טכני למען הקהילה מוטוקרוס אופנועים אנדורו אופנועים אנדורו טרקטורונים באחה ישראל
מבצעי סוף העונה.


   18-12-2021, וולף תומר   
  שלח כתבה זו בדוא"ל

צילום:ליאור נקש

ביום שיש האחרון, ממש התלבטתי לאן לצאת...

ביום שישי האחרון, ממש התלבטתי לאן לצאת. האופציות היו : סינגלים רטובים וחלקים באיזור צרעה, (רק המחשבה על הנפילות עשתה לי חלושס) מרוץ אינדורו בגלבוע (רחוק לי וגם בטח יהיה מלא בוץ) מרוץ עבירות בחצרים כולל רכיבת שבילים מהבית עד למחצבה בחצרים, עניין של 70 ק"מ לכל כיוון.
ההחלטה נפלה. ניסע למרוץ העבירות האחרון לשנת 2021 שבישל השף מיכאל חן.
מודה, הרכיבה דרומה בשבילים שהתחילו בוציים והלכו והתייבשו ככל שהדרמתי, הייתה קסומה. האוויר הנקי, הירוק שהחל לבצבץ והשבילים המהירים היו כל מה שיכולתי לבקש מבוקר יום שישי.
לאחר כשעה נחתתי הישר לתוך המסלול שמיכאל הכין לרכבי השטח הקלים. הראשון שהגיע מולי עם מונית ולה רתומה עגלה היה מיכאל בכבודו ובעצמו.
המפגש עם מיכאל היה כל כך מרגש. משהו בסגנון של "מה אתה חושב שאתה עושה ?!? צא מהמסלול ידרסו אותך" שאני ממש הוחמאתי ממיכאל והמחשבה שלו שאכן עוד בטרם החלה התחרות אני אדרס ע"י מי מהמתחרים. הייתרון ברכיבה עם קסדה זה שהיא מגנה על הראש מתגובות לא צפויות של אנשים כועסים. החסרון הוא שללא הקסדה יתכן ולא היו כועסים כלל.
אחרי שמיכאל הבין שאני בצד של "הטובים" הוא נתן לי את אחד מחיוכים השמורים רק לרוחשי טובות ויצאתי למלא את יעודי בסיקור האירוע.
אין ולא יהיה מרוץ עבירות יפה ונעים לעיניים ממרוץ שמתרחש באיזור טבעי ושמרבית המכשולים בו הם טבעיים לחלוטין ולא קוביות וצינורות בטון.

המחצבה הישנה שליד החצרים היא בדיוק המקום המושלם למרוץ עבירות. קירות הכורכר כה גבוהים ומתפורירים שהם מאתגרים כל מכונה. הפיתולים בין הסלעים והגבעות צפופות מאיטים גם את הכלי הגמיש ביותר. הפניות החדות והירידות התלולות מחייבים שליטה בהיגוי אחורי ובכלל שליטה אבסולוטית בכלי.

כבר בקרתם בפייסבוק ובאינסטגרם שלנו ?

במרוץ העבירות היו ארבע קטגוריות. הקטגוריה הבכירה הייתה כמובן האקסטרים. לה תוכנן מסלול יחודי שכלל עלייה סופר מאתגרת, מעברים צפופים בתוך המחצבה, מעבר מעל בריכת סלעים. ההקפה כללה טיפוס קיר ומספר אלמנטים של צינורות וקוביות בטון. כמובן המטרה היא לא להתפרק בדרך. אהה ואם אפשר גם להשיג את הזמן הטוב ביותר להקפה.
הקטגוריה השניה הייתה קטגוריית ג'יפים קלים. מסלול חצי מאתגר ששילב בין דרך עפר מהירות ומתפתלות לבין אתגרי עבירות קלים כאשר הפקטור המשמעותי היה המהירות.
הקטגוריה השלישית, רכבי השטח הקלים. לרכבי השטח הקלים המסלול היה קל מאוד (לכאורה) ושם המשחק היה רק מהירות.
הקטגוריה הרביעית, טרקטורונים. הטרקטורונים חלקו את אותו המסלול עם הג'יפים ורק החסירו את אחת העליות שרכבי השטח הקלים כן נדרשו לטפס.(לא יודע למה ? לדעתי הטרקטורונים היו מסוגלים לעליה הזו)

לסיקור הסבב השני

היתרון במחצבה בחצרים היא היכולת להפעיל שתי קטגוריות במקביל והיכולת של הצופים לצפות באקשן מרבית מהזמן.
למה להריץ שתי קטגוריות במקביל ? מהסיבה הברורה שבמידה ויש כלי שנתקע ואז במקום להמתין זמן ממושך עד שיחולץ ניתן להריץ קטגוריה נוספת.
ונתקעו והתפרקו ונחבלו... למרות ריבוי הקטגוריות לא היו ריבוי כלים. אך סך הכל בתנאים האובייקטיבים, המרוץ זרם והיה יפה ומעניין.

