טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
אליפות ישראל בעבירות אקסטרים - מלחמת העולמות


   01-06-21, תומר וולף   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום: זאב שטיין, רונן טופלברג

מיכאל חן לקח על עצמו הפקה גרנדיוזית המשלבת על מסלול אחד אופנועים, טרקטורונים, רכבי שטח קלים, רכבי עבירות, מונסטרים ענקיים, רכבי "גרוטראלי" וגם מונית אחת, באירוע מרתק ומסעיר. תומר וולף חזר מהאירוע ונתן בראש על המקלדת.

קשה. קשה לתאר במילים את מה שהלך ביום שישי במחצבה הישנה מאחורי המסלול של מוטורסיטי ליד חצרים. המטוסים שהגיעו לנחיתה במסלול של שדה תימן התקשו לראות את המסלול מהאבק שהיתמר מהמחצבה. האופנועים ששרפו צמיגים ודלק במסלול של מוטורסיטי לא הבינו מה הרעש והמהומה שנפלה עליהם ואם קשה לתאר, רק תדמינו כמה קשה להפיק....
מיכאל חן האחד והיחיד הלך על כל הקופה ופיזר את הז'יטונים על כל המספרים.
הפקת אירוע סופר מסובך הכולל שילוב ועירוב של כלים וקטגוריות מהגרוטראלי ועד מונסטרס.המראה מקצה הגבעה היה מדהים. שטח הפיטס הגדול כלל מתחם של רכבי שטח מגודלים כאלו שעולים מאות אלפי שקלים (תלוי מתי מתחילים לספור ומתי מסיימים) ולצידם רכבי גרוטראלי שהביטוח שלהם יותר יקר מהרכב עצמו. רכבי שטח קלים סופר מהירים לצד טרקטורונים מכל הסוגים. שתי קטגוריות של אופנועי אינדורו – Expert ו Pro כמה טנדרים סליברדו ( שיכנסו למסלול ממש כמתחרים ) וגם מונית אחת לנצ'יה דסטר שעוד תעשה הרבה אבק לכולם.

למטה במחצבה שני מסלולים שעובדים במקביל. מסלול אחד קשוח מאוד שכולל מעבר על הר של סלעים, טיפוס על קיר המחצבה, ירידה סופר תלולה וכמובן מעבר מעל צינורות בטון בקטרים של עד שני מטר ולקינוח קוביות בטון. כאלה שחוסמים איתם כבישים. מסלול מספר אחד נועד לרכבי המונסטר ולאופנועים.
המסלול השני היה הרבה פחות טכני ואיפשר לכל שאר הקטגוריות לפתח מהירות אבל סכנות בדמות סיבובים חדים ואבנים רעות היוו אתגר לא פשוט וכמובן גבו מחיר ממי שהתעלם מהן. לשמחת רבים מהצופים, מועדון סילברדו הקים שרשרת גזיבואים מדוגמים כולל כיסאות, שתיה קרה, אבטיחים והרבה שמחה, שירים ועידוד לרכבי הסילברדו, שהשתתפו במרוץ. כך רבים יכלו לחמוק מהחום והשמש של הדרום. תודה רבה למועדון סילברדו.
הקשר שלי למרוץ היה הפעם משלושה כיוונים. כיוון אחד, קטגוריית אופנועי האינדורו – אני כבר מספר שנים מחובר לתחום האינדורו כרוכב. אולי אפילו פעם גם אנסה להשתתף באחד מהמרוצים. הכיוון השני הוא השתתפות של חבר יקר, כשבעבר כשהתחרתי במרוצי ראלי, הוא היה צוות הסיוע שלי, היום הוא מתחרה ואני בצוות הסיוע שלו. החבר הוא אמנון קריספי, שהצטייד (הצטייד – מילה מכובסת לרכש במלא כסף) בכלי אמריקני state of the art מסדנה מקצוענית וזו הפעם הראשונה שלו ושל הכלי בתחרות אל מול המפלצות של התחום כאן בארץ. החוליה השלישית היא לסקר במיטב יכולתי את האירוע במילים כתובות.

כבר בקרתם בפייסבוק ובאינסטגרם שלנו ?

