טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
דרך המשי: בלי מים, 60 מעלות חום, וסחיטה של הצהובה


   20-07-2016, מערכת naZZima   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

יומן המסע המרתק של רז הימן והלל סגל ממשיך להיות מרתק, עמוס בקשיים, אבל עם חיוך אחד גדול באחת התחרויות הקשות ביותר שיש

צוות פוינטר igo ממשיך במסעותיו ב"דרך המשי" שצפויה להביא אותם את כל הדרך הארוכה מרוסיה לסין. הצוות המלווה, גם בארץ וגם בחו"ל, מנסה להעביר חלק מהרשמים והחוויות שעוברים על הלל ורז, עם הצהובה הבלתי נגמרת שלהם.

יום ראשון, הלג ה-8, היום עם הכי הרבה נהיגה בראלי, התברר כיום קשה במיוחד. סך הכל 905.35 ק"מ חיכו היום לצוות פוינטר- IGO ב-08:50 (05:50 זמן ישראל) ויצאו לקישור של 513.64 ק"מ וב-15:05 (10:05 זמן ישראל) הוזנקו, מהמקום ה-24, לסטייג' של 256.93 ק"מ. הפעם, שוב, יחד עם המשאיות.

המארגנים תיארו את הסטייג' כמתחיל במסלול מהיר ומפותל, טכני לעיתים, שעובר בערוצים ונקיקים. הם ציינו כי כישורי הנהיגה יהוו משקל משמעותי בתחילת הסטייג' ומשם המתחרים יעברו במקטעים אוף-טראק. הבעיות התחילו בקטעים החוליים. בקטע הדיונות, חדר חול לחריצי רצועת המנוע. כתוצאה, הטעינה נחלשה והמנוע התחמם ורתח שוב ושוב. הם נאלצו לעצור 3-4 פעמים, לדומם מנוע, למלא מים ולתת למנוע להתקרר. כל עצירה נמשכה כחצי שעה.

את המים הם השיגו מהמלאי שהיה להם איתם, אך משלא הספיק, קיבלו מנות מים ממתחרים שעברו לידם. 40 הק"מ האחרונים של הסטייג', מחוץ ומעבר לחולות, איפשרו לרז להדביק את דוושת הגז לרצפת הצהובה ו"להרביץ". הקטע הזה, האחרון, גם רומם מעט את מצב הרוח. קישור של 134.78 ק"מ הביא אותם למחנה וההערכה הייתה כי התקלה ברת תיקון. תיקון מורכב וארוך, כנראה, אבל אפשרי.

הבדיקה של הלל גילתה כי התקלה היא במשאבת המים (מיסב שכשל), תקלה "קלה" יחסית שגרמה לכך שהמנוע התחמם ולא סחב. רז "זכה" בארבע שעות שינה, אחרי שהלל שלח אותו לישון, כדי שיהיה כשיר לנהיגה בבוקר. הלל עצמו הצליח להגיע לשעתיים וחצי שינה בלבד.

צילום: מתוך פייסבוק


יום שני, היום התשיעי של הראלי התחיל עם קישור של 289.72 ק"מ ועם הגיעם לנקודת הזינוק התברר שחל עיכוב של כחצי שעה בזינוק.
את הסטייג' של היום תיארו המארגנים כבעל אופי "אפריקאי", עם דיונות ונוף מדברי. אף אחד לא ציפה ל-49 מעלות ורז ציין שבהחלט הרגיש כל אחת מהן. הבעיה היתה שכנראה גם הצהובה הרגישה אותן.

לאחר כ-12 ק"מ מההזנקה נתקלו החבר'ה באותה תקלה מסוייטת מאתמול: המנוע מתחמם והמים נעלמים. בשלב הזה, משהתברר שמשאבת המים, כנראה, לא הייתה הגורם לתקלה, שקלו לחזור לנקודת הזינוק ולבחון המצב בתשומת לב. ההחלטה שהתקבלה הייתה להמשיך בכל זאת. הם הבינו כי המים "בורחים" כשהמנוע מגיע לטמפרטורה מסוימת ולכן נסעו עם עין על מד הטמפרטורה. בכל פעם שהמנוע הגיע לטמפרטורה מסויימת, כיבו אותו והשלימו מים מהמלאי שלהם וגם ממתחרים שעברו.

הישורת האחרונה בסטייג' איפשרה למתחרים נהיגה מהירה ואגרסיבית וגם רז והלל לא ויתרו על ההזדמנות לשפר זמנים. בהסכמה משותפת, פתח רז בשעטה, במהירות המקסימלית שהצהובה איפשרה ולמשך הקטע הקצר (מדי) הזה, שממילא היה קצר מדי מכדי שהמנוע יתחמם מעבר לגבול שהגדירו, הם גם התעלמו מהטמפרטורה העולה של המנוע. המשימה הייתה לסיים כבר את הסטייג' הזה.

הצוות הגיע למחנה, בשמונה וחצי בערך ורז סיפר עד כמה שהוא עייף. מאוד. אבל מיד הוסיף שהכל זורם. הלל כבר סיים את הטיפול להערב, והם מתארגנים לישון. הלילה ישנו השניים ארבע שעות שינה.

לא נמצא ממצא טכני שיסביר את ההתחממות החוזרת ונשנית של הצהובה. הוחלפו בולם אחורי שמאלי וצירייה אחורית שמאלית, הוסיפו מים ירוקים למערכת הקירור, ניקו פילטר אויר, החזירו לחצי אויר בגלגלים ל- 25psi (לקטע הקישור מחר בבוקר) והחליפו מראת שמאל. השמשה נסדקה אתמול אבל עדיין לא הוחלפה. הם ממתינים ליום שיהיה בו חלון זמן גדול יותר. בשורה התחתונה, המסקנה כרגע היא שצריך ללחוץ פחות את המנוע. מי שמכיר את רז יודע כמה

הלל מסכם את היום באלו המילים: "בדיונות היו היום 50 מעלות בחוץ. ברכב היו אולי 60 מעלות. מי השתיה רתחו ואי אפשר היה לשתות אותם. אבל בגלל החום ובגלל שהם היו בסכנת התייבשות, הם נאלצו לשתות אותם בכל זאת, בלגימות קטנות. 3 שעות הם היו ברכב בלי שתיה ובלי להשתין. לא היה צורך להשתין" (הם פשוט התייבשו)

מבחינת ההתייחסות לרכב והנהיגה, הם שינו את הטקטיקה בגלל החום וההתחממויות התכופות של המנוע. אם עד אותו זמן הם אפשרו למנוע להגיע לטמפרטורה של 120 מעלות, הרי שמאותו רגע הם לא אפשרו למנוע להגיע אפילו ל-100 מעלות וכשהיו צריכים לעצור להתקררות, הם העמידו את הרכב בצורה כזאת שתאפשר להם לצאת מייד חזרה לנסיעה. כשהם הגיעו למחנה, משאית הליווי עדיין לא הגיעה, אז הלל פירק כל מה שהיה צריך והכין את הצהובה לעבודה. כשהמשאית הגיעה הוא החליף בולם אחורי וציריה אחורית. עכשיו הוא הלך לגמור עוד כמה טיפולים קטנים מתוך כוונה להשלים הלילה שעות שינה.

צילום: מתוך פייסבוקתגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 16:38-24.