טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
מבט מבפנים: ראלי מכורה


   01-04-2016, הסטיג   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום : yoniphotos

מי הגיע לבאחה מאורגן, מי השאיל מכונית והשאיר אבק, מי הבטיח שבפעם הבאה יהיה יותר טוב ומי התעופף במהירות של 150 קמ"ש?

האירוע הראשון לעונת 2016 בליגת הראלי ספרינט נערך במכורה, ואמור להיות הראשון בשרשרת אירועים. ביום שישי האחרון שעבר אירוע הראלי ספרינט הראשון לעונת 2016, שהופק ע"י באחה ישראל. האירוע כלל שלושה מקצי דירוג תחרותיים אשר קדמו להם הקפת היכרות ושני מקצי אימון. רק הזמן המהיר ביותר מבין מקצי הדירוג התחרותיים נחשב לצורך דירוג המתמודדים.

המסלול, הפעם, היה מהיר יחסית למקובל במרוצי ראלי-ספרינט, כאשר המהירויות נשקו ל-150 קמ"ש בחלק מהקטעים. המארגנים היטיבו למקם את רחבת השירות במרחק המאפשר צפייה נוחה על המסלול, להרגיש את האקשן ואת ריח המצמדים המתאמצים. המתחרים דיווחו על מסלול מאתגר, עם רמות אחיזה משתנות לאורך המסלול, אדמת "טרה רוסה" חלקלקה ומעברים לשבילים, שיצרו אתגר רב בשמירה על קווי המירוץ הנכונים.

בקטגוריה הבכירה המשיך הקרב הצמוד בין המתמודדים מהדור הצעיר: אדר מלמד מקבוצת "ספרקו ישראל" עם יובל מלמד הוותיק במיצובישי EVO9. אחרי המירוץ הקודם, "ראלי ערד", בו לא כל כך הלך להם, נטל הצוות הפעם את ההובלה כבר מתחילת המרוץ ושמר על פערים לכל אורכו.

צוות "דרך השטח" היה מהיר כהרגלו. בהקפה השנייה נשבר משולש המתלה הקדמי, בסוברו GT וחיסל את הסיכוי לניצחון מול אדר. מאחר שבחוקי הראליספרינט המנצח הוא בעל הזמן המהיר ביותר להקפה, ולא בעל סך הזמן המצטבר המהיר ביותר, לא חוסלו סיכויו של אייל בן ארי. הצוות הטכני המרשים של מוסך "דרך השטח", החליף את המשולש תוך מספר דקות ואייל סיים את המרוץ במקום השני, מקדים את נדב וניר ירון.

נדב וניר ירון שאלו הפעם, באופן חד פעמי, את מכוניתו של מישל גדז', מנהל המירוץ. מכוניתו המקורית של נדב, סוברו SPARK C, עוברת מקצה שיפורים והכנה לעונת 2016 בסדנה קפריסאית. עובדה זאת מעוררת לחץ רב ודאגה בקרב המתחרים, אשר מודעים לעובדה שנדב מהיר ביותר כאשר הוא נוהג במכונית מכוונת כראוי. נדב הצדיק את הדאגה הזו, נהג בפעם הראשונה במכוניתו של מישל והצליח לקטוף את המקום השלישי עם מכונית GT המתאימה לקטגוריית הcup שעוד רגע נספר עליה.

עוד על ראלי ספרינט


צילום: yoni photos

במקום הרביעי, סיים הצוות של קובי כהן ושי אשרף וסיפק דרמה, כאשר בקטע התחרותי הראשון הצליח להתברג למקום השני, אך לא שיפר זמנים באופן שהיקנה לו יתרון בהמשך, קובי ושי נחשבים לצוות מהיר מאוד ותמיד מועמדים כפייבוריטים לניצחון, אנחנו בטוחים שהם מתכננים לנו הפתעות להמשך.

צוותו של אלי אלבג, "אלבגינו", סבל מבעיות טכניות ופרש לאחר הקפה אחת. אלי אלבג מוכר בשנים האחרונות מסצנת מרוצי הדראג, עם מכונית הניסן GTR שלו. הוא חזר למרוצי הראלי לאחר היעדרות ארוכה, עם סוברו שנבנתה בסדנת "פרודרייב" העולמית. מסקרן יהיה לראות אותו בהמשך העונה. קטגוריית ה-GT CUP היא קטגוריה המורכבת ממכוניות סוברו ללא שיפורים, אלא רק עם התאמות לנסיעה בדרכי עפר ובטיחות.

גם בקטגוריה הזאת צפינו בקרב מעניין. איתי אלון מצוות "אלטרנטיבי - לימוד נהיגה מתקדמת" נטל את ההובלה בהפרשים גדולים. הכנת הסוברו B3, על ידי הסדנה של יובל מלמד, הוכיחה את עצמה ויחד עם נהיגתו המדויקת של איתי הביאה תוצאות מרשימות. הזמנים של הצוות היו טובים עד כדי כך, שאם היה מתחרה בקטגוריה הבכירה, היה ממוקם במקום השלישי.

