טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
הפרוייקט הכי מדובר בקיץ - Pimp My ATV


   12-10-2007, דודי קוריסקי   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

הפרוייקט הזה הוא ראשון מסוגו בארץ, אין ספק. אתר הטרקטורונים המוביל שלנו סיפק קרקע פורייה למפגש בין האיש שיכל ורצה לעשות את זה, לבחור שהגיע לו להיות המאושר הראשון מכל העניין.
הכל התחיל יום אחד בפורום, לפני כשלושה חודשים בערך. מישהו זרק לגבי (gabi.d.v.x) רעיון של שיפוץ טרקטורון ספורט בסגנון התוכנית Pimp My Ride מ MTV. גבי מייד נדלק על העניין והחליט להציב שני תנאים: התנאי הראשון הוא שהשיפוץ יהיה עזרה למישהו שמגיע לו, ילד או בחור צעיר שצריך לשפץ את הטרקטורון ואין לו את היכולת הכלכלית לעשות זאת, אין לו את האמצעים הדרושים, מישהו שאוהב לרכב ולא יכול לקנות כלי חדש, בקיצור מישהו שבאמת מגיע לו. התנאי השני היה שזה יהיה טרקטורון ספורט, לא של פולריס. במילים אחרות גבי התכוון לסוזוקי 230LT, הונדה EX300 או ימאהה ווריאר/ בלאסטר. אם היה מגיע גם איזה קאוואסאקי מוחאבי 250, ויש כמה בודדים בארץ, הוא לא היה מתנגד...
היו כמה שניסו לרכב על הגל, התקשרו והתחזו וניסו לעבוד על גבי כדי שישפץ בחינם את הטרקטורון שלהם, אבל הם נחשפו מהר מאוד. "אני מריח אותם מקילומטרים" הוא אומר.
ההיענות לפרוייקט באופן כללי הייתה דלילה. את האמת? זה היה נראה טוב מכדי להיות אמיתי. מי שמע על אדם שאומר לך שהוא ישפץ לך את הטרקטורון בחינם? "רציתי לתרום", הוא נותן פתרון לתעלומה. "זה היה נראה כמו הדבר הנכון לעשות, לעזור למישהו שהוא משלנו, אחד מאיתנו. לשמח אדם ששותף לתחביב/ דרך חיים של רכיבה על טרקטורונים. ידעתי שמבחינה טכנית אני אוכל לעמוד באתגר הזה שהצבתי לעצמי. רק רציתי לוודא שהאדם שייבחר יהיה האדם הנכון."

רצה הגורל ואבשלום (big bear 350) מטבריה, יצר קשר עם גבי על מנת לתקן את הסרן האחורי, הבק- אקס, המקולקל בטרקטורון שלו. העניין התחיל להתגלגל, ולאחר שגבי שמע את הסיפור של אבשלום והטרקטורון, הוחלט כי הוא יהיה הזוכה, והדוב הגדול יעבור מסכת שיפוצים ושיפורים.

