טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
קפיצה משמעותית: חשיפת דגמי הוסקוורנה 2018


   11-08-2017, רז הימן   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

ההשקה שנערכה בתל אביב חשפה חידושים בולטים - והמחירים כמו ב2017. המעבר להזרקת דלק הוא החידוש המרכזי. כל הפרטים והדגמים החדשים בפנים

בהשקה הסטטית שנערכה באולם ממוזג בתל אביב אמנם לא זכינו לרכב על הכלים החדשים (היבואן יעמיד כלים לנסיעות מבחן כאשר מזג האוויר יהיה לוהט פחות) אבל לראותם בהחלט כן. שמענו על החידושים הבולטים בליין של אופנועי הוסקוורנה לשנת המודל 2018 ועל הבשורות העיקריות של חברת עופר אבניר יבואנית המותג. באגף הבשורות המסר העיקרי נגע למחירי הכלים – אלה יישארו בדיוק כשהיו ב-2017 למרות עלייה במחירי הכלים, עלייה אותה בחר היבואן לספוג לטובת יציבות בתמחור לצרכן.

שימור ואולי אף שיפור חלקו של מותג הוסקוורנה בשוק הישראלי כנראה גם עמדו מול עיניהם של קברניטי החברה – סמנכ"ל השיווק קובי גילון ומנהל המותג שחר עמרמי. אלה בישרו לנו כי ימשיכו ויפתחו את הפעילויות שהביאו להצלחה עד כה (כ 150 כלים נמכרו במחצית הראשונה של 2017) – קידום ותמיכה בספורטאים הרוכבים על אופנועי המותג (בליגות האנדורו והמוטוקרוס בארץ ובמרוצים בחו"ל כרומניאקס ו ISDE), טיולי מועדון, שירות 360 ללקוחות, הדרכות רכיבה ועוד. כמו כן החלה החברה בייבוא דגם ה TC50 MINI שמתאים לילדים מגיל 5.

חידושים עיקריים בליין הוסקוורנה ל 2018 -
אנדורו – כלל האופנועים, 2 ו 4 פעימות מקבלים את החידושים הבאים –
-מערכות בלימה קדימה ואחורה של MAGURA כאשר ידית המצמד וידית הבלם הקדמי זהות וחלופיות אחת לשנייה, דיסקים של GSK.
-בולמים הפוכים מדגם WP XPLOR 48 מקבלים צינורות חיצוניים שונים וכיול חדש.
-כיסוי כיסא וגרפיקה חדשה
- מצברLI-ION החוסך 1 ק"ג ביחס למצבר רגיל
-כידון PROTAPER
- תיבת אויר חדשה שתתאים לגוף המצערת בדגמי ה 2 פעימות

צילום: יח"צ

בפועל, החידוש המהותי אליו אפשר להתייחס כאל עידן חדש בהיסטוריית מנועי ה-2 פעימות הוא המעבר להזרקת דלק – מדובר כאן על קפיצת מדרגה משמעותית ביחס לדגמים הקודמים – מערכת הזרקת דלק מחליפה את הקרבורטור הוותיק. כדאי שנזכור שמעבר כזה נעשה במכוניות כבר לפני יותר משלושים שנה ובאופנועי שטח 4 פעימות כבר לפני כמעט עשור. שינוי זה גוזר הבדלים מהותיים נלווים נוספים כמו מיכל שמן נפרד עם פתח מילוי משל עצמו, שלדה אחרת, צריכת דלק ושמן נמוכות יותר, התעסקות מעטה של הרוכב עם הכלי בהיבט התדלוקים ועוד. תכלס, זה בפירוש אופנוע אחר. אגב, המעבר להזרקה נוגע רק לליין האנדורו - TE250i ו TE300i ולא לליין המוטוקרוס שם כל מנועי ה 2 פעימות ממשיכים לשתות תערובת באמצעות קרבורטור כבעבר.

