טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
לקחנו את המאבריק X3 וגילינו מכונת מלחמה אמיתית


   24-02-2017, טל דשא   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום:צחי עקיבא

אז יצאנו לבדוק וגילינו רכב שכל ייעודו הוא לנסוע כמה שיותר מהר, וכמה שיותר טוב, בולע קילומטרים וטורף את השטח. טל דשא לקח את אחד הרכבים המדוברים ביותר לטיול

לאחר ההשקה בה נהגו כמה כתבי רכב על המאבריק , כולל כתבנו תומר וולף , לא יכולתי שלא לחשוב על איך המכונה החדשה והמתקדמת הזו מתנהגת בידיים שלי, נהג שכל חייו בשטח על כל דבר שזז אך מה לעשות הוא לא נהג מרוצים, התוצאה הפתיעה גם אותי.

נתחיל מההתחלה: לנו במגזין NAZZIMA יש את תומר וולף שהוא נהג המרוצים המנוסה ואותי, טל דשא שנוהג בשטח כל חייו ועל כל מה שזז אך לא התחרה ואני מסתכל על המבחנים האלו מנקודת המבט של קהל היעד המנוסה אך לא מתחרה. בכתבה השתתפו שני כלים, האחד X3 R שהתחיל סטנדרטי, אך לאחר שיצא מסדנתו של עידו כהן ועבר שיפורים מפה ועד הודעה חדשה, נראה אחרת לגמרי.

האמת, שהיה מרשים לראות שהכל בטוב טעם ועם הרבה מחשבה, לא סתם רעש וצילצולים. הכלי עצמו שייך לנאור אשכנזי, שגם ארגן יום מקיף ביותר שכלל יציאה מאזור המרכז ועד לעמק יזרעאל, כולל מעברים טכניים, קטעים מהירים בשבילים כבושים, בוץ בעקבות הגשמים המרובים ושטחים מחורצים בקוליסים וקטעי שביל שקרסו ומצריכים אקסטרה צומת לב, על הכלי הזה נאור ירחיב, אני את שלי לא סיימתי איתו ולכן אכתוב עוד כתבה בהמשך החודש כאשר אבחן את המפלצת בחולות ובכל אופן ראוי לציין שמעולם לא נתקלתי בכזו רמת השקעה בכל פרט ופרט ובזמנים ראלים של כל הטיול, אז על כך ועל השאלת מאבריק המון תודה.

הכלי השני שהשתתף בכתבה ועליו אני אדבר הפעם הוא מאבריק X3 מדגם XRS סטנדרתי כמעט לגמרי כאשר השינוי הבולט בו הוא כלוב הבטיחות הכה חשוב במכונה כה מהירה והוא שייך לאמיר אבו מוח שגם ניצח איתו במרוץ האחרון, חוץ מכך יש לו תוספת של אגזוזים בריאים , כיווני מתלים מעולים ועוד כמה דברים זניחים שהוספו לו, אגב כלוב הבטיחות הוא משהו שבעיני חובה בכל הכלים האלו, כמו שקסדה, משקף וכפפות הם הכרח גם בנסיעת פאן ולא מדובר רק על ה-x3 אלא בכלל על כל הקטגוריה הזו, ענין של בטיחות.

נתחיל מהחלק הכי מרשים בכלי הזה כאשר פוגשים בו לראשונה וכאן אני מדבר על הנראות שלו, יפהפייה, מדהים, אכזרי, מאיזו נקודה שלא תסתכלו מדובר במכונה מדהימה ביופיה עם נגיעות עיצוב אגרסיביות בכל מקום, מדהים. מה שעוד תופס אותך אלו המתלים הסופר ארוכים ויפים, במיוחד הצורה בה הם מחוברים בחלקו הקדמי שמעמיק את תחושת מכונת המרוצים.

צילום: צחי עקיבא

גם פנים הרכב יפה ופרקטי בעיני והכי חשוב, אני 1.92 מטר על 120 קילו ועדיין לא הרגשתי צפוף ולא בנוח, וזה מפתיע שכן זה משהו שאני מתלונן עליו עוד מימי ה-RZR800 ותפס לגבי כל מה שיוצר מאז, ודווקא כאן אני מרגיש בנוח דווקא במכונה שנוחות לא מעניינת אותה. הסיבה לנוחות היא שהדוושות נחות להן עמוק ונמוך ותנוחת הישיבה עצמה היא נמוכה ולכן מתקבל מרווח לאנשים מגודלים שכמותי, ציון 9 מתוך עשר אם הייתי מחלק כאלו על תנוחת הנהיגה, פנים הרכב וקלות התפעול שלו, גם ההגה קטן ונוח ובעל אופציית הקשחה חשמלית.

