טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
באחה אשלים - מירוץ סיום העונה


   07-12-2008, ערן שלמה   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: נדב גבאי, ערן שלמה.

מירוץ סיכום עונה תמיד נושא עימו אווירה מיוחדת, ליגת "באחה ישראל" סיימה את פרקה לעונת 2008 בשואו דרמטי שמשאיר המון טעם לעונה הבאה.

ידו הרמה של וולנברג או אולי הכיבוש הסוחף של המתניר? ה"צל" שדרבן את גוטמן או הופעת האורח של אוחנה? הניצחון המתוק של שמעוני וספקטור או הפיניש של שקל וגדי חן? מה בדיוק בנו האחים לביא מירושלים ואיפה סיימה הטרופי טראק של מיני?

החבר'ה שמתחרים בליגת "באחה ישראל" כבר יודעים את המלאכה, במשך כל העונה מנהלים קרבות סרק, ואילו במירוץ סיום העונה, היוצרות מתהפכות, כאילו מדובר במהלך מכוון שנועד לצורך קידום מכירות ויחסי ציבור לעונה הבאה. כשמדובר במירוץ בסגנון הקפות, שלא מצריך ידע בניווט יתר על המידה, מגיעים בדרך כלל גם מתחרים מליגות מקבילות, מנסים את כוחם ובדרך כלל גם מצליחים להפתיע.

44 צוותים, מסלול בן 45 קילומטרים, אותו יש להקיף כארבע פעמים, סה"כ 180 קילומטרים על קרקע חולית רצופת במפים ושבילי חול פתוחים. המסלול כולו מסומן וכאמור, אין משקל אמיתי ליכולות הניווט.

"המתניר חוזר לעניינים ומצמם את הפער בצורה משעותית מהקפה להקפה, עד שהוא מתיישב על זנבו של צ'ופלה בהקפה האחרונה והשניים מגיעים לקו הסיום בהפרש של חמש שניות זה מזה. "

טרקטורונים מקצועי
מתן ניר, תופעת טבע מוטורית בישראל, מכה שוב. הבחור שולט ביד רמה בענף הטרקטורונים ומחזיק את תואר אלוף ליגת אנדורו טרקטורונים כבר ארבע שנים ברציפות. מאז השמועות על כניסתו של ה RZR לזירה הישראלית, המתניר כבר רוקח לו כניסה לעולם חדש – עולם הראלי.
רגע לפני שהוא הופך למתחרה קבוע בליגה, המתניר מנצל את ההזדמנות שהמירוץ האחרון לא דורש מיומנויות ניווט מיוחדות ובא להשתתף.
יובל שרון, האלוף הבלתי מעורער בתחום הראלים בקטגוריית הטרקטורונים, חוזר ממירוץ הבאחה במכסיקו עם גביע מכובד מהמדרגה השלישית בפודיום. שרון לא רגיל להיות מאויים על ידי רוכב כזה או אחר, אך כשהמתניר נכנס לתמונה, הקרב בין השניים הופך להיות מעניין ומותח ביותר.

שרון, המכונה בפי העם "צ'ופלה", מוזנק ראשון, הוא יורד על המצערת ויוצא לטיסה נמוכה על הדיונות של צפון רמת הנגב. הבא אחריו לזנק בהפרש של דקה זה מזה הוא אלי אוחיון, ניר אברמוביץ מוזנק שלישי והמתניר חותם את משתתפי קטגוריית טרקטורונים מקצועי, כשהוא מוזנק שלוש דקות אחרי שרון.
36 דקות מאוחר יותר, צ'ופלה משלים את ההקפה הראשונה וממשיך הלאה, דקה אחריו מגיע המתניר ועוצר בכדי להחליף שני גלגלים שפונצ'רו, מקבל מנת תדלוק וחוזר לזירה. הפער שהוא צימק במהלך ההקפה נמחק קליל עקב העצירה הארוכה. אוחיון שומר על המקום השלישי אך אברמוביץ ביום טוב מצמק את הפער ומצליח לעקוף את אוחיון במהלך ההקפה השנייה ולשמור על המיקום עד לסיום.
המתניר חוזר לעניינים ומצמם את הפער בצורה משעותית מהקפה להקפה, עד שהוא מתיישב על זנבו של צ'ופלה בהקפה האחרונה והשניים מגיעים לקו הסיום בהפרש של חמש שניות זה מזה. בסיכום המתניר קבע את הזמן השני המהיר במירוץ, כשתי דקות בודדות אחרי וולנברג המנוסה.

