טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
MOTOGP 2017: הג'וב האיטלקי


   16-11-2017, טל דשא    
  שלח כתבה זו בדוא"ל

המאבק המטורף על כתר האליפות הגיע עד לסיבוב האחרון בוולנסיה. מארקז עשה הישג מדהים ואי אפשר בלי הביזיון של ימאהה. טל דשא מסכם עונה

המאבק המטורף על כתר האליפות הגיע בעונה משוגעת זו עד למרוץ האחרון, ה-17 במספר של מירוץ ה-MOTOGP שנערך כמדי שנה בוולנסיה, ספרד רק שהשנה הגיעו 2 רוכבים עם סיכוי לאליפות עולם, האחד הוא האלוף היוצא מארק מארקז והשני הוא אנדראה דוביציוזו.

עברו כמה חודשים מאז כתבתי בפעם האחרונה כאשר עניינים אישיים מנעו ממני לכתוב ולכן לא עלו סיקורי ה-MOTOGP שלי בחודשים האחרונים. במקום לסקר את המרוץ בואו נדבר על מה שהיה לנו עד כה. העונה אנדראה דוביציוזו וקבוצת דוקאטי הצליחו לסגור את הפערים אל ימאהה והונדה ובניצוחו של אנדראה דוביציוזו הוותיק הם לקחו את הקרב על אליפות העולם עד למרוץ האחרון של העונה כאשר על הדרך דובי משיג לא פחות מ-6 ניצחונות , בדיוק כמו מארק מארקז עימו הוא נאבק על הכתר הנכסף.

זכינו לראות את מארקז ודובי נאבקים לא פעם עד לפנייה האחרונה כאשר דובי מפעיל את שכלו ומצליח להראות למארקז את האגזוזים לא פעם. לרוע מזלו של דובי, מארקז לא סתם אלוף 3 פעמים בקטגוריה זו ועוד פעמיים בקטגוריות הנמוכות ומצליח לנצל כל מרוץ חלש של דובי ולהפיק את המיטב. מצידו של דובי המרוצים המעולים והניצחונות הגיעו גם הגיעו אך היו גם מרוצים פחות מוצלחים, בכל זאת דובי הוא לא מארקז ודוקאטי היא לא חברת הונדה הכל יכולה בעלת המשאבים הגדולים בכל האליפות.

סבב אחרון לעונה ודובי מתקשה לאורך כל סוף השבוע כאשר למרוץ הוא מזנק מהמקום ה-9 ומהשורה השלישית בזמן שמארקז לוקח את עמדת הפול פוזישן עם יואן זרקו ואנדראה יאנונה לידו בשורה הראשונה.

זינוק למרוץ ומארקז מסתער על ההובלה אך מהר מאוד מבין שזרקו רוצה את הניצחון הראשון שלו לעונה ולכן מסתפק במקום השני ומחכה לטעות של הצורפתי כאשר במקום השלישי בסופו של דבר מסתדר לו דני פדרוסה עם חורחה לורנזו ובן קבוצתו דובי במקום החמישי. זרקו מוביל את המרוץ אך נראה שהיום הזה שייך למארקז ואכן עם 7 הקפות לסיום המרוץ מארקז יוצא לעקיפה אך כמעט ומתרסק, למה כמעט? מכיוון שרק מארקז יכול להציל את האופנוע כאשר הוא כבר פוגש את האספלט, הצלה מטורפת שמצטרפת לרשימת ההצלות הבלתי אפשריות של הרוכב הספרדי הזה. מארקז לא צריך את הניצחון, הוא רק צריך לסיים מינימום במיקום ה-11, אם דובי מנצח את המרוץ וזה האחרון לא במיטבו היום.

כבר מאז ימי ה-250 של דובי ולורנזו הרוכב האיטלקי לא היה בפוזיציה בה הוא יכול לקחת את האליפות וכנראה שהפעם בנוסף לכך הדוקאטי שלו ושל לורנזו לא במיטבו. לורנזו מוביל על דובי וכולם מחכים לראות מתי לורנזו יתן לדובי לעבור ולנסות לתפוס את פדרוסה במקום השני אך לורנזו לא רוצה לשתף פעולה למרות הוראות הקבוצה הברורות. דובי יושב על לורנזו ונראה שעומד לוותר על עוד נסיון עקיפה ולורנזו מתרסק כאשר הוא מאבד את הגלגל הקדמי, כעת דובי יכול לפתוח גז בלי להסתכן במגע בינו לבין בן קבוצתו אך גם הוא מתרסק כאשר הוא לא מצליח להכניס את האופנוע לסיבוב , ממשיך ישר ונופל במלכודת החול בשולי המסלול. אנטי קליימקס מטורף בעוד מרוץ לא שגרתי שממשיך עונה לא שגרתית.

