טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
האנדורו 690 KTM: הנאה בלתי נגמרת


   02-09-2016, ניר לוק   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: מאור שחר

שלחנו את ניר לוק לעשות בדיקה לאחד מאופנועי השטח המסקרנים שיש כיום. הוא חזר בהתלהבות עצומה

לפני שלושה חודשים נחשפו דגמי השטח החדשים למשפחת ECX עם מקצה שינויים ושדרוגים כולל. זה תירוץ מספיק טוב בכדי שנבחר לנו את אחד הכלים המעניינים שסיפקו לנו KTM בשנים האחרונות ונראה אם גם אחרי שנתיים הוא עדיין מספק את הסחורה שהובטחה.

הכלה שלנו להיום היא KTM 690 ENDURO R, שנת 2014. אופנוע מבחן ישראלי חבוט ומאובק. בדיוק כמו שנות כלב - שנתיים שירות כאופנוע מבחן בישראל שווה ערך למספר שנים רב יותר בכל מקום אחר בעולם. קצה ידית בלם קדמי שבורה, אך עדיין שמישה ותקינה, רגלית בלם אחורי עקומה, מעט פנימה - כנראה מליטוף עדין של אדמת מדבר קשיחה. נו טוב, שנתיים עברו. אין כלה שנשארת כפי שהייתה בירח הדבש. כמו בחיים - צריך לאהוב לאורך המסלול ולא רק בתחילתו.

אז נתחיל?

האנדורו 690 נבחן שוב ושוב בארץ כאופנוע שטח קרבי כאשר כלל לא לכך ייעדו אותו ב-KTM. מי שחולה שטח קשה ומתרחק מאספלט כמו אישה בהריון מאולימפיאדת ריו - יקח לו 450 ממשפחת ECX. מי שרוצה לשייט לרוב על הכביש, עם ציוד, אישה, כלב, אוהל וג'קוזי נייד - ייקח אופנוע "הרפתקני" (ADV) גדול יותר, כגון ה-1050, איתו יוכל לחצות את ארה"ב ללא חשש.

האנדורו 690 נכנס בדיוק בניהם. כזה שיאפשר ניקוי ראש עם מיליון אחוז כיף בדרך לעבודה, אבל לא יוותר על סטנדרטים קשוחים כשתרצה לשחרר לחץ בשטח. אופנוע שמתאים לרוכב שרצה להרגיש צעיר וקנה DR650 אבל דורש כלי יותר עצבני ומרגש, קנה WR250 אבל רוצה יותר חזק, יותר מהיר ויותר מומנט. רוכב שפוי שמבין ש-ABS הוא חובה אם אתה רוצה להתמקצע בשטח, בקצב שלך, בלי לאבד חלקי עור חשובים.

כעורך מגזין מוטו לפני מספר שנים - תמיד היה לי חשוב להדגיש את סביבת הביקורת. לכתוב על אופנוע זו משימה שאינה דומה לכתבת דעה על נושאים אחרים. גיל, משקל, גובה, ניסיון - כל פרמטר משפיע על חוות הדעת האישית של הכותב מאותו אופנוע. "מנוע חזק" או "מושב לא נוח" הן דעות אינדיווידואליות שיכולות להשתנות מקצה לקצה בין רוכב אחד לאחר.

עבדכם הנאמן משתלב מצוין בקטגוריית "לקוח פוטנצאלי מצוי" של האנדורו 690. אוטוטו בן 40, גובה 1.76 מ', מבנה גוף ממוצע, שפוי בדרך כלל, אבל אוהב להתפרע עם מקדם בטיחות. רוב הזמן על הכביש כי אין ברירה, לכן בלי שום תכנון מוקדם חותך ליער או למדבר שקורץ מהשוליים - כדי להרגיע את חיידק השטח שלעולם לא ייעלם.

לעוד מבחני שטח

דניאל מ-"ד.ל.ב" בסניף שוקן מוסר לי את המפתח לאחר תדלוק ושטיפה הכרחית. גם אחרי שנתיים עבודה - האנדורו 690 מרשים. הכתום העז הזה פשוט אייקוני. משדר כוח והנאה עוד לפני הנעה ראשונה. מטפס על 910 מ"מ מושב, לחלוטין מטפס, הכלי גבוה מאוד יחסית לאופנועי דו"שים סטנדרטיים. (ביום יום רוכב על קאוואסאקי ורסיס 650). עם כל ה-1.76 מ' שלי, הגעתי רק עם קצות האצבעות לקרקע. חצי ס"מ יותר והייתי צריך שרפרף.

המושב נראה קשיח וריבועי מדי, הישבן שלי מזהה את המבנה ממבחנים אחרים ושולח מסר למוח שישקול את העניין שוב. המוח רואה כתום ומשתיק אותו "A man's gotta do what a man's gotta do". בדיעבד - הישבן טעה. באופן מפתיע הוא לא התלונן גם לאחר שעתיים רכיבה בכביש ובשטח.
מיכל הדלק באנדורו 690 נמצא בחלק השלדה האחורי כאשר פתח התדלוק נמצא בקצה המושב מאחור. המכסה מזכיר מדי את סמל באטמן. משדר למוח "FUN". הפעם זה לא יומרני - לחלוטין מגיע לאופנוע הזה להיות האופנוע האישי של אחד מגיבורי העל. את זה אבין מאוחר יותר.

