טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
AJP PR7 - מבחן שטח


   15-08-2019, רז הימן   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

נראה שמחלקת הפיתוח במפעל AJP מקבלת קרדיט בלתי מוגבל מהבעלים.

נראה שמחלקת הפיתוח במפעל AJP מקבלת קרדיט בלתי מוגבל מהבעלים, או שהם עצמם חולים על ראלי רייד אחרת אי אפשר להסביר איך חברה קטנה מפורטוגל מייצרת כלי כמו ה PR7. מדובר באופנוע הפונה לנישה קטנה ומסוימת של רוכבי שטח שהחלום הרטוב שלהם הוא כלי עליו יוכלו מחר בבוקר לרכב לפגישה בעיר הגדולה מצד אחד ולצאת לראלי MARZUOGA במרוקו מצד שני. זה בדיוק מה שהתעורר אצלי לפני כחצי שנה בהשקה הרכובה של דגמי SHERCO 2019 . אנשי היבואן הביאו איתם ליער במצר בנוסף לכל דגמי ה 2 ו 4 פעימות החדשים גם את ה PR7 החדש ולי היה ברור שאני חייב סיבוב התרשמות קצרצר על האקזמפלר בשבילי היער. 10 דקות הספיקו לי להבין שרכיבה בשבילי רכב לא באמת מאתגרת אותו ושרכיבה בסינגלים היא אולי לא הדבר הכי קל וברור מאליו לעשות אבל בהחלט עמוק ביכולות שלו. אני זוכר שחשבתי לעצמי שיכול להיות מגניב לקחת את ה PR7 איתי לראלי HELLAS שביוון, יש שם את קטגורית M5 לאופנועים בנפח 650-750 עם צילינדר אחד וכל מה שצריך כדי להכין את הכלי זה לשים ספר דרך חשמלי ו ICO במקום הטאבלט וצמיגי שטח ומוסים על גלגלי ה 18" אחורה ו 21" קדימה שלו, זהו. אני לא מכיר עוד אף אופנוע דו"ש אחר שכל כך מעט נדרש כדי להכין אותו לראלי בחו"ל, בטח לא שנמכר ומיובא לארץ באופן סדיר. שמוליק פאוסט שהכין והתחרה עם ה KTM690 שלו ב M5 ב HELLAS בשנתיים האחרונות בהחלט יכול להעיד על כך.

אחרי שהבנו מה מעוררים מבט ורכיבה על ה PR7, ננסה להבין איך זה קורה. הדבר הראשון הוא כמובן הסטייל של האופנוע. לכלים עליהם רוכבים גיבורי הדקאר למיניהם יש LOOK מאוד מסוים – זה מתחיל מלפנים עם מבנה הנושא זוג פנסים ומעליהם פיירינג שקוף וגבוה ומסתיים מאחור עם דוד אגזוז המטפס מאזור רגלית הרוכב אל הכנף האחורית. למבנה הזה שנמצא מעל הכנף הקדמית קוראים מגדל (TOWER) ותפקידו לא רק לחבר את הפנסים לשלדה אלא גם לשאת את כל עזרי הניווט. לרוב מדובר על ספר דרך המאפשר לגלול חשמלית עם בוהן שמאל את סיפור הדרך שמספקים מארגני הראלי ושני מכשירי ICO המציגים את המרחק והכיוון. ב PR7 מותקנים במגדל טאבלט אנדרואיד 6 אינץ' של סמסונג המאפשר בין היתר גם התקנת תוכנות ניווט לכביש ולשטח. לוח שעונים קטן וסטנדרטי נמצא תחת הטאבלט ומציג את המהירות, סל"ד, מד דלק, נוריות חיווי לאור גבוה וכמות דלק נמוכה. אופנוע ראלי צריך כמויות גדולות של דלק כדי לגמוע את המרחקים הגדולים במדבר ואופנועי ADVENTURE רבים מתהדרים במכלים גדולים להחריד. שמחתי לראות ש AJP לא התפתו להראות ששלהם הכי גדול ושמו את השימושיות בעדיפות ראשונה. 17 הליטרים יושבים תחת הכיסא ומאפשרים רוחב צר באזור הברכיים של הרוכב ומרכז כובד נמוך. את המראה הקרבי משלימים כונס אויר עשוי קרבון הנמצא בחלקו הקדמי של המושב ומתעל את האויר למנוע, מגיני ידיים סגורים, מגן גחון גדול מאלומיניום ושפע חלקים שעברו תהליך אנודייז וצבועים אדום.

