טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
מסע חוצה ישראל מדן ועד אילת: אם תרצו אין זו אגדה


   08-09-2017, הגר קרפפן   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

איש פשוט עם חלום הקים מאפס פרויקט מדהים, שהראה למשתתפים בו את הנופים היפים והאנשים היפים של ארץ ישראל. והיה גם ים של אדרנלין ורכיבה

קוראים לו אלי רצבי, איש פשוט מן הישוב, עם חלום אחד ומיוחד - חוצה ישראל עם האופנוע.
זמן התארגנות למסע - שבועיים! (כן, כן!! שבועיים מיום העלאת הרעיון לאוויר ועד יום ביצוע המסע).
איפשהו בתחילת חודש אוגוסט 2017, העלה אלי לאחת הקבוצות וואצ-אפ אליהן אני מחוברת שאלה שהייתה נראית אז תמימה: "מחפש מידע ושותפים לחוצה ישראל, טיול רגוע של 5-7 ימים...." ישר נענתי לאתגר, קפצתי וכתבתי "אני!, אני מעוניינת להשתתף".

ומכאן והלאה, במשך שבועיים אלי הקים פרויקט מאפס. פתח קבוצת וואצ-אפ ייעודית לחוצה, במקביל אליה נפתחה קבוצה בפייס. אלי פירסם בכל מקום אפשרי את המסע, אני עיצבתי לוגו שבהמשך הפך להיות סמל החוצה. חולצות, מדבקות ושלטים הודפסו עם לוגו החוצה. אט אט התאספו סביב אלי אנשים רבים וטובים, שכל אחד נתן משהו אחד מעצמו בו הוא טוב ויחד יצר עם אלי את החלום הגדול שלו.

יורם(יורי) אושרי תרם שלטים לתחילתו וסופו של המסע, אשתו אילנה עבדה במרץ מאחורי הקלעים וסגרה קצוות פרומים, דפוס חישגרף תרמו מדבקות, ZBM-מערכות תקשורת ומיגון תרמו חולצות, גרי (גרצ) מייזל הצטרף עם הג'יפ, שלושת בניו והכלבה מסי (סיפור ארוך!) ודאג לכולם במהלך המסע למים ובלילות לתאורה וחשמל וסער דמרי דאג שלרובנו יהיה איך להגיע לנקודת ההתחלה ואירגן הובלה לאופנועים ולאנשים.

במהלך השבועיים הללו, נרשמו קרוב ל-50 משתתפים, רובם המכריע בעלי אופנועים, אך גם RZRים וג'יפים נרשמו למסע, כאשר בסופו של יום התייצבו בפתחו של קיבוץ דן, בתחנת הדלק, 30 אופנועים, RZR אחד, ג'יפ אחד ורכב ליווי עם נגרר אחד.

צילום: משתתפי המסע

אל הדרך יצאנו, לא לפני צילום קבוצתי, בבוקר יום חמישי מתחנת הדלק ליד קיבוץ דן.

המסלול חולק ל 5 מקטעים = 5 ימים, בכל יום מקטע אחד כבן 80-200 ק"מ. את המסלול בנו יחד טובי המוחות ביניהם שוקי גבזה, מוטי מור, גרי (גרצ) מייזל, עומר שושני, יורם (יורי) מאושר ואלי רצבי שהתבססו על תוכנת הניווט של עדי ברדה, AdvRider WD, שלא פעם הצילה אותנו מהתברברות בשטח. מוטי מור ושוקי גבזה ניווטו מהבית ודאגו שאף אחד לא ייפרד מהקבוצה ואסף שגיא הוביל את הקבוצה מקיבוץ דן ועד אילת בנחישות ובביטחון.

חלוקת המסלול:
היום הראשון למסע, 24.08.2017: תחנת הדלק הסמוכה לקיבוץ דן- חוף שיזף בכינרת.
היום השני למסע, 25.08.2017: חוף שיזף - מצפה מודיעין.
היום השלישי למסע, 26.08.2017: מצפה מודיעין - מצפה רמון.
היום רביעי למסע, 27.08.2017: מצפה רמון - מושב פארן.
היום החמישי והאחרון למסע: מושב פארן - אילת.

המסלול תוכנן כך שיהיה מתאים לכל רמות הרכיבה, החל מרמת מתחילים. המסלול נשען על שבילים מהירים ברובו, כאשר במספר מוקדים ניתנה האופציה להתחלק לשתי קבוצות רכיבה - האחת, ממשיכה על השבילים המהירים והשנייה עוברת בקטעים אתגריים (רמת מתחילים + - בינוני).
כללי הרכיבה היו מאוד ברורים. מרשלים בכל פנייה, עקיפה רק במקום המאפשר זאת ולא בהתפרעות, שתיית מים מוגברת מן הרגיל ושמירת מרחק סביר בין רוכב לרוכב. רק כך, הצליח המסע להתקיים.