טכנולוגיה על קצה המזלג -
שמן 2 פעימות משמש במנוע לשימון הבוכנה, הצילינדר וגל הארכובה, המעבר להזרקה כמובן שלא הוריד מהצורך הבסיסי שתערובת של אויר שמן ודלק תכנס למנוע. ב TE פתח מיכל שמן ה 2 פעימות נמצא בשלדה, סנטימטרים בודדים לפני פתח מיכל הדלק והשמן עצמו עובר דרך השלדה עד למיכל בקיבולת של 0.7 ליטר הממוקם תחת מיכל הדלק (בנפח 9.25 ליטר ושקוף כבעבר).

משאבת שמן נשלטת אלקטרונית על ידי מערכת ניהול המנוע (EMS) ומעבירה כמות מדויקת של שמן בהתאם לסל"ד המנוע ולעומס בו הוא נמצא. כתוצאה משיטה זו צריכת השמן נמוכה מאוד - כ 12.5 מיליליטר שמן לכל ליטר דלק ובהכרח גם הפליטה של מזהמים ועשן דרך האגזוז נמוכה מאוד. אגב, היצרן מציין מפורשות כי ניתן להמשיך ולהשתמש באותו סוג שמן כמו במנועים עם הקרבורטור למרות השימוש במערכת שימון חדשה ואחרת. בפועל, יספיק השמן במיכל ל 5 עד 6 מיכלי דלק שלמים כך שבהיבט ההתעסקות עם הכנת תערובת נחסכת מהרוכב טרחה לא קטנה.

גוף המצערת הוא זה שמחליף את הקרבורטור ונמצא פיזית במקום בו האחרון היה ממוקם בדגמים הקודמים. ידית הגז מחוברת לגוף המצערת בצדו האחד כאשר בצדו השני הוא מחובר ל ECU (Electronic Control Unit) הנשלט על ידי מחשב ניהול המנוע – EMS, זה מקבל מידע מסנסורים על מצב המצערת, האוויר, לחץ יניקה, טמפ' נוזל הקירור והלחץ בבית גל הארכובה. עם נתונים אלה הוא יודע לפצות על שינויי טמפ' וגובה ולקבוע את התערובת המיטבית.צילום: יח"צ

עד כאן השמן והאוויר. מה עם הדלק? מאיפה הוא מגיע לצילינדר? אז ככה - בחלקו האחורי של הצילינדר נמצאים שני מזרקים, נשלטים ע"י ה EMS ומעבירים דרך שני מעברים דלק לחלקו התחתון של הצילינדר, שם הוא מתערבב בצורה אופטימלית עם האוויר והשמן המגיעים יחד מגוף המצערת דרך סעפת היניקה. התערובת כולה, של דלק שמן ואוויר נדחסת אל תא השריפה ושם נותנת עבודה. שיטה זו מבטיחה בעירה יעילה יותר של התערובת הבאה לידי ביטוי בזיהום נמוך יותר ובצריכת דלק נמוכה יותר.

כמו תמיד, בורר מצב מפת הצתה על הכידון מאפשר לרוכב להגדיר ולבחור את מאפייני כוח המנוע בהתאם לתנאים ולהעדפותיו. על הנייר נשמע יעיל, חסכוני, נוח לאחזקה ולא פחות ממדהים לרכיבה. נחכה לרכיבת התרשמות מעמיקה ונחזור עם הרשמים.

מוטוקרוס – ליין אופנועי המוטוקרוס של הוסקוורנה כולל 8 דגמים .שלושה לילדים ונוער (TC50, TC65, TC85), שלושה אופנועי 4 פעימות (FC250, FC350, FC450) ושני אופנועי 2 פעימות (TC125, TC250). הליין כולו ישווק בארץ למעט ה TC250. בנוסף לאלה ישווק לראשונה גם ה TC50 MINI במחיר 19950 ₪.

חידושים עיקריים לעומת דגמי 2017:
-מערכות בלימה, מצבר בדגמי ה 4 פעימות, גרפיקה - כמו בדגמי האנדורו.
-דגם TC85 לילדים חדש לחלוטין - שלדה חדשה וקשיחה יותר, תת שלדה קלה ב 200 גרם, בולמים קדמיים של WP קלים ב 1 ק"ג ובעלי מהלך גדול ב 10 מ"מ, בולם PDS אחורי בעל מהלך גדול ב 5 מ"מ מהדגם הקודם.תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 14:48-24.