טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
מציאה: חברת SWM מייצרת אופנועים גדולים במחיר קטן


   18-09-2016, דורון פלדבאו   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

ה-EX TE310 של החברה האיטלקית מביא איתו לארץ לא רק ביצועים לא רעים בכלל גם למתחילים וגם למונסים אלא גם מציג מחיר שקשה להתחרות בו

לאחרונה אנו עדים לגל עליה של מותגי שטח לארץ. אין כיום מותג שלא ניתן לרכוש כאן. אחד המותגים הפחות מוכרים שעלו לאחרונה הוא SWM. החברה ,איטלקית במקורה עברה כמה גלגולים ובשנים האחרונות חזרה לייצר באיטליה בבעלות סינית. החברה רכשה קווי ייצור בהם יוצרו בעבר הלא רחוק ה"הוסקווארנות האדומות".

שני דגמי אינדורו הגיעו לארץ ,הRS300 והRS500 והם משווקים ע"י אשל מוטורס. קשה לפספס את הדמיון למקור האיטלקי שנרכש ע"י BMW ב2007 ,ולמעט כמה פרטים קטנים כמו גרפיקה ומערכת פליטה מחויבת יורו 4 זו למעשה אותה גברת בשינוי אדרת ניהול.

כחובב אופנועי אינדורו בנפחים קטנים עניין אותי הRS300 כראשון להיבחן ,גם כי לא הצלחתי בעבר לרכוב הרבה על דגמי ה4T האדומים של הוסקווארנה במיוחד לא על הTE310R שעניין אותי במיוחד עוד לפני שהמתחרים שלה החליטו לייצר אופנועים בנפח זה ולתת לו תשומת לב של קטגוריה כמעט עצמאית.

על הנגרר:

עוד לפני הרכיבה ,יש לאופנוע חתימת מכ"מ צדית של אופנוע גדול ,משהו כמו ההוסאברגים של שנות ה90 ,צרים יחסית וגבוהים עם קוקפיט יחסית גבוה ורחב ,גם לוח השעונים וסביבת הפנס קצת תורמים לתחושה הזו ,והקוקפיט שלו מרגיש יותר דו"שי ופחות מינימליסטי כמו באופנועי אינדורו אחרים.
הצללית הצדית של האופנוע גם היא משווה מראה ארוך יחסית לאופנוע ,משהו כמו דגמי הSCSXC של קטמ מסוף שנות ה90 ,בקיצור,הייתי בטוח שיש לי פה עסק עם מכונה ארוכה ממה שאני רגיל בד"כ.

על האוכף :

בעליה לאופנוע התחושה קצת משתנה ,הוא לא מרגיש ארוך כמו שהוא נראה מהצד אבל כל איזור הכידון והפנס מרגישים גבוהים ועמוסים באבזור שלטעמי די מיותר באופנועי אינדורו ,למשל, מסביב לשעון הדיגיטלי יש לא מעט נורות חיווי למיקום הילוכים,מצב תאורה וכיו"ב ,מד סל"ד ומהירות דיגיטלי (ממש לא נחוץ באופנוע אינדורו...) ואפילו מתג התנעה מונחה מפתח .

עם זאת ,אחרי כמה דקות של ישיבה על האופנוע מתחיל הקסם שלו לפעול ,הוא מתחיל להרגיש נוח ,ופחות BULKY ממה שהוא נראה ,כל תנוחת הישיבה ,מנח הרגליים ,זרועות והגוף מרגיש די קומפקטי ולא ממש דרוש לשלוח זרועות כמו באופנועים ארוכים. כל הדוושות,הרגליות והמנופים במקום,הכידון הרגיש לי קצת גבוה בישיבה ,אישית הייתי מעדיף כידון אחר,שטוח,ישר ורחב מעט יותר.האופנוע מאובזר במצמד הידראולי ,בלמי ברמבו ובולמים של קאיאבה - גרופ סט איכותי יחסית ומיישר קו עם רוב היצרנים האחרים.

על הגז:

קצת גז,סטרטר והאופנוע מפמפם בשקט יחסי ,בהתאם לאופנוע עם שני אגזוזים מוגבלים ושקטים. מערכת ההזרקה מדויקת ומחוברת ישירות לידית ,מגיבה טוב ומהר ,מהמטר הראשון מורגש המומנט הזמין שיש למנוע הזה מסל"ד יחסית נמוך. בדרך מתחנת הדלק בלטרון ועד לכניסה לסינגל העלייה של נווה שלום האופנוע מתנהג למופת ,הבולמים שלו חלומיים ! קאיאבה נחשבת למובילה וזוכה ללא מעט תשבוחות בשנים האחרונות על לא מעט אופנועים שהיא מפארת בתוצרתה ,אמנם לא מדובר במזלג מהדור האחרון של קאיאבה אבל כל השילוב הקאיאבי (אחורי וקדמי) מתנהג מצוין ,יציב,מגהץ ונוסך בטחון ברוכב.