כל האופרציה הזו החלה לנגן לקראת השעה 11 לקולו של בועז קרפל. בועז לא רק קריין, פרשן, מנחה, מעודד, אלא גם תרם לניהול ולזרימה של המרוץ.
האופנועים היו הראשונים לטעום את טעם המסלול. למרות שבתיאורה הקפה אחת הייתה בנוייה בתאוריה למשך כשתי דקות, במציאות היה צריך לחלק מדליה לכל רוכב שבכלל סיים אפילו הקפה אחת. אופנוע שנתקל במכשולים של רכבי מונסטר לא עובר אותם בזכות אחיזה, כוח, מרווח גחון או מיתלים אין סופיים אלא רק בזכות הטכניקה של הרוכב. טכניקה שתתבטא ביכולת של הרוכב לשמור על מהירות ותיזמון נכון של הנפת הגלגל הקידמי מעל למכשול. ממש לגרום לניתור של האופנע מעל למכשול. אין מה להגיע למרוץ ברמת קושי כזו ללא נסיון ממשי. כמובן שרוכבי ה- Expert עבדו מאוד קשה ומקצה של 12 דקות הוציא מהם הרבה מאוד אנרגיה נוזלים ועוד דברים מהתחום המנטלי.

רוכבי ה PRO נתנו פייט מרשים למסלול לפחות בהקפות הראשונות אחר כך העייפות גם נתנה את שלה והעלתה עוד את רמת הקושי. אבל, שיש בין מתחרי ה PRO אחד שקוראים לו סוף סלע, אז יש ציפיה לראות משהו אחר משהו לא מכאן... ואכן סוף נתן הצגה שלא רואים אפילו בברודויי. יותר מזה, היה נראה שמהקפה להקפה הוא רק מתחמם, לומד את הקווים ונוגע פחות ופחות בקרקע. לא סתם ההקפה המהירה ביותר היא שלו. ויותר מדהים שההקפה המהירה ביותר שלו היא ההקפה האחרונה שהוא עשה. כמובן שהוא גם עקף את כל שאר המתחרים לפחות בהקפה אחת שלמה. לי היה שווה להגיע ולו רק בשביל לצפות מקרוב בקסם הזה שסוף עושה. אבל סוף ממש לא היה לבד. היה גם יפתח פרנקו שהפגין רכיבה מדוייקת ומתוזמרת עם הרבה סטייל תוך שהוא מסיים במקום השני. במקום השליש חן כהן שהצליח להתגבר על רוכבים פייבורטים מהקטגוריה כמו גיל זרקו ובועז סאסי. דור תורג'מן שעבד מאוד קשה, זכה למספר רגעים של תהילה כאשר בעליה הראשונה לאחר הזינוק הוא הצליח להשאיר את סוף באבק. אני בטוח שזה היה הנצחון הפרטי והמתוק שלו.

רוכבי ה EXPERT, שם רוכבים חזקים ומוכשרים, ולמרות זאת המאבק שלהם היה בעיקר הירואי, מה אני אגיד לכם היו רגעים שזה כאב בעיניים. בתור רוכב אנדורו (שממש לא מסוגל לעבור את המסלול הזה בלי ליפול אי אילו פעמים) הזדהתי איתם על מלא. מרגע הזינוק למשך 12 דקות של המקצה הם נלחמו (אולי נשמע לכם קצר.. אבל תדמינו אתכם רצים ספריט בעליה למשך פרק זמן שכזה, יכולים?). החל ממעבר הסלעים דרך העליה שלא תמיד מצליחים לעלות בפעם הראשונה וצריך לרדת ולנסות שוב וכלה במעבר הצינורות וקוביות הבטון. מהקפה להקפה העפר נטחן לפודרה והיה הרבה יותר קשה ליצר אחיזה מדוייקת להנפת הגלגל מעל למכשול. בקיצור קשה, קשה מאוד.
מה שכן, אף רוכב לא נשבר ולא משנה כמה נסיונות ונפילות כולם בסוף צלחו את המסלול ויותר מפעם אחת. אחרי שהאבק שקע, על הפדיום עלו טל איזנבד ראשון, שני עבד אל חלים סעדי ושלישי בן גנון.


במקביל למקצה האופנועים, במסלול המזרחי טסו ה –SBS או במילים אחרות, המאבריקים של קאן אם. לכלים האלו המסלול היה בגדר "קפצתי למשרד לסדר משהו", אני בטחו שהם נהנו, למעט מאבריק אחד שהתגלגל כבר בהקפת ההיכרות ומשם התגלגל להיכרות עם המוסך.
הפתעות לא היו במקצי ה SBS, אלירן יפרח שייט כהרגלו לראש הפדיום אם כי בפערים לא גדולים, אחריו האחים סרסור, כאשר מחמוד במקום השני ואמיר שלישי. אין הרבה מה להוסיף, לראות מאבריק עם כל העוצמה והגמישות שלו טס בגובה נמוך במסלול עפר זו חוויה בייחוד אם יש יידיים של מקצוען שנוהג אותו.
היה מקסים לראות את רכבי הגרוטראלי, בעיקר סובארו ליאונה חבוטות, שנילחמו באבנים ובפודרה כולל מספר ניסיונות לטיפוס העליה בסוף המסלול. אם לוקחים בחשבון שהעיקר זה הפאן והחוויה אני ממש לא חושב שהנהגים של הגרוטראלי נהנו פחות. לכן חברים, כמאמר הפשט הידוע "הגודל לא קובע"...גם בקטגוריה הזו יש פודיום. בקטגוריית גרוטראלי ראשונה רחלי ארזי שני גבי ג'רבי ושלישי איתי יפת.