צילום: משתתפי המסע

אלי תכנן את המסע כך שהדגש אינו להגיע לאילת בזמן הקצר ביותר, אלא לטייל בארץ ישראל היפה, ליהנות מהנופים המדהימים שיש לנו, לשמוע בחלק מהמקומות הסברים גיאולוגיים, גיאוגרפיים והיסטוריים וליהנות מנחלי הארץ.

היה חשוב לאלי להגיע לכמה שיותר אנשים ללא הגבלת מין, דת, מיקום בארץ ועמדה פוליטית כזו או אחרת. אלי פתח את ליבו ואת סבלנותו לכולם. הגיעו למסע אנשים מכל קצוות הארץ, מקשת רחבה של תרבויות, אם מדובר על שלושה חבר'ה צעירים ברסלבים, על שני צעירים מעוטף עזה, על משוגעת אחת מירושלים, על אחים מושבניקים מהדרום, על אב ובנו ממרכז הארץ, על אנשי הצפון ועוד.. כולם הגיעו במטרה אחת - לחצות את הארץ ולטרוף חוויות.
במהלך המסע הצטרפו רוכבים נוספים, חלקם על כלים שבכלל מי חשב שיוכלו לעמוד בעומס כמו למשל טייפון 50 , ווספה, הסקוורנה 125 ועוד. לא כל מי שהתחיל את המסע סיים, ולא בשל כשל מערכתי באופנוע אלא אילוצי מערכת כאלו ואחרים (בית, עבודה ועוד).

הארגון היה טוב, יורם אושר תרם לנו רכב ליווי עם נגרר שנסע במקביל אלינו דרך הכביש, על רכב הליווי העמסנו את הציוד הלא נחוץ (תיקי גב, שקש"ים). בכל פעם התנדב מישהו להיות הנהג, האופנוע שלו הועמס על העגלה ובנקודות מפגש התחלפה המשמרת.


צילום: משתתפי המסע

פקד אותנו מזג אוויר חם מהרגיל לעונה, על סף חמסין, הוזהרנו מראש ע"י מוטי מור איך להתנהל ברכיבה במזג אוויר קיצוני שכזה. מוטי מור הדריך את כולנו, דאג שנתדלק נוזלים עוד בטרם יציאתנו לחוצה, גילה לנו את סוד המשקה האיזוטוני שלו ובזכות התמדתו ודאגתו עברנו את החוצה בשלום ללא מקרי התייבשויות כלל. (טוב נו, מקרה אחד קל ובודד).

בנוסף למשטר השתייה שמוטי הכניס בנו, הוא גם דאג שנכין את האופנוע לכל מקרה SOS אפשרי. מוטי, הכין רשימת מכולת די ארוכה ובה ציין את כל הכלים אותם נצטרך לקחת יחד אתנו (לא ברכב הליווי). כמובן שהרשימה הייתה כוללנית מאוד, וכל אחד גזר ממנה את הציוד שהוא צריך לקחת המתאים לאופנוע שלו.

מוטי מור הדריך אותנו איך לשמור ולשמר אדרנלין במהלך המסע. מידע חשוב לא פחות ממשטר שתיית מים ונוזלים במהלך הרכיבה. "הגוף שלנו מייצר באופן טבעי אדרנלין. כל אופנוען הוא ג'נקי מכור לסם האדרנלין. היכולת שלנו להגיב מהר לבור, מהמורה, פנייה, קוליס מפתיע תלויה באספקת אדרנלין. כמות האדרנלין שהגוף מייצר מוגבלת לכן יש לחשב כמות אדרנלין ברכיבה ולקחת בחשבון שבסוף היום אנחנו כבר במחסור אדרנלין, לכן התגובות שלנו למצבי סכנה איטיות. נפילה בשטח = כמות של כרבע סם אדרנלין ליום. משמע, רוכב שנופל ארבע פעמים לא יוכל להמשיך לרכב ללא סכנת פציעה. רוכבים במצב עייפות ומחסור באדרנלין ונוזלים נוטים להיות עצבניים, ווכחנים, בעלי אגו מנופח ותחושת כיוון משובשת..." (מוטי מור)

