טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
PALANGA 1000: מרוץ סיבולת שכולו חוויה חזקה ומדהימה


   26-07-2017, רז הימן   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

מרוץ PALANGA 1000 מתקיים בליטא זו השנה ה-17 ברציפות והוא האירוע המוטורי הגדול והחשוב ביותר במדינות הבלטיות. סיכום של חוויה לא מהעולם הזה

אם לפני שנתיים הייתי נשאל מיהן המדינות הבלטיות והיכן נמצאות על הגלובוס, כנראה שלא הייתי יודע לתת תשובה טובה לשאלה. אני חי בעולם מרוצי הראלי רייד וזה מתנהל בצפון אפריקה, דרום אמריקה, מזרח אירופה, סין וכמובן בבלקן.

סרגיי אוגר שעלה ארצה ממוסקבה עם מריה אשתו לפני כ 4 שנים חי את עולם הראלי הקלאסי, נוהג ומתחרה כ 20 שנה ומחזיק קבוצת מרוץ גדולה ומקצועית בשם CONE FOREST RALLY TEAM הכוללת צוות מכונאים, סדנה גדולה במוסקבה וסדנה נוספת באסטוניה.

טעימה מעולם הראלי הקלאסי קיבלתי כאשר בעקבות ביקור וצפייה בראלי במוסקבה ב 2014 הזמינו אותי סרגיי ומריה אליהם לאסטוניה לקורס מדהים של נהיגת ראלי שהם מעבירים על סובארו STI שבבעלותם (אחת מתוך חמשת רכבי הראלי של הקבוצה ובהן פיאסטה R5 ומיצובישי איוו 10).

בשנה שעברה הרחיבה הקבוצה את פעילותה גם לעולם מרוצי הסיבולת על מסלולי אספלט. בהתאם לגישתה המקצוענית רכשה הקבוצה משאית ענק המהווה מוסך נייד שמאפשר לתחזק את רכב המרוץ BMW M3 לפני ובמהלך התחרות, כמו גם להכיל חדר הלבשה, מטבחון ואוהל אירוח ענק. ליגת ה BALTIC ENDURANCE CHAMPIONCHIP כוללת 5 מרוצים בני 4 שעות ושניים בני 1000 ק"מ שנערכים לאורך כ 9 שעות.

צילום: רז הימן

ראלי דרך המשי של 2016 נערך במקביל למרוץ PALANGA 1000 ולצערי לא יכולתי כבר בשנה שעברה להיענות להזמנתם של הזוג אוגר להצטרף לסרגיי ודניס כנהג שלישי במרוץ. כידוע, רק טיפש חוזר על אותה טעות פעמיים (בעיקר כאשר ממילא לא יצאנו, הלל ואני לדרך המשי 2017...) והשנה נעניתי בשמחה להזמנה החוזרת.צילום: רז הימן

ניסיוני בנהיגת כביש על מסלולי אספלט מסתכם במפגשים חברתיים על מסלולי קארטינג ומכיוון שמעולם לא נהגתי מכונית מרוץ על מסלול כלשהוא, התבקש שאעבור הכשרה והכנה לעולם הכביש. לפני חודשיים, בדרכי להתחרות בראלי יוון התייצבתי במסלול PARNU שבאסטוניה לקורס אצל סרגיי ודניס.

התחלנו עם רכב האימונים שלהם, BMW M2 2017 סדרתית לחלוטין אך נעולה בצמיגי סליקס וסיימנו עם הדבר האמיתי עליו נתחרה - BMW M3. מדובר בבהמה כוחנית ביותר, בעלת מנוע בנזין 3.5 ליטר המוריד לאספלט 427 כוחות סוס בגלגלים האחוריים, תיבת הילוכים מסוג DOG BOX, דיסקים וקליפרים גדולים, בולמים משופרים, כלוב כמובן, מערכת קשר אלחוטית ועוד. הביצועים של ה M3 הזו לא מהעולם הזה, לפחות לא זה שאני מכיר... אט אט אני מסתגל, הקצב עולה וזמני ההקפה יורדים. בתום השעתיים הרגשתי את המאמץ הפיזי הנדרש לנהוג את הבהמה על המסלול (מה שלא קורה לי עם הצהובה) ויחד עם זאת הרגשתי שהבנתי את עקרונות הבלימה, ההיגוי וההאצה ואת ההבדלים מנהיגת ראלי רייד. אני מוכן למרוץ הראשון שלי!

מרוץ PALANGA 1000 מתקיים בליטא פעם בשנה זו הפעם ה 17 ברציפות והוא האירוע המוטורי הגדול והחשוב ביותר במדינות הבלטיות (אסטוניה, לטביה וליטואניה כפי שאומרים המקומיים). אלפי צופים מגיעים לסופ"ש ארוך במהלכו מתקיים כמובן מרוץ הסיבולת בן 373 ההקפות אך לא רק. מתקיימים גם מרוצי דראג ודריפט, מרוץ מכוניות פורמולה בסיסיות וכיאה להפנינג מוטורי שנתי גם אירועי אווירה כמו תחרות נערת המסלול ותחרות ריצת 1000 מטר למכונאים, הופעות של להקות רוק, ביתני תצוגה של סדנאות שיפור רכבים, דוכני בירה איך לא ועוד.