אם מדברים על זה שהגודל לא קובע, אז מי חלם לראות סילברדו שלפני רגע גרר כלי מרוץ, מנתק את העגלה ועולה על המסלול להתחרות ממש? סילברדו כזה 6 מטר + נותן גז וסוגר שעון על 3.11 שניות. זמן שלא מבייש בכלל. נכון, המאבריקים סיימו 30 שניות פחות אבל היי, מדובר במסלול צפוף. מי אם לא אלירן יפרח שתרם את הסילברדו שלו למדע, שיקטוף עוד גביע בקטגוריה די הזויה שכזו? במקום שני אלי מורן ושלישי דניאלס. מי שהיו המנצחים העקריים בקטגוריה של הפולסייז הם כפי שציינתי מועדון סילברדו שעשו שמח ועודדו את המתחרים כמו אוהדי צ'לסי בגמר גביע האלופות.
עוד קטגוריה חביבה שרצה במקביל על המסלול המהיר היא עממי 4*4 שם היה תמהיל של כלים שיודעים לנסוע בשטח כאשר מהירות היא לאו דווקא הפורטה שלהם אבל היה אחד מיכאל חן ששבר שוב את כל המוסכמות וההיגיון האנושי תוך שהוא מפוצץ את המונית שלו (כן עם הפנס הזה של המונית על הגג) על המסלול כולל קפיצה סופר מרשימה על הרמפה עם 4 גלגלים על מלא מלא באוויר כולל נחיתה שמשאירה את הפגוש הקידמי על האדמה. לא, זה בטח לא יעצור את מיכאל להמשיך ולטרוף את המסלול. אבל, בסוף בסוף מי שמנצח את הקטגוריה החביבה הזו הוא עמית גלעד, במקום השני הטיגריסים והשלישי מיכאל שרפי.
גם טרקטורונים היו, למרות שהיו מספר מצומצם, המאבק על המקום הראשון בהחלט דחף את הרוכבים לקצה ולנו הצופים היה מעניין לראות איך הונדה TRX 700 של שגיא בורשטיין (גם ההונדה וגם שגיא הם קצת מהדור היישן) מתחרה מול טל עציון שרוכב על סקרמבלר S 1000 חדשני, ביניהם התמקם חיים שרוי. כולם נתנו זמן אוויר מרשים ברמפה האחרונה ובסוף היום עציון השיג את הזמן הטוב ביותר לאחריו שרוי ובורשטיין סגר את הפודיום. יש לציין שהזמנים של הטרקטורונים והמאבריקים היו דיי דומים. סתם חומר למחשבה...
אני לא מאמין שכתבתי כל כך הרבה מילים עוד לפני המנה העקרית..

זוכרים פעם, לפני מלא מלים שתיארתי את רוכבי ה EXPERT כמה הם סבלו מהמסלול ? אז אותו דבר רק הפעם בקטגוריית המונסטרס אקסטרים ומי שסבל אלו לא הנהגים אלא הכלים עצמם.
לראות כלי ענק עם מנוע בעל מאות רבות של סוסים, גלגלי ענק ומתלים בגובה של סקנדינבי שוכב כמו כמו צב שניתקע על אבן כאשר כל רגליו מפרפרות באוויר. או מלחמה בטיפוס מעל הקיר הטחון שכמות האבק מכסה את באר שבע דרום. אבל מה שבעיקר שבר את הכלים במלא מובן המילה היו אלו קוביות הבטון וצינורות הביוב הענקיים. שם גם הכלים הגדולים וגם היותר גדולים היו חייבים לשלב בין כוח ומהירות לטכניקה. מי שלא העיז או ידע איך להקפיץ את הפרונט למעלה ורגע לפני שהוא נוחת בעוצמה על המכשול להתקדם מעבר לנקודת שיא הגובה, זכה לבומבה בשילדה שבמקרה הטוב רק השאירה סימנים ובמקרה הפחות תקעה את הכלי ובמקרה גרועה ניפצה, שברה, ריסקה איזה מכלול. משם רק גרר בדמות חבר או טרקטור יכלו לעזור.
קטגוריית האקסטרים רצה פעמיים ובכל פעם הייתה הקפה אחת שמדדו לה זמנים.
בסבב בראשון הוזנקו שני כלים במקביל ובסבב השני שלושה בתור. עכשיו לא מספיק שהמסלול קשה ומלא מכשולים, מהר מאוד בגלל שהכלים נתקעו אז הכלי התקוע עצמו הפך למכשול ומה עושה מפלץ שהוא רואה מכשול? דורס ועולה עליו. אז גם את זה ראינו מפלץ עולה על מפלץ. כן כן. כבוד נותנים בבית הכנסת לא על המסלול.