צילום: משתתפי המסע

רבים מהנרשמים למסע מעט נרתעו מהרשימות שמוטי הכין, אף היו כאלו שפנו אלי אישית בטענה שאולי הוא מגזים. אני ראיתי במוטי איש עם ידע וניסיון רב, שכל מה שהוא העלה על הכתב חשוב מאוד. היו מי שנשמע באוזן קשבת והביאו את מלוא הרשימה והיו כאלו שפחות.
למזלנו הרב, המסע עבר בשלום ללא תקלות משמעותיות. 3-4 פנצ'רים, שרשרת סוררת שהתנתקה ממקומה ופגעה במנוע שיתקה אותנו באמצע היום השני לשעתיים של מנוחה בצל עץ אקליפטוס ענק בכניסה לקיבוץ להבות חביבה בעמק חפר. מיטב המכונאים הרוכבים שהיו איתנו נחלצו וסייעו לפתור את התקלה, מנגד, שאר הרוכבים ניצלו את הזמן למנוחה והתרעננות. בעיית מנוע נוספת אצל אחד המכונאים, נתפסה בזמן וסודרה תוך כמה שעות והוא הצטרף אלינו להמשך המסע.
לאורך כל המסע, הרוכבים עזרו אחד לשני. אם זה בתנאי הדרך השונים, מעברים, עליות סופר מלחיצות, ירידות דרדרת משוגעות, הרמת האופנוע במקרה ומישהו נפל וכמובן הרמת המורל האישי והקבוצתי.

בכל בוקר התעוררנו עם הצרצרים, ב- 4 לפנות בוקר, היתושים עדיין ישנים, התארגנות על הציוד האישי, קיפול השקש"ים, והתארגנות התלויה ברכיבה, מיגון, חליפות ובדיקת כשירות האופנוע ותוך שעה כולם כבר היו מוכנים לתזוזה. הבוקר התחיל בתחנת דלק באזור הלינה. תדלוק הכלים, תדלוק שקיות המים בקרח ומים, נשנוש בוקר ויציאה לדרך. שיירה ארוכה התאספה אחרי אסף המוביל, יוצאים מתחנת הדלק בהתרגשות אל המצפה לנו בכל יום.

את שעות הצהריים החמות, השתדלנו להעביר במסעדות על הדרך, בתוך המזגנים, לארוחה חמה וטובה ולהתמזגנות. ארוחות הצהריים סיפקו לנו זמן להתעדכנות על הרכיבה במהלך היום, דגשים מיוחדים והוויה בין הרוכבים.

רוצים לשתף אותנו בחוויות שלכם? כתבו לנו

צילום: משתתפי המסע

בכל ערב, בסיום הרכיבה, התארגנו הרוכבים על כליהם, ציודם ומיד התפנו לארגון וסידור ארוחת ערב. בחמישי בערב ערכנו ארוחת בשרים בשטח, בשישי בערב ערכנו קידוש תימני מסורתי, בשבת בערב קינחנו בפיצה ובראשון בערב התפנקנו במסעדת בוטיק מיוחדת על כביש הערבה.

במהלך המסע, הצטרפו אלינו רוכבים מנוסים, אשר נתנו לנו טיפים לרכיבה בתוואי דרך שונים. שניים מהמצטרפים הם סתיו מזור ויפתח דבש , שהצטרפו אלינו ביום הרביעי למסע עזרו לנו במהלך המסע לחצות מכשולים והנחו אותנו לרכיבה טובה יותר ובטוחה יותר. ביום האחרון למסע, כיבד אותנו והצטרף אלינו עומר שושני, ראש ההתאחדות הספורט המוטורי בישראל. בתחילת היום עומר נתן דגשים לרכיבה בערבה ויצאנו לדרך. בעצירות הוא הדגים ונתן טיפים לרכיבה ואף השתדל שכל אחד ואחת יתנסו בעצמם.

את המסע סיימנו בראש מורם, בהתרגשות גדולה ובגאווה, בחוף הים באילת. זו הייתה הנקודה שבה נשמנו את נשימת סיום המסע הראשונה, צעקות התרגשות נשמעו, חלק מהרוכבים קפץ למים עם הבגדים, והשמחה והאושר היו גדולים. לסיום מתוק התפנקנו במוסך הונדה אילת ומשם, לאחר חיבוקי פרידה, כל אחד פנה אל דרכו חזרה הביתה.

אני רוצה להודות באופן אישי לאלי רצבי, על שחולם חלומות גדולים ומקיים אותם.
"אם רוצים אין זו אגדה" אמר הרצל באחת הועידות הגדולות שהתקיימו אי שם בתחילת האלף הקודם, אך כאן מולי, ניצבת דמות אדם אמיתית, כזו שנוגעים בה והיא משמיעה קול, והגשים לי ולכל מי שהצטרף למסע את החלום הגדול.

מסע חוצה ישראל דן - אילת 2017

צילום: משתתפי המסע
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
1.אלי רצבי 09-09-17
היי אני רוצה להודות להגר על הכתבה
יש לה כתיבה מאוד מעניינית ותמיד רוצים להמשיך מה עוד היא כתבה
התמונות המילים ממש מחממות את הלב
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 04:59-24.