טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
השקת ימאהה טנרה 700


   25-08-2019, רז הימן   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום:רונן טופלברג

רוב האנשים יצטרכו לעשות גוגל כדי להבין מה פירוש המילה TENERE.

רוב האנשים יצטרכו לעשות גוגל כדי להבין מה פירוש המילה TENERE, בשבילי מספיק לפתוח מגירה במוח, מגירה עמוקה, בכל זאת יותר מ 25 שנה עברו מהפעם האחרונה שרכבתי על אופנוע עם שם כזה. בתחילת שנות השמונים, היו אלה בעיקר יפנים שהציעו אופנועים דו שימושיים. אופנוען שרצה לרכב גם בשטח מצא את עצמו מתלבט אם לקנות ימהה XT500, הונדה XL500 או סוזוקי DR500 (בארץ גם את זה לא היה). באותה תקופה השיגעון של חבורה קטנה של אירופאים, בעיקר צרפתים, לראות מי מגיע הכי מהר מפריז לדקאר הלך ותפס. יותר ויותר רוכבים מרחבי העולם נחשפו לראלי המטורף הזה, קנו אופנועים שיכולים לעמוד באתגרים כאלה ופינטזו על איך הם נראים כאשר הם חוצים את קו הסיום ליד האגם הורוד בסנגל. אגב, תהליך מקביל נוצר בימינו בסצנת האנדורו סביב ובעקבות מרוץ הרומניאקס. ימאהה, שהיו הראשונים לנצח את הדקאר עם סיריל נבו וה XT500 היו גם הראשונים לתרגם את הבאזז סביבו לרפליקה להמונים ויצאו ב 1983 עם ה XT600 בגרסת TENERE על שם אזור מידברי בחלקו הדרומי של מדבר סהרה. אז למה לנו כל ההיסטוריה הזו? בגלל ההיסטריה סביב השקתו של נצר חדש בשושלת הנושא את השם TENERE 700 או בקיצור T7.
פלח השוק של כלים עם לוק של ספינת מדבר, נפח גדול ויכולות כביש שמביישות אופנועי תיור של פעם, נמצא בפריחה בעשר השנים האחרונות. לכל יצרן כמעט יש דגם שמשחק במגרש ש BMW ו KTM הן השחקניות הראשיות בו. התחרות בין היצרנים על של מי יותר חזק וגדול הביאה לכלים שנראים כמו, אבל בפועל רחוקים שנות אור מרכיבת שטח על בסיסה הם נולדו. לאחר יותר מ 40 שנות ניסיון עם אופנועי ה XT למיניהם, מ 500 ועד 1200 סמ"ק, ב YAMAHA הבינו שהכלי הנכון ביותר לשוק של היום יהיה אופנוע ADVENTURE בנפח בינוני ובמחיר נמוך מהמקובל.

לעוד השקות

השקה ירושלמית

התכנסנו בבוקר אוגוסט חמים להשקה בחווה קטנה בכניסה לירושלים. חמשת אופנועי המבחן, בשלוש סכמות צביעה (אדום/לבן, שחור וכחול/שחור) חיכו מבריקים ומוכנים למסדר היציאה. קיבלנו סקירה על הכלי המסקרן, עליו היצרן משחרר לנו כל מיני טיזרים מושקעים מאז הוצג כאופנוע קונספט ב 2016 ונערכנו ליציאה לסיבוב קצר בכביש ובשטח שמסביב.
המושב נוח, בגובה סביר, צר יחסית ומאפשר להחזיק כלי של כ 200 ק"ג בנינוחות. הכידון במקום הנכון, בישיבה וגם בעמידה, כך גם המנופים ומיקום מפסקי ההתנעה, איתות, תאורה וצופר. כפתור ניתוק ה ABS נמצא בתחתית לוח השעונים ומגיב ללחיצה רק בעצירה. לוח השעונים הוא למעשה צג מאונך הכולל נוריות אזהרה ומציג בברור נתונים כמו מהירות, סל"ד, הילוך, דלק ונתונים נוספים אשר ניתן לדפדף ביניהם על ידי מפסק SELECT הנמצא בכידון.

