טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
ה-YZ450F החדש: יכול להחזיר את הכתר הביתה


   26-12-2017, רז הימן    
  שלח כתבה זו בדוא"ל

ההשקה של-הYZ450F החדש של YAMAHA מציג קפיצת מדרגה משמעותית בכל היבט. בולמי KYB חדשים, הזרקת דלק חדשה ועוד שינויים רבים נוספים

בשנה האחרונה אני מגיע למסלול המוטוקרוס במכון וינגייט לפחות פעמיים שלוש בחודש, תמיד על תקן משקיף מהצד - לעתים כמודד הזמנים של ליגת המוטוקרוס ובדרך כלל כהורה מלווה לג'וניור בן 12 הרוכב על KX85 במסגרת החוג השבועי של מטרו. בחמישי האחרון שוב הגעתי למסלול אבל הפעם כדי לרכב בעצמי ולא סתם לרכב אלא על ה YZ450F החדש של YAMAHA לשנת 2018.

בימי מוטו העליזים ובהעדר חוק הספורט המוטורי, ייבוא דגמי מוטוקרוס היה אסור על פי תקנות משרד התחבורה. אם מאוד רצית אחד כזה, נאלצת לרכוש אותו בחו"ל, לפרק אותו ולהשתמש בשיטת המזוודה ו/או דואר חבילות. היו גם יחידי סגולה שפתחו מסלול מתן שוחד לפקיד מכס בנתב"ג ודרכם ניתן היה להזמין את מיטב התוצרת.

מכאן יוצא שהכלים אותם בחנו היו תמיד פרטיים ולא תמיד במצב חדש. השקה כזו במהלכה הועמדו לרשות הכתבים 2 אופנועי מבחן (של דור עטיה ומתן ניר) לרכיבה במסלול, כמו גם YZ125 ו YZ250F היא בהחלט אירוע מרענן בארצנו ושאפו ליבואן על ההחלטה להשקיע יומיים של השקה באופנוע עם רישוי אפור דווקא. במטרו לא הסתפקו רק בהעמדת הכלים למבחן והביאו ארצה לימי ההשקה את ארנו טונוס השוויצרי שהתחרה בקטגוריית MX2 במשך 6 שנים.
ב 2015 עבר טונוס לארה"ב שם התחרה באליפות המוטוקרוס של ה AMA ובעונת 2017 חזר לסצנת אליפות העולם, הפעם לקטגוריית ה MXGP, רוכב בקבוצת WILVO YAMAHA יחד עם שון סימפסון הבריטי (אגב, השניים ימשיכו לרכב בקבוצה גם ב 2018 ואליהם יתווסף סגן אלוף העולם ב MX2 ג'רמי סיוור השוויצרי כרוכב שלישי).


צילום: רונן טופלברג

טונוס הוא לא סתם קונוס ואת יכולותיו הוא היטיב לבטא מול המצלמה של טופלברג. דור עטיה ודן מיה עוד השתעשעו ברעיון לאתגר אותו במסלול הביתי שלהם בסוג של תחרות קצרה ביניהם, אבל כשטונוס קובע זמני הקפה שהמסלול מעולם לא ראה (51 שניות), הם רק יכלו לראות אותו הולך ומתרחק בקצב של רוכב MXGP.

מחלקת הפיתוח ב YAMAHA עבדה על מחליף ל YZ450F של 2017 והשינויים שנעשו משמעותיים ורבים, העיקרי והמרכזי שבהם הוא בשלדה. בחלקה העליון של השלדה קורות גדולות יותר מאפשרות קשיחות ועמידות גדולות יותר, ובחלקה התחתון הורחבה השלדה לטובת מיקום נמוך ומרכזי יותר של המנוע. אלה הם נתונים שבדרך כלל הכי פחות מעניינים אותנו הרוכבים אבל לשינוי בשלדה יש השלכות מהותיות על כל שאר חלקי האופנוע ובדגם 2018 נראה שמעט מאוד חלקים נשארו דומים לאלה של 2017. כל סביבת חלקו התחתון של הרוכב שונתה - מיכל הדלק קומפקטי יותר, בית פילטר האוויר, המושב והפלסטיקה, הכול כדי לייצר סביבת רוכב המאפשרת תנועה חופשית יותר וחיבור טוב יותר לאופנוע באזור הברכיים.

