טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
מי אתה מיסטר T ?


   21-02-2019, רז הימן   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום:אהוד דינרמן

ה- SUPERDUAL T הוא אופנוע דו שימושי כמעט במובן הכי קלאסי של המילה.

היסטוריה

SWM הוא מפעל איטלקי, לא רחוק ממילנו, שהחל את דרכו בתחילת שנות ה 70 וייצר אופנועי שטח 4 פעימות בנפחי מנוע קטנים – 50, 100 ו 125 סמ"ק.
במשך למעלה מעשור שימשו הכלים את הרוכבים האירופאיים במרוצי אנדורו, מוטוקרוס וטריאל כמו גם רכיבות הובי כמובן. באמצע שנות השמונים נסתם הגולל על היצרן האיטלקי שנכנס לספרי ההיסטוריה, שם המתין בסבלנות לקורבנות נוספים של הקדמה הטכנולוגית שיצטרפו אליו. בעשור הנוכחי, זמן קצר לאחר שרכשו האוסטרים את המותג הוסקוורנה ובחרו להשאיר מאחור את כל הטכנולוגיה שלה, החליטו מי שהחליטו שכדאי לרכוש את פס הייצור האיטלקי של הוסקוורנה האדומה, להמשיך ולייצר אופנועי אנדורו וסופרמוטו באותו מפעל ולחבר אליו את השם ההיסטורי – SWM. בשלב זה נדלג מספר שנים קדימה כי האופנוע שקיבלנו היום למבחן בהחלט נראה, מרגיש ומתנהג באופן מודרני ועכשווי. זה הזמן להתרשם מההווה במקום לחפור בהיסטוריה.

מי אתה מיסטר T?

ה SUPERDUAL T הוא אופנוע דו שימושי כמעט במובן הכי קלאסי של המילה. זהו סינגל בנפח 600 סמ"ק המתגלגל על חישוקי שפיצים, הרוכב יושב עליו עם גב זקוף והוא מיועד בעיקר לרכיבה על כבישים ושבילים נוחים לרכב. למה לא קלאסי אלא רק כמעט? זה בעיניי כי להגדרת הדו"ש הקלאסי שייכת בארצנו בעיקר משפחת ה DR של סוזוקי. הכלים בנפח 250, 500 ו 600 אפשרו לרוכבים בחמש השנים שבין 84 ל 88 להשתמש בהם במשך השבוע ככלי תחבורה יום יומי ובסופ"ש לצאת לטייל ברחבי ישראל בכל נחל, הר או מדבר, ללא הגבלה וללא חשבון. הדור השני של הדו"שים, ה DR650RSE ו DR BIG שהופיעו ב 89, לקח כיוון יותר לכביש, השמין ופינק את הרוכב בסטרטר, פירינג קטן, מיכל דלק גדול, צמיגים עם נטיית כביש חזקה ועוד. לקבוצה הזו בדיוק שייך ה SUPER T שברוח התקופה והקידמה לוקח את נושאי הפינוק והבטיחות למקומות רחוקים הרבה יותר תוך שהוא מציב עצמו בחזית הקבוצה.
הוא לא לבד ה SUPER T, יש לו אח בשם SUPERDUAL X עם נטיית שטח גדולה יותר (אבל לא עליו הכתבה הזו), שניהם הגיחו לאוויר העולם לפני כשנה ומחליפים את צמד דגמי ה RS650 שקדמו להם. אין ספק ש SWM קראו את המפה נכון, קהל היעד לצמד ה SUPERים רחב יותר, רוצה את הדו"ש שלו עם יכולות כביש גבוהות, נוכחות מרשימה ואבזור מפנק. בסעיף זה אפשר למנות את המשקף הגבוה שעושה עבודה מצוינת עד ל 130 קמ"ש, ג'ק אמצע בנוסף לג'ק הצד, מערכת ABS לשני הגלגלים כאשר את האחורי אפשר לנטרל בלחיצת כפתור, מגן גחון מאלומיניום, מגני ידיים סגורים, מגני מנוע ורדיאטור בצבע אדום בוהק ועליהם צמד פנסי לד קטנים ויעילים, סבל מתכת מעל הכנף האחורית ובתוספת תשלום ניתן לקבל גם צמד מזוודות מותאמות לכלי מבית היצרן. לטעמי, מחלקת העיצוב ב SWM לגמרי הצליחו להדגיש את הקווים המיוחדים של הכלי ועם צמד דודי הפליטה הוא בהחלט לא נראה כמו שום אופנוע של יצרן אחר. הצביעה נכונה ומדגישה את המגונים השונים והתוצאה הסופית היא של אופנוע ADVENTURE מרשים ומיוחד.