כתבתי לכם שיש לי קשר לקטגורית האקסטרים. אז בבקשה אמנון קריספי עם המונסטר החתיך שלו עומד על הקו הזינוק, לצידו סופר מונסטר מגודל, נראה שהגג של הכלי של אמנון מגיע לתחתית החלון של המונסטר. ואני לא מדבר רק על ההפרשים במרווח הגחון, זה כמו פרייבט ליד רוביקון. אממה ברגע שהדגל ירד אמנון פשוט טס קדימה וכמו חתול גמיש ריחף מעל הר הסלעים, את העליה הטחונה הוא פשוט עף למעלה, בזכות היגוי אחורי וידיים מיומנות הוא כיוון את הכלי למרכז הירידה בלי לאבד זמן.
אמנון פתח פער משמעותי במקצה הזה אבל, עכשיו הוא מגיע לצינורות הבטון. על הנייר אין לו דרך לעבור את צינור הבטון שעליו רבים נעצרו. הדרך היחידה זה פשוט לגרום לכלי לדלג מעל שיא הגובה. אמת שלא האמתי שאמנון יקח צ'אנס כי זה הכל או כלום. אבל, האיש לקח ובגדול לא היה רגע של היסוס. המהירות שבא אמנון הפגיש את הכלי בצינור הבטון הייתה כזו שהגלגלים הקידמים קפצו מעלה, המהירות והתנופה פשוט עשו את שלהם. גם קוביות הבטון נאלצו להרכין ראש ולהיכנע וכך, למרות שזו הפעם הראשונה של אמנון בתחרות עבירות, לא היה שום ספק וגם לא הייתי צריך להמתין לתוצאות הסופיות. האיש קבע את הזמן המהיר ביותר. ברכות אמנון היקר שתמשיך להראות לנו איך מכינים כלי מרוצים ואיך נוהגים בו לניצחון.
מעולם לא כתבתי כתבה כל כך ארוכה. אבל אם מיכאל עשה כזה מאמץ אז מה אני יכול להגיד.
זה באמת היה אירוע חריג ויומרני (בקטע טוב), אני לא יכול להגיד שהכל זרם ולא היו קטעים שהמתנו שיקרה משהו. אבל, כמות החוויות המוטוריות שקיבלנו באותו מקום ובאותו זמן היו כה רבות שאין לנו מה להתלונן בכלל רק להגיד המון תודה למיכאל לצוות שלו וכמובן לכלל המתחרים בכל הקטגוריות השונות.

למדידת זמנים מלאה


זה המקום להודות לנותני החסות – בלעדיהם אין שום סיכוי לקיים מרוץ ואו להתחרות:
▪️ ל.כ כלים וציוד בעמ
▪️ ניקוד - אביעד שייביצ
▪️ נענע גז התקנות
▪️ הדר אור HADAR OFF ROAD
▪️ גליצ' כיסוי גלגל
▪️ אאוטבק טכנולוגיות
▪️ דודי טל החשמלאי
▪️ מועצה אזורית בני שמעון
▪️ג.חיון שיווק ואספקה
▪️נגב אקולוגיה
▪️דאצ'יה ישראל
▪️ב.ינוביץ
▪️משרד התרבות והספורט
▪️ההתאחדות לנהיגה ספורטיבית מכוניות וקארטינה בישראל - ILAKA
▪️התאחדות הספורט המוטורי - IMSF
▪️איציק כראדי - מיחזור למען הסביבה
▪️גתוס
▪️ מוסך שרפי
▪️ מרכז שירות גיל ניב
▪️ משק עיני פאר
▪️ אחרי- נגררי שטח 4x4
▪️צוות YJ 4X4 PREFORMENCE
▪️ אריק חזן מקור ההשראה שלנו
▪️ אבי JEEP - טיולי שטח 4x4
▪️ דודי טל החשמלאי
▪️ קבוצת JIPELANDIA
▪️חברת ATTURO TIRES
▪️ גרוטראלי
תמונות מהגלריה

תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 12:13-24.