בשבילים הארוכים וזרועי האבנים הנטועות בדרך מהמנזר בלטרון לכיוון דרום מורגש כי אחרי המומנט המפתיע יש מן תחושה אנמית שבה האופנוע פתאום מושך פחות (בל נשכח כי האופנוע עם כ-200 ק"מ בלבד ),לדעתי מערכת הפליטה המוגבלת חייבת להיות מוחלפת באחת פתוחה יותר שתאפשר נשימה חופשית יותר וניצול טוב יותר של כוח המנוע,או כל פתרון אחר בדמות פתיחת המגבלות או כיול מחדש של מע' ההזרקה אל מול הפליטה.

בעליה הראשונה מתחילים להבין את היתרון של המכונה הזו,היא מאפשרת לעלות עליות בצורה עצלה עד מזלזלת עם המומנט הזה כל עוד שומרים עליו במהירות נמוכה ובהילוכים הראשונים ,מעבר לזה המנוע קצת "בורח". בסינגלים טכניים האופנוע עושה עבודה טובה,שומר על קצב טוב,ההיגוי מעט הרגיש כבד יותר בגלל הכידון הגבוה ופחות בגלל זווית היגוי או מתלים ,אחרי כחצי שעה - גם לזה מתרגלים והקצב ותחושת הביטחון עולים בהתאם.

לעוד מבחני שטח

מי שמכיר את המסלול בלטרון (המועדף עלי בארץ) יודע שיש בחבל הארץ הזה הכל מהכל-מסינגלים רגועים,ועד סינגלים מדורדרים,משולבים סלעים נעוצים ועד לדוכים מדורגים משופעי מדרגות סלע תובעניות ,ודרך ירידות ארוכות שדורשות שינויי כיוון וסיבוב האופנוע בסיבובים חדים על שיפועים צד דרדרת והשד יודע מה...מאחר ואני מבלה את רוב הרכיבות שלי באיזור לטרון/צרעה טבעי שאני אעמוד על ההבדלים בין אופנועים שונים במסלול הזה.

אחרי כמה סינגלים מתונים וירידות חדות ,פנינו לכמה דוכים צפופים ,לרבות מעלה של כ 20 מטר המשופע במדרגות סלע בין חצי מטר למטר(!) שבין מדרגה למדרגה אין כמעט מקום לאופנוע שלא לומר מקום להאיץ ,מה שמחייב שמירה על מומנט וגז משתנה וזהיר כדי לא להחליק על זרדים ואבק שעוטפים את הסלעים.

חבר שהצטרף לרכיבה על אופנוע בנפח 500 סמק עלה את העליה המדורגת ומייד ירד לנסות אותה על גבו של הRS300 ,שנכבשה המדרגה האחרונה ,קשה היה לפספס את הבעות הפליאה -הופתענו מהגמישות והמומנט של האופנוע ועל היכולת שלו ליצר תנע רציף ומרשים בתנאים טכניים. משם המשכנו וניסינו לשבור את רוחו של ה"אונו מומנטו" האיטלקי בשלל עליות בלטרון לרבות ה"מקוללת" המדורדרת והיבשה במסילת ציון ללא הצלחה - ברוב האתגרים והעליות מצאנו חבר שעזר לנו לבצע את רוב המשימות .

על העצבים :

כמו שאתם יודעים אין רק טוב ובצמוד למעלות של המכונה יש כמה מגרעות ,לא משהו שאי אפשר לכוון או להתגבר עליו :

1. הבלם האחורי - אין לו רגש ! ליטוף קל עם המגף והרפידות נושכות מיידית את הדיסק,בניגוד לקדמי שאותו ניתן ללטף על משטחי סלע בירידות ,האחורי מייד מייצר גרר ועם מעט פחות תשומת לב ניתן למצוא את עצמינו לרוחב נתיב הירידה,במיוחד בתקופה היבשה והמדורדרת של השנה.מנגנון הכוונון של רגלית הבלם היא אותו גלגל אקסצנטרי שמרחיק ומקרב את הרגלית ממשאבת הבלם ,אבל עדיין ,קרוב או רחוק -הוא נושך מיידית והחלטית.

2.מערכת ההזרקה -בתנועה היא מדוייקת ונעימה ,אבל בכמה פעמים אחרי דימום המנוע היה קשה להניע את האופנוע ,אמנם לא נשמעו בקפיירים אבל היא לא ניצתת בקלות אחרי כיבוי,לדעתי התמימה - עניין של טיונינג .