לעוד מבחני שטח

על הכביש

במשך יותר מעשרים שנים כלי התחבורה שלי היה אופנוע, מאות אלפי ק"מ עברתי על מגוון כלים השייכים לקשת רחבה של קבוצת הדו"שים, מ EGS620 ועד הסופר טנרה. אני מכיר היטב את העובדה שלסינגלים גדולים יש תחום צר של סל"ד בו הם מעבירים יותר ויברציות לרוכב, לרוב דרך הגריפים ואצל הקרביים שבהם אף דרך רגליות הרוכב. לזכותו של ה T ייאמר שלמרות היותו מבוסס על מנועו של ההאסקי TE630 אין ולו ויברציה קטנה המגיעה לרוכב. אין לי מושג מה בדיוק עשה את השינוי, האם אלה המשקולות בקצה הכידון, גל איזון כבד יותר, הגומי ברגליות הרוכב ובמקומות אחרים אבל לאורך כל תחום הסל"ד המנוע עובד באופן חלק ונעים. האצה מעמידה ברמזור מתרחשת בקצב מרשים למרות שהכלי הנבחן שייך לקטגוריית רישיון A1 ואיבד 10 כ"ס ממלוא הפוטנציאל שלו. בכבישים בינעירוניים ובמהירויות תלת ספרתיות ההילוכים הגבוהים, חמישי ושישי, הם הילוכי שיוט ומאפשרים בשילוב מיגון הרוח היעיל רכיבה נעימה ורגועה ואפילו חסכונית, אך לטובת עקיפה לחוצה הייתי מוריד הילוך או שניים. מיכל הדלק על 18 הליטר שלו מאפשר טווח נסיעה של מעל 400 ק"מ ואפילו מספק מיגון מהרוח באזור הברכיים (ממליץ לרוכבים מעל 1.90 מטר לבדוק שאין חילוקי דעות בין הברכיים למיכל). המושב נוח מאוד גם לאורך זמן ואינו גבוה מידי, ובכלל תנוחת הרכיבה הנגזרת ממיקום הכידון, המושב ורגליות הרוכב בשילוב עם מיגון הרוח מאפשר גמיעת מרחקים בניחותא כיאה לאופנוע אדוונצ'ר. מהלך המתלים 210 מ"מ מקדימה ו 220 מ"מ מאחור ארוך משל אופנועי כביש אך בניגוד למנוע הגמיש ונעים פעולתם נוקשה ולא מפנקת. השילוב עם גלגלי 19 ו 17 אינץ' נעולים בצמיגי METZELER TOURANCE, נותן תחושה שדווקא כאן האיטלקים כיוונו ליותר ספורטיביות ופחות פינוק. ייתכן שרכיבה בשניים משפרת את המצב אך אני ממליץ לרוכב ה T להשקיע זמן ולהתאים את בולמי ה SACHS מאחור וה FASTACE מלפנים למשקלו ואופי הרכיבה שלו.

להרשמה להשקת דגמי 2019

בשטח

ברור שמהנדסי SWM לא באמת כיוונו לרכיבת שטח אבל למרות שמרווח הגחון עומד ב T על 180 מ"מ זעירים לעומת 249 מ"מ ב RS650R אותו הוא החליף, אין שום בעיה לרכב אתו בשבילים טובים, להיפך. גובה הכידון אידאלי לרכיבה תוך כדי עמידה ודווקא פה המתלים שהיו נוקשים בכביש עושים עבודה מצוינת ומטפלים במהמורות בקלות.

סיכום
עבורי, המפגש הראשון עם אופנוע מבית SWM הסתיים בהפתעה נעימה. לצרכן הישראלי יש חיבה גדולה למותגים מפורסמים וחזקים ואך טבעי שגם בתחום הדו גלגלי יבואנים ותיקים עם מותגים מוכרים ישלטו ביד רמה בשוק המכירות ויבואנים חדשים וקטנים יצטרכו להתאמץ הרבה יותר כדי לפתות אותנו להאמין בהם ובמותג אותו הם מייבאים. ביומיים שבילינו יחד הפגין מיסטר T לא מעט נקודות חוזק – מנוע גמיש ונעים, תנוחת רכיבה מצוינת, שפע אבזור ועיצוב איטלקי ייחודי ומרשים. אם את/ה עומד/ת לפני רכישת אופנוע דו"ש, אדוונצ'ר או אפילו כביש (כדוגמת VERSYS 650 או VSTROM 650) צמד ה SUPERDUAL של SWM לגמרי צריכים לבוא בחשבון ורכיבת מבחן על ה T בהחלט צריכה להתווסף ל TO DO LIST שלך.
לרגל השקת דגמי 2019 הכריז היבואן אשל מוטורס על מחיר של 55900 שח (לא כולל אגרות רישוי).


רז הימן,אופנוען ונהג מירוצים, בעל ניסיון בינלאומי רב מאז שנת 1991:

באחה 1000 במקסיקו – 1991
ראלי הפרעונים במצרים – 1993, 1994, 1996, 2005, 2006, 2007
ראלי האטלס במרוקו – 1994, 1998
ראלי טוניס – 1995, 1996
ראלי איחוד האמירויות – 1997
ראלי פריז-דקאר – 1999
אליפות העולם למרוצי אנדורו – 2000 (ספרד)
אליפות העולם למרוצי אנדורו - 2004 (פולין)
ראלי דרך המשי – 2009, 2010
ראלי הדקאר, דרום אמריקה – 2012
ראלי הבלקן – 2013
ראלי יוון – 2012
ראלי ברסלאו בלקן – 2013


תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 21:08-24.