טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
מבחן שטח: הרייזר 1000S


   13-07-2016, תומר וולף   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום : אנדריי איגנטוב

נתנו לתומר וולף את המפתחות, ושלחנו אותו למשימה הקשה: להבין האם מדובר בפלופ או בחיית שבילים? התשובה היתה מהירה

תמיד שאני פוגש דגם חדש, ישר עלה לי השאלה למה? למה היצרן טרח ועמל על דגם חדש? משהו בדגמים הקודמים לא היה מוצלח? אולי הדגם הקודם לא התאים לקהל היעד? ישנם שיפורים? או אולי הדגם החדש זול יותר?

במקרה של ה - 1000S אני חושב שישנם כמה תשובות נכונות.

במבט ראשון, ה-1000S מאוד מזכיר את ה-800S הישן והטוב. במבט שני רואים שה-1000S הרבה יותר שרירי ומוצק גם מבחינת המנוע (100 כ"ס) וגם ביחידות המתלים והבולמים. המידות הכלליות מעט יותר גדולות (ממש בקטנה) תוספת של 5 ס"מ במרחק הסרנים ורוחב מקורי די זהה.

אז עוד לפני שמניעים את המנוע, כבר אפשר לקבל את תשובה לאחת השאלות, הרייזר 1000S מכוון לכל אוהבי דגם ה-800S וישנם רבים כאלו. גם אני בניהם. בשנים 2009-2011 הייתי בעלים של 800S ומאוד אהבתי לנהוג בו, אך מה שהיה חסר לי, כמו לרבים אחרים, זה עוד כוח ועוד יכולת ספיגה ועכשיו נפלה בידי ההזדמנות לבדוק האם ה-1000S, אכן מספק את החוסר שהיה ב-800S.

אז מעבר לנתונים היבשים, ה-1000S משודרג בכיסאות מתכווננים נוחים ותומכים,ללא דיפרנציאל אחורי, ובורר מצבים 2*4 או 4*4. מתלים משופרים עם בולמי פוקס 2 מתכווננים וגולת הכותרת של המתלה האחורי- תוספת של מוט מייצב שעובד על האיזון בין שני הגלגלים האחוריים.

סה"כ הדגם שקיבלתי לבחינה משדר פשטות ותכליתיות.

לעוד מבחני שטח

השקט שלפני הסערה

סיבוב המפתח מעיר לחיים את המנוע וכבר יש נקודה חיובית מאוד לציון - שקט! איזה כיף, איזה סאונד מאוזן ונעים ולא דופק בראש. גם במהלך הנהיגה המנוע נשאר חרישי, מבחינתי זה תענוג לנהוג בכלי פתוח בגז מלא לקבל את הדחיפה בגב בלי זעקות וצרחות.

ה-1000S מאיץ חזק מאוד ובלי דרמה של פרונט שעולה לשמים, יש מצב שבחמש שניות הוא כבר באזור ה-70 קמ"ש. ב-70 הקצב קצת יורד, אבל עדיין המחוג של הספידומטר לא מוותר ושואף לסגור את הסקאלה כמה שיותר מהר.

לחיצה על הגז במצב של 2*4 כמובן מייצרת סיבוב פראי של הגלגלים האחורים והפרונט שמחפש דרך לשלוט בתאוצה המאוד חזקה לא ממש מצליח, אפשר לנהוג במצב 2*4 בשבילים, אבל יכולת העברת הכוח לקרקע מאוד נפגעת וגם היכולת לשלוט בכיוון יורדת. אני אפילו לא מנסה להתרגל למצב וישר משלב ל-4*4.

נכון, אתם צודקים שבמצב של 4*4 יותר קשה להכנס להחלקה בסיבובים, תוסיפו לזה שהכלי קצר ומרכז הציר האחורי נמצא ממש צמוד לתחת של הנהג ולא מייצר "זנב" שאפשר לשחק איתו ,וקיבלתם כלי עם התנהגות של מכונת ראלי שמתבססת על החלקה בכל ארבעת הגלגלים. בקיצור, נהיגה שונה לחלוטין מנהיגת באחה פרועה ודורסנית. אני חושב שחוץ מהשידרוג המשמעותי בכוח המנוע , הסיפור האמיתי של ה-1000S הוא המתלה אחורי.

המתלה בתצורת A-Arm והציר האחורי שממש קרוב למרכז הכובד של הכלי. ה-1000S גורם לו להיות חיית שבילים (בשונה בדגם ה-XP עם הזרועות הארוכות) הנהיגה בו הרבה יותר מדויקת , יש הרבה פחות סחיפות בפניות הרבה פחות שימוש בזריקת הזנב מצד לצד ולכן אופי הנהיגה הוא מהיר ומדויק. אופיו של ה-1000S היה יכול לקלקל את חווית הנהיגה, אילולא המנוע המאוד חזק שמעיף את הכלי בכל מצב ומאפשר להיכנס איתו להחלקה בכל ארבעת הגלגלים ללא כל בעיה.