שני בקטגוריה זו סיים הצוות של ויקטור קוחניצקי וסטאס גולדברג, עם נהיגה מדויקת וחלקה, אך נאלץ לפרוש בגלל בעיה טכנית בקטע האחרון. למרות זאת, הזמנים שלו היו מהירים משל רפי מזרחי מצוות "פולריס ניצני עוז". עבור רפי זו טבילת אש ראשונה של הרכב, לאחר שיפוץ כללי. ניסיונו של רפי כנהג מגיע מעולם מרוצי הדריפט. מרשים לראות כיצד רפי מצליח לבצע נהיגה מחושבת ומדויקת, בשונה ממה שהוא רגיל. הוא מסיים שלישי, אך עוד לא אמר את המילה האחרונה. מכוניתו חדשה ועדיין אינה מכוונת בצורה אופטימלית. עובדה זו מבטיחה קרב צמוד בהמשך העונה.

מחזה לא רגיל היה לראות את צוות "סדנת סול", עם רכב מרשים מבנייה עצמית SOL T 1, אשר מיועד למרוצי סיבולת ולא לראלים מסוג ספרינט. הצוות סיים 3 שנים של פיתוח הרכב והחליט לבחון את עמידותו בתנאי מירוץ. הנהג תום בריל והנווט אופיר ליפז, שניצחו את הקטגוריה הבחירה במירוץ "ראלי ערד" הקודם, הגיעו לבחון את מכונית הראלי רייד ונראה היה שפוטנציאל רב גלום ברכב. הצוות גם הבטיח שיפור משמעותי בהמשך. תום ואופיר סיימו ראשונים, אך למרות זאת לא התבשמו מהניצחון, שכן לצערם הרב הצוותים המוכרים, רז היימן והלל סגל, שי שמעוני מצוות כל גדר ועוד אחרים וטובים מוכרים מהראלי רייד, בחרו שלא להגיע.

גם בקטגוריית T2 היה דל. דדי שפרונץ, בפג'רו הכחולה, הפגין ביצועים מרשימים ונראה שמכונת המירוץ מוכנה לאתגר האמיתי שלה, בעוד כחודשיים ב"ראלי יוון". דדי מגיע לכל האירועים ודואג להתאמן באופן קבוע בנהיגה טכנית, המאפיינת מירוצים מסוג זה. נשאר רק לקוות ששאר המתחרים יצטרפו באירועים הבאים ויתמכו בספורט.

צילום: yoni photos

אחת הקטגוריות החמות יותר היתה רכבי השטח הקלים, שם הקרב אף פעם לא סגור עד השנייה האחרונה ותמיד יש עניין. את המקום הראשון הפעם, בפער של 4.799 שניות, לקח עומר פרל מ"צוות פנגו", אפלקציית החנייה המפורסמת ונותנת החסות החדשה שלהם.

"צוות פנגו" הכין וכייל את הרייזר ב"סדנת סול" ונראה היה שהפעם אין לו תחרות. מאחורי הצוות עומדת שורה של תומכים: פולריס ניצני עוז ודלב מוטורספורט. עומר נצפה מתוח מאוד לקראת הקרב הגדול מול אלירן יפרח, הנהג הרשמי של "דלב מוטורספורט פולריס ישראל" ברייזר טורבו, עם יתרון ברור של כוח ונהיגה על הקצה. אלירן ניצח ב"ראלי ערד" הקודם, עם הזמנים המהירים מכולם וגם הפעם ציפה לחזור על ההישג. הקרב בין אלירן לעומר הוא למעשה פסיכולוגי, מכיוון שהם אינם נמצאים באותה הקטגוריה. אלירן מנסה לנצח את האירועים בזמן הכללי הכי טוב, כאשר עומר נמצא בקטגוריה של רכבי השטח הקלים.

שני סיים שחף מזרחי, רכוב על רכב מאוד מעניין. מדובר בהכלאה בין שלדה של רייזר 900 אשר הושתל בתוכה מנוע 1000 סמ"ק. שחף בונה על יתרון המשקל הקל יחסית של השלדה, אך הרכב עדין בתהליך כיול והתאמת המנוע למערכות השונות. התוצאה, בכל אופן, מרשימה וזה מספיק לו כדי להתברג שני, לפני רוני פישמן ברייזר 900.

סוגר את הפודיום דני פרל, אביו של עומר, אשר חולק איתו את הרכב. גם הוא מ"צוות פנגו", כאשר במהלך אסטרטגי שומר על הרייזר לטובת בנו המנצח של הקטגוריה. דני מזנק בחודש הבא ל"ראלי יוון", אשר ימשך 6 ימים והאירוע סיפק לו אימון מצויין לקראת האתגר.

נסיים עם הקטגוריה העממית מלאת החן: רכבים בעלי הנעה קדמית. זו הקטגוריה המזמינה והנוחה ביותר למתחרים חדשים, אשר מעוניינים לקחת חלק באירועי ראלי, בתקציב סביר. למרות הפוטנציאל שהיא מציעה, מורכבת הקטגוריה , עדיין, רק משני מתחרים. טוני בורשטיין, עם הפיג'ו 206, ניצח ללא מאמץ את ניצן לוי, אשר סבל מבעיות טכניות ברכבו הנוסטלגי סיטרואן AX

רוצים לשתף אותנו בחוויות שלכם? כתבו לנותגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 06:54-24.