חלקו של טונוס בפיתוח היה בעיקר בהתאמת הבולמים לשלדה החדשה. הוא למעשה היה הרוכב הראשון שהתחרה עם הדגם החדש ועשה את זה כבר בסבב ה 13, בצ'כיה. 2 מרוצים לאחר מכן, במסלול הבית שבשוויץ הוא כבר זכה בניצחון הראשון שלו ב MXGP. רוכבי הקבוצה הרשמית של ימהה – ואן הורביק ופברה חיכו לסוף העונה ועלו להתחרות בפעם הראשונה עם דגם 2018 במוטוקרוס האומות באנגליה, פברה חזר להראות יכולות של אלוף עולם כשסיים פעמיים במקום השני ובהחלט ניראה של YZ450Fהחדש היה חלק משמעותי בזה.

המנוע נשאר אותו מנוע ייחודי מסובב עם כניסת אויר בחלקו הקדמי ופליטה בחלקו האחורי ישירות לדוד האחורי אך נעשו בו שינויים רבים – בראש המנוע, גלי הזיזים, גל הארכובה והבוכנה, גם מיקום המנוע בשלדה שונה כאשר הצילינדר נמצא בזווית אנכית יותר לקרקע מבעבר. אין טעם לצלול כאן יותר מידי לעומק כי בסופו של יום ואת זה גם טונוס אומר המנוע נשאר נעים וידידותי (עד כמה שאפשר להגדיר ככה תחנת כוח של מוטוקרוס 450 מודרני) וכדאי דווקא לציין שלוש נקודות אחרות – קישוריות, מתנע ומנגנון בקרת זינוק.

YAMAHA קובעים רף חדש ביכולת של הרוכב לכייל ולכוון את המנוע למסלול בו הוא רוכב ומתחרה. בעזרת אפליקציה הנקראת YAMAHA POWER TUNER אותה יכול כל רוכב להתקין על הסמארטפון שלו (אנדרואיד או IOS), ניתן לבחור מפות הצתה שונות או לקבוע את תערובת אויר/דלק שיקבל המנוע, בתקשורת WIFI עם מחשב ניהול המנוע. מרכיבה על האופנועים של דור ומתן שכוילו אחרת לחלוטין בהחלט הרגשתי את ההבדלים בהורדת הכוח לקרקע ודי ברור שמדובר בכלי יעיל וחשוב, לא רק למקצוענים בחו"ל אלא גם לרוכב הישראלי הממוצע שרוכב פעם במסלול בוינגייט (יבש או רטוב) ופעם בשטחים הפתוחים כמו הדיונות בחלוצה או פלמחים. הקרימינלים בינינו ודאי חושבים על האפשרות לחבל ליריב אלחוטית בכוונון המנוע אבל אל דאגה, יש קידוד ייחודי לכל אופנוע ובכל מקרה לא ניתן לשנות את הכוונון בזמן שהמנוע פועל.

צילום: רונן טופלברג

לאפליקציה אפשרויות נוספות כמו היכולת לעקוב אחר נתונים הקשורים לטיפול ואחזקת האופנוע, שעות מנוע ועוד. בקישוריות YAMAHA בהחלט פורצים דרך אבל מתנע חשמלי במקום קיקסטרטר ומנגנון בקרת האצה בזינוק יש ל KTM כבר מזמן וכאן יש אמנם רק יישור קו עם האוסטרים אבל יישור קו מאוד חשוב, ראינו ב 2017 את הדומיננטיות של האוסטרים ב HOLESHOT והגיע הזמן שזמן התגובה של הרוכב ייקבע מי ייכנס ראשון לסיבוב ולא הכלי עליו הוא רוכב.

ל YAMAHA יש כלי חדש לחלוטין ששום דבר בו לא נשאר זהה לקודמו – שלדה ומנוע עליהם הרחבנו קודם אבל גם בולמי KYB חדשים שקיבלו רכיבי קצה ישירות מקבוצת המרוצים, הזרקת דלק חדשה של MIKUNI, רדיטורים גדולים יותר, שיפורים ושינויים בתיבת ההילוכים, במצמד, במערכת הפליטה, בחישוקי הגלגלים ועוד.

יש פה קפיצת מדרגה משמעותית בכל היבט ועם תחילתה של עונת 2018 יהיה מעניין לראות לאילו הישגים YAMAHA תגיע עם ה YZ450F החדש. חמישה רוכבי עלית כמו פברה, ואן הורביק, טונוס, סימפסון וסיוור אמורים לשחק תפקיד משמעותי מול האלוף וסגנו – קאירולי והרלינגס על KTM בקרב על תואר אלוף העולם לשנת 2018, לכחול הגדול והחדש יש את כל הכלים להיות זה שיחזיר את הכתר הביתה.

צילום: רונן טופלברגתגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 14:18-24.