לעוד מבחני שטח

סיכמנו שאי אפשר לעבור לידו באדישות, את מבחן הניראות הכלי עובר בציון גבוה ועכשיו אפשר לדבר על דינמיקה. באופן מפתיע לדו"ש חד צילינדרי הנסיעה בכביש בין עירוני עוברת בכיף. תנוחת הישיבה טובה, מיקום הכידון, תפעול מנופי המצמד והבלם נוח, הפיירינג עושה עבודה טובה גם מעל 130 קמ"ש והמנוע מעביר מעט מאוד ויברציות לידיים. אם זאת, למרות ש AJP משתמשים במנוע של SWM (במקור שכן בהאסקוורנה TE630) הנסיעה אינה חלקה ונעימה כמו ב SUPERDUAL T שלהם – העדרם של משככי גומי בין גלגל השיניים לנאבה ומשקולות בקצה הכידון עושה את ההבדל וכנראה גם שימוש בגל איזון פחות כבד. אבל – המנוע על ששת הילוכיו מרגיש נמרץ וחזק, ודאי בזכות הקיט של מחשב ניהול המנוע ואגזוז ה DOMA שמותקן בו. אפרופו האגזוז, אלף אקרפוביצ'ים לא מתקרבים לצליל העמוק והבשרני שהאגזוז הזה מנגן, אותו אני אפילו לא יכול לנסות ולהעביר לכם... המעבר מהכביש לשביל מחדד את ההבדל מ SWM לכיוון השני. המתלים ארוכי המהלך סופגים הכול ובקלות. מרכז הכובד הנמוך והיציבות הכיוונית הגבוהה מאפשרים רכיבת שבילים מהירה ובטוחה. מפגש אקראי עם שלולית יבשה, באמפ או תעלה מטופל היטב על ידי הבולמים של SACHS וסגירת המהלך הארוך (300 מ"מ קדימה ו 280 מ"מ מאחור!!) היא אירוע נדיר. על שבילים זרועי אבנים משוחררות צריך לרכב בזהירות רבה יותר, בכל זאת מדובר באופנוע במשקל 148 ק"ג ללא דלק אך הבולמים עצמם מגהצים היטב ורק מפגש עם מדרגה חדה יעביר את המכה לידיים. רגליות הרוכב רחבות ומחוספסות ומהוות נקודת משען מצוינת בזמן רכיבה בעמידה. המעבר מרכיבה בישיבה לעמידה דורש יותר מאמץ מאשר באופנוע אנדורו קטן. לרכיבת ראלי הייתי מגביה ב 2 ס"מ את המושב וגם מתקין מגביהי כידון. רכיבה בסינגלים בהחלט אפשרית, רק כדאי לא לבחור את אלה היותר טכניים או עם שינויי גובה חדים כי למרות שאפשר להגדיר את הכלי כ ENDURO ADVENTURE לא צריך להיסחף עם יכולות ה ENDURO. בעלייה למוחרקה לדוגמא, בקטע התחוח ותלול שמעל הסלאלום לא הצלחתי לעלות, ויתרתי על ניסיון נוסף עם לחץ אויר נמוך יותר והתקפלתי חזרה מטה. בדיונות של קיסריה כבר לא התעצלתי והורדתי ל 8 PSI את הלחץ בצמיגי הדו"ש (140/80-18 מאחור) שהכלי מגיע איתם. הרכיבה בשטח החולי עברה בקלות – מרשים לכלי בגודל ובמשקל שכאלה ומחזק את העובדה ש AJP עמדו ביעד ובנו כלי איתו אפשר לצאת לראלי, גם במדבר.

למפרט טכני

מרשים לראות איך אפשר לקחת מהמדף מנוע ולבנות סביבו כלי עם ייעוד ומאפיינים כל כך שונים מאשר מקובל בשוק האופנועים בימינו. ה PR7 נראה מדהים, נשמע מפתה, מתפקד בכביש ובשטח ברמה גבוהה ומצית את הדמיון. זהו כלי חדש שנולד השנה ואין לדעת מה יהיה מעמדו לאורך הזמן. מחירו 64900 ש"ח ובתמורה הוא מציע חבילה מושקעת, מאובזרת ומוכנה לקרב. ב AJP חלמו ראלי רייד, ובנו כלי בהתאם, זו יציאה ייחודית ומרעננת, אופנוע שאין לאף יצרן כמותו!

תודה ל-FOXHEAD, יבואנית אביזרים לאופנועים על ציוד השטח למבחן, חליפה וכפפות.

רז הימן,אופנוען ונהג מירוצים, בעל ניסיון בינלאומי רב מאז שנת 1991:

באחה 1000 במקסיקו – 1991
ראלי הפרעונים במצרים – 1993, 1994, 1996, 2005, 2006, 2007
ראלי האטלס במרוקו – 1994, 1998
ראלי טוניס – 1995, 1996
ראלי איחוד האמירויות – 1997
ראלי פריז-דקאר – 1999
אליפות העולם למרוצי אנדורו – 2000 (ספרד)
אליפות העולם למרוצי אנדורו - 2004 (פולין)
ראלי דרך המשי – 2009, 2010
ראלי הדקאר, דרום אמריקה – 2012
ראלי הבלקן – 2013
ראלי יוון – 2012
ראלי ברסלאו בלקן – 2013
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 19:06-24.