מי אתה גבי?
גבי, הידוע בכינויו "השרוט", גר בגן יבנה ופועל מביתו. הוא החל להתעסק עם טרקטורונים לפני כ- 6 שנים. הכלי הראשון שלו היה פולריס 400L והוא היה ברשותו שנתיים שלמות. כן כן שנתיים אצל גבי- ועוד פולריס. על הכלי הזה גבי עשה בית ספר, כל ראשון ורביעי פירק ותיקן ושיפץ. לאט לאט הוא למד את רזי המכונאות בדרך הקשה והטובה-כנאמר אין חכם כבעל ניסיון. תקלות שחזרו על עצמן גרמו לגבי לחשוב "מחוץ לקופסא" ולנסות להבין מדוע הן קורות. כאשר הובררה הסיבה מדוע, נמצא גם הפתרון הטוב ביותר. גבי הפך להיות מומחה לטרקטורוני פולריס ורבים מהם עברו שיפוץ ואפילו בנייה מאפס תחת ידיו. במשך הזמן התחילו להצטבר אצלו שיפורים נדירים כמו אגזוז לחץ 2 פעימות של משפחת ה400 סמ"ק של פולריס, קרבורטורים משופרים וגם סתם שסתומי עלים ופילטרים.
כאשר הפולריס נמכר, DS650 הגיע. "אכלתי ממנו מרורים, לא מתקרב אל כלים כאלו יותר" הוא אומר.
"בעיות בהתנעה והתחממות ומה לא". לאחר חודש הDS נמכר. גבי ניגש לסוכנות קשר ימי ויצא עם DVX חדש בשנת 2004. מאז הרומן שלו עם DVXים לא נגמר והכלי הנוכחי הוא מדגם 2006, השני במספר משנה זו, והשלישי אצל גבי בכלל. מאז שהוא עלה על הDVX הוא התחיל להתאמן בפעלולים ונראה כאילו כל יום הוא לומד או ממציא משהו חדש... מכאן הכינוי "השרוט" על הדברים שהוא עושה וגם קצת על ההתנהגות שלו באופן כללי... :. גבי מרכיב ומפרק שיפורים על הטרקטורון שלו כל הזמן ובוחן אותם ללא הפסקה. מה שלא מספיק טוב מוחלף. גבי גם מפתח שיפורים בעצמו ומייצר אותם. בקנה ישנן תוכניות לייצור של זרועות מורחבות, צירים ועוד. השאיפה של גבי היא לפתוח סדנא לשיפורים.
מבין יצירותיו של גבי אפשר למצוא פולריס 400 ספורט שהולבשה עליו פלסטיקה של DS650 צהוב, סקרמבלר שנבנה משלדה ערומה, פולריס אקספרס 4x4 שזכה לכינוי "אוטובוס" ואז הפך להיות סקרמבלר חייה רעה, לאחר שגבי הרכיב לו אי- אלו שיפורים, הDVEX של מנשה מהפורום, ועוד ועוד.

מה זה בכלל ימאהה ביג בר?
קצת על הטרקטורון. הדוב הגדול של ימאהה החל להימכר ב1987 והוא יוצר ללא שינוי עד 1997, אז הוחלף ע"י ביג בר מתקדם יותר. זה היה הטרקטורון 4X4 הראשון של חברת ימאהה. המנוע הוא 4 פעימות מקורר אויר ושמן עם רדיאטור שמן בנפח 348 סמ"ק, שנחשבו המון בזמנו. שני שסתומים שוכנים בראש המנוע, אחד ליניקה והשני לפליטה כמובן. תיבת העברה עם שני יחסים: HIGH וLOW, בתיבת ההילוכים ישנם 5 הילוכים ורוורס עם מצמד חצי אוטומטי. בפועל, נמצאים כאן 10 הילוכים קדימה ושניים אחורה. הכוח מהמנוע עובר לגלגלים ע"י שני גלי הינע ומלפנים ישנו דפרנציאל מסוג TCD- Torque Control Differential .כדי שההתנעה תתבצע בקלות ישנו סטרטר חשמלי, וכבל התנעה במשיכה לגיבוי. הבלמים הקדמיים הם מסוג בלמי תוף מופעלים הידראולית, והבלם האחורי הוא תוף מכאני, כלומר מופעל ע"י כבל, אשר נמצא על הציר האחורי, בתוך הג'אנט הימני להגנה מרבית. מה כל זה אומר? טרקטורון עבודה קשוח, שנבנה כדי לעמוד במשימות של גרירה, צייד, סחיבת ציוד וטיולים, עבודה בשדה או בחווה, עם כמה שיותר אמינות ומינימום מאמץ באחזקה. אין שרשראות שצריך לשמן, והבלמים נבנו כדי לשרוד. העיצוב מיושן ממש, צמד הפנסים הקדמיים צועקים שהם משנות השמונים, אבל יעיל כדי למנוע מבוץ, מים ולכלוך להגיע אל הרוכב. הכידון הגבוה נמצא שם רק מטעמי נוחות ומי שחפץ ברכיבה ספורטיבית יותר צריך להחליפו במהרה.