"ורבר לוחץ חזק, אך בהעדר צורכי מיומנות ניווט, אוחנה סוגר עליו את הפער בקלות ועוקף אותו כבר בהקפה השנייה."

טרקטורונים כללי
מספר שיא של משתתפים בקטגוריה הכללית, לא פחות משמונה רוכבים הגיעו, ולמרבה ההפתעה פקטור הניווט או חוסר הניווט הוא לא זה שהביא את הרוכבים להשתף, פרט לרועי שופט, כל המתחרים השתתפו בעבר בראלי ניווט כזה או אחר ובתדירות משתנה.
ראשון המזנקים היה גיא ורבר, המתמודד על תואר אלוף הקטגוריה מול המוזנק אחריו, גיל אלמדווי.
דדי שפרונץ הוזנק שלישי ואחריו חיים אוחנה, המוכר מליגת האנדורו טרקטורונים, שטעם לראשונה מירוץ ראלי בסבב הקודם, שם הוא לא הצליח לסיים. טל אברהמי, שלא התמיד במהלך העונה. שופט כאמור הגיע לנסות את מזלו ואחרון המזנקים, אדם לסרי, שגם הוא מליגת האנדורו וזהו מירוץ הראלי השני שלו.

ורבר לוחץ חזק, אך בהעדר צורכי מיומנות ניווט, אוחנה סוגר עליו את הפער בקלות ועוקף אותו כבר בהקפה השנייה.
אלמדאווי מנסה לצמצם אך במהלך ההקפה השלישית הוא חוטף פנצ'ר שמעכב אותו ומשאיר את הסדר בקטגוריה כמות שהוא.
אדם לסרי מגיע למפגש לא נעים עם הקרקע במהלך ההקפה הראשונה והוא פורש אחרי שאברהמי מלווה אותו לנקודת הפתיחה. אברהמי אגב הוזנק מחדש, אך העייפות של ההקפה הראשונה נתנה את אותתיה והוא לא הצליח להדביק את הזמנים של חבריו.

"יובל שרון, המכונה בפי העם "צ'ופלה", יורד על המצערת ויוצא לטיסה נמוכה על הדיונות של צפון רמת הנגב." - אלוף הקטגוריה לעונת 2008

אופנועים מקצועי
למרות ריבוי המשתתפים במירוץ האחרון של הליגה, בקטגוריית האופנועים המקצועית לא נצפו אי אלו אורחים חדשים ולמעשה רק שני המתמידים של הליגה, ערן וולנברג ושגיא היימן, באו להתמודד.
וולנברג, שכבר הבטיח לעצמו את תואר אלוף הקטגוריה, הוזנק ראשון ולמרות עליונותו בליגה, וולנברג ממשיך בשלו "לכל מירוץ אני מגיע בכדי לנצח" הוא אומר לפני הפתיחה, ורוכב כשד ללא עצירות מיותרות או בזבוזי זמן, ומשלים 180 קילומטרים כשמחוגי השעון מצביעים על שעתיים וארבע דקות, הזמן המהיר ביותר במהלך היום.
היימן בשלו, רוכב עם מצערת פתוחה מקפץ ומדלג על פני הבמפים הפזורים לאורך כל המסלול ולא שוכח להרים חרטום לשמיים בכל פעם כשהוא רואה צלם בשטח. הוא מסיים כמובן, במקום השני.

אופנועים כללי
שישה רוכבים נכנסים לזירת החולות, חי סגל המתמיד שולט בקטגוריה ומוזנק ראשון, במהלך ההקפה הראשונה הוא מאבד שליטה ברגע של חוסר ריכוז, מבצע היפוך קליל שמוציא אותו מהמשחק. יוסי גוטמן מוביל בגאון כשלצידו גלולת מרץ מיוחדת, העונה לשם נמרוד חמו, המככב בימים אלו בראש ליגת אנדורו האופנועים. חמו בחר שלא להשתתף באופן פעיל במירוץ אך לא ויתר על התענוג של רכיבת גזים וליווי של חברו הטוב, בזכות הדרבון – גוטמן מסיים במקום הראשון.
אצל אסף דותן השתחרר איזה בורג בראש לאחרונה, ומאז הוא מוצא את עצמו רוכב על XR400 ייחודי
בתחרויות אנדורו ועכשיו גם בראלי. ולא רק שהוא עולה על המסלול ומסיים את המירוץ, הוא גם מציג שליטה נפלאה בכלי ומסיים במקום השני.
רועי מרקוביץ משכים קום ומצטרף לנסיעה עם שגיא היימן, אני לא יודע בדיוק מהם תכני השיחות שרצו ברכב כל הדרך מהעמק עד למדבריות דרום, אבל מה שבטוח הוא שמרקוביץ נתן תצוגת רכיבה יפיפייה ומשוחררת שהביאה אותו לעמוד על המדרגה השלישית בפודיום.

