכול
2.דרור ש 12-10-08
כתבה מענגת, אין מילים!
היימן מכוון מאוד גבוהה... עניין הקושי של המסלול יכול להבריח הרבה רוכבים וחבל
לא מבין למה הוענקו פרסים דווקא לקטגוריות המקצועיות ולא למתחילים שמשקיעים ממשאביהם הפרטיים.

3.zako 12-10-08
תלמדו קצת מפול גז.......
מה זה הכתבה העלובה הזו.....
עשו בוק ליוני לוי???!!!!
4.ל - 3 zako 12-10-08
מה קרה? יוני לוי קיבל בראש אז מתחילים להתבכיין?!
5.מה עם הכרוב 12-10-08
למה הוא לא מוריד כמה קילוגרמים... זה לא יכול להימשך ככה...
6.גביעים 12-10-08
אולי הגיע הזמן שילמדו בעמותת הטרקטורונים להעניק גביעים כאלה במקום הכוסות חד פעמיים שלהם
7.נדב צגהון 12-10-08
ידידה שלי אמרה לי שגם דוד שלה מתחרה,אבל לא האמנתי.
מספר 277 אבי נגר.
8.אולי הגזמתם? 12-10-08
תסלחו לי על הבורות בתחום אופנועי האינדורו, אך מה הטעם בבנית מסלול שבו אחוז הלא מסיימים גבוהה בצורה קיצונית 35 רוכבים שסיימו לעומת 91 רוכבים שלא סיימו.
מה רצו מארגני התחרות להוכיח?
מענין אותי לשמוע את התיחסותם ודעתם בנושא.אולי ישנו הסבר הגיוני .
רמי.ח
9.צופה בתחרות 12-10-08
ליאור אברהמי נהג מצויין, כישרוני בטירוף
10.קורנליוס 12-10-08
קודם סולחים לך רמי :)
עכשיו רציני לפי דעתי רצו להבליט קצת את המיתחרים היותר רציניים ולהעלות רמה.
וגם זה יעזור לרוכבים ש"שרדו" עם ספונסרים.
11.דור 12-10-08
יובל אריאלי ורז ידן כול הכבוד!!!!!
גאים בכם !!! כבוד לתענכים!
12.יוני תרד 12-10-08
כל הכבוד על הטבלה תוצאות!
ירדתם בהשוואות ופירוטים (רעש האגזוזים מהדהד....) אבל עדיין צריך לתמצת או שלפחות מתחת לכל תמונה ציטוט נבחר.

הבעיה היא כניראה אצלי אז לא להעלב.
13.כמה כוסיות לעזאזל... 13-10-08
נענע קרעת אותי עם הציטוט של הגב' בובליל... הצעיר עיניו טובות, אך הזקן מטיב לראות ממנו
חזק!!!
14.צופה 13-10-08
אברהמי תעשה לי ילד
יא כריש !
15.קפוצ'ון 13-10-08
מסכים עם דרור(2) צודק ב 100%
zako תחזור למקום שממנו באתה תפסיק ללכלך "כתבה עלובה" עתלק
אם היא הייתה עלובה לך תקרא ספר ותעלה לישון חמוד..
16.תולי חתלתולי....... 13-10-08
תגובה ל3 ותגובה ל4 מה קרה אתם לא יודעים לפרגן ליוני לוי מה כואב לכם, לכו לאח הגדול ותתלוננו ... חחח
17.ברלה 13-10-08
סיקור נפלא תמונות מדהימות.חג שמח
18.יוני סרור 14-10-08
וואו איזה תחרות אדירה רואים שהיה מתיש! כל הכבוד לכל המשתתפים כן ירבו כמוכם!
19.מאקס 15-10-08
תשמעו אנייי רוצה לקנות טרקטרון !!אבל כלי ספורט ..אני מבולבל ולא יודע מה לקנות ?? האם לקנות בומבדיר די אס 650 או די וי אקס 400 או פרטדור !! רוצה תשובה אבל תשובה טובה ומתוחכמת !! תודה חברי
20.מאקס המבולבל 15-10-08
למאקס תפעיל את ה-GPS ותנווט את עצמך בדרך הקצרה והמהירה לפורום המתאים.
החמקמקחמקמק.
21.תום 15-10-08
YAMAHA שולטים בשטח...
22.הגר 22-10-08
איזה כיף לקרוא את המרוץ פתיחת העונה!!
איזה מתח.. איזה אקשן.. איך פיספסתי דבר שכזה??
מזל טוב לכל המתחרים שעשו מאמצייהם ואלו שהגיעו לפודיום ולאלו שלא.

בהצלחה בהמשך..
הגר.
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 17:15-24.