מה עוד? המנוע העליון משותף גם לווריאר 350 שגם הוא יצא לשוק בשנת 1987 כמו הביג בר. השוני הוא בקרבורטור, 32 מ"מ לעומת 36 מ"מ אצל הלוחם, בCDI,בתיבת האויר והמסנן ובגל הזיזים. קוטר קטן יותר של קרבורטור נותן יותר כוח בסל"ד נמוך ובינוני מה שטוב לטרקטורוני עבודה, ופחות בסל"ד גבוה שטוב יותר לטרקטורוני ספורט. מה עוד? המנוע העליון משותף גם לווריאר 350 שגם הוא יצא לשוק בשנת 1987 כמו הביג בר. השוני הוא בקרבורטור, 32 מ"מ לעומת 36 מ"מ אצל הלוחם, בCDI,בתיבת האויר והמסנן ובגל הזיזים. קוטר קטן יותר של קרבורטור נותן יותר כוח בסל"ד נמוך ובינוני מה שטוב לטרקטורוני עבודה, ופחות בסל"ד גבוה שטוב יותר לטרקטורוני ספורט.


 

בתאריך ה3/8/07 הטרקטורון הגיע מטבריה בשעת לילה מאוחרת. אבשלום ואביו הופתעו מהמפגש עם גבי. ההתרגשות אחזה בו והוא היה מוכן לבואם כאשר הסדנא מוכנה וכלי העבודה בידיו למרות השעה המאוחרת. כבר ממבט ראשון ניתן היה להבחין שתידרש כאן הרבה עבודה. המנוע עבד, אבל זה הכל פחות או יותר. הדפרנציאל האחורי היה מקולקל כאמור, ההנעה הקדמית לא עבדה. לכלוך של שמן ואבק היה בכל מקום. הכסא קרוע ומרופט, הווילי בר בכלל היה ברזל בניין מכופף ומרותך בחובבנות. האגזוז היה חלוד לחלוטין לאחר שנים של שימוש והגיע זמנו ללכת. מחזיר שמן פגום בין הציר לדפר' הוחלף באיזולירבנד שחור (?) . המגן הקדמי היה עקום, ועל הציריה הקדמית הימנית היה עטוף בד בצבע בורדו, סגור עם אזיקונים, בניסיון להחליף את הגומייה שנקרעה. הפלסטיקים היו שלמים אבל דהויים ועייפים.
גבי מספר :" כאשר הטרקטורון הגיע לא ידעתי לאיזה שלב של שיפוץ נגיע איתו. צילמתי אותו כמו שהוא ואח"כ פירקתי את הפלסטיקים, הכסא ומיכל הדלק כדי לראות את הכל מקרוב ולבצע "הערכת נזקים". התחלתי לפרק ולטפל בכל מכלול ומכלול. הראשון היה הדפרנציאל האחורי. הוא היה ממש גמור. התמונות מספרות את המצב טוב ממני. המיסבים נטחנו,גולות עפו ממקומם, חלקים פנימיים נשחקו, לא ניתן היה לזהות מה של מה ואיזה חלקים יידרשו בכלל כדי לשחזר אותו." בתהליך פירוק וניקוי הסרן האחורי, חיים נחמיאס מיבנה בא לתת יד וכאן המקום להודות לו- תודה חיים.

הטרקטורון לפני הפירוק:


האגזוז החלוד:מזהים מה חסר פה? גל ההינע הקדמי דפק נפקדות...שימו לב לכתם השמן בצד שמאל של הסרן בחיבור עם הציר. אין שם מחזיר שמן אבל יש שם איזולירבנד במקום...
הכסא במצב לא משהו:
ווילי בר מברזל בניה:הציריה הקדמית עם הניילון המעניין:לאט לאט, תוך ניקיון יסודי התבהרו העובדות ורשימת חלקים החלה להתהוות. בעזרתו הרבה של אייל קלימי, מנהל האתר שלנו, והנזימאי מס' 1, הושגו החלקים הנדרשים. יש לציין שאייל תמך מאוד בכל הפרוייקט מתחילתו ועד סופו, ביקר את גבי פעמים רבות, היה איתו בקשר טלפוני ועודכן בכל מה שקשור לעניין.
אייל: "חשוב לי מאוד שהפרוייקט יצליח, שאבשלום יצא מבסוט, ושכולם יראו מי זה גבי ואיזה לב יש לו. העזרה הזו מספרת המון על הבנאדם, אני ממש מודה לו על הכל ושמח לעזור בכל מה שאפשר". כבוד.