צילום: רז הימן

יום רביעי הוקדש לבדיקות טכניות ואדמיניסטרטיביות אותן צלחו כל 41 הקבוצות שנרשמו למרוץ. את יום חמישי חילקו המארגנים לשניים – הצגת הרכבים והנהגים ברחוב הראשי של העיר (שהיה כמובן חסום לכל אותו יום) לקהל ולצוותי התקשורת שסיקרו ב LIVE את המרוץ, ולמקצי אימון. יום שישי הוקדש כולו לטובת 3 מקצי אימון נוספים ולאחריהם מקצה דירוג שקובע את סדר הזינוק למרוץ עצמו בשבת. למה כל כך הרבה מקצי אימון תשאלו? אז כאן מגיע הקטע החזק של האירוע – המרוץ מתקיים על קטע מהאוטוסטראדה שסמוכה לעיר! במשך שבוע שלם הקטע סגור. מסביבו נבנה הפיט, הפאדוק, יציעים לצופים, 13 עמדות המרשלים, עמדות לצוותי הטלוויזיה, במת הופעות, חניונים ותחנת הדלק שצמודה למחלף הופכת לעמדת תדלוק הרכבים במהלך המרוץ! גאוני, מיוחד והלוואי עלינו...

שבת 12 בצהריים, ומיד יזנקו 38 הרכבים שמסודרים על קו הזינוק. 3 צוותים ייאלצו לצפות מהצד לאחר שהרכבים שלהם כשלו כבר במקצי האימון של יום שישי, ביניהם צוות של 3 אחים שעשה את כל הדרך מאנגליה עם פורד אסקורט MARK 2 מדהימה של שנות השבעים. אנחנו מתחרים בקטגוריה עם מספר המשתתפים הגדול ביותר, קטגוריית A3000+ שמשמעה רכבים סדרתיים עם מנועי בנזין אטמוספריים בנפח מעל 3000 סמ"ק. יש גם קטגוריות לרכבי דיזל, GT ומבוססי בנייה עצמית.

צילום: רז הימן

שעתיים לאחר הזינוק וכאשר כ 80 הקפות מאחורינו אנחנו במקום הרביעי ומריה אומרת שהגיע תורי ותוך 5 דקות יתבצע החילוף. לא יכול לומר שלא נרשמת אצלי התרגשות קלה... אני עולה למסלול ומשתלב עם עוד 37 רכבים שכבר רצים בקצב מלא על המסלול שאורכו כ 2700 מטר. צפוף. מאוד צפוף. החוכמה היא למצוא את הקצב שלך תוך כדי אין ספור עקיפות והיעקפויות. פערי הרמה, הן של הרכבים בקטגוריות השונות והן של הנהגים גדולים מאוד ואני משתדל לשמור על הקו הנכון ובקצב הנכון תוך מניעת מצבים מסוכנים, בעיקר עם רכבים מהעשירייה הראשונה שמבצעים סביבי עקיפות קמיקאזה תוך כדי בלימות מאוחרות. חם במכונית עם הסרבל והביגוד התחתון חסין האש, השעה עוברת ואני מעביר את ההגה לסרגיי.

חולפת לה עוד שעה וחצי ולפתע חוזר דניס לפיט נגרר על ידי רכב החילוץ. נשברה צירייה אחורית שמאלית. הצוות הטכני נותן עבודה על הגרמנייה ולאחר כחצי שעה צירייה חדשה מונחת במקומה. מחליפים גם את 4 הגלגלים לכאלה עם גומי טרי וחוזרים שוב למסלול, במקום החמישי בקטגוריה. הזמן רץ, 7 בערב, אני עולה לשעה השלישית והאחרונה שלי. אני כבר סגור לגמרי על הקצב וההקפות עוברות באופן משביע רצון, יש לי עוד כ 5 דקות לפני שאני חוזר לפיט ומעביר את הב.מ.וו. לדניס, לשעה האחרונה. ואז בקצה הישורת לאחר פניית הפרסה המנוע דומם ומסרב להתניע. אני נגרר אל הפיט ושם לאחר כעשר דקות מבשר לנו ראש צוות המכונאים שמשאבת הדלק שבקה ושנגמר.

צילום: רז הימן

בשעה האחרונה שלא היינו על המסלול ירדנו למקום ה 6 בקטגוריה. סרגיי מאוד מאוכזב, הוא יודע שהרחנו את הפודיום מלמטה ואולי יכולנו אפילו להפתיע. שום דבר לא מובטח בספורט המוטורי, בטח לא במרוץ סיבולת של 1000 ק"מ, אבל אני יודע שהקבוצה הזו מסוגלת ליותר ותגיע ליותר. הפוטנציאל אפילו לא קרוב למיצוי. כול חברי הקבוצה הוכיחו מחויבות מלאה, חוסן מנטאלי ורצון מלא להצליח ואני בטוח שזה ימומש במרוץ הקרוב.

מרוץ ה 1000 ק"מ הבא יתקיים בעוד חודשיים על המסלול של PARNU באסטוניה. תודה גדולה ממני לסרגיי ומריה שהיו מספיק אמיצים לקחת טירון אספלט כמוני ולשים אותו במים הקרים והעמוקים של המרוץ הכי חשוב להם בליגה. אני שמח שלא אכזבתי ומודה לכל חברי הקבוצה שתמכו ועזרו לי בניסיון החדש הזה! זה היה סופ"ש של חוויה חזקה, שווה ומדהימה!

צילום: רז הימן
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 05:07-24.