"וולנברג ממשיך בשלו "לכל מירוץ אני מגיע בכדי לנצח" הוא אומר לפני הפתיחה, רוכב כשד ומשלים 180 קילומטרים בזמן המהיר ביותר."

אב טיפוס T1-4x4
רכב השטח של הלל סגל ורז היימן כבר מזמן נחשב לספינת הדגל של הראלי, ההאנטר של שי שמעוני ואביב ספקטור הוא הטוען לכתר המיתולוגי. בכל מירוץ הוא מנסה לקחת את ההובלה ולא מצליח, עד שהשיג את הניצחון הראשון שלו בשנה שעברה, במירוץ סיום העונה שנערך בירוחם. שם זכה שמעוני בעקבות טעות ניווט קטנה שעשתה את ההבדל. הפעם מדובר בהישג אחר לגמרי. על שמעוני וספקטור נפלה רוח קרב והשניים נתנו את הצגת חייהם, כבר בהקפה הראשונה שמעוני החל לצמק את פער הזמנים ובמהלך ההקפה השנייה הדברים כבר היו ברורים: שמעוני וספקטור מובילים ורק לצורך השלמה קלאסית של ניצחון, בהקפה השלישית הם חלפו על פני סגל והיימן שעצרו לתקן פנצ'ר בגלגל.

ג'יפים מקצועי T2
שישה צוותים, כולם על טהרת המיצובשי פאג'רו, מתייציבים לאירוע.
ניצן שקל וגדי מובילים את הקטגוריה ומוזנקים ראשונים, גל שחם ואיתי פרץ אחריהם, רועי שפירא וגדי שטייף, צביקה נפתלי ובועז שלמה, יצחק כרמי ואייל חטואל ואחרונים צוות מוטוריני.
שקל וחן מחוייכים מאוזן לאוזן, נוסעים על המסלול ללא כל מאמץ מיוחד וכובשים את המקום הראשון ואת גביע אליפות הקטגוריה, שפירא ושטייף חולפים על פני שחם, שמגיע אם נווט חדש בשם איתי פרץ, ומסיימים במקום השני כששחם ופרץ במקום השלישי. כרמי וחטואל מצליחים לעבור את נפתלי ושלמה כבר בפתיחה ומסיימים במקום הרביעי. נפתלי ושלמה שפתחו את העונה במקום הראשון, נעדרו מרוב מירוצי הליגה עקב תאונת אימונים בה הרכב הושבת לתקופה ארוכה, ככל הנראה החלודה עדיין לא ירדה במלואה ונאחל בהצלחה לצוות הירוק בעונה הבאה.


"יוסי גוטמן מוביל בגאון כשלצידו גלולת מרץ מיוחדת, העונה לשם נמרוד חמו."

אב טיפוס T1-4x2
הקטגוריה הסקסית בזכות הכלים היותר מעניינים שנראו בארץ לאחרונה, מי שכבש את מירב תשומת הלב מבחינתו היו דווקא הכלים היותר קטנים, אייל ואלעד לביא, שני אחים ירושלמים שבנו שני רכבי באגי זהים יחסית, הרכבים מבוססים על מנוע 850 שנלקח מאופנוע TDM. השניים התחרו בעבר בליגת הIRDA, וזוהי התחרות הראשונה שלהם במסגרת הבאחה. אייל הוזנק ראשון ובמהלך ניסיון עקיפה מצא את עצמו עם גלגל שבור לאחר שהתפך. אלעד משך יפה כשלוש הקפות עד ששרשרת ההינע החליטה לצאת לחופשה וגרמה לו לפרוש.
שני רכבי הטרופי טראק, הוסיפו לא מעט צבע לרחבת ההתכנסות, למרבה הצער, הבהמה של איציק מני לא שרדה את רצף הבמפים הראשון והשאירה את הבמה לארז אברמוב וגדעון בן שמואל לקרוע את החולות עם המפלצת הכתומה של ברוך טולדנו. ניר ואמיר שני, הידועים בכינוים "צוות כפר מסריק", שעושים כהרגלם, מגיעים בשקט וכובשים מדרגה כלשהי בפודיום, הפעם זו הייתה המדרגה השנייה ולאחר מכן גם קיבלו את גביע אליפות הקטגוריה.
צביקה כהן וערן לוי מטיילים בכיף ועולים על המדרגה השלישית בפודיום.