כמה תמונות מהפירוק:

בוקסה טחונה בבית המיסב:מיסב ללא גולות:מבט על הסרן האחורי מקרוב:תהליך הניקוי יוצא לדרך:חיבור גל ההינע האחורי מקרוב:הזרוע האחורית לפני הניקוי:בית הסרן היה סדוק, ומישהו שם יותר מידי אפוקסי:מיסבים גמורים ברמות שונות ומשונות:מיסב סיכות טחון שימו לב לסיכות שמפוזרות בכל מקום:שפשופים בתוך בית המיסב, חלקים התפרקו והסתובבו חופשי :מיסב עקשן אשר נשאר תקוע על הציר של הגל הינע סירב להתפנות. לחץ פיזי מתון הופעל עליו בצורת חימום בברנר וחיתוך צדדי. אז אפשר היה "לתלוש" אותו ולהכין את המקום להשתלה של המיסב החדש.אחרי התקנת המיסב החדש:והנה הסרן האחורי אחרי השיפוץ:למעלה המיסבים ומחזירי השמן החדשים, למטה הישנים:בזמן שהסרן האחורי המתין למיסבים החדשים ומחזירי השמן, גבי חכך בדעתו מה תהיה הצורה הבאה של הדוב. האם של בלאסטר? לא זה יהיה קטן מידי. בומברדיר? נעשה ניסיון להרכיב פלסטיקה של ds650, והניסיון כמעט ועלה יפה אבל בסוף זה לא הסתדר. אז גבי החליט לנסות תחפושת של ווריאר והעסק נראה נהדר. הכנפיים האחוריות בצבע לבן נתרמו ע"י גבי כמו גם כיסוי מיכל הדלק ויחידת האף, מתחת לפנסים הקדמיים. מיכל דלק נתרם לפרוייקט ע"י שי מחדון ממוסך מוטורספורט ברחובות- שי תודה רבה על המיכל. הכסא נקנה ע"י אבשלום והגיע רק ביום המסירה, הכסא שבתמונות שייך לווריאר אחר שהיה אצל גבי באותו זמן.

האגזוז המקורי פורק ומייד נשלח לחפש את מקומו בפח האשפה. גבי, אשר בניית אגזוזים הפכה לשם דבר אצלו, החל בבניית אגזוז מנירוסטה, שהיא פלדה שאינה מחלידה כמובן. האגזוז החדש מאפשר למנוע לנשום טוב יותר אם ביום מן הימים ירצה הבעלים לשפר את הטרקטורון במסנן ודיזה או החלפת קרבורטור, האגזוז המתאים נמצא כבר שם וממתין להם. הצליל שהוא מפיק בשרני ויפה ועם זאת לא מרעיש מידי.הוא גם נראה טוב מאוד ומקצועי. אומנות.

סוף תהליך הבניה והתקנת האגזוז במקום:הבא בתור לעוף היה הכידון. מה זה, אופנוע צ'ופר? מה זה הכידון הזה לעזאזל? הופ, הכידון והאגזוז יושבים יחדיו בפח. מכיוון שכידון רגיל יהיה נמוך מידי, גבי החליט להגביה את מוט הכידון המקורי. המוט פורק, נחתך, אליו רותח צינור (מנירוסטה אלא מה) באורך מתאים, ובקצה השני רותח המשך הכידון. כעת גבי יכול היה להרכיב כידון של Fly Racing בצבע סיבי פחם, גם הוא תרומה של גבי.