שלישית הטרקטורונים שהגיע לכלל מרוצי העבירות, שיחקו בחתול ועכבר מבחינת הזמנים. כולם רצו לרכוב הכי מהר אבל, לכולם היה ברור שמי שימצמץ ראשון ויעשה טעות יפסיד את המרוץ. חמש הקפות של דקות בודדות לא באמת מאפשרות לבצע מקצה שיפורים. הראשון שמצמץ היה דווקא הפייבוריט ואלוף הליגה, טל עציון. הקטע שבו הוא עשה טעות, בכלל לא על המסלול אלא בסיומו. טל לא עצר בקו העצירה כמתבקש בחוקי המסלול. מנהל המרוץ העניק לו דקה קנס וזה הספיק להוריד אותו אל המקום שלישי. מי שנהנה מהטעות היה חיים שרווי. האמת שחיים גם נתן זמנים מצויינים שלא נפלו מטל. למרות שהמקום הראשון היה מובטח לחיים בכל זאת הוא לא הרפה מהלחץ מה שכמעט עלה לו באיבוד שליטה על הכלי באחד מהסיבובים.
את המקום השני כיבד רפאל בן גרא שרכב מהר בשיקול דעת.
מעניין אם בשנת 2022 יצטרפו רוכבי טרקטורונים נוספים לליגת העבירות.

בסייד ביי סייד הייתה חגיגה. ככה זה שבקטגוריה הזו הכלים על סטרואידים והנהגים על פול דרייב. כולם רוצים להוציא מעצמם ומהכלים 200% וזה בתוך פחות משתי דקות מסלול.לנתנאל אזולי הכל התחבר. נתנאל תפר את המסלול בחלקו המהיר וגם בחלקו הטכני כאילו מדובר מדובר בחליפה אחת לשבת. אכן נתנאל היום עמד על המדרגה הגבוהה ביותר.
מתן מימון שהגיע עם ימאהה עם אגזוזים פתוחים לחלוטין נתן הרבה מעל ה 200%. הימאהה צעק וצרח. מתן לא נתן לו לנשום ובזכות הנהיגה בלתי מתפשרת מתן מתמקם במקום השני.
אלירן יפרח שתמיד פייבוריט, נתן הצגה כמעט מושלמת. אך הפעם החברים הצליחו מעט יותר ואלירן יעמוד היום על המדרגה השלישית.
מי שהגיע עם הרבה רצון ומוטיבציה היה אמיר סרסור. עד כדי כך שהסלע הראשון פשוט תלש לו את הגלגל האחורי וסגר לו את היום בראשיתו.

החברה עם הג'יפים "הסטנדרטים" בקטגוריית עממית נהנו ממסלול משולב טכני קל ומהיר.המבחן היה בחיבור בין הנהג למכונה. מעניין לראות ג'מני קליל מתחרה מול רוביקון כבד. שוב אנחנו רואים שהאדם במכונה הוא המנצח. לא נרשמו דרמות בקטגוריה וסדר המנצחים. במקום השלישי אלכס פולונסקי, בשני צוות נענע גז ובראשון צוות סופר ג'יפ.

קטגוריית האקסטרים אשר מובילה את ליגת העבירות הייתה קצת מצומצמת אבל אקשן משובח היה.
מעניין לראות את התחרות בבניית הכלים. ההבדלים בין כלים שנבנו במוסך מקומי מול כלים מיובאים שנבנו בסדנאות בחו"ל. הפעם בזכות מסלול שהיה מבוסס על מכשולי טבע בקושי בינוני, ולמהירות יהיה משקל גדול, לכלים שנבנו בסדנות בחו"ל היה יתרון שהוכח בזמנים המהירים שעשו יניב גולן וסהר לוי. למרות שבאחת ההקפות סהר הלך קצת לאיבוד, עדיין הזמנים שלו היו מצויינים ואת המקום הראשון הוא בעיקר מפסיד ליניב גולן. נראה שיניב הגיע לעוד יום עבודה קליל במשרד. כל מה שיניב היה צריך הוא להמנע מטעויות ואם אפשר שסהר הוא זה שיטעה והמקום הראשון שלו.
את המקום השלישי השיגו צוות סופר ג'יפ.

למדידת זמנים

חייב לציין שלמרות מיעוט המשתתפים, ההפקה היתה ברמה סופר גבוהה. בועז קורפל מילא את האוויר והאווירה בהנחיה מעוררת השראה. צוותי הצילום והווידאו כיסו כל פינה כולל רחפן באוויר ושידור חי וישיר לערוצי המדיה השונים.
קשה לתחזק ליגה למשך עונה שלמה. קשה למתחרים ועוד יותר למארגנים.
למרות זאת מיכאל חן לא מרפה, דוחף ולוחץ ומפיק אירועים ברמה בין לאומי. מצפים להפתעות בליגת העבירות שנת 2022.תגובות לכתבה
הוסף תגובה

*שם:

אימייל:

*רשום את הספרה שלוש:

*תוכן התגובה:


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 12:45-24.