מניעים ואני מתחיל להתפתל, לא אוהב את זה שאני לא נוהג ולרוב אני גם לא נותן לאחרים לנהוג, אך לנסוע עם נהג כזה זו חוויה שממחישה למה הכלי מסוגל, והוא מסוגל. מגיעים לתחנת דלק ומתחלפים, אבו מוח אומר לי שמעולם לא נתן לאחרים לנהוג לו בכלי ואני, מצדי, מבין לליבו, בכל זאת מדובר בכלי שעולה יותר מאוטו מנהלים או סובארו פורסטר חדשה אם תרצו. לוחץ על כפתור הסטרט והמכונה מתעוררת עם צליל מדהים של מנוע 3 צילינדרים מלווה ביבבה מעלפת מצד האגזוזים. שילוב ל-H ומתחילים תנועה.אני עם אבו מוח, מאחורי נאור בכלי המדהים שלו, ומאחורינו מאבריק טורבו ומאחוריו עוד מאבריק 1000R. כל השושלת כאן ונראה מי עומד בקצב של מי. דבר ראשון, המכונה היחידה שיכולה לעמוד בקצב זה X3 אחר, לפחות עד שנראה מה המתחרים יביאו. דבר שני, עבודת המתלים כאן היא מדהימה ואין טריקות מתלה שמחריבות את הגב או משהו כזה אלא עבודה אחידה שעובדת מעולה כאשר לוחצים את הכלי, במהירויות טיול סופר רגוע הכלי לא כל כך נעים וקשה לנסוע עימו לאט, בכל זאת מכונת מרוצים משובחת שמצריכה עומס עבודה גבוהה.

ההפתעה הכי גדולה מבחינתי היא המנוע, שהוא כל כך הרבה יותר נשלט וליניארי ממה שציפיתי, עד סביב ה-7000 סל"ד מדובר במנוע חזק אך נעים, אך מה קורה כאשר כל הטורבו והטרראם שלו נכנס לפעולה, זו השאלה. התשובה היא מכונת מלחמה, כלי אדיר, קרנף מסתער או לא משנה איך תקראו לזה, מקסימים חיוך על השפתיים, מדהים.

התאוצה היא כלכך חזקה שלתחושתי זה מספיק ואפילו יותר מדי עבור לא מעט אנשים. המנוע רק רוצה עוד ועוד , הסיבוב החזק שמאלה שהיה מרחק 400 מטר מאיתנו בערך כבר כאן, נכנסים לסיבוב במהירות די גבוהה ביחס לשאר הכלים בשוק וביחס למה שאני תכננתי להכנס אליה לפני שהגעתי אליה והתחושה בישבן כמו אומרת לי, בסיבוב הבא תכנס מהר יותר ותצא חזק יותר ואני מציית . פניה ימינה , נכנס מהר לסיבוב, הכלי יציב בטון, לא זז מהקו, חזרה על הגז , מאיץ מאיץ ומאיץ , החלקת זנב קטנה ונשלטת ואני אומר לעצמי לראשונה מאז ומעולם, אני חייב כזה, לא יודע איך זה יקרה אבל אני חייב.

נכנסים לקטע עם קצת שלוליות, מעברים עם שינוי גובה קיצוניים וככל שאני זורם עם מה שהכלי רוצה ויכול לתת כך אני נהנה יותר יותר, חוויה אמתית שמתאימה לנהגים מנוסים, וגם ככה מפאת מחירו שנגמר סביב ה-200 אלף אין ספק שמי שיקנה אותו אלו אנשים עמידים ולרוב גם מנוסים. מקסימום הנאה מנהיגה והכלי היחידי שמזכיר לי אופנוע שטח עם מהירות ההאצה הפסיכית שלו ועם התחושות אותן הוא מעביר.

הכלי, אגב אוכל הכל, מהשטח הטכני בו חששתי ממרווח הגחון שנראה מצומצם אך שלא ממש משפיע מכיוון שמהלך המתלה הוא עצום ועד לשבילים מהירים מאוד ולדעתי מי שקונה כזה כלי שיקנה גם חיתול למבוגרים לנוסע שלידו, כנראה שהוא יצטרך אותו. הבעיה היא שהכלי תמיד רוצה עוד ועוד ואני מה לעשות לא ידוע היכולת שלי להתאפק מלשחרר סוסים טהורי גזע מהמנוע.

אין ספק שמדובר ברכב מסוכן, אך מצד שני גם בני דודיו הם כאלו ולכן אין זה נרשם לחובתו של המאבריק החדש. המאבריקים הקודמים, אגב, באמת שלא יכולים לעמוד בקצב של ה-X3 ולא מדובר ברכבים איטיים, אם לוקחים בחשבון כמה וכמה סוגים ותוואי קרקע שונים, בשטח טכני הרבה יותר נעים וקל לנהוג במאבריק טורבו הקודם לדוגמה, אך המהירות בה עושים זאת גם היא איטית יותר.