יוצא מיד לכביש תל אביב ירושלים. לא שיניתי תוכניות בגלל האנדורו. רוצה לבחון אותו בדיוק כך, בשימוש רגיל, ספונטני, לא רק לסטוץ סופ"ש. מתכונן לסבול על האספלט החם מאופנוע שנראה קרבי מדי לכך. מופתע בגדול. הבולמים מעולים. תנוחת רכיבה גבוהה ומרכז כובד נמוך מאפשרים שליטה מצויינת ומתאימים במיוחד לכבישי ארצנו מלאי הבורות והסדקים. הגיר מצויין, הילוכים ארוכים, מדוייק וחלק כמו חמאה. בלוח הדיגיטלי מוצג ההילוך הנוכחי, תוספת ברוכה במירב האופנועים אך באנדורו 690 לחלוטין אין בכך צורך. הגיר כל כך מדוייק ומהונדס לשלמות שאין ספק בכל רגע באיזה הילוך נמצאים גם בלי להציץ.

המנוע פשוט מעולה. שופע כח זמין עם הזרקת דלק מדוייקת שעושה עבודה מדהימה. מומנט בלי סוף, בדיוק מה שגורם לך לחייך בלי סיבה בכל עקיפה בכביש המהיר. אופנוע שטח? בטוחים? האנדורו משייט ב-130קמ"ש בלי להתאמץ כלל. לאופנוע מכוון שטח וללא מיגון רוח - זה הישג שאפשר להתגאות בו.

פונה בשער הגיא לכיוון פיתולי עמק האלה. לאחר שהות ארוכה בחו"ל מע"צ מפתיעים אותי עם ניסיון נוסף לשיפוץ הכביש בואכה בית שמש. מול תחנת דלק מסילת ציון מחליט באופן ספונטני לרדת ימינה לקצה דרך בורמה, בתכנון לקצר עד למצפה הראל - "בקטנה". לפני שהספקתי לומר "אנדורו אנדורו" מצאתי את עצמי יוצא בחיבור לכביש גישה "נווה שלום". קצת יותר ממה שתיכננתי. האופנוע הזה פשוט עף. גם בידיים לא משופשפות שטח כמו שלי - הוא פשוט מוביל
אותך לבד, זורק זנב, מחליק פניות ומקפץ מעל מהמורות באופן כל כך מהנה שלרוכב פשוט נשאר לחייך ולהנות ללא מאמץ.

במבחני שנת 2014 מגזין CycleWorld מצא לנכון לתאר את האנדורו כקאוואסאקי KLR650 משודרג וקרבי יותר. לאחר חודש בארה"ב עם KLR650 - לדעתי ההשוואה כלל לא במקום. הקאוואסאקי רגוע יותר, רך ומפנק. מצויין לשיוט בכבישים ולא מפחד משבילים ויערות. האנדורו פשוט בקטגוריה אחרת. הכוח והמומנט נותנים תחושות אחרות. הוא לא מתפשר. מאיץ כמו אופנועים חזקים ממנו בכביש ונותן בראש בשטח כמו בני דודיו הקטנים יותר. מדובר באופנוע שייתן כיף עילאי ביום יום, בדרך לעבודה או בסידורים בכרך. אבל לא יתפשר לרגע כאשר קצה הגלגל הקדמי יריח חול וחצץ.

זה לא אופנוע לטיולי שבת עם האשה. אפילו שבוחן מבוגר וחביב מציין אחרת בוידאו שצירפנו לכם כאן (שווה צפייה). ה690 אנדורו לא תוכנן להרכבה, אפילו לקשור ציוד על חלקו האחורי של המושב לא ניתן באופן מעשי. הוא תוכנן ובנוי לרוכב הבודד שיוצא למשימה בעורף האוייב. אופנוע גיבורי-על כבר אמרתי? עם תיקי צד ומגן רוח קטן הוא יהיה פשוט מושלם גם לבני האנוש שביננו.

ברכיבה במקטעי השטח הבנתי שכל הכוח, המומנט והזמינות המדהימה - באו על חשבון חום מנוע שעולה בקצב מהיר מהרגיל באופנועי דו"ש. לא משהו שצריך להטריד, אבל ביום רכיבה ארוך צריך להיות עירניים במקטעי שטח מאומצים ולעצור למנוחת לוחמים.

לסיכום, האנדורו 690 של KTM הוא אופנוע שכולו כיף, כיף ועוד קצת כיף. גם לאחר שנתיים של עבודה מאומצת. אם חיפשת אופנוע שיחזיר לך את אותה הרגשה בתולית של נער מתבגר שעולה בפעם הראשונה על אופנוע גדול יותר מ-125 סמ"ק , כזה שגרם לעיניים שלך להפתח יותר מהמתוכנן, לנפש שלך לפצוח בריקוד יווני עליז תוך כדי פליטת אנחת הנאה לא רצונית - אז ה690 אנדורו R היא הכלה שלך. מזל טוב.

צילום: מאור שחר
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.שלום 04-09-16
לא מבין מה מיוחד כל כך בכתום
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 02:53-24.