3.במהירות שואפת לאפס בקטעים טכניים המצמד הרגיש ככבה מוקדם מדי ולא צפוי - שוב עניין של כוונון ,אבל הייתי גם בודק אותו אחרי החלפת מערכת פליטה ,מאחר וזו שקטה מדי צריך אוזן של מכוון פסנתרים כדי לשמוע מתי זה מפריד ומתי מאבדים מומנט על קרקע מדורדרת כי הקו לעתים דק מדי.

4.מערכת פליטה - כפולת משתיקים בניגוד למקור חד המשתיק ,הבנו בסוכנות שיש פתרון ל ARROW עם CDI עם כמה מפות הצתה שניתן להתקין -לטעמי חובה ,המערכת מוגבלת מדי ובמהירויות ביניים בהילוכים 2-3 אם רוצים להניף את הקדמי מעבר לגלי המומנט חסרה תחושת הsnapp שעוזרת לעבור מכשולים במהירות שהיא מעבר לזחילה טכנית.

על החתום:

אהבנו את ה-SWM / EX TE310 ,הוא לא מאיים,הוא נוח ,הוא ורסטילי ,והוא מפתיע ,אולי כי הערך הנתפס המיידי שלו בעיני הוא "לא אופנוע אינדורו מודרני מהשורה הראשונה", כפי שמציין היצרן, אבל הוא בהחלט אופנוע אינדורו טוב, במיוחד למי שרוצה אופנוע מרוב"פ למתחילים, כזהשלא יישך אותו,שלא יאיים עליו וירתיע. כשרוב היצרנים משחיזים את כל קטגוריית ה-250 ,אם זה "רייסרי" מדי ,"מבוסס על המוטוקרוס" או כל מונח אחר שפחות מתיישב עם אופנוע מתחילים - אז כאן יש בהחלט אופנוע למתחילים, לא משהו בנפח גדול שיעייף את הרוכב ,אלא אופנוע ביניים שיעשה עבודה מצוינת ויעזור לתלמיד לעבור לחטיבת הביניים אחרי בי"ס יסודי. ואם יש גם איזה קיט שישחרר את הסינוסים ויעזור לנשום ,אז מה רע?

מה שמשלים את החבילה ומהווה את השורה התחתונה הוא המחיר - יש כאן עודף מ50,000 ש"ח ! מחיר מעולה לאופנוע מרוב"פ שהבא בתור שמתקרב אליו בטווח הוא באיזור ה55,000 ש"ח ,מעבר לשני אלו רוב המרוב"פים,במיוחד האירופאיים עולים 60,000 ומעלה . אהבנו אותו (1 רוכב,1 סוס), הוא גרם לנו להבין שיש בהחלט אופציה שפויה וסבירה לכל האופנועים המודרניים המושחזים,אמנם הבסיס הוא אופנוע אינדורו טהור הTE310 ,אבל האבולוציה מתאימה ליותר ממה שתוכנן במקור.

RS300R מפרט טכני:

מנוע: צילינדר אחד 4 פעימות DOHC 4 שסתומים

מערכת דלק : הזרקה אלקטרונית גוף מצערת Mikuni D42

קירור: נוזל

נפח:297.6סמ"ק
התנעה: חשמלית
בסיס גלגלים:1495 מ"מ
גובה מושב:963 מ"מ
משקל: 107 ק"ג
תיבת הילוכים :6 מהירויות
מצמד: הידראולי
מתלה קדמית: 50 מ"מ "KAYABA"
מתלה אחורי : "KAYABA"
צמיג קדמי :90/90-21 (משלין )
צמיג אחורי:140/80-18 ( משלין )
בלם קדמי: דיסק 260 מ"מ
בלם אחורי: דיסק 240 מ"מ
מערכת בלימה: BROMBO
מיכל דלק:7.2 ליטר

תגובות לכתבה
1.ירון 19-09-16
אחלה כתיבה ואחלה כתבה. כמו שפעם כתבו כשאנשים ידעו לכתוב... תמשיך ככה
2.ירון 19-09-16
אחלה כתיבה ואחלה כתבה. כמו שפעם כתבו כשאנשים ידעו לכתוב... תמשיך ככה
3.כפיר 20-09-16
כבוד דורון! נהניתי לקרוא
4.רון 21-09-16
יופי של כתיבה ויופי של אופנוע , מיכל דלק קטן מדי ומערכת פליטה להחליף במיידי למשתיק אחד פתוח.
מחיר פצצה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 16:40-24.