גובה הכידון המקורי לעומת החדש:מתחיל לקבל צורה אמיתית:
תורו של הפנס הגיע. במקום צמד הפנסים של הווריאר הורכב פנס בודד. אך על מנת למקמו כמו שצריך היה צורך לרתך שתי תושבות, אמרתי כבר שהן מנירוסטה?ע"מ להתאים את ידית ההעברה HIGH/LOW לפלסטיק החדש היה צורך לחתוך את התושבת שלה ולמקם אותה כמה ס"מ קדימה ושמאלה.
הווילי בר שבא עם הטרקטורון לא חזר איתו, הוא נחתך בזריזות והוחלף ע"י יחידה יפה וטובה הרבה יותר.

המגן הקדמי המאסיבי, העקום והחלוד פורק ואת מקומו תפס מגן קדמי ספורטיבי בהרבה שהיה של ימאהה בלאסטר. ע"מ להתאים את המגן היה צורך בהכנת תושבות חדשות, שזה דבר שגבי עושה בעצימת עיניים (כשהוא מרתך) כמעט.

מערכת החשמל, ובה ווסת הטעינה הועברה לצד שמאל האחורי של הטרקטורון שם היא מקבלת קירור טוב בהרבה מהיכן שהיא היתה במקור.ביום שני, ה1/10/07 נמסר הוואר- בר (war-bear) חזרה לבעליו המאושרים. אבשלום, אביו ואחיו הגיעו נרגשים, והפתיעו את גבי מכיוון שהם הגיעו מוקדם בהרבה מהמתוכנן. קשה להתאפק כשהיום המיוחל מגיע.
שאלתי את אבשלום איך הוא הרגיש כשהפרוייקט התחיל. הוא ענה: "לא האמנתי בכלל שמישהו יעשה דבר כזה. כשגבי אמר לי תדאג להביא את הטרקטורון אני אסדר לך אותו בחינם, במסגרת הפרוייקט, חשבתי שהוא צוחק. מי שמע דבר כזה? אם אני אשים את הטרקטורון במוסך על תקלה מסויימת בצד שמאל, המכונאי אפילו לא יחזק בורג משוחרר שנמצא בצד ימין. וגבי? בלעדיו הטרקטורון היה עדיין מושבת זה בטוח. גם אם הייתי מתקן אותו זה היה סידור של הסרן וזהו. ממש לא האמנתי למה שהוא עשה מהביג בר שלי. ביום שקיבלתי אותו בחזרה הייתי שמח והתרגשתי, חבל על הזמן. אני רוצה להגיד תודה ע-נ-ק-י-ת לגבי הוא האדם היחיד בארץ שהיה מוכן למקצה תיקונים ושיפורים הזה. בזכותו אני יכול לנסוע היום. גבי, תודה רבה!".
הנה כמה תמונות מהיום המאושר:


גבי עם מדבקות חדשות וצביעה חדשה, כחול לבן!האב והילדים מתרשמים וגם לא כל כך מאמינים:אבשלום והוור-בר:שיפצורים אחרונים:גבי ואבשלום:התוצאה הסופית מהממת.טל חביב ואייל באו לבקר, אייל צילם וטל דיגמן:את המפתחות בבקשה!מה אתה אומר אחי? Big bear 350 ואחיו yamaha350 עם הוור-בר המחודש:להזכירכם, הביג בר נראה קודם כך:אז איך מסכמים דבר כזה?
פרוייקט ראשון מסוגו בארץ אמרנו? אמרנו, ונגיד שוב. אנו גאים להיות חברים באתר המוביל מסוגו בארץ, שחברים שבו עוזרים אחד לשני, ופרוייקטים שנראים דימיונים קורמים עור וגידים והופכים למציאות. כל הכבוד לגבי שהרים את הכפפה שנזרקה, הכי גבוה שאפשר- כמו שאסף ארצי אמר, על הרצון לעזור, הסבלנות, הזמן, המחשבה והאנרגיה שהושקעה.
גבי, הוכחת שאין כמוך בכל הארץ. יישר כוח! בשמי ובשם כל חברי נזימה, תודה רבה.
כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 01:17-24.