לסיכום אומר שמדובר במכונת מלחמה אמיתית, רכב שכל ייעודו הוא לנסוע כמה שיותר מהר ולכן צריך לכבד אותו מכיוון שבמהירויות אליהן הוא מגיע ובקצב המסחרר בו הוא בולע קילומטרים ועם איך שהוא טורף את השטח, צריך להיזהר ובעיקר לכבד את היכולות שלו. המגבלה האמיתית של הכלי הזה הוא הנהג עצמו.

נהגים פחות מנוסים צריכים לקחת את הזמן ולהתרגל אך מי שמכיר ומנוסה מספיק יקבל כאן את הכי הרבה פאן לשקל שאפשר לקבל ממכונה עם רתמות בטיחות, הגה, דלתות וארבע גלגלים, ובקיצור, תחליף ראוי בעיני לאופנוע אנדורו משובח, משהו אחר לגמרי אך לא פחות פאן ואדרנלין. אם הייתי צריך להתלונן על משהו אדבר על ההגה של המכונה המופלאה הזו, הגה קטן, עבה במידה נכונה וזריז מאוד, הבעיה היא שכמו במאבריק הקודם גם הוא צריך קורס מזורז בתקשורת אך מדובר בבעיה שמשותפת לכל הסייד בי סייד החדישים, אך עדיין זה לא תרוץ.

שלא תבינו לא נכון ההגה ישיר , נוח ועם כלום סיבובים מנעילה לנעילה, אך עדיין הייתי שמח לקבל קצת יותר משוב ממנו, מצד שני השלדה, מתלים ודוושת הגז מספקים המון אינפורמציה חשובה תוך כדי נהיגה, לדעתי אגב אני במיעוט לגבי עניין ההגה ולפי מה שהבנתי בגדול זה לא מפריע לאנשים.

נשאר לבחון את ה-rzr החדש ולראות איך הוא עומד מול המאבריק אך ככה או ככה אי אפשר לטעות עם X3, גם נהגים שלא מתחרים יהנו ממנו פשוט כי הוא זורם עם הנהג אך אסור לשכוח כי מדובר בכלי שכמו כל אחיו לקטגוריה אוהבים להתרומם על הצד ועצם המהירות האדירה שהוא דורש מהנהג לייצר, יוצרת סכנה גדולה בפני עצמה אך ברמת היום יום מדובר בכלי שאפשר לחיות איתו כמו כל אחיו בקטגוריה.

בעיני מדובר בכלי מנצח, אך בקצב בה הקטגוריה מתפתחת אי אפשר לדעת אם גם בעוד חודש אחשוב כך. מה שכן, אני יודע הוא שזה הכלי הראשון אותו שאני באמת רוצה לקנות.

נאור אשכנזי :

בתור רוכב ותיק, נסעתי עד לא מזמן על מבריק טורבו הדגם הקודם, ואז החלטתי לקנות את הx-3 דגם xds, כי ידעתי שאני משפר אותו לתחרויות. אם הייתי צריך לקנות כלי ולא לעשות שום שינוי, הייתי קונה את ה-xrs נסעתי על הכלי 35 שעות ואני יכול להגיד לך שזה כלי שונה לגמרי מהכלי הקודם. אני עדיין חושב שהכלי הקודם יותר טוב לטיולי משפחות הוא יותר נעים בנסיעה האיטית (עד 60 קמ"ש) הכלי שלי מתחלק לשני חלקים האחד לפני השיפור שהכלי היה מרים לי גלגלים בפניות מהירות וחדות. לקחתי אותו לעידו כהן וביקשתי ממנו לשפר לי את העניין הזה. עידו החליט להוריד לי את המרכז כובד של הכלי.

בסופו של דבר קיבלתי מתקן גלגל בחלק האחורי של הכלי, ששינה את הגלגלים למידה קצת יותר גדולה ושינה את הקפיצים והבולמים האחוריים.(לא נגענו במנוע)
הוספנו דלתות מחוזקות ורשת בחלקו העליון שלהם שלא נוכל להוציא את הידיים ברגעי חירום (תקן של התחרויות). הכלי עכשיו לא דומה בכלל למה שהוא היה קודם הכלי יציב מאוד במיוחד במהירויות הגבוהות הוא מגהץ את השטח, ואני ממש נהנה ממנו.

לסיכום, ה-x3 הוא כלי מלחמה אמיתי. ברגע שאתה יושב על כיסא הנהג, הכלי מבקש ממך ללחוץ על הגז. ככול שאתה נוסע יותר מהר איתו, הוא נותן לך תחושת ביטחון גדולה יותר. תמיד צריך לזכור שהגלגל מקבל את כל המכות מהקרקע ולכן צריך לנהוג בו בצורה הרבה יותר זהירה ולכבד אותו (כי במידה ולא תכבדו אותו, תתחילו לשלם על הנזקים).
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.Boaz 26-02-17
כלי מפחיד
2.Boaz 26-02-17
כלי מפחיד
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 18:35-24.