מהנה לנהיגה

הרייזר 1000S מייצר חווית נהיגה מסוג שלא ממש היכרנו מהסיבה שעד היום לא היו כלים שידעו לעשות מה שהוא מסוגל בעיקר מפאת חוסר כוח ואיזון במרכז הכובד (אני מקווה שאני לא מתפלסף יותר מידי..וכן, יש את המווריק, אבל המנוע במווריק כמעט באמצע וזה ממש משנה את המצב..) במה שעוד תורם ליכולת הזו אלו הגלגלים, הם בעלי קוטר קטן יותר ("27), מה שגורם לשיפור בזריזות ומוריד עוד את מרכז כובד, אבל יש לקחת בחשבון שמכיוון שהווריאטור הינו זהה ל –XP, אז ה-1000S מאבד קמשי"ם יקרים בחלקה העליון של הסקלה ובעצם מגיע למנתק (באיזור ה-8000 סל"ד ) במהירות סופית שמגרדת את ה-120 קמ"ש מלמטה.

ל-1000S אין שום בעיה לטחון חולות, גם שם הוא יתפקד בצייתנות מושלמת אבל ברצף של במפים הוא לא ישתף פעולה. הוא לא ייצר דרמה מיוחדת למעט זוגיות של אי שביעות רצון מהמשימה אבל לא הנהג ולא הנוסע יהנו מהעניין.. מי שחולה במפים יצטרך להצטייד בדגם ה-XP בעדיפות לדגם הארבע מושבים.
לכל נושאי העבירות למינהם, אני כבר מזמן לא מתייחס לעניין מהסיבה שהכלים הללו מסוגלים לתת הרבה יותר ממה שאנו יודעים לקחת.. אם יש איזהש אתגר עבירות , עליה , מדרגות.. והעסק נראה קשה .. פשוט צריך לבוא עם יותר מהירות ולתת לכלי לקפץ ולדלג למעלה ללא כל חשש . (מה ששום ג'יפ אחר לא מסוגל לעשות כולל רוביקון משופר עד האוזניים..)

אני די בטוח שפולריס חיפשו כלי להמונים, כלי קל ומהנה לנהיגה, בטוח ויציב, ללא צורך בתהליך לימוד ממושך וכמובן כלי חזק ומהיר במחיר אטרקטיבי. עד היום בכל הדגמים החדשים של פולריס משהו במשוואה היה חסר ולכן ה-1000S מייצר נישה חדשה תחת הקטגוריה "חזק ומהיר לכולם". לגבי המחיר, זה מזכיר לי את המחירים של הדלק, אחרי שהמחיר של ליטר בנזין עבר את המחיר ההזוי של השמונה שקלים כולנו שמחנו שהוא ירד לכיוון השש. זה ממש לא אומר ששישה שקלים זה מחיר הוגן.

גם במשפחת רכבי השטח הקלים האוזן שלנו (לא הכיס..) התרגלה למספרים גבוהים מ-150K, אז בהחלט נחמד לשמוע מחיר נמוך יותר, עכשיו במבצע 119900 שח.

בכול אופן הרייזר 1000S הוא בשורה חדשה וחמה לשוק שגם ככה רותח.

מערכת NAZZIMA מודה ל-LARET, יצרנית ויבואנית אביזרים לאופנועים על ציוד השטח למבחן, קסדה - LS 2 LIGHT - דגם MX 456. חליפה, כפפות , משקף ומגפי רכיבה, גם הם תוצרת המותג LS2

פרטים באתר לרט


נתוני מנוע:

נפח מנוע: 999 סמ"ק
סוג מנוע: 4 פעימות דו צילינדר
מערכת קירור: נוזל
מערכת דלק: הזרקת דלק
התנעה: חשמלית

חלקי הינע:
תיבת הילוכים: אוטומטית PVT
מצבי תיבת הילוכים: P/R/N/L/H
הנעה: 2WD/4WD לפי דרישה
תמסורת סופית: וריאטור PVT אוטומטי

מתלים:
מהלך מתלה קדמי: Dual A-Arm, FOX Performance Series - 2.0 Podium X Shocks, 12.25" (31.1 cm) Travel
מהלך מתלה אחורי: Dual A-Arm with Stabilizer Bar, FOX Performance Series - 2.0 Podium X Shocks, 13.2" (33.5 cm) Travel
צמיג קדמי: GBC 27x9-12
צמיג אחורי: GBC 27x11-12
בלמים: 4 בלמי דיסק הידראוליים עם קליפר קדמי כפול

מימדים:
בסיס גלגלים: 200.7 ס"מ
משקל יבש: 560.2 ק"ג
קיבולת מיכל דלק: 36 ליטר
מרווח גחון: 32 ס"מ
אורך/רוחב/גובה: 269 ס"מ/152 ס"מ/ 181 ס"מ

יכולת העמסה:
סבל אחורי: 136.1 ק"ג
יכולת גרירה: 680 ק"ג
מימדי ארגז אחסון: אורך 52.5 ס"מ/רוחב 94 ס"מ/ גובה 20 ס"מ
אבזור: תא כפפות, לוח מכוונים דיגיטאלי הכולל: ספידומטר/מד מרחק/מד סיבובי מנוע/מד נסועה מתאפס/ שעון שעות/ מד הילוכים/ מד דלק/ בורר הילוכים/תאורה.

לפרטים נוספים והזמנת נסיעת מבחן חייגו 2717*
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 23:47-24.