בפועל

אירוע השקה מטבעו מאפשר טעימה בלבד ולא באמת ניתוח מעמיק של מרכיבי ויכולות הכלי הנבחן. ברכיבה הקצרה התרשמתי לטובה מאופן הפעולה של בולמי ה KAYABA, בשטח וגם בכביש, לשניהם יכולת כיוונון מלאה של כיווץ והחזרה כמו גם עומס קפיץ מאחור. על הנייר מהלך המתלה של 210 מ"מ קדימה ו 200 מאחור לא מרשים במיוחד אבל בפועל הם ספגו ביעילות ובנוחות את מגוון תוואי השטח בהם רכבנו (תמונות בגלריה). כל עוד הרוכב יתאים את הקצב לאופי השטח הוא ייהנה מתחושה בטוחה, ברגע שיישכח שתחתיו 200 ק"ג תגיע האבן שתזכיר לו את זה... מיקום רגליות הרוכב והכידון מזמינים רכיבה בעמידה, זו תנוחה שמאפשרת להסתכל מעל המשקף, לתכנן היכן למקם את הגלגל ולהגיב בזריזות עם הגוף לתזוזות של האופנוע בשטח טכני וסלעי יותר. ליצרן יש ברשימת האפטר מרקט מושב גבוה ב 4.4 ס"מ, הוא מאפשר מעבר קל יותר מישיבה לעמידה ולרכיבות משולבות של כביש ושטח הייתי בוחר בו. המנוע בנפח 689 סמ"ק מוציא הספק של 73 כ"ס ומומנט של 68 ניוטון/מטר. זהו אותו מנוע מודרני בו ימאהה משתמשים גם ב MT07, עם שינויים קלים והתאמות לייעודו ב T7, לא הרגשתי שחסרה לו גמישות או כוח אך לשכניו בקטגוריה נתוני הספק גבוהים יותר כמו 90 עד 95 כ"ס. צמיגי פירלי סקורפיון ראלי במידות 150/70 ו 90/90 על גלגלי ה 18 ו 21 אינץ' מתאימים מאוד לכלי, סיפקו אחיזה טובה מאוד ולא הייתי ממהר להחליף אותם, למדבר סהרה לא נגיע בקרוב. מיכל הדלק כולל 16 ליטר (4.3 ליטר ברזרבי), מספיק ל 350 ק"מ ובעל מבנה המאפשר לחבוק אותו עם הברכיים בצורה נוחה, דווקא משאבת המים הייתה זו שקצת הפריעה לי לתפעל עם המגף בישיבה את רגלית הבלם האחורי. על הבלימה אחראים שלושה דיסקים מבית ברמבו פלוס מנגנון ABS, לא היו לי כל טענות אליהם, מבחינתי הם יכולים להמשיך לשרת את המולדת. מרווח הגחון של 240 מ"מ הוא נתון מצוין לכלי בגודל הזה, ברכיבה בנחל לא פחדתי על חלקו התחתון של הכלי, גם לא כאשר עליתי וירדתי בגרם המדרגות בפארק הסמוך.

מחיר
ה T7 אינו פורץ דרך ולא מציג חדשנות מדהימה כפי שלפני כמעט 30 שנה עשה סבא שלו, הסופר טנרה XTZ 750. עם התפתחות הטכנולוגיה הוא פשוט עושה את אותו הדבר אבל הרבה יותר טוב. הוא מצטרף לקטגוריה שם כבר נמצאים BMW F850GS, KTM790 ואולי גם האפריקה טווין. במחיר של 70 אלף ₪ ה T7 מוצע ללקוח בין 15 ל 30 אלף ₪ נמוך מהם וזה הבדל גדול. זהו מחיר שאפילו קרוב יותר לסינגלים כמו ההאסקי 701 אוKTM690 מאשר לטווינים בקטגוריה שלו וכאן יש בהחלט בשורה מעניינת.

קיטים

במטרו מציעים שלושה קיטים שונים המאפשרים לכל רוכב התאמה מקסימלית לסגנון ולצרכים. קיטים אלו מוצעים בהנחת השקה מיוחדת לרגל תחילת השיווק:
קיט RALLY במחיר 9500 במקום 11895 ₪ :
- אגזוז סליפ און אקרפוביץ' (משקל מופחת, סאונד)
- מושב ראלי (גבוה 4.4 ס"מ, צר יותר עם אקסטרה אחיזה)
- מגן רדיאטור
- מגני שרשרת
- מחרשה מקוצרת ייעודית
- מאותתי לד
- פד ראלי למיכל הדלק

קיט EXPLORER במחיר 9900 מקום 13725 ש"ח :
- מגן גחון משודרג (כולל תא כלים אינטגרלי כאופציה)
- ג'ק אמצע
- מגן מנוע
- כיסוי מושב מורכב מאלומיניום המאפשר העמסת ציוד נוסף
- תושבות לארגזי צד
- צילינדרים לארגזי צד
- שני ארגזים מקוריים

קיט TOURING במחיר 8990 במקום 11600 ש"ח :
- מגן מנוע
- מגן רדיאטור
- ג'ק אמצע
- פנסי ערפל
- סבל אחורי
- ארגז אלומיניום אחורי מקורי

בשורה התחתונה :
אז נכון שכריס בירץ' התחרה וניצח עם ה KTM790 החדש בקטגוריית המפלצות הגדולות ב HELLAS RALLY האחרון. סביר גם להניח שאיזה רוכב על אחר ינסה את כוחו עם ה T7 בראלי הבא. מבחינת היצרנים זהו תהליך מיתוג וחשיפה מובן מאליו וברור. ה TENERE 700 מנגן לנו על הרגש עם השם שלו ואיך שהוא נראה. זה בסדר, זו הסיבה שאנחנו קונים אופנוע חדש ולא יונדאי. רק בואו נזכור שרכיבת ראלים היא לא המטרה עם אופנועים כאלה. רכיבת ADVENTURE היא אמנם גם בשטח, על שבילים נוחים אבל נעשית בעיקר על הכביש במקסימום נוחות ובמקסימום פאן.
ה T7 עושה את זה מצוין תוך כדי שנותן תמורה מלאה למחירו האטרקטיבי. עם ההבנה הזו אני ממליץ לכם להזמין עליו רכיבת מבחן בדרך לאופנוע ה ADVENTURE הבא שלכם.


תודה ל-FOXHEAD, יבואנית אביזרים לאופנועים על ציוד השטח .
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 16:44-24.