בינתיים זרקו מוביל את המרוץ אך פדרוסה נראה מעולה והכי חשוב על הקצה, כמו בימים עברו והוא מתקרב לרוכב הצרפתי על הימאהה הלא רשמית שלו ומצליח להראות לו פה גלגל ושם גלגל, בוחן אותו ומנסה לעבור בזמן שזרקו דואג לחסל את מה שנשאר מהצמיגים שלו ובהקפה האחרונה מאבד את ההובלה ואת הניצחון. ניצחון שני לפדרוסה שחותם עונה גרועה במיוחד עבורו ולמרות שניצח פעמיים העונה אין לו מה לשמוח. במקום השלישי מסיים לא אחר מאשר מארקז אשר הצליח איך שהוא למרות שכמעט והתרסק עוד פעם, מדהים מה שהרוכב הזה יודע לעשות. במקום הרביעי מסיים רוכב סוזוקי אלכס רינס וולנטינו רוסי סוגר את החמישייה הראשונה, אגב ראינו את הדוקטור אולי שלוש ארבע פעמים במהלך המרוץ, הפרשנות לעניין זה בידיכם.

עונה מעולה, מדהימה ומטורפת עברה עלינו והאמת שגם דובי וגם מרקז שיחקו אותה בענק, מצד אחד מארקז לא נתן לדובי לשבור אותו ומצד שני דובי לא השפיל מבט אפילו פעם אחת, בכל זאת כל הרוכבים כולל כולם יודעים שמארקז טוב מהם, ההבדל הוא שדובי מצא את מה שחיפש מאז ימי ה-250 ואמנם עברו עשר שנים מאז היה בפוזיציה בה יכל לקחת אליפות ולמעשה גם דוקאטי כאשר האליפות האחרונה של דוקאטי היתה ב-2007 עם סטונר כך שעונת 2017 תיסגר בעיני כעונת הקאמבק המטורפת של האיטלקים.

צריך לומר גם כמה מילים על ימאהה ועונת הביזיון שלה. לא ברור איך גם ולנטינו רוסי וגם מאבריק ויניאלס שפתחו את העונה כלכך טוב, במיוחד ויניאלס, נעלמו כך וממרוץ למרוץ ראינו אותם מתאיידים בזמן שאופנועי הלווין שלהם בראשותו של יואן זרקו נותנים בראש. אין ספק שכמה וכמה מהנדסים יאבדו את פרנסתם העונה אך הבעיה של ימאהה חמורה מאופנוע נחות ואני אסביר.

ימאהה החליפו את לורנזו הקריזיונר שנלחץ ומאבד השלווה שלו במאבריק ויניאלס שאמור היה להיות הדבר הבא ואכן בתחילת העונה ראינו את ויניאלס מנצח ונראה מעולה כאשר הדוקטור לא רחוק מאחוריו אך ככל שהעונה התקדמה כך גם הלחץ והאופנוע הלא מוצלח עשו את שלהם ובזמן שהדוקטור התמקד בלהוציא את המיטב מהאופנוע הבעייתי ויניאלס היה נראה עצבני על סף יאוש עד כדי כך שבמקצה הדרוג יום לפני המרוץ בולנסיה הוא דפק עם ידו בחוזקה על מה שבדרך כלל הוא מיכל הדלק של האופנוע. זו התנהגות ילדותית ויכול להיות שויניאלס עדיין לא מוכן להיות רוכב בקבוצת מפעל. אין ספק שהימאהה לא עזרה לויניאלס העונה אך לא יכול להיות מצב בו רוכב כזה שאמור להתמודד על כתר האליפות מאבד את העשתונות, פשוט לא מקצועי ולא לעניין.

אז נגמרה לה עוד עונה, עונה מלאת קרבות מרתקים וצמודים שבה הכל פתוח, היו כלכך הרבה התחלפויות בהובלת האליפות לאורך כל העונה כאשר רוסי, ויניאלס, דובי ומארקז נאבקו האחד בשני אך מהחצי השני של העונה דובי ומארקז שהתקשו בתחילתה מצאו את מה שחיפשו, כעת נותר רק לקוות שעונת 2018 תהיה המשך ישיר לעונה זו וגם שימאהה ואולי אף אפריליה וק.ט.מ יצליחו לשים על הגריד אופנועים ראויים שלפחות יתמודד על פודיומים, לגבי סוזוקי קשה לדעת לאחר עונה זוועתית שכזו אך ק.ט.מ ואפריליה בהחלט נראות מוכנות לעשות לדוקאטי והונדה צרות.


צילום: www.motorsport.com

תוצאות סבב מס' 17:
דני פדרוסה
יואן זרקו
מארק מארקז
אלכס רינס
ולנטינו רוסי
אנדראה יאנונה
ג'ק מילר
כאל קרצ'לו
מיקלה פירו
טיטו רבט

אליפות לאחר 17 סבבים:
מאקר מארקז- (הונדה) 298נק'
אנדראה דוביציוזו- (דוקאטי) 261נק'
מאבריק ויניאלס- (ימאהה) 230נק'
דני פדרוסה- (הונדה) 210נק'
ולנטינו רוסי- (ימאהה) 208נק'תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 14:10-24.