ג'יפים T2 סטנדרטי
אלון אסולין ואורי יעקוביץ סוגרים את העונה עם טעם טוב בפה אחרי ניצחון משכנע במיוחד, כ20 דקות לפני הבאים אחריהם, צחי ליטבק וצור ליסבונה. אורי גרוס וערן שני, מחזקים את ארנב הקמע היושב על הטמבון הקדמי של הניסן טראנו וסוגרים במקום השלישי.


"על שמעוני וספקטור נפלה רוח קרב והשניים נתנו את הצגת חייהם, כבר בהקפה הראשונה הם צמקו את פער הזמנים."

"באחה ישראל" בראשותו של נועם היימן יכולים לסמן לעצמם עוד וי קטן ביומן של ליגה מוצלחת ומאתגרת. באם לחפש משהו שלילי בכל סדרת המירוצים הללו, אולי נבכה על כך שחייבים להגביר את תכיפות האירועים ולא לייבש אותנו אחת לחודשיים בערך. בנוסף, אין סיבה אמיתית שהליגה הזו לא תגיע למספר כפול של משתתפים ואף יותר מכך, אלמלא הפחד שיש לאותם מתעניינים מעניין הניווט המהווה חלק בלתי נפרד מהליגה.
כצעד ראשוני להסרת הפחד המדובר, נזימה מארגנת לכם בקרוב קורס ניווט ושימוש ב GPS.
נתראה בעונה הבאה.

לרשימת התוצאות המלאה

לניתוח הזמנים המלא

אופנועים מקצועי
1. ערן וולנברג
2. שגיא היימן

אופנועים כללי
1. יוסי גוטמן
2. אסף דותן
3. רועי מרקוביץ

"שקל וחן מחוייכים מאוזן לאוזן, נוסעים על המסלול ללא כל מאמץ מיוחד וכובשים את המקום הראשון ואת גביע אליפות הקטגוריה."

טרקטורונים מקצועי
1. מתן ניר
2. יובל שרון
3. ניר אברמוביץ

טרקטורונים כללי
1. חיים אוחנה
2. גיא ורבר
3. גיל אלמדאווי

"והשאירה את הבמה לארז אברמוב וגדעון בן שמואל לקרוע את החולות עם המפלצת הכתומה של ברוך טולדנו."

אב טיפוס T1-4x4
1. שי שמעוני ואביב ספקטור
2. הלל סגל ורז הימן

אב טיפוס T1 2X4
1. ארז אברמוב וגדעון בן שמואל
2. ניר ואמיר שני
3. צביקה כהן וערן לוי

ג'יפים מקצועי T2
1. ניצן שקל וגדי חן
2. רועי שפירא וגדי שטייף
3. גל שחם ואיתי פרץ

ג'יפים סטנדרתי T2
1. איציק אסולין ואורי יעקובוביץ
2. צחי ליטבק וצור ליסבונה
3. אורי גרוס וערן שני


"אלון אסולין ואורי יעקוביץ סוגרים את העונה עם טעם טוב בפה אחרי ניצחון משכנע במיוחד, כ20 דקות לפני הבאים אחריהם,"
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.עוד לא נולד ה... 07-12-08
שינצח את מתן ניר על טרקטורון
באויר בים או ביבשה
2.מתן ניר המלך 07-12-08
פשוט אלוף !
3.רוני א 07-12-08
למה חיים אוחנה לא נכנס לקטגוריה המקצועית?
אני חושב שהוא יכול להתמודד שם בקלות
4.אחד שהיה ! 07-12-08
ערן שלמה ...
אתה לא מפסיק להפתיע יום מפרך נסיעה קשה ואני יכול להעיד שאחרי היום הזה לאסוף תמונות לסקר את האירוע בצורה ככ טובה ומעניינת אתה צריך להיות על הפודיום!!! אשרך.
היה אירוע מצוין ומאורגן כן ירבו .
5.טל חביב 07-12-08
ערן שיחקת אותה בתמונות ישר כוח אח שלי .. (למה בחינה שלי לא צילמת ככה?) חחחח
6.לערן שלמה 07-12-08
ערן אתה כותב מעולה ומשלים את הכתבה אם תמונות מרהיבות כל הכבוד.
האם אפשר בבקשה לפרסם גם זמנים של הרוכבים מעניין לראות זמנים של כל קטגוריה על אותו מסלול.
7.ל 6 07-12-08
מעל רשימת התוצאות יש קישור לתוצאות עם זמנים
8.לאדם לסרי 07-12-08
איפה אתה שם את הכלי בלילה?
הכלי הזה זה הכלי הכי יפה שקיים בארץ!9.חמי 07-12-08
כל הכבוד לנענע שלנו, כתבה איכותית וסוחפת, פשוט תענוג!

והתמונות...פגז!
10.אוהד בכר 07-12-08
ערן הדגול אחלה של סיקור , תמונות ושאר ירקות ....!

היה כיף חבל שנגמר מהר בשבילנו ..

מעבר לכך אין לי כל ספק שמתן רוכב בליגה אחרת לגמרי , כל הכבוד מתן !
11.השף מתן ניר מבשל 08-12-08
הוא מבשל לנו משהו מעניין לעונת הראלי הבאה
ככה לפחות זה נראה ואם הוא באמת יכנס לראלי ברצינות אז הולך להיות מעניין
עופר אבניר תתחילו להתאמן...
12.אל תתלהבו יתר על המידה 08-12-08
אם זה היה ראלי ניווט אז אני בספק אם מתן ניר היה מסיים בן הראשונים
13.שומע שמועות 08-12-08
אמרו לי שהחבר'ה הקבועים עושים פרצופים כל פעם שמגיעים רוכבים חדשים וקוצרים להם ת'ליגה
הם עוד לא הבינו שזה כל העניין בספורט?
14.ערן שלמה - עורך האתר 08-12-08
הבהרה - מערכת נזימה נמנעת מלפרסם שמות מתחרים כאלו ואחרים שנפצעו ונזקקו לטיפול רפואי.
פרטים נוספים והערות אפשר להעביר אלינו דרך דף "יצירת קשר", שם מופיעים כתובות הדוא"ל הרלוונטים ומספרי הטלפון של חברי המערכת.

אנא המנעו מפרסום שכזה בתגובותיכם.

מערכת naZZima
15.=] 08-12-08
ראלי בדיונות וואלק מתאים =]
16.ספרייט 08-12-08
אחלה סיקור תודה ערן

באמת לא מובן למה חיים לא מתחרה בקטגוריות הבחירות ( גם באנדורו)
" עדיף לקבל 70 בהקבצה א מאשר 100 בהקבצה ב "
17.תגובה ל16 - יוסי בובליל 08-12-08
עדיף להיות ראש לשועלים ולא זנב לאריות ... אנא התנהג בהתאם כאן האח הגדול...
18.לחיים אוחנה 08-12-08
אתה תותח אח שלי ואין עליך אוהבת שפרה ...
19.רביד פרץ למתן ניר 09-12-08
אפו ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא ...כבוד גדול לרוכב מיקצועי.. מיזה אנחנו לומדים שידידי היקר רוכב בלי תירוצים בידיוק כמו בתקופה הטובה של חברנו שלום אוחיון אוהבים אותך ילדי מושב אחוזם
20.שלום אוחיון אלק 09-12-08
שלום אוחיון נוסטלגיה ראיתי אותו , איזה קטן ושמן . " מלך הקרוס" אלק , איך אתה משווה את מתן ניר לשלום אוחיון .
21.אין מארגנים?אין ועד ? 09-12-08
לא מבין למה חיים אוחנה באמת לא מתחרה בקטגוריה הבחירה במיוחד באינדורו
הוא רוכב ותיק בעל תארים וממש לא ברמה הנכונה .
שאלה ??? יוני לוי יגיע לאינדורו טרקטורונים הוא יוכל להתחרות בקטגוריה ב'????
למה אין מי שייעשה פה סדר ?
22.חוליוס 09-12-08
ערן
תמונותתת פיצוץ!!!!!!!!!!!
23.אסף ארצי 09-12-08
היה אירוע פצצה וחבל שנשבר לי הכידון..יש עוד לחגה שלמה לפנינו!

ערן, תמונות אחלה והיה כיף לאללה.
24.itay69 13-12-08
עזוב ארצי.. העיקר שאתה